Giriş Kayıt
Silver Surfer / Gümüş Sörfçü (1998-1999)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 53 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2, 3, 4 Sonraki »
Yazar Mesaj
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
 [Çeviri] Silver Surfer / Gümüş Sörfçü (1998-1999)

SILVER SURFER / GÜMÜŞ SÖRFÇÜ (1998-1999)

resim

Silver Surfer
1998
Silver Surfer
Animasyon / Bilim-Kurgu / Aksiyon / Gerilim22 dk

Yönetmen: Roy Allen Smith, Tom McLaughlin
Norrin Radd, sevgilisi Shalla Bal'la birlikte her türlü sorununu çözmüş, savaşın, vahşetin, kavganın olmadığı, bilgeliğin, barışın ve huzurun gezegeni olan Zenn-La'da yaşamaktadır. Ancak kendisi uzay yolculukları yapmak ve başka yıldızlara gitmek arzusuyla...
7.1 (2,889 Oy)

ÖZET

« gitarisyen » yazdı:
Norrin Radd, sevgilisi Shalla Bal'la birlikte her türlü sorununu çözmüş, savaşın, vahşetin, kavganın olmadığı, bilgeliğin, barışın ve huzurun gezegeni olan Zenn-La'da yaşamaktadır. Ancak kendisi uzay yolculukları yapmak ve başka yıldızlara gitmek arzusuyla yanıp tutuşmaktadır. Bir gün bu huzurlu gezegen, dünyaların enerjisini sömürüp yutan ve bu yolla açlığını bastıran Galactus'un gelmesiyle yok olma tehlikesiyle karşılaşır. Norrin Radd kendi gezegeni Zenn-La'nın bağışlanması karşılığında Galactus'a onun elçisi olmayı ve enerjisiyle açlığını doyuracağı gezegenler bulmayı teklif eder. Norrin Radd bu yolla hem Zenn-La'yı korumayı, hem uzayda öteden beri istediği yolculukları gerçekleştirmeyi, hem de Galactus'a içinde enerji olan ama canlı yaşam formu bulunmayan gezegenler bularak milyonlarca hayatı kurtarmayı ummaktadır. Galactus, Norrin Radd'in kendi elçisi olmasını ve açlığını doyuracağı enerjiyi barındıran gezegenleri bulmasında kendisine rehberlik etmesini kabul eder ve kendi kozmik gücünün bir kısmını Norrin Radd'e aktararak bir insandan daha fazlası olması için ona yeni bir biçim verir. Norrin Radd bu sayede uzayın dondurucu soğuğuna dayanabilecek, acıkmayacak, susamayacak, soluyacak havaya ihtiyaç duymayacak ve yoluna çıkan engellerle baş edebilmesi için maddeleri dönüştürebilecek, kozmik güçlerini kullanabilecek ve hem kendisini hem de başkalarını iyileştirme yeteneğine sahip olacaktır. Üstelik evrenin sınırlarına ve daha ötesine yolculuklar yapabilmesi için en hızlı uzay gemisinden daha hızlı bir de sörf tahtası vardır. Artık o Norrin Radd değildir, yeni bir ismi vardır: Gümüş Sörfçü!

DİZİ VE ÇEVİRİ ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ

Aslında "Gümüş Sörfçü / Gümüş Kayakçı / Silver Surfer" hakkında çok fazla şey yazmak arzusunda değilim. Zira Marvel'in en önemli süper kahramanlarından olan bu felsefi düşüncelere sahip uzay gezginini meraklısı zaten biliyor. Ancak yine de kısaca birkaç şey söylemek istiyorum:

Gümüş Sörfçü benim en sevdiğim Marvel kahramanlarından biridir. Ancak ne yazık ki; ruhunda fırtınalar kopan, düşünceler içinde boğuşan, zaman zaman kendisiyle savaşan ve maceralarında başkaları tarafından genellikle yanlış anlaşılan bu kahraman hak ettiği ilgiyi pek görmemiştir. Marvel'in en güçlü kahramanlarından biri olan Gümüş Sörfçü ilk defa Fantastik Dörtlü çizgi romanının 1966 yılında yayınlanan 48. sayısında görünmüş, bir dönem ülkemizde de "Gümüş Kayakçı" adı altında çizgi romanı yayınlanmıştır. Ancak (hem toplumumuzda hem de diğer ülkelerde) gereken ilgiyi gördüğünü pek sanmıyorum. Zira neredeyse her kahramanın kendi adına filmleri, dizileri yapılmasına rağmen Gümüş Sörfçü'nün ("Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi" isimli filmdeki rolü dışında) başlı başına kendi adına çekilmiş bir filmi yok. Bunun sebebi belki de; bu kahramanın felsefi bir yapıya sahip olması, kendini ve evreni sürekli sorgulaması, maceralarında kolaylıkla kabul görmeyen biri olması, esprili olmaktan ziyade soğuk ve düşünceli bir yapıya sahip olması ve bir karakterde felsefe ve anlamın bulunmasını beğenmeyen, hoş karşılamayan, arka plana iten çoğu izleyici / okuyucunun da maceraları takip etmeyi zorlaştıran bu özelliklerden uzak durmasıdır. Belki de bu yüzden, 1998-1999 yıllarında çekilen ABD yapımı çizgi dizisi de sadece bir sezon ve 13 bölüm olarak yayınlanmıştır.

İşte bu nedenlerle; sitemizde "Silver Surfer / Gümüş Sörfçü" çizgi dizisinin 1 sezon ve 13 bölümlük alt yazısının çevirisinin bugüne kadar yapılmamış olduğunu görünce hem üzüldüm hem de sevindim. Üzüldüm; çünkü böyle bir çizgi dizi yıllarca Türkçe alt yazısı olmadan kalmıştı. Sevindim; çünkü bu güzel dizinin çevirisini yapmak ve alt yazılarını hazırlamak bana nasip olacaktı.

Böylece hazırlıklara başladım ve ilk bölümden itibaren çeviriye giriştim. Her ne kadar çizgi dizideki konu akışı, bazı karakterlerin yapısı, düşünce sistemi orijinal çizgi romandan biraz farklı olsa da ve orijinal "Silver Surfer" çizgi romanlarındaki felsefi yapı bu çizgi dizide çok daha az kullanılmış olsa da, yine de gerek işlediği maceralarla, gerek müzikleriyle, gerekse karakterleriyle "Silver Surfer" çizgi dizisi bana göre istenen etkiyi bırakmayı başarıyor. Bu yüzden çevirileri yaparken büyük zevk alıyor ve (ona uygun gördüğüm çeviriyle) "Gümüş Sörfçü"nün karakterini çeviriye yansıtmaya çalışıyorum.

Bu arada bu özel süper kahramanın orijinal adı "Silver Surfer" olmasına ve ülkemizde yayınlanan çizgi romanlarda adı "Gümüş Kayakçı" olarak çevrilmesine rağmen, 2007 yılı yapımı "Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer / Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi" filmindeki adı Türkçe'ye "Gümüş Sörfçü" olarak çevrildiğinden ve bu yüzden toplumun çoğunluğu kendisini bu çeviriyle tanıdığından ben de çevirilerimde "Gümüş Sörfçü" adını kullanmayı uygun gördüm.

Her bir bölümün ya da tüm sezonun çevirisini ne kadar zamanda tamamlayacağımı bilemiyorum. Ama işlerimin ve yoğunluğumun arasında yavaş da olsa tüm sezonu bitirmek istiyorum. Bu yüzden olabilecek gecikmeler ve aksamalar için şimdiden affınıza sığınıyorum.

Yeri gelmişken; çevirileri sitemizde bulunan İngilizce kaynak alt yazıdan yararlanarak ve bu kaynak alt yazının bazı hatalarını düzelterek yapıyorum. Çeviriyi yapmakta kullandığım sürüm ise YouTube sitesinde kolayca bulunabilecek 13 bölüm. YouTube'dan indirerek ".avi" formatına dönüştürdüğüm bu "Youtube" sürümlerinin FPS değeri 25 olmasına rağmen, sitemizdeki 29,97 FPS değerli kaynak İngilizce alt yazıyla da uyum sağlıyor. Kısaca özetlemem gerekirse; çevirileri ".avi" formatına dönüştürdüğüm 25 FPS'lik "Youtube" sürümü üzerinden yapıyorum.

Yeni bölümlerin çevirisini tamamlayana kadar şimdilik sizi ilk üç bölümle baş başa bırakıyor ve iyi seyirler diliyorum:

İletiTarih: 19 Haziran 2016 17:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Chaotic Cinema
Korku Sineması

İletiler: 2694

Özel mesaj gönder
Chaotic Cinema
Korku Sineması
Emeğinize sağlık Saygılar

İletiTarih: 19 Haziran 2016 17:28
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
SonNefesim
Uzak Doğu Sineması
Güvenilir Yükleyici

İletiler: 1947

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
SonNefesim
Uzak Doğu Sineması
Güvenilir Yükleyici
Ellerine sağlık

İletiTarih: 19 Haziran 2016 17:50
juliet
Uzak Doğu Sineması
Çevirmen

İletiler: 3324

Özel mesaj gönder
juliet
Uzak Doğu Sineması
Çevirmen
Ellerinize sağlık ve kalan bölümler için de kolay gelsin Saygılar :=)

İletiTarih: 19 Haziran 2016 18:11
Splash
Müdavim

İletiler: 5892

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Splash Müdavim
Eline koluna sağlık abi. Saygılar Merakla beklediğim bir seriydi. Yakın zamanda ne zaman çevrilir acaba diye hep dert yanmıştım. Gülücük Gelecek bölümler için kolaylıklar dilerim.

İletiTarih: 19 Haziran 2016 19:32
nutellabrain

İletiler: 2266

Özel mesaj gönder
nutellabrain
Elinize sağlık. Kalan bölümler için de kolaylıklar dilerim. Çok Seviyor

İletiTarih: 19 Haziran 2016 23:18
emis
Uzak Doğu Sineması
Çevirmen

İletiler: 373

twitter Özel mesaj gönder
emis
Uzak Doğu Sineması
Çevirmen
Eline sağlık ve kolaylıklar. Saygılar

İletiTarih: 19 Haziran 2016 23:32
peaceflower

İletiler: 459

twitter Özel mesaj gönder
peaceflower
Çok güzel bir haber, Exclamation kolay gelsin gitarisyen Saygılar

İletiTarih: 20 Haziran 2016 00:47
Molar34

İletiler: 1242

Özel mesaj gönder
Molar34
Elinize sağlık ve kolaylıklar dilerim Gülücük

İletiTarih: 20 Haziran 2016 10:38
seungrizm

İletiler: 674

Özel mesaj gönder
seungrizm
Eline sağlık abi. Kalan bölümler için de kolaylıklar dilerim. Çok Seviyor

İletiTarih: 20 Haziran 2016 23:41
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz

İletiler: 5023

Özel mesaj gönder
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz
Eline sağlık abi ve kolaylıklar Saygılar

İletiTarih: 21 Haziran 2016 02:08
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
Silver Surfer / Gümüş Sörfçü çizgi dizisinin 1. sezonunun 1, 2 ve 3. bölümlerinin çevirisinden sonra bu konu başlığı altında mesaj yazıp iyi dileklerini ileten tüm dostlara güzel mesaj ve yorumları için teşekkürler.

1. sezon 4. bölümün çevirisi tamamlanıp siteye yüklenmiştir.

Alt yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İyi seyirler...

İletiTarih: 26 Haziran 2016 14:10
Splash
Müdavim

İletiler: 5892

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Splash Müdavim
Ellerine sağlık abi. Gülücük Diğer bölümleri sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar

İletiTarih: 26 Haziran 2016 16:10
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz

İletiler: 5023

Özel mesaj gönder
Revengeance
Amerikan Sineması
Yorumbaz
Ellerin dert görmesin abi Saygılar

İletiTarih: 26 Haziran 2016 22:56
nutellabrain

İletiler: 2266

Özel mesaj gönder
nutellabrain
Elinize sağlık. Çok Seviyor

İletiTarih: 27 Haziran 2016 10:37
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 4 sayfa) [Bu başlıkta 53 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2, 3, 4 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film