Giriş Kayıt
2001: A Space Odyssey Film İncelemesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
TomWaits

İletiler: 429

Özel mesaj gönder
TomWaits
 2001: A Space Odyssey Film İncelemesi
Bir Stanley Kubrick Şaheseri!

Alıntı:
Eğer Leonardo, Mona Lisa tablosunun altına şöyle yazsaydı ona nasıl değer verebilirdik? "Hanımefendi gülümsüyor çünkü sevgilisinden sakladığı bir sır var." Bu izleyiciyi gerçeğe zincirlerdi, farklı fikirleri yok ederdi ve ben bunun 2001'e olmasını istemiyorum.

resim

Alıntı:
BÖLÜM 1 : İNSANIN ŞAFAĞI

resim
Film, iki dakikalık karanlık bir siyah ekrandan sonra Richard Strauss'un 'Böyle Buyurdu Zerdüşt' müziğiyle açılıyor. Afrika'nın eşsiz görüntülerini bize sunan Kubrick, daha sonra bize film boyunca tek bir açıklama yapmayacağı sembolik metaforunu sunuyor; Siyah Taş Blok(Monolith). Herkesin farklı fikri oluşacaktır monolith ile ilgili. Ama filmin 'Böyle Buyurdu Zerdüşt' müziğiyle açılması tesadüf olacak kadar masum değil. Nietzsche'nin aynı adlı kitabında bahsettiği ütopik ''Üstün İnsan'' ve ''Sonsuz Dönüş'' gibi çok konuşulan teorileri ile bu filmi belli bir mantık düzeyine çekebiliyorum .Şimdi, monolith'in göründüğü ilk sahneyi hatırlayalım. Büyük siyah taşa bu ilk dokunuş ile maymunlar kendi dönüşümlerini gerçekleştirerek yeni bir aşamaya geçiyorlar.(Burda Kubrick Maymun-İnsan şeklinde sunumuyla evrimi temel aldığını gösteriyor bize.) Monolith'in film boyunca taşıdığı metoforik imgelem;değişimdir,ilerlemedir. Sadece ilk bölümü düşünürsek monolith'den etkilenerek ilk silahlarını bulurlar. Bu sırada monolith üzerinde güneş sekansı ve R.Strauss'un müziğinin başlaması aydınlanmayı, değişimi işaret eder. Maymun-insan'ın aklına gelen ilk fikrinin silah olarak kullanılması ise ayrı bir mesajdır. Yönetmen insanlığın(Uygarlığın) ilk adamını atıyor bu bölümde. Belli bir topluluk etrafında yaşıyor, iki ayak üzerinde yürümeye başlıyor hatta savaşıyor. Burdan sonra izlerken hayran kaldığım bir sahneyle, uygarlığın başlangıcını harika bir kesmeyle günümüz dünyasına bağlıyor.Kurgu içinde tarihi gelişimi tek bir sekans da gösteriyordu. Ve burdan sonra muhteşem 7. sanat başlıyor. Kubrick, henüz uzay ile ilgili kimsenin fikir sahibi olmadığı, aya insan gönderiminin bu filmden bir kaç yıl sonra yapıldığı bir dönemde insanlara yeni bir alem sunuyor. Harika fotoğraflar eşliğinde bizi yıldızların ötesinde, gezegenlerin arasında eşsiz bir yolculuğa çıkartıyor. Arka planda çalan J.Strauss'un vals müziği eşliğinde kendinizi kaptırıyorsunuz filmin akışına. Farklı alemlere gidiyorsunuz gerçekten de. İnsanoğlunun uzaya karşı ürkekliğini ve dolayısıyla yabancılığını gösteren sahnelere geçiyor sonra. Önce kabinde süzülen kalem, uzaya yeryüzü kadar hakim olamadığımızı simgeliyor. Kabinde ki hostesin yürürken zorlanması(Kubrick buraya özellikle yakın çekim yaklaşır) uzayda yeni doğmuş bebek edasındadır. Ve son olarak tuvalet kullanımını yenidem öğretmesi uzayın insana uzak ve yabancı, bir o kadar da alışılması gereken bir yer olduğunu vurgular gibi. İnsanoğlu; dünyanın sahibi fakat uzayın çocuksu misafiri. Sonrasında insanoğlunun ilerlemesini simgeleyen monolith 2.kere ortaya çıkar, yeni bir dokunuş bizi yeni bir atlayışa götürür. Yine bu sahneden hemen sonrasında güneşin doğuşunu resmeder usta yönetmen. Ve sonraki aşamaya geçeriz. Yeni hedef : Jupiterdir.

BÖLÜM 2 : JÜPİTER GÖREVİ

resim
İnsanoğlunun uzaya hakimiyetinin sınırlı olduğunu ve bunun insanı içten içe çaresizleştireceğini anlatan ve bunun üzerinde insan-makine ilişkisine yorumlar getiren bir bölüm. İnsan eliyle yapılan makinelerin bir gün insanın yerini almaya çalışması ve onun yerine düşünmesi fikri özellikle son dönemlerde oldukça sorgulmaya başlanmıştı. Ama Kubrick, bunu 50 yıl öncesinde perdeye yansıtmıştır. Burada kahramanımız, yapay zekası oldukça gelişmiş bir bilgisayar;HAL 9000. Filmden sonra bu ismin IBM'in kısaltmasında ki harflerden bir öncekine gidilerek ortaya çıktığı söylentilerini yazar Arthur Clarke yalanlamıştır. Bu tabiki de çok büyük bir tesadüftür! Filmde açıklandığı kadarıyla yapay zekası şimdiye kadar yapılanlar arasında en gelişmiş alet HAL daha önce hiçbir hata yapmamıştır. Normal insanlar gibi konuşabiliyor, yorum getirebiliyor, tahmin yürütebiliyor ve hatta röportaj bile yapabiliyordu.Bu konuşmalarında HAL'ın çok açık bir şekilde kendine güvenen daha doğrusu her şeyi kendi bilen, hırslı ve amacı uğruna her şeyi yapabilecek insanı simgelediğini düşünüyorum. Çünkü ne de olsa insan icadıydı HAL. İnsanın yaptığı şeylerin kendisine benzediğinin vurgulanmasıydı belki de. Dave ile yaptığı konuşma da, görev hakkında endişeli olduğunu ve çok tuhaf şeyler olduğunu bunları kafasında bir türlü yerli yerine oturtamadığını söylüyordu HAL. Tam o esnada Dave ''-mürettabatın psikolojik raporunu mu hazırlıyosun?'' sorusu üzeri '-tabiki,hazırlıyorum.' diye geçiştirdikten sonra aniden arıza sinyali veriyor.Film de makine hatası olarak aktarılan bu bölüm için tam tersini düşünüyorum. Çünkü, daha sonra yaptıkları merkez konuşmasında merkezin söylediği ''-Hata raporunu ikizi HAL-9000 buldu,çok enteresan değil mi?'' sözleri bunu daha iyi açıklıyor. Bilinçli bir şekilde düşünülmüş ve kendini insandan üstün gördüğü için onun yerine geçme planı dahilinde yapılmıştı. Yani makine ve insan savaşının bir örneğiydi bu. Ayrıca geminin içinde ki mürettebatın sadece makinelere bağımlı yaşaması, yapay güneş kullanması, televizyon karşısında yemek yiyen insan portresi küçük de olsa geleceğe dair insanın yapaylaşacağının ve makinelere ne kadar bağımlı olacağının kompozisyonuydu. Uzayda makineye karşı insanoğlu başarılı olur ve onu yok eder. Fakat artık tamamen çaresiz kalmıştır. Yola yalnız devam etmek zorundadır. Ona yol gösterecek makine artık yoktur. Bir nevi kendi elimizle yaptığımız makinelerin esiri olduğumuzun yansımasıdır. Yolun devamı yabancı imgelerle doludur. Öte diyarlarda insanlığı bekleyen neydi peki?

BÖLÜM 3 : JÜPİTER VE SONSUZLUĞUN ÖTESİNDE

resim
Kubrick'in felsefenin dibini gördüğü, adeta 4.boyuta geçtiği mistik ve tinsel bir yolculuğuna hazır olun. Hiç bir diyaloğun geçmediği, tüm gücünü resimlerden ve insanın hayal gücünden alan son bölüm. Monolith 3. kez görülür ve sanki bize yolu gösterir. Ordan sonra asıl aşamaya geçilir. Ve o renk cümbüşü eşliğinde zaman ötesi ''Sonsuzluğun Yolculuğu''na başlanır. Hayal gücü sınır tanımaz burada. Her şey, her yer adeta bilinç altının bize sunduğu farklı bir dünyaya davettir. Burada bir çocuğun yaratılışına tanık oluruz. Embriyonun oluşumu gösterilir.Adeta Dave'in(insanoğlunun) yeniden doğuşunu simgeler bu sahneler. Son aşamaya geçiş için. Sonsuz dönüşü tamamlamak için. Renklerle sonsuzluğa bir adım daha yaklaştırır Kubrick bizi. Sona doğru rengarenk dünya sunar. Sonra Dave bir oda da ortaya çıkar.Tamamen sanal bir gerçeklik eşliğinde. Yaşlanmış olarak görürüz onu. Sonra yemek masasın da son yemeğini yerken. Sona biraz daha yaklaşırız. O sırada şarap kadehi yere düşer. Kadeh kırılır, fakat şarap hala ordadır. Beden ve ruh gibi... Beden yok olmaya mahkumdur, fakat ruh her zaman var olmaya devam edecek ve sonsuz dönüşümü tamamlayacaktır. Dave(Burda ki simgelediği tüm insanlıktır) monolith ile belli evrelerden geçmiş ve ruhsal bir yolculuk yaparak en son aşamaya gelmiştir. Çok yaşlanmış bir şekilde yatağında iken monolith son kez görülür ve o son aşamayı gerçekleştirir. Yolculuk amacına ulaşmıştır. İnsanoğlu sonsuz döngüsünü gerçekleştirmiş ve üstün insan(Yıldız Çocuk) mertebesine ulaşmıştır. Bunlar tabiki benim kendi düşüncelerim ya da okuduğum yazılardan sonra edindiğim fikirler. Stanley Kubrick ve Arthur Clarke ne düşünüyordu kimse bilmiyor ve bilemiyecekte. Kubrick bu filmde sinemanın sadece görsel yanıyla hayal gücünü birleştirerek 2 saatten fazla bir şaheser sunuyor bizlere. Filmi beğenmeyenler muhakkak olacaktır fakat eleştirirken neyi eleştirdiğini bilmeyen insanlar dolu yine. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insan sayısı her geçen gün çoğalıyor. Özellikle internetin sınırsız özgürlük sağladığı şu dönemlerde bu daha da belirgin ve rahatsız edici seviyeye gelmiş durumda. Zaman geçirmek için izlenecek sıradan filmlerden asla değil. Belli bir felsefesi olan ve bunu alışılmışın dışında kalıplarla seyirciye sunan bir film. Bilim-Kurgu türünün içini doldurmuştur. Kendinden sonra çekilen pek çok filme örnek olmuştur. Örnek olarak son dönemlerden izlediğim 2009 yapımı ''Moon'' filmi. Senaryonun büyük kısmı bu filmle benzerlikler taşır. Fakat 50 yıl önce çekilmiş bu film hiçbir şekilde geri kalmamıştır. Günümüz sinemasının üzerine çıkarak döneminin çok ötesinde bir yapıt bu.

Not:Daha önce kendi blogumda yayınladığım bir inceleme. Uzun zamandır yazmıyorum, bende elimde olanları eklemek istedim. Umarım beğenirsin.

İletiTarih: 18 Şubat 2016 04:38
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Morgoth Draqe

İletiler: 3

Özel mesaj gönder
Morgoth Draqe
Aralarındaki bağlantıyı merak etmişimdir. Bir yerde kubrick gibi bir deha varken bilemiyorum Tiryaki

http://www.imdb.com/title/tt0086837/

İletiTarih: 22 Mart 2016 02:20
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
TomWaits

İletiler: 429

Özel mesaj gönder
TomWaits
« Morgoth Draqe » yazdı:
Aralarındaki bağlantıyı merak etmişimdir. Bir yerde kubrick gibi bir deha varken bilemiyorum Tiryaki

http://www.imdb.com/title/tt0086837/

Hocam bu film A. Clarke'ın kitabının uyarlaması. Bir nevi 2001 sonrasi hikaye anlatılıyor, yani devamı niteliğinde. Ama Kubrick öyle bir film çektiki, 10 yönetmen bir araya gelse yine de 2001 filmine yaklaşamaz gibi:)

İletiTarih: 22 Mart 2016 02:24
madaxe

İletiler: 25

Özel mesaj gönder
madaxe
ben bu filmi izledikten sonra tüm gün kendimi o kadar garip hissettim ki kendi varlığımı falan sorgulamaya başladım daha sonra bu film üzerine düşünmeyi bıraktım sıyırmaktan korktum açıkçası

İletiTarih: 12 Haziran 2016 22:20
furkanozden

İletiler: 9

facebook Özel mesaj gönder
furkanozden
Interstellar filmini izledikten sonra yaklaşık bir hafta boşluklara bakıp durdum. Annem yemek yerken falan soruyordu ne düşünüyorsun ne oldu falan diye. Bu da aynı etkiyi yapacak gibi bir his var içimde ama merak ediyorum izlemezsem daha fena olurum Şok

İletiTarih: 02 Temmuz 2016 16:23
motion112233
Müdavim

İletiler: 1229

Özel mesaj gönder
motion112233 Müdavim
Stanley Kubrick'in dillere destan filmi "2001: Uzay Yolu Macerası"na 1 puan verenleri gördükçe sinemaseverliğin geleceğine dair karamsarlığım artıyor. Arkadaşlar, siz iyi misiniz ya? Hayır yani, iyi değilseniz mercimek çorbası, ezogelin çorbası falan yapalım da kendinize gelin. Bir sürü "güzel vatandaş"-tuhaf vatandaş demeye dilim varmıyor- yok efendim "izlerken bir şey anlayamadık", yok efendim "izlerken uykum geldi, uyudum" gibi nadide yorumlarda bulunarak filme 1 puan vermiş, ay pardon, lütfeylemiş. E hani ben yorumları okumayacaktım? Hani yorumları okudukça sinirlerim geriliyordu? Akşam akşam "Stanley Kubrick'in başyapıtına kim 1 puan vermiş olabilir acaba?" sorusu aklımı çelmeseydi keşke. Hadi hepsini geçtim. Hadi bu 1 puan verenlerin hepsi de "uykulu vatandaşlar". (Uykulu vatandaşların lügatimde özel bir anlamı var artık, anladınız siz onu.) Ama aralarında biri var ki dikkatimi çekti: Çevirileriyle, çevirmeyi seçtiği filmlerle, entelektüel bir donanıma, estetik bir seyir zevkine sahip olduğunu düşündüğüm (sandığım?) bir arkadaşımızdır bu. Diğerleri neyse de, keşke bu arkadaşı 1 puan verenler arasında görmeseydim. Neyse, sağlık olsun, vardır onun da kendince bir seyir zevki. İnceleme için teşekkürler bu arada Enesciğim, eline sağlık. Saygılar

@Meursault
@TomWaits
İletiTarih: 22 Nisan 2022 22:56
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film