Giriş Kayıt

Robert Pattinson, The Lighthouse Çekimleri Sırasında Sürekli Sarhoş Olduğunu Açıkladı

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 07 Ekim 2019 12:38

1624 

resim

Robert Eggers imzalı The Lighthouse’ta Willem Dafoe ile birlikte rol alan Robert Pattinson, karaktere girebilmek için çekimler sırasında sürekli sarhoş olduğunu açıkladı.

İlk uzun metrajlısı olan The Witch ile son yılların en iyi korku filmlerinden birine imza atan Robert Eggers, bu yıl ikinci uzun metrajlısı olan The Lighthouse ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Dünya prömiyerini yaptığı 72. Cannes Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan film, sonrasında ziyaret ettiği festivallerde de adından övgüyle söz ettirmeyi başardı.

Eggers, 1920’li ve 1940’lı yılların ekipmanlarını kullanarak 35 mm kamerayla siyah beyaz olarak çektiği filmde başrolleri The Florida Project ve At Eternity’s Gate ile iki yıl üst üste Oscar adaylığı Willem Dafoe ile son yıllarda etkileyici performanslara imza atan Robert Pattinson‘a emanet etti. Dafoe ve Pattinson filmdeki performansları ile övgü toplarken, iki oyuncunun bu performanslara sergileyebilmek için oldukça zorlu bir çekim sürecine katlanmak zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

Robert Pattinson da geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda bu zorlu çekim sürecine değindi ve karaktere girebilmek için neler yapmak zorunda kaldığını anlattı. Esquire’a konuşan Pattinson, çıldırmaya başlayan karakterine hakkıyla hayat verebilmek için kendisinin de çılgınca şeyler yapması gerektiğini ifade etti: “Çılgın bir karakteri canlandırdığınız için siz de tüm bu süre boyunca çılgın olabiliyorsunuz. Tüm süre boyunca değil belki ama çekimden önceki bir saat boyunca. Yerde oturup hırıltılar çıkararak çamur birikintisi yalayabiliyorsunuz.”

Yerde oturup çamur yalamak oyuncunun neler yaptığını anlatmak için kullandığı abartılı bir ifade gibi görünebilir, ancak Esquire yazarı Alex Bilmes bunun bir abartı olmadığını, Pattinson’ın karaktere girmek için gerçekten de bunu yaptığını belirtiyor. Pattinson’ın karaktere girebilmek için yaptığı bir diğer şey de çekimler boyunca sürekli alkol tüketmek olmuş. Film boyunca sürekli sarhoş olan ya da alkol içerken görünen karakterini hakkıyla canlandırabilmek için sürekli sarhoş olduğunu söyleyen Pattinson, bunun zaman zaman bilincini kaybedecek noktaya ulaştığını ifade etti.

resim

“Neredeyse tüm çekim süreci boyunca kendimde değildim. Deliceydi. Kendimi kusturarak o kadar çok zaman geçirdim ki. Üzerime işedim. İğrenç bir şey. Bilmiyorum belki gerçekten rahatsız edicidir.” Pattinson’ın bu davranışlarının rahatsı edici olabileceğini söylemesi aslında çekimler sırasında oyuncunun settekilerle yaşadığı sıkıntıların bir göstergesi. Filmde Willem Dafoe’nun üzerinde uzandığı bir sahnede öğürmeye başladığını söyleyen Pattinson, Willem Dafoe’nun Robert Eggers’a dönüp “Üzerime kusarsa seti terk ederim” dediğini ifade ediyor.

Prova sürecinden hiç hoşlanmadığını söyleyen Pattinson, bu yüzden karaktere girmenin tek yolunun bunu sette yapmak olduğunu belirtiyor. Pattinson’ın prova sürecine sıcak bakmaması The Lighthouse’un hazırlık sürecindeki senaryo okumalarına da yansımış: “O odada benden istediklerini bir türlü veremiyordum. Sürekli monoton bir şekilde orada oturduğum için Robert (Eggers) bana kızmaya başladı. Buna katlanamıyordu. Sahneyi oynayana kadar nasıl oynayacağımı bilemiyorum. O haftanın sonunda ‘Daha başlamadan kovulacağım’ diye düşünüyordum. Prova sürecinin sonunda birbirimize kızgın olduğumuzu düşünüyorum. Günün sonunda kapıyı çarparak çıkıp eve giderdim.”

Pattinson’ın provalarda istenen performansı sergileyememesi, sette ise karaktere bürünmek için ekstrem yollara başvurması Robert Eggers, Willem Dafoe ve ekipteki diğer isimler için işleri daha zorlaştırmış olsa da, film hakkında şu ana kadar paylaşılan yorumlar genç oyuncunun tüm bu zorlukları meşru gösterecek bir performansa imza attığını gösteriyor.

The Lighthouse
2019
The Lighthouse
Dram / Fantastik / Korku / Gizem109 dk

Yönetmen: Robert Eggers
The Lighthouse, 1890’ların sonunda gizemli ve ıssız New England adasında, iki deniz feneri bekçisinin yalnızlıklarının baskısı altında ezilmeye başlarken, en kötü kabuslarıyla yüzleşmesini konu ediniyor. Robert Pattinson ve Willem Dafoe’nun iki deniz...
7.4 (258,522 Oy)

Kaynak: FilmLoverss

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film