Giriş Kayıt
özel mesaj
spacer

TomWaits

 
Kayıt : 06 Aralık 2014
Şehir : Adana
Son Giriş : Gizli
Son Yorumları
Diziden ziyade söylemek istediğim bir konu var. Bu dizide canlandırılan karakterler ve kişilerin Adanalı ve Adana kültürü ile yakından uzaktan alakası yoktur. Kültürü, kökeni ve nereden geldiği belli olan bu tiplerin kendi rezil ve cahil hayatlarının bu topraklarla ilişkilendirilmesi zoruma gidiyor, bir Adanalı olarak. Her türlü pisliğin, amaçsızlığın ve kalitesizliğin yüz bulmuş hali bu insanları televizyon ekranında görünce sevgi pıtırcığı haline getirmeniz de enteresan gerçekten. Haberlere düşünce her türlü laneti ve küfrü ettiğiniz tipler bunlar, dizi ortamına gelince ne değişiyor?
Adanalı insanlar böyle konuşmuyor. Adanalı insanların böyle bir hayatı yok. Bunlar Adanalı değil. Bu topraklar Şener Şen'i, Yaşar Kemal'i, Ferdi Tayfur'u, Salih Güney'i yetiştirmiş ve aklıma gelmeyen onlarcasını. Böylesi hayatta hiçbir amacı olmayan ve tek dertleri kendisine ve çevresine zarar vermek olan cahil, kültürsüz tiplemeler mi yansıtacak bu şehri? Yazık gerçekten.
Castle Rock (2018)
26 Ağustos 2018
Yorumları hayretle okuyorum gerçekten. Uzun süredir zaten bir sıkıntım vardı bu konu ile ilgili. Bu bölümü neden çekmiş diyeni mi ararsın, 10 bölümlük diziyi 7 bölümde hâlâ anlamadık, açıkta yerler var, hiçbir şey yok ortada diyeni mi ararsın bilemedim. Beğenmeyene sözüm yok, haşa. Lafım, ne istediğini bilmeyenlere. Asıl sorun, yaptığım yoruma da artık insanlar laf sokar oldu. Yalın bir şekilde anlatamam arkadaşım, maalesef. Özür diliyorum bunun için de. 7 bölümde anlaşılmayan bir şeyi ben sana üç beş kelime ile anlatamam. Özet kısmında filmin konusu var zaten.

Bundan sonra yorumlar kısmı benim uzak duracağım bir alan olacak. İnsanların bu memnuniyetsiz hali, hiçbir şeyi beğenmeme huyu beni geriyor. Bari bırakın insanlar beğendiğim bir şeyi belirtsin, yok. O da mümkün değil. Detaylı bir şekilde anlatacaksın, beğenmeyen kişiyi ikna etmen gerekiyor sanırım. Hem çeviri hem de film beğeni-yorum kısmında karşılaştığım bu güruh artık beni yormaya başladı. Bilgisi, birikimi ve en önemlisi de fikri olmayan insanlar kalıplaşmış ezber laflarla eleştirmesi yoruyor artık. Filme dair yorumları leş, çöp, zaman kaybı, senarist tıkanmış, boş vb. ibaret bir grup var, internetin her köşesini kaplamış vaziyette. Son zamanlarda burayı da kaplamış gibi duruyor.

Her şeyin aksiyon olmadığını; kamera kullanımının, hikaye anlatımının, atmosfer yaratmanın, müzik kullanımının ve oyunculuk izlemenin daha değerli olduğunu savunan birisiyim. Evet, son bölüm benim için bir enfes. Yaşattığı duygu, küçük sürprizi ve ince detayları benim için çok güzeldi. Benim için. Televizyon dediğimiz ekranda çok nadir gördüğümüz bir bölüm. Oyunculuk, kurgu harikaydı. Beğenmeyen olabilir ama onlar bu fikrimi değiştirecek değil ya da ben onlara bu fikrimi dikte edecek değilim. Bırakalım herkes istediği gibi düşünsün, beğensin lütfen. Bu da son yorumum olsun. Herkese iyi seyirler.
Castle Rock (2018)
23 Ağustos 2018
7. bölüm, şu ana kadar yayınlanmış en iyi bölümdü. Kurgu, hikâye, oyunculuk ve final muhteşemdi. Pek çok olaya açıklık getirildi. Geri kalanı da son 3 bölümde açıklanacaktır. Dizi gelişmeyi bitirdi, sonuç kısmına geçti artık. Anlatacağını anlattı, gizemini yarattı, karakterlerini tanıttı ve artık olayları bağlama evresinde. Bölümü özellikle alzaymır hastası bir insanın gözünden anlatması ve Sissy Spacek'in oyunculuğu takdire şayandı. Scott Glenn ile birlikte güzel bir kimya oluşturmuşlar. Bir gizem filminden böylesi bir dram yaratmak da kolay iş değil, senarist ve oyuncular güzel iş çıkarmış.
Leftovers dizisini izleyenler bilir, orada karakter odaklı bölümler olurdu. Ki o dizi, son dönemin en sağlam dramalarından birisidir. Bu bölüm o tadı aldım, sonuna da Max Richter müziği koymuşlar; hiç beklemiyordum, kötü yakalandım. İşin özü, bu dizi benim için olmuştur. Özellikle bu bölüm ile teknik anlamda muhteşem iş çıkarmışlar. Hikayenin pek çok yerini tek bölümle bağladılar. Sondaki duygusal dakikalar, çok iyiydi. Son üç bölümü sabırsızlıkla bekliyorum.
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film