Giriş Kayıt
All the Money in the World (2017)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 09.02.2017
İletiler: 275
Şehir: พัทยา - Phạthyā


twitter Özel mesaj gönder
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu
 All the Money in the World (2017)

resim

1973 yılında başlar film. Petrol’ün dünya siyasetinde en çok belirleyici olduğu yıllar. Bir çocuk kaçırılır Roma’da. Sonra zaman geriye gider 1948, Avrupa’ya Suudi çöllerinden petrolü gemilerle getiren adama döner film. Dünyanın bütün parası, bir filme konabilecek güzel bir isim. Çünkü bu adam dünyanın en zengin adamı. İşte kaçırılan çocuk da onun torunu. Sonra birden Fas’a gidiyoruz 1971. Kaçırılan çocuğun uyuşturucu bağımlısı babası ve en zengin adamın oğlu. O sırada dede San Fransisco’da petrol devi olmuş bile.

resim

Para aslında nedir? İktisat dersine girersek para mefhumu tıptaki beyin gibi en zor çözülebilen şey. Temsili birşey ama arkasında bir güç varsa ancak. Yoksa sıfır. Yani aslında siyasi birşey. İktisat diye bir bilim var mı? Bi resim aslında para. Yani sikke de olsa kağıt para da farketmez. Aslında plastik bir şey. Yok ama var. Fizik dünya dediğimiz doğa dışında, tek gerçek insan. Onun yerini hiçbir şey tutamaz. Bir de insanın yarattıkaları var. Suretler, plastikler. İnsanın eşsizliğinin karşısında bir de bu kendi yarttıklarına inanması acziyeti var.

resim

Bu fikir, filmde ki bir replikte. Çöldeki petrol kuyusu ya da insan hayatı hepsi aynıdır. diye dile gelir.
Buna cevap da şudur başka bir replikte. Dünyadaki bütün paralar sende olsa bile yine de kimseye yararı olmayan bir orospu çocuğu olacaksın.

resim

Torunu kaçırılan dede fidye parasını vermek istemez. Dünyanın bütün parasının sahibi olan adamın gelini olan anne tek başına müthiş bir mücadele verir. Akılla, sevgiyle, mantıkla. Belki de anne gücünden daha fazlası yok bu dünyada. Bunu anlatıyor film. Para ve güç tek başına yalan. Sevgi olmadıkça. İnsan için tek gerçek ya da en önde tutulması gereken şey sevgidir.

resim

Çok güçlü oyuncu kadrosu var filmin. Tek tek hepsi kendini önceki filmlerinde kanıtlamış sanatçılar. En genci John Paul Getty III oynayan (Charlie Plummer) yine o genizden sesiyle o kadar gerçekçi oynuyor ki. En güzel filmi King Jack (2015)'de olduğu gibi. Dönemin ortamları, kostümler iyi. Sahne geçişleri belki biraz zayıf. Gerçek bir olaydan uyarlanan senaryonun bence zayıf noktası gerçek olayı tam aksettirememesi. Ama neyse ne güzel bir film. En azından anlatmaya çalıştığı felsefe çok derunî.All the Money in the World
2017
All the Money in the World
Biyografi / Suç / Dram132 dk

Yönetmen: Ridley Scott
16 yaşındaki John Paul Getty’nin kaçırılması ile başlayan olaylar, anne Gail’in zengin büyükbabasından fidye parasını istemesi ve C. Plummer'in canlandırdığı büyükbabanın bunu reddetmesi ile gelişir. Umutsuzca çırpınan Gail bundan sonra oldukça...
6.8 (86,698 Oy)

İletiTarih: 18 Eylül 2018 21:55
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023