Giriş Kayıt
Vahşi Romanya / România Neîmblânzitã (2018)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
 [Tamamlandı] Vahşi Romanya / România Neîmblânzitã (2018)
Bir doğa güzellemesi...

Çünkü ihtişam hep burada olmalı:
Çocuklarımızın da görebilmesi için...

VAHŞİ ROMANYA

(România Neîmblânzitã)

2018

BELGESEL

resim

resim

Türkçe Çeviri / Alt Yazı ve Düzenleme:

resim

România neîmblânzitã
2018
România neîmblânzitã
Belgesel90 dk

Yönetmen: Tom Barton-Humphreys
Romanya'da milyonlarca insan şehirlerde yaşar ve koştururken, bu hareketli şehir merkezlerinin ötesinde bambaşka bir dünya bulunur. Doğa harikası olan bu yerler, Avrupa'daki en büyük yaşam alanlarından biridir. Orada uçsuz bucaksız kadim ormanlar hâlâ büyümeye...
8.4 (1,939 Oy)

BELGESELİN FRAGMANI / ÖZET SAHNELER:

BELGESEL HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ

Belgeselin Künyesi / Kimlik Kartı:

Orijinal İsmi: România Neîmblânzitã
Türkçe İsmi: Vahşi Romanya
Türü: Belgesel
Ülkesi: Romanya
Dili: Romence
Yapım Yılı: 2018
Vizyon Tarihi: 13/04/2018 (Romanya)
Süresi: 1 saat 28 dakika 52 saniye
Yapımcı(lar): Auchan Retail Romania, European Nature Trust, Off the Fence
Yönetmen: Tom Barton-Humphreys
Senaryo: Tom Barton-Humphreys, Alex Paun
Müzik: Nainita Desai
Seslendiren / Anlatıcı: Victor Rebengiuc

Gülücük BELGESELDE ROL ALAN Gülücük
Gülücük (DOĞAL) OYUNCULARDAN BAZILARI: Gülücük

resim resim
resim resim
resim resim
resim resim
resim resim

Belgeselin Konusu / Özeti:

« gitarisyen » yazdı:
Romanya'da milyonlarca insan şehirlerde yaşar ve koştururken, bu hareketli şehir merkezlerinin ötesinde bambaşka bir dünya bulunur. Doğa harikası olan bu yerler, Avrupa'daki en büyük yaşam alanlarından biridir. Orada uçsuz bucaksız kadim ormanlar hâlâ büyümeye devam ederken, azametli dağlar gökyüzünü öpmek için uzanır. Dolambaçlı nehirler kıvrılarak yol alırken, efsane ve masallarda özel bir yeri olan yaratıklar serbestçe dolaşır. Ormanlar ve geniş sulak alanlar, Avrupa'nın en ikonik yaratıklarına habitat sağlarken, hepsi de aynı zorlukları paylaşır: Değişen mevsimlerin çalkantısında hayatta kalmak, dondurucu kış aylarına dayanarak ayakta kalmaya çalışmak, ilkbahar ve yaz mevsimi boyunca gelecek nesilleri besleyip büyütmek ve sonbaharın nimetlerinden faydalanarak kış için hazırlık yapmak...

Bunların hepsi, çok eski zamanlardan bu yana, Avrupa'nın en göz alıcı ülkelerinden biri olan Romanya'nın doğal ve vahşi ortamlarında gerçekleşiyor. Ve Romanya'nın vahşi yaşamına, doğal güzelliklerine ve özellikle Karpat Dağları ile Tuna Deltası'ndaki habitata odaklanan bu belgesel de, müthiş tabiat ve vahşi yaşam görüntüleriyle bir doğa güzellemesine dönüşerek görsel bir şölen sunuyor.

Belgeselle / Konuyla İlgili Bilgi / Yorum / Görüşlerim:

Belgesel filmin sonunda yazanlara göre ve biraz araştırıp öğrendiğim kadarıyla; Avrupa Doğa Vakfı (The European Nature Trust) ve "Romanya Auchan Retail" (Auchan Retail Romania) Şirketi'nin isteği / önerisiyle "Off The Fence" Film Yapımevi'nce yapılmış olan bu yapım, etkisinde en çok kaldığım belgesellerden biri oldu. Romanya'daki vahşi doğayı ve yaban hayatını anlatan belgesel, özellikle Karpat Dağları ve Tuna Deltası gibi doğa harikası yerlerdeki habitatı, çok başarılı bir görsel yönetimle, harika görüntülerle, sakin, dingin bir anlatımla ve iyi bir kurguyla izleyiciye aktarıyor. Bu başarıda ve yakalandığını düşündüğüm yüksek estetik değerin oluşmasında; belgeselin çekimi için kameramanların, Histria Antik Kenti, Tuna ve Mureş Nehri ile Fagaraş ve Apuseni Dağları'nı da içine alan 18 ayrı yerde yaklaşık 400 saatlik kamera kaydı almış olmalarının ve 22 kişilik profesyonel bir belgesel ekibinin dört mevsim boyunca Romanya'nın her yerini dolaşmalarının payının büyük olduğu kanısındayım.

İnsanı (en azından beni) etkileyen, tablo gibi görüntülerin ruhunu, doğal ortamların atmosferini iyi bir şekilde yansıtan, bu belgesel için Nainita Desai tarafından özel olarak bestelenen ve belgesele büyük bir katkı sağlayan müziği ile de ön plana çıkan yapımın; benim gibi vahşi doğa belgesellerini sevenler için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.

İnternette ve "imdb" sayfalarında belgeselle ilgili yorumlar ve eleştiriler genellikle olumlu ve güzel. Zaten 8,6'lık "imdb" puanıyla da birçok takdiri topladığı belli olan belgeselle ilgili olarak çok az kişi ve (bulabildiğim kadarıyla) "imdb" yorumcularından sadece biri olumsuz eleştiri getirmiş. Kendisinin de bir Rumen olduğunu özellikle belirten yorumcu, bu eleştirisini de özetle; belgeselin sonundaki birkaç dakikalık anlatımın bir vaaza dönüşmesine, 90 dakikalık belgeselin bütün amacının sanki bu son birkaç dakikaymış gibi bir görüntü çizilmesine, bunun belgeseli klişe bir yapıya sokmasına ve bu özelliğiyle belgeselin son kısmının konudan kopuk bir propaganda parçasına dönüşerek temel sorununun da bu olmasına dayandırmış. (Aslında belgeselin sonundaki son birkaç dakikalık anlatımın, insana sanki bütün belgeselin temasından farklıymış veya kopukmuş gibi bir his vermesi sebebiyle, yorumcunun bu eleştirisinin ilk bakışta çok da haksız olmadığı düşünülebilir. Yine de bazı izleyicilerin biraz sert olduğunu düşünebileceği bu son birkaç dakikalık anlatımın / dersin / öğüdün / uyarının, çevreye duyarlılık açısından böyle bir belgeselde yer alması -bana göre- kesinlikle kötü sayılmaz ve hiç de yanlış görünmüyor. Sanırım en iyisi, bu konudaki kararı belgeseli izleyen / izleyecek kişilerin kendilerinin vermesi.)

Özetle; ben bu belgeseli gerçekten çok sevdim ve belgeselleri çok seven birisi olarak, çekimleriyle, müziğiyle, yansıttığı yaban hayatıyla ve estetik kalitesiyle bende hayranlık uyandıran bu belgesel filmi çoğu insanın da severek ve zevkle izleyebileceğini düşünüyorum.

Bu arada son olarak; filmin iki versiyonu olduğunu da söylemek isterim: Birincisi Rumen oyuncu Victor Rebengiuc'in anlatıcılığını yaptığı / seslendirdiği Romence versiyon, ikincisi ise İngiliz oyuncu ve yapımcı Mark Strong'un belgeseli seslendirdiği (ve "Untamed Romania" adıyla bilinen) İngilizce versiyon... İngilizce versiyon 18 Mart 2018'de, Washington'da, dünyanın en önemli ekolojik film etkinliklerinden biri olan Çevre Filmleri Festivali'nde gösterilmiş ve üç gün sonra 21 Mart 2018'de de Rumen versiyonu, 800 konuğun katılımıyla Bükreş'teki Ulusal Tiyatro'da gala gösterimini yapmış. Ardından da belgesel, 13 Nisan 2018'de Romanya'daki sinemalarda gösterime girmiş.

Belgeselden Bazı Görseller / Kareler / Resimler:

resim
resim
resim
resim

ÇEVİRİ HAKKINDA BİRKAÇ SÖZ

Çeviriyi Yapmakta Yararlandığım
Belgeselin Sürümüyle İlgili Bilgiler:

Belgeselin Sürümü: Romania.Neimblanzita.2018.DVDRip.AC3.X264-WHISKY.mkv
Boyutu: 1,80 GB
FPS Değeri: 25
Çözünürlük: 1024 x 576
Bit Değeri: 448 Kbps
Süresi: 01:28:52

NOT: Çeviri; 25 FPS'lik ve 1,80 GB'lık "Romania.Neimblanzita.2018.DVDRip.AC3.X264-WHISKY.mkv" sürümü üzerinden yapılmış olup; belgesel film, telif hakları açısından bir sorun teşkil etmediğinden tarafımdan Türkçe alt yazısı içine gömülü olarak (HD 1080p çözünürlük / kalitede) Youtube'a da yüklenmiştir. (Eğer isterseniz bu yazının sonunda yer alan Youtube linkinden / ekranından doğrudan izleyebilirsiniz.)

Çeviri Süreci Hakkında
Notlar / Bilgiler / Yorumlar:

Türkçe çevirisini yaptığım bu belgesel filmi yaklaşık 1 yıl önce keşfettim. Vahşi doğayla ilgili belgesellerin hayranı olan biri olarak çok hoşuma gitti ve defalarca izledim. Belgeselin görüntüleri, işlenişi, kalitesi, estetiği bir yana, bu yapım için özel olarak bestelenen müzikleri de bende büyük etki bıraktı.

Belgeseli defalarca izlerken çevirisini yapmaya karar vermiştim zaten. Ancak çevirisini yapmayı düşündüğüm çoğu film gibi bir süre kaba hatlarıyla çeviri üzerinde uğraştıktan sonra "Bir ara iştahım gelince ciddi şekilde çevirisine başlarım!" düşüncesiyle bir kenara bıraktım. Gülücük Geçen haftalarda tekrar izlediğim belgeselin çevirisine artık başlamanın zamanı geldiğini düşünerek işe koyuldum.

Çeviriyi (aslında filmlerin çevirisini orijinal dilinin dışındaki İngilizce alt yazı dosyalarını kaynak alarak yapmak konusunda çekincelerim olmasına ve bu yolu çok tercih etmememe rağmen; Romanya yapımı bu belgesel çok hoşuma gittiğinden, izlediğim sürümün dili -orijinal dili olan- Romence olduğundan, bu belgeselin ayrıca İngilizce bir sürümü de olduğunu o sıralar bilmediğimden ve çevirisini de mutlaka yapmak istediğimden) belgeselin (dili ve anlatımı Romence olan) "Romania.Neimblanzita.2018.DVDRip.AC3.X264-WHISKY.mkv" sürümü üzerinden yapmaya başladım.

Ancak ben çeviriye başladıktan sonra belgeselle ilgili araştırmalar yaparken (yukarıda "Belgeselle / Konuyla İlgili Bilgi / Yorum / Görüşlerim" kısmında da bahsettiğim gibi, belgeselin Romence ve İngilizce olmak üzere iki versiyonu olduğunu öğrendim. Bunun üzerine internette belgeselin İngilizce versiyonu olan ve "Untamed Romania" adıyla bilinen sürümünü epey aradıysam da bulamadım. Zira bütün her yerde karşıma Romence versiyonu olan ve "România neîmblânzitã" adıyla bilinen sürümü çıkıyordu. Ben de belgeselin İngilizce versiyonunu bulamadığım için Romence versiyonunu İngilizce alt yazısıyla çevirmeye devam ettim. Bir süre sonra da böyle olmasının daha doğru olduğunu düşündüm. Şöyle ki; temel olarak aslında belgesel bir Romanya yapımı. Romanya'yı anlatıyor ve doğal olarak Romence seslendirilmiş. Bu da (belgeseli izler ve anlatımı dinlerken) doğal ve gerçek bir tat veriyor. Ayrıca belgeseldeki anlatımın biraz Rumen milliyetçiliği tarzında işlenmiş olması (örneğin anlatıcının çoğu yerde "Bizim ülkemizde", "Ulusumuzda", "Dağlarımızda", "Topraklarımızda" gibi ifadelerle ülkesiyle gururlanan bir anlatım biçimi kullanıyor olması) başka dillerdeki anlatımların sanki bu samimiyeti ve doğallığı veremeyeceği düşüncesini de güçlendiriyor.

Böylece çeviriyi benim için yepyeni ve bana heyecan veren şeyler öğrenerek sürdürdüm. Örneğin; "Büyük Mavi" adı verilen kelebek türünün ilginç ve değişik bir şekilde tırtıllıktan kelebekliğe dönüşümü, ateş semenderlerinin efsanesi, Mersin Morinası'nın dolaştığı sular, Histria Antik Kenti ve Büyük Beyaz Pelikanların şaşırtıcı iş birliği benim için tamamen yeni olan ve beni daha da çok araştırmaya yönelterek bazen şaşırtan ve çoğu zaman da doğaya olan hayranlığımı bir kez daha arttıran bilgilerdi. Böylece severek, zevk duyarak ve bitmesini istemeyerek geçen hafta içinde bitirdim çeviriyi. Son kontrollerini yaptıktan sonra bu güzel belgeselin çevirisini siz dostlarla paylaşmak da bugüne kısmet oldu.

Sonuç olarak; ben bu belgeseli hem izlerken hem de çevirisini yaparken çok büyük keyif aldım. Umarım siz de belgeseli izlerken benim kadar keyif alırsınız.

Şimdiden "iyi seyirler" diliyorum...

TÜRKÇE ALT YAZI DOSYASINI
İNDİRMEK İÇİN:

Belgeselin Türkçe çevirisi tamamlanmış olup;
Türkçe alt yazı dosyasına
aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz:

BELGESELİ BENİM ÇEVİRİMLE
DOĞRUDAN İZLEYEBİLMENİZ İÇİN:

Türkçe çevirisini yaptığım bu belgeseli, isteyenlerin alt yazı ve/veya film dosyası indirmeden, doğrudan izleyebilmesi için (ve belgeselin Youtube'a yüklenmesi telif hakları açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğinden) kendi hesabımdan Youtube’a yüklemiş bulunmaktayım. Türkçe alt yazısı belgeselin içine gömülü olup; video kalitesi, tarafımdan "HD 1080p" kalite / çözünürlükte olacak şekilde hazırlanmıştır. Belgeseli Türkçe alt yazılı olarak aşağıdaki ekrandan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler...

Vahşi Romanya / România Neîmblânzitã - 2018
(Türkçe Alt Yazılı Belgesel)

Son olarak;

Bu konu başlığı altında mesaj ve yorum yazacak siz değerli dostlara da şimdiden en içten teşekkürlerimi sunuyor; herkese huzur, mutluluk, sağlık, afiyet ve en güzel filmlerin tadını verecek bir hayat diliyorum...

İletiTarih: 19 Temmuz 2020 00:35
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
JAVAJAVA2002

İletiler: 187

Özel mesaj gönder
JAVAJAVA2002
Çeviri için çok teşekkürler. İzlemeyi yeni bitirdim. Çok güzel bir belgeseldi.

İletiTarih: 19 Temmuz 2020 11:22
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Htmakina
Kore Sineması

İletiler: 3592

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Htmakina
Kore Sineması
Ellerine sağlık.

İletiTarih: 27 Temmuz 2020 21:07
cedricone

İletiler: 19

Özel mesaj gönder
cedricone
Harika...
Ellerinize sağlık . Saygılar

İletiTarih: 28 Temmuz 2020 00:55
archraist
Müdavim

İletiler: 3199

Özel mesaj gönder
archraist Müdavim
Teşekkürler. Emeğinize sağlık.

İletiTarih: 28 Temmuz 2020 12:33
levanten

İletiler: 25

Özel mesaj gönder
levanten
Ellerinize sağlık.

İletiTarih: 28 Temmuz 2020 12:37
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film