Giriş Kayıt

Bong Joon-Ho’nun Parasite Senaryosunun Tamamı Paylaşıldı

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 07 Ocak 2020 12:50

511 

resim

Okja, Snowpiercer ve Memories of Murder gibi filmlerle tanınmış Güney Koreli cesur yönetmen Bong Joon-Ho’nun sürprizlerle bezeli dolambaçlı filmi Parasite, 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandıktan sonra sadece bu ödül döneminin favorilerden biri olmakla kalmayıp 2010’ların da sinema olaylarından birine dönüştü.

Parasite’in ders niteliği taşıyan kurgusunun yanında bir diğer öne çıkan tarafı Okja’da da beraber çalıştığı asistanı Han Jin Won ile birlikte kaleme aldığı orijinal senaryosu. Bong’un hınzır ve zekâ dolu kalemi 20’den fazla eleştirmen topluluğu tarafından ödüle layık görülürken, film 77. Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” seçildi. Üstelik gelen olumlu eleştiriler, Parasite’ın Oscar’da “En İyi Film” ödülünü evine götüren ilk yabancı film olabileceğine dair beklentileri de artırıyor.

Bong yakın zamanda verdiği bir röportajda, çoğunlukla zengin bir Koreli ailenin evinde geçen hikâyesinin, en başta tiyatro sahnesi için yazıldığından bahsetti: “Bu fikri başta bir tiyatro oyunu olarak düşünmüştüm. Ama başından beri bir şekilde olamıyordu. İlk repliği yazdığım an bile kafamda kamera açılarını düşünüyordum. Sonra fark ettim ki her zaman olduğu gibi yine bir film olarak çekmeliydim.”

Seul’un kirli, suç dolu yer altı dünyası ile üst sınıfın ütopik, gösterişli evleri arasında geçen Parasite, yeniden iş hayatına atılmak isteyen fakir bir ailenin gerçekleştirdiği stratejik bir ev istilasını konu alıyor. Filmi bir “trajikomedi” olarak tanımlayan Bong, ilhamını geçmişte Güney Kore’de zengin bir ailenin evinde çalıştığı zamanlardan aldığını söylüyor. 2 ay sonra kovulmuş olsa dahi görünen o ki bu işi hikâyenin temelini kurmaya yetmiş. Bong aynı zamanda ortaya çıkan filmin türünün, çalışmalara başlarkenki planından farklı bir yöne saptığını da söylüyor.

“Hiçbir zaman hikâyenin olmasını istediğim türü kafamda tanımlamamıştım veya hangi metafor ve sembolleri senaryoya yedireceğimi düşünmemiştim. Bu filmde de sadece ilginç ve eğlenceli durumları tasvir etmek istedim. Her zaman dürtülerimle hareket etmeye çalışıyorum. Parasite’ta da sembolleri benimsememeye çalıştım ve filmin daha somut olması için uğraştım.”

Kamerasını mikroskop gibi kullanan Bong Joon-ho’nun sınıfsal katmanlara yayılan parazitleri tüm netliğiyle incelediği Parasite’in senaryosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Gisaengchung
2019
Gisaengchung
Komedi / Suç / Dram / Gerilim132 dk

Yönetmen: Bong Joon Ho
The Host ile uluslararası alanda tanınan, Snowpiercer ve Okja ile kariyerini sağlamlaştıran Bong Joon-ho, Parazit ile Cannes’da Altın Palmiye kazanarak yılın en iyi filmlerinden birine imza atmış oldu. Güney Kore’de tüm gişe rekorlarını kırarak 10 milyon...
8.5 (973,257 Oy)

Kaynak: Bant Mag

Yorumunuz

Forumdan Benzer Başlıklar

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film