Giriş Kayıt

Bir Sahnenin Anatomisi: Noah Baumbach'ın Anlatımıyla Marriage Story

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 18 Aralık 2019 12:04

609 

resim

Noah Baumbach’ın anlatımıyla, Adam Driver ve Scarlett Johansson’lı Marriage Story’nin önemli bir sahnesine yakından bakalım.

**Bu yazı Marriage Story ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

“Charlie’nin sevdiğim yönleri. Charlie korkusuzdur. Başkalarının fikirlerinin veya herhangi bir zorluğun kendisine engel olmasına izin vermez. Charlie, sanki acelesi varmış ve herkese yetecek yemek yokmuş gibi yer. Mideye indirilecek sandviç resmen eziyet çeker. Ama acayip tertiplidir ve düzen konusunda ona güvenirim. Enerji israfına karşıdır. Aynaya pek sık bakmaz. Filmlerde kolayca ağlar. Tek başına idare edebilir. Çorap yamayabilir, yemek pişirebilir ve gömlek ütüleyebilir. Nadiren yıldığı olur ki bu, benim sıkça yaptığım bir şey. Charlie her türlü ruh hâlime katlanır. Ne altta kalır ne de kötü hissetmeme neden olur. Harika giyinir. Hiç gülünç görünmez ki bu bir erkek için zordur. Çok rekabetçidir. Babalığı çok sever. Sinir krizleri, gece uyanmalar gibi genelde nefret edilen şeyleri bile sever…….”

Bu cümleler Marriage Story‘de Nicole’un Charlie hakkındaki düşüncelerinin bir kısmını oluşturuyor. Filmin açılış sahnesinde bir sanat yönetmeni olan Charlie ve onun oyuncu eşi Nicole’un birbirleri hakkındaki düşüncelerini öğreniyoruz. Charlie ve Nicole’un birbirlerini neden sevdiklerini anlattıkları bu uzun açılış sekansı, karakterlerle ilgili önemli detaylar verirken izleyiciyle arasında samimi bir bağ kuruyor. İki insanın birbirine olan aşkını ve bu aşkın zaman içerisinde sorunlarla boğuşma noktasına gelmesini anlatan film, aslında bu açılış sahnesinden itibaren hangi yöne gideceğinin mesajını izleyiciye veriyor. Sahne, zamanında çok sevdiğiniz bir insanla ilgili güzel düşüncelerinizi başka birine anlatıyormuş gibi ilerlerken; detaycı bakış açısıyla bir insanın, başka bir insanı neden sevebileceği sorusuna da duygu yüklü bir cevap veriyor.

New York Times’ın Anatomy of a Scene serisinde yönetmen Noah Baumbach, filmin ritmini yaratmak ve karakterleri izleyiciye tanıtmak için böyle bir anlatım biçimi tercih ettiğini söylüyor. Nicole’un Charlie hakkındaki düşüncelerini izlediğimiz sahneyi anlatırken Noah Baumbach, bir ilişkideki çok küçük anları, daha doğrusu o ilişkinin detaylarını oluşturan şeyleri, filme çekmenin zorluklarını anlatırken; Randy Newman‘ın bestelediği bu sahnedeki müziğin buna nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Doğru duyguyu yakalamak için çok fazla çekim yaptığını da söyleyen Baumbach, daha önceki bir röportajında Nicole ve Charlie karakterlerini iyi, kusurlu, aynı dili konuşmaya çalışan, sevgi dolu insanlar olarak çizdiğini, aralarındaki duygusal bağlamın çok karmaşık ve canlı olduğunu belirtmişti. Nitekim Nicole, Charlie’nin onun her türlü ruh hâline katlandığını söyleyerek aralarındaki ilişkinin karmaşıklığını sözcüklere döküyor.

Filmdeki temaları açılış sahnesinde oluşturduğunu söyleyen Noah Baumbach, bu sahne hakkındaki düşüncelerini şu şekilde paylaşıyor: “Bu filmdeki açılış sahnesinin ikinci kısmı. Bu yüzden, bu karakterleri ortaya çıkarmanın ilginç bir yolu olduğunu düşündüm, ama aynı zamanda film boyunca devam edecek ve bu çiftin boşandığını öğrenince değişecek bir ritim yarattım. Ben bu bölümü bir müzikalde her şeyin art arda gelmesi şekilde tasarladım. Neredeyse film bir anlamda başlamadan önce filmin tüm temalarını oluşturuyoruz. Bazen bu anları çekmek zor olabilir çünkü çok detay içeriyor. Bir filmde büyük bir sahne çekiyorsanız, her şeye en baştan başlıyorsunuz, sonuna kadar gidiyorsunuz. Bu küçük anları yaptığınız zaman, sahnedeki insanları yakalayabiliyorsunuz. Monopoly sahnesinde, filmde olacak anı bilseler bile, biz bütün bir Monopoly oyununu kuruyoruz. Kendiliğinden gelişen ve sıradan olan bir şeyi yakalamaya çalışıyorsunuz, ama sadece bunun birkaç saniyesini kullanacaksınız.”

Bu açıklamalarından anladığımız kadarıyla Noah Baumbach, çok mekân değişikliğinin olduğunu bu sahneyi çekerken bazı zorluklar yaşamış ama ortaya son yılların en iyi açılış sahnelerinden biri çıkmış. İki karaktere de eşit derecede yaklaşmayı tercih eden Noah Baumbach, ikisinin sanki yakın bir dostuymuş gibi gözlem yapıyor, onları dinlemeyi tercih ederek filmi oldukça iyi bir noktaya getiriyor. Filmin en akılda kalıcı ve önemli anlarından birini oluşturan bu sahnenin analiz edildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Marriage Story
2019
Marriage Story
Komedi / Dram / Romantik136 dk

Yönetmen: Noah Baumbach
Marriage Story, bir çiftin New York'tan Los Angeles'a kadar uzanan boşanma sürecini takip ediyor. Bir yönetmen olan Charlie ve oyuncu olan eşi Nicole'un çalkantılı boşanma süreci, çocuklarının velayeti işin içine girince daha da kızışıyor. Charlie projelerini...
7.9 (348,716 Oy)

Kaynak: FilmLoverss

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film