Giriş Kayıt

Steve McQueen’in Beş Filmlik Antoloji Serisi Small Axe’ten Fragman Yayınlandı


  1. Haberler
  2. Dizi
Quaresmania - 11 Kasım 2020 16:53

636 

resim

Oscar ödüllü yönetmen Steve McQueen’in beş filmlik antoloji serisi Small Axe’ten yeni fragman yayınlandı. Small Axe, 20 Kasım’da Amazon Prime’da izleyici ile buluşacak.

Hunger ile sinema dünyasına etkileyici bir giriş yaptıktan sonra Oscar kazandığı 12 Years a Slave ve Shame gibi filmlere imza atan başarılı yönetmen Steve McQueen, bu yıl beş filmlik antoloji serisi Small Axe ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. İlk olarak BBC-Amazon ortak yapımı bir mini dizi olarak tasarlanan Small Axe, zamanla beş filmlik bir antoloji serisine dönüştürüldü ve seride yer alan Mangrove ve Lovers Rock filmleri Cannes 2020 seçkisinde kendisine yer buldu.

Lovers Rock dünya prömiyerini 58. New York Film Festivali’nin açılış filmi olarak yaparken, Mangrove ve seride yer alan bir diğer film olan Red, White and Blue da festivalde gösterildi. Geçtiğimiz ay Mangrove ve Lovers Rock ile BFI Londra Film Festivali’ni de ziyaret eden Small Axe, bu ay ekrana gelecek. 15 Kasım’da BBC’de yayınlanmaya başlayacak olan seride yer alan beş filmin tamamı 20 Kasım’da Amazon Prime’da yerini alacak.

Heyecanla beklenen antoloji serisi için tanıtım çalışmalarını sürdüren Amazon Prime, serideki beş filmi de kapsayan bir fragman yayınladı.

“Küçük balta” olarak Türkçeleştirebileceğimiz Small Axe, adını Jamaika kökenli bir atasözünden alıyor: “Siz büyük ağaçsanız biz de küçük baltayız.” Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar muhalif seslerin büyük güçlere karşı durabileceğini vurgulayan bu söz, McQueen’in merakla beklenen antoloji serisinin temasını yansıtıyor.

İzleyiciyi 60’lı yılların Londra’sına davet edecek olan seri, göçmen hareketine karşı olmasıyla bilinen Enoch Powell’ın, 1968 yılında gerçekleştirdiği Rivers of Blood (Kan Nehirleri) konuşmasıyla açılışını yapacak. Buradan hareketle seri, Londra’nın kalbinde yaşayan Batı Hint toplumunun hikâyesini 30 yıllık zaman zarfına yayarak anlatacak. Batı Londra’da bulunan, arkadaşlığın ve samimiyetin bir an için bile eksik olmadığı The Mangrove isimli küçük bir restoran, zaman içerisinde direnişin simgesi hâline gelecek.

Antoloji serisinde rol alan isimler arasında yeni Star Wars serisiyle büyük çıkış yakalayan John Boyega, Black Panther filmiyle adından söz ettiren Letitia Wright, Jack Lowden, Malachi Kirby, Shaun Parkes, Rochenda Sandall ve Alex Jennings gibi oyuncular yer alıyor.


Small Axe
2020
Small Axe
Dram60 dk

Yönetmen: Steve McQueen
Irkçılığa değinen Small Axe, Londra'da gerçekleştirilen Mangrove Yürüyüşü'nü konu ediniyor. 1970 yılında 150 siyahi tarafından Notting Hill'de yapılan bu yürüyüş sırasında protestocular ile polis büyük bir çatışma içerisine girmişti. Tutuklanan...
7.9 (5,229 Oy)

Kaynak: FilmLoverss


YorumunuzForumdan Benzer BaşlıklarTürkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film