Giriş Kayıt
Honey Boy (2019) - Şeker Çocuk
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu


Kayıt: 09.02.2017
İletiler: 275
Şehir: พัทยา - Phạthyā


twitter Özel mesaj gönder
benteksizhepiniz
Dünya Sineması
Sinefil Grubu
 Honey Boy (2019) - Şeker Çocuk

resim

Honey Boy (2019)
Şeker Çocuk

Onsuz olunamayan ve vazgeçilemeyen ama bazı zamanlarda da katlanılamayan nefret-sevgi ikileminde tanımlanması zor bir ilişkidir baba oğul arasındaki tehlikeli sayılabilecek olaylar. Ama malûm tehlike olmadan hayat bir hiçtir. Hayat durgunlaştığı an çürümeye başlar. Oysa fırtınalar, şimşek ve ateş yani belki de kaos yaratılışın da yaşamın da kaynağıdır. Oğul da babaya kafa tuttuğu kadar adam olur misâli… Ama tersi de olabilir tabi, hele yaralanır ve iyileşemezsen.

resim

Çocukluk yaraları kolay kapanmaz, diye bir söz vardır ya. Aslında onun doğrusu sadece yaralar değil çocuklukta yaşanan hiçbir şey kapanmaz, apaçık kalır ve dürter durur bizi olumlu ya da olumsuz anlamda. Bu tortular, yaratıcılığın da kaynağıdır, depresyonların da mazallah daha ağırlarının da. Şimdi anılması gereken tiyatro yazarı Eugene O’Neil sanırım, diyor ki; Şu an veya gelecek diye bir şey yok. Sadece geçmiş var ve durmaksızın tekrarlanıyor.

resim

Transformens serisi ile ünlenen oyuncu Shia LaBeouf; kendi çocukluk dönemi ve babasıyla yaşadıkları ile gençliğinde içine düştüğü hallerin anlatımıyla bu filmin senaryosunu oluşturmuş. Dramatik bir yaşamı varmış ve garip bir babası. Kendi yaşamını kurgulamış ve bir gariplik de şu ki; babası rolünde kendisi oynuyor. Daha 11-12 yaşlarından itibaren perdenin bu harika çocuğunu izliyoruz. Ama bu filmde ki baba gerçekten oldukça çatlak sevimsiz bir alkolik…

resim

Yani genel geçer ilişkilerle tanımlamayacak bir baba, eğer baba demek mümkünse. Oğluyla diyalogları öyle kırıcı ve aşağılayıcı ki gerçek hayatta böyle birini görseniz kesin dalarsınız. Ama biz ne dersek diyelim, babası James ne yaparsa yapsın, oğlu için o yine de onun yani Otis’in babası işte. Ne acı… Bazen çok dirençli ve karşı koyabiliyor babasına ama bazen de sevgiye ve ilgiye o kadar muhtaç ki. Bu da gözleri yaşartıyor.

resim

Çocukların direnci daha yenilmez olabiliyor, bunu bazen kendimden ve çevremden de gözlemlemişimdir. Ama bu dirence harcanan enerji ileri yaşlarda çökertebiliyor da insanı. Otis’in kaderi de bu işte. Çocukken yaşadıkları belki de onu çabucak büyütüp yeni ana baba figürleri aramaya sürükler ve bu konuda başarılıdır da. Ama Tom’u James şiddetle dışlar. Lâkin genç ve güzel siyahi komşu kızıyla Otis’in cinselliğe varan hoş zamanlar geçirmesine engel olamaz.

resim

Belgeselleriyle bilinen ve ödüller alan yönetmen Alma Har’el İsrail doğumluymuş. Ama bu işi pek belgesele benzemiyor. Başarılı ve şiirsel bir dramaya imza atmış. Benim daha önce izlemediğim Shia Labeouf baba rolünde iticiliğiyle oldukça başarılıydı. Küçük oğul Otis’i canlandıran Noah Jupe ise, tam da rolünde ki gibi harika çocuğu oynamış. Onu daha önce Wonder (2017) filminde izlemiştim. Orda da çok başarılıydı ama orada işi daha kolaydı sanki. Oysa burada baya büyük ve derin bir rolün altından yaşından beklenmeyecek ölçüde bir ışıltıyla sıçramış adeta.

resim

Genç Otis’i oynayan Lucas Edges ise zaten son yılların parıldayan yıldızı, çok söze gerek yok hep hüzünlü bir gerçekçilik içinde yüzüyor. En çok bilinen işi Manchester by the Sea (2016) büyüleyici bir iş çıkarmış ve yirmi yaşında Oscar’a aday gösterilmişti. Birbirine benzemez değişik rollerin altından çok iyi kalkıyor. Mid90s (2018) filminde de çok iyiydi. Boy Erased (2018) filminde de başrol oynadı. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2018)’de rol almıştı. Bir çok güzel filmde rolü var ama benim unutamadığım bir masal film olan Moonrise Kingdom (2012) hep baş köşemde.

Filmle ilgili Atilla Dorsay, Belki herkes için olmayan, ama değişik bir şeyler arayanları doyuracak bir film. Baba-oğullar ise haydi haydi görmeli, diye bitirmiş yazısını. Bence de.

Filmle ilgili Blog sayfam.


Honey Boy
2019
Honey Boy
Dram94 dk

Yönetmen: Alma Har'el
Bir çocuk aktörün fırtınalı çocukluk dönemini konu edinen filmde Otis, akli dengesi yerinde olmayan babasıyla büyük bir mücadele veriyordu. Otis'in babası James, bağımlı olması nedeniyle rehabilitasyon merkezine yatmış ve tedavi olarak geri çıkmıştır....
7.2 (41,101 Oy)

İletiTarih: 11 Mayıs 2020 22:26
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film