Giriş Kayıt
Mother! (2017)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 09.02.2017
İletiler: 275
Şehir: พัทยา - Phạthyā


twitter Özel mesaj gönder
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu
 Mother! (2017)

resim

Mother! (2017)

Sakin güzel kır evi ve etrafındaki güzel doğa manzaraları eşliğinde başlıyor film. İçinde yaşayan mutlu güzel bir çift. Adam (Him) ünlü bir şair. Kadın (Mother), hem kendi güzelliği ile hem de yaptığı yenileme ve boyama işleriyle evi güzelleştiren bir dişi kuş. Kısaca bir cennettir gördüklerimiz. Sonra kapıyı çalan yabancı bir adam. Sonra gelen onun karısı… Herşey açığa çıkmaya başlıyor. Bir evliliği evlilik yapan çocuktur, diyor gelen konuk adam. Onların çocukları da gelince eve işler iyice karışmaya başlıyor. Yavaş yavaş dehşete yuvarlanıyor her şey.

resim

İşin ilginç tarafı, bunları tettikleyen hep Him. İşler karıştıkça eli büyütüyor adeta. Anlıyoruz ki şair artık üretememektedir. Olan bitenin hepsini kendi kafasının içinde yaşıyor ve bize izlettiriyor hissine kapılıyor insan. Dehşet filmleri belki de hep bundan ibaret aslında. Üretemiyorsan yani işler yürümüyorsa gerekli olan nedir? Kaos elbette, büyük patlama. Bunu tersi de geçerli tabii. Herşey yolunda, işler tıkırındaysa sıkılır insanlar yine çözüm aynı: kaos.

resim

Bu film Rosemary's Baby (1968) filmini anımsattı nedense. Her şey masum bir kadını delirtmeye matuf. Anlaşılıyor ki şair içine girdiği çıkmazdan dolayı karısıyla ilişkiye de girememektedir. O nedenle Mother’ın çocuğu yok. Yaşanan kaos sonrası adam deli gibi yazmaya başlıyor. Mother hamile kalıyor. Karı koca yaratım sürecine giriyorlar. Ama işler karışmaya ve büyümeye devam ediyor.

resim

Çocuk doğduktan sonra olanlar ayrı bir film. Hele 80. dakikadan sonra başka bir filme mi geçtik filan oluyor insan. Cennette başlayan film cehenneme döner. Çok boyutlu bir film. Ama buna eklektik de denebilir. Erkek - sanatçı; kadın - anne yaratımı. Erkeğin veya sanatçının hep başkalarına gereksinim duyması; hayranlara, takipçilere. Yani peygamber olmak ister hep ya da Tanrı. Kadının gereksinimi sadece ev ve aile.

resim

Film çok ilginç. Ya sevilir ya nefret edilir. Ya da benim gibi ortada hayretle bakılır. Sanat sonuçta abartıdır. Yansıtma değil. Ama bu film biraz fazla abartmış gibi geldi. Kalabalıkların çocuğa yaptığı sanırım, hristiyanlığa pagan kültürlerden geçen şarap-ekmek yeme ayini yani komünyon (eucharist) ibadetine bir gönderme.

resim

Belki de film bir batı kültürü eleştirisinden ibaret. Yönetmen Darren Aronofsky anlaşılan değişik biri. İzlediğim diğer filmi Black Swan (2010) unutulmaz bir filmdir benim için. Bu filmi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Filmde ne oluyor ne bitiyor hayretle izleyeceğim derken oyunculuk, kamera filan ben de bir iz bırakmadı.

Filmle ilgili Blog sayfam.


Mother!
2017
Mother!
Dram / Korku / Gizem121 dk

Yönetmen: Darren Aronofsky
Film, sakin ve sıradan bir hayat süren bir çift çevresinde gelişiyor. Bu herkesin yan komşusu olabilecek olan sıradan çiftin hayatı evlerine gelen istenmeyen misafirden sonra altüst olur. Çiftin ilişkisini sınayacak olan bu misafir evin tüm huzurunu bozacaktır......
6.6 (251,695 Oy)

İletiTarih: 06 Aralık 2018 17:42
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film