Giriş Kayıt
Bugün Hangi Kısa Filmi İzlediniz?
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kuzeydebiryer

İletiler: 10891

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
 Bugün Hangi Kısa Filmi İzlediniz?
Format: Film kartı / Yorum / Puan / İzlenebilece Platform

Kısa filmler için ayrı başlık açmayı daha uygun buldum. Bu sayede bir çok güzel kısa filmi keşfetme şansımız olur.

Meshes of the Afternoon
1943
Meshes of the Afternoon
Kısa Metraj14 dk

Yönetmen: Maya Deren, Alexander Hammid
Bir avangard klasiği olan Meshes of the Afternoon’un ünlü bir karesinde filmin yaratıcı-yönetmeni ve yıldızı Maya Deren’i bir pencerede, ağaç yapraklarının camdaki lirik yansımasının ardında, ellerini cama dayamış dalgın dalgın dışarı bakarken...
7.8 (15,313 Oy)

Amerikan avangardının bir figür etrafında sürekli değişen gerçeküstü kurgusunun düşsel bir gövde gösterisi. Günlük hayatın tekrarlanan alışkanlıklarına sıkışan kadının Maya Deren tarafından anlatımı. Tabi böyle anlatımları açıklamaya çalışmak gereksiz bir çaba. Sadece imgeler ve çağrışımların gerçeküstü oyununa teslim olup sinemanın büyüsünü yaşamak yeterli. Kendisinden sonraki bir çok filme ilham olmuş bu kısa öykü bana Zizek'in kitabında yer alan ve okuduğum bir dizeyi hatırlattı.

Bülent Somay'a ait çeviri ile Shakespeare'den aktarayım

" Bushy: Elemin her cevherinin yirmi gölgesi vardır
Elemin kendisi değildir hiçbiri, ama öyle sanılır.
Kör eden gözyaşlarıyla buğulanınca hüznün gözü
Bir sürü nesneye böler bütün olanı
Düzgün bakınca karmaşadan başka bir şey
Görünmeyen; ama yamuk bakınca biçimi
Ayrıştırılabilen perspektifler gibi: O yüzden Haşmetmeap
Lordunuzun kaybına yamuk bakmak
Ağlanacak öyle elem şekilleri bulur ki kendisinden fazladır
Ama olduğu gibi bakarsanız, olmayan bir şeyin
Gölgelerinden ibarettir. Öyleyse üç kez kutsanmış Kraliçem
Lordunuzun kaybından fazlasına ağlamayın; görülmez daha fazlası
Görülse bile hüznün sahte gözüyledir,
Ki hakiki olan yerine , hayallerin ardından ağıt yakar.

Kraliçe: Öyledir belki, ama ruhumun derinleri
Aksine inandırıyor beni; nasıl olursa olsun
Üzülmemek elimde değil, üzüntü çöker üstüme
Tıpkı düşündüğüm hiçbir şeyi düşünmesem bile
Hiçbir şeyin üstüme çöküp küçük, zayıf düşündüğü gibi"

Maya Deren "yamuk bakınca biçimi ayrıştırılabilen perspektifler gibi" bir anlatımla beni tam kalbimden yakalıyor. Filmlerini bu kadar geç keşfetsem de kıymetini bilmek için geç kalamam. Onun gerçeküstü imgelerine yamuk bakmak ve "At Land" filmindeki gibi harika bir track ile izlemek büyük bir şans.

9 / 10

------------------------------

İzlenebilecek platform: Mubi

https://mubi.com/tr/films/meshes-of-the-afternoon

İletiTarih: 18 Haziran 2021 17:32
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer

kuzeydebiryer
Us Again
2021
Us Again
Animasyon / Kısa Metraj

Yönetmen: Brad Simonsen
Tamamen diyalogsuz olan Us Again, 60’ların funk ve soul esintilerini taşıyan, deneysel bir müzikal olarak tanımlanmakta. Film sürekli devinim halinde olan, ritmini kaybetmeyen bir şehirde konumlandırıyor öyküsünü. Yaşlı bir adam ile genç ruhlu partneri,...

Evlere tıkılmış ruhlarımıza ilaç sıcacık bir öykü.
Yılların tıpkı pandemi gibi bizleri kuytu köşelerde tek bir koltuğa hapsetme gibi bir planı varsa müziği içimizde hissetmeliyiz. Sokaklarda akan hayata ayak uydurmanın tek yolu dans. Hem de yağmur altında bütün enerjimizle ritme kapılmalıyız belki o zaman ıslak asfaltın parıltısında gençlik ateşimize kavuşabiliriz. Gülücük

7.5 / 10

Not: Kısa animasyonda diyalog kullanılmamış. Altyazı olmadan seyredebilirsiniz.

Kaynak: Torrent

İletiTarih: 18 Haziran 2021 20:45
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer

kuzeydebiryer
Tma/Svetlo/Tma
1990
Tma/Svetlo/Tma
Animasyon / Kısa Metraj / Komedi / Fantastik6 dk

Yönetmen: Jan Svankmajer
Vücudu, hisleri ve varlığıyla bir insan boş bir odayı doldurur, fakat varlığı geçici ve değişkendir. Kendisini gelmiş olduğu karanlıkta derin düşüncelere bırakır ve aynı şekilde yok olur. Film, insanın yaratılışını gerçeküstü bir mitin ironik...
7.9 (4,887 Oy)

Film özetini okuyunca bütün yorum yapma isteğimi konu özetine teslim ettim. O nasıl bir özet öyle Gülücük

Bu kısa film en beğendiğim çalışmalardan biri oldu.

Alıntı:
Vücudu, hisleri ve varlığıyla bir insan boş bir odayı doldurur, fakat varlığı geçici ve değişkendir. Kendisini gelmiş olduğu karanlıkta derin düşüncelere bırakır ve aynı şekilde yok olur. Film, insanın yaratılışını gerçeküstü bir mitin ironik görüntüsü olarak ortaya koymaktadır. Bu kez, insan ve ona ayrılan mekan arasındaki orantısızlıktan doğan şüpheci bir yaklaşım ortaya çıkar. - Gönderen: motion112233

8 / 10

İletiTarih: 18 Haziran 2021 20:54
kuzeydebiryer

kuzeydebiryer
L'homme qui plantait des arbres
1987
L'homme qui plantait des arbres
Animasyon / Kısa Metraj / Dram / Aile30 dk

Yönetmen: Frédéric Back
Frederic Back'ın 1987 yılında altın heykelciği aldığı, Jean Giono'nun dokunaklı hikâyesi. Hayalî Elzéard Bouffier'den yıllar sonra dünyanın bambaşka bir noktasında, gerçeği yaşanmıştır. Hindistan'ın bir köşesinde yüzlerce ağaç türemiştir....
8.5 (6,136 Oy)

İnsanlığın bitmek bilmeyen ihtirasının, yozluğunun, çıkar çatışmalarının ortasında çöle dönmüş çorak topraklarda filizlenen kocaman bir yüreğin hikayesi. Makinelerden bağımsız tek bir ruh, tek bir beden ve onun sonu gelmeyen emeğinin görkemli yükselişi. Bir kitap uyarlaması olarak el emeği çizgilerle hayat bulan bu animasyonu çok beğendim. Elzéard Bouffier gibi koca yürekli güzel insanların elinde bu dünyanın ne jadar güzel bir yer olabileceğini düşünmek bile güzel. 1913'ten 1947 yılına kadar 24 yılda hiç durmadan toprağa adanan ellerin yaptıkları ile betondan geçilmeyen günümüz Türkiye'sini, ölmeye yüz tutan denizimizi karşılaştırınca boğazıma kocaman bir yumru oturuyor.

★★★★★★★★★ ( 9 / 10)

Youtube'dan izlenebilir.

Bu güzel önerisi için sevgili akturk'e teşekkürler

@Akturk
İletiTarih: 18 Haziran 2021 22:17
kuzeydebiryer

kuzeydebiryer
Sorry About Your Wife
2018
Sorry About Your Wife
Kısa Metraj / Komedi6 dk

Yönetmen: Luke Davies
7.3 (18 Oy)

Ben bu adam için ne demeliyim bilemedim. Bir erkek eşinin onu aldatıldığını yakın bir arkadaşından öğrenir aslında bu herkesin bildiği bir gerçektir. Peki bunu öğrendikten sonra tepkisi ne olacak? Kısa filmimiz bu sorunun üzerine gidiyor. Ortalama bir yapımdı. Tabi burada yönetmen bize özdeşim kuracak fırsatı da tanıyor. Seyirciyi bu soru ve karakter ile baş başa bırakıyor. İzlenebilir.

6.5 / 10

İlk öpücük üzerine kurulmuş iyi bir anlatıma sahip kısa filmdi. Eğlenceli ve müzik kullanımı oldukça başarılı. Özellikle video oyunu ile hazırladığı plan ve çocuğun video oyununa verdiği tepki epey bir gülümsememe neden oldu. Kafa dağıtmak için ideal bir seçim.

7 / 10

https://letterboxd.com/film/the-gallery-2019/

Oyuncu seçmeleri ve bu seçmelere bağlı bir döngü etrafında gelişen bir film. Bir kadın oyuncu seçmeleri için bir odaya girer. Orada deneme çekiminin garip bir hali ile karşılaşır.

Fikir olarak ilginç bir çalışma. Tahmin edilebilir olması benim üzerimde biraz olumsuz bir etki yarattı. Ama fikir olarak beğendim. Bu kısa filmden bağımsız olarak kadının çekim için ilk odaya girişi ve kamera ile yapılan ilk kayıt geçtiğimiz günlerde seyrettiğim Ingrid Bergman belgeselini hatırlattı. 1939 yılında Bergman Amerika'ya gelir ve Selznick tarafından ilk deneme çekimi yapılır. Onun makyajsız ilk çekiminde ki doğallığı ve yıldız ışığının ekranda nasıl parladığını hatırladım.

Kısa filmlerin yarattığı anlık çağrışımları seviyorum. Bu kısa filmin de bende ki etkisi daha çok bununla ilgiliydi. Tabi bir döngü içine girmeden.

6.5 / 10

L'échappée
2009
L'échappée
Kısa Metraj / Dram17 dk

Yönetmen: Katell Quillévéré
6.7 (218 Oy)

Genç bir kızın aşkının keşfedilmeyi bekleyen arzusuna açılan bir odaya misafir oluyoruz. Bir piyano öğretmeni ve ona tutkuyla bağlı küçük bir kalbin öyküsü. Onları birleştiren ise ???? tuşları.
Filmimiz ilk aşkın heyecanını cinsel arzular ile anlatmayı tercih ediyor. Yani piyano öğretmeni ile öğrencisi arasında ki tutkuyu ve buna bağlı gerilimi küçücük bir odaya sığdırıyor. Gönül isterdi ki bu gerilim müziğe de yansısın ve büyük bir tınısal savaşa girsin. Tabi ki bu zorlu bir istek. Zaten kaç yapımda bunu bulabiliyoruz ki. Doğal olarak bu isteğimi filmde bulamadım. Yine de izlenmeyi hak eden bir iş ortaya çıkmış.

6.5 / 10

İletiTarih: 22 Haziran 2021 13:05
motion112233
Müdavim

İletiler: 1223

Özel mesaj gönder
motion112233 Müdavim
Escargot de Vénus
1975
Escargot de Vénus
Belgesel / Kısa Metraj5 dk

Yönetmen: Walerian Borowczyk
5.5 (355 Oy)

Filmi dün akşam MUBI'de izledim. Aşırı cinsellik içeren görüntüleriyle küçük yaştaki izleyiciler için uygun olmayan bu beş dakikalık kısacık film oldukça benzersiz ve gerçeküstü bir deneyim sunuyor seyirciye. 1975 gibi eski bir tarihten kopup gelen ve "Rosalie", "Emmanuelle 5" gibi filmleriyle tanıdığımız Polonyalı yönetmen Walerian Borowczyk'in imzasını taşıyan bu filmi hâlâ izlemediyseniz bir şans verin derim.

İletiTarih: 23 Haziran 2021 04:32
motion112233
Müdavim

Özel mesaj gönder
motion112233 Müdavim
Bastard
2010
Bastard
Kısa Metraj7 dk

Yönetmen: Kirsten Dunst
4.7 (273 Oy)

Uzun zamandır aradığım ama hiçbir yerde bulamadığım bu kısa filmi nihayet dün gece MUBI'de izledim. Filmin yönetmen koltuğunda Örümcek Adam filmlerinde canlandırdığı Mary Jane Watson karakteriyle sinemaseverlerin hafızasına kazınmış olan ünlü Amerikalı oyuncu Kirsten Dunst oturuyor. Açıkçası ünlü oyuncuların yönetmen koltuğuna oturması hep ilgimi çekmiştir. Bu kısacık (7 dakika) filmde yönetmen tekinsiz bir atmosfer yaratmayı başarmış. Hikâye bağlamında tüm olanlara bir anlam veremesek de, başroldeki Juno Temple'ın başarılı performansının da yardımıyla izlenilesi bir film ortaya çıkarmış yönetmen Kirsten Dunst. Darısı diğer kısa filmlerin başına.

Filmi bu adreste izleyebilirsiniz: https://mubi.com/films/bastard

İletiTarih: 25 Haziran 2021 19:30
kuzeydebiryer

kuzeydebiryer
Adman
2019
Adman
Kısa Metraj / Komedi14 dk

Yönetmen: Ben Callner
Bir erkek, bir kadın, dondurma, sakız, köpek maması, bira ve daha pek çok şeyin ortak noktası nedir? Tabii ki, reklamlar. Yönetmen bu değişik (!) kısa metrajlı filmde farklı bir tarz denemiş. Konuyu bize reklam tarzında sunmuş. Yani, konuya odaklanmadan,...

Reklam Adam günümüzün imaj bombardımanı altında kalan yüzeysel yaşamının küçük bir resmiydi. İçi duygudan arındırılmış insanların kendilerine diretilen komutları bir bir yaptığı dünyaya tanık oluyoruz. Reklamlar yoluyla anlatılan hikaye bu açıdan ilgimi çekti. Tüketim toplumunun her şeyi bir biçime sokan soğuk, parıltısı içinde renksiz, anlamı içinde anlamsız işte öylesine makine üretimi yapaylığının karşılığı bir öykü.

Tapuların, kimliklerin, eşyaların, arabaların, evlerin, bizi hiçliğe ait kıldığı yüzeyselliğin iç içe geçmiş reklamları başarılı bir kısa filmdi.

6.5 / 10

97%
2013
97%
Kısa Metraj / Komedi / Dram9 dk

Yönetmen: Ben Brand
Telefonundaki bir uygulama aracılığıyla %97 aşk eşleşmesinin yakınlarında olduğunu keşfeden Bert, metro treni son istasyona varmadan onu bulabilecek midir? - Gönderen: renklizenci...
7.0 (420 Oy)

Biz modern çağın insanları nesnelerimizi arzumuz yapıp onların peşinden sürekli koşuyoruz. Nesnelerin dünyasına aitliğin ötesinde modern köleliğin anlatısı bu. Aşkın kimyasal iklimini ne zaman ekrana yansıtıp oyunlar oynamaya başladık bunları yüzdelerle tanımladık.

Modern zamanların yitik hikayelerinden birisi, sosyalleşmenin toplum içinde kaybolmak ve bu kayboluşta arzumuzun peşinden nedensiz bir koşuya çıkmak söylenir ekranlardan bizlere.

Ele aldığı konuya yabancı değildim. Daha önce Black mirror'da uygulamalar ve eşleşmeler üzerine bir bölüm izlemiştim. Bu hikaye yine de oldukça ilginç tonlarda ilerliyor. Bazen bir gülümseme de bazen aramızda ki bir mesafede gizli, bulmamız gereken bir aşk eğlenceli bir şekilde bize anlatılıyor. Kısa filmin finalinde karşısında ki keşfedilmeyi bekleyen insanı camdaki yansımasıyla beğenen anlatı çok iyiydi. Duygularımızın bizden başka araçlara, yansımalara ihtiyacı olduğunu zanneden insanların resmi belirdi ekrana.

Zamanın ana bağlı güzelliği karşımızda beklerken biz onu göremeyecek kadar körleştik. Bu güzel kısa hikayeyi tavsiye ederim.

7 / 10

İzleme yeri: Cineshort

İletiTarih: 27 Haziran 2021 18:31
motion112233
Müdavim

Özel mesaj gönder
motion112233 Müdavim
resim
Taipei Suicide Story
2020
Taipei Suicide Story
Kısa Metraj / Dram45 dk

Yönetmen: KEFF
Taipei’de, intihar etmek isteyenleri ağırlayan bir otelin resepsiyonisti, konuklardan biriyle yaşamlarının beklenmedik şekilde birbirine bağlı olduğunu keşfeder. Resepsiyonist otel kurallarını ihlal ettikçe, duyguları daha da karmaşık hale gelir ve ikisi...

Umutsuzluk, depresyon ve sonuçları üzerine yaptığı güçlü meditasyonla hayatın neden yaşamaya değer olduğunu anlatan bu orta metrajlı film, ünlü Cannes film festivalinde de gösterilmiş. Filmi, Uzakdoğu sineması ile özel bir gönül bağı olduğunu bildiğim sevgili dostum Uskudari'ye tavsiye ederim.

Sürprizbozan: Göster

@Uskudari
İletiTarih: 25 Eylül 2021 11:54
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 9 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film