Giriş Kayıt

Christopher Nolan, Interstellar Filmini Kimden Esinlenerek Çekti?

1. Haberler
  2. Sinema
Quaresmania - 01 Ekim 2014 01:50

585 

resim

Son zamanların en çok merak edilen ve sabırsızlıkla beklenen filmlerinden biri olan Interstellar, 7 Kasım’da vizyona girmeye hazırlanıyor. Peki Christopher Nolan Interstellar filmini kimden esinlenerek çekti dersiniz?

Interstellar’ın vizyon tarihi yaklaştıkça meraklı kalabalıkta gittikçe çoğalmaya başlıyor. Film yapımcıları ve ekibi ise film hakkında olabildiğince kısıtlı bilgi vererek sinemaseverlerin heyecanını dingin tutmak ve heveslerini kaçırmamak için bin bir türlü yola başvuruyorlar. Bu kararlarında da gayet mantıklı ve makul davrandıkları aşikar. Nitekim yavaş yavaş kamuoyu ile paylaşılan bilgiler ve klipler izleyicileri çok daha fazla meraklandırmış vaziyette. Tam da bu zamanlarda Empire sitesinin Christopher Nolan ile yaptığı söyleşi Interstellar’ın çıkış süreci hakkında bizlere gayet güzel bilgiler veriyor. Empire’a konuşan Nolan, Interstellar’ı çekmeye başlamadan önce hangi filmlerden esinlendiğini, filmleri ve diğer yönetmenlerin filmleri hakkında ufak bir söyleşi yapmış. Aşağıda bu söyleşinin küçük bir kısmını sizler için derledik.

“Bu film düz bir aksiyon filmi ya da sade bir gerilim filmi değil. Ben bu filmi çocukken birlikte büyüdüğüm yüksek bütçeli filmlere benzetiyorum. Onların çoğu da Spielberg’in filmleriydi. Aslında Spielberg hakkında fazla konuşmayı da sevmiyorum çünkü o, projeleri benden önce var olmuş bir yönetmen ve ben geride takılı kalmayı pek sevmem. Ama şu da doğru ki Close Encounters ve Jaws gibi çekmeyi gerçekten denemek istediğim filmlerden müthiş bir esinlenme mevcut. Çünkü bu tarz filmleri uzun zamandır görmüyorum. “

“Yani şunu demek istiyorum, J.J Abrams Super 8 filminde Spielberg’e ve filmlerine müthiş bir saygı gösterdi. Bu saygı çok sade ve üstüruplu bir saygıydı. İşte biz de tam olarak bunu yapmaya çalışıyoruz.”
“Eğer bir aile filmi çektiğinizi söylüyorsanız bu film tüm hafifletilmiş yerici ve alçaltıcı çağırışımlara yer verir. Ama ben çocukken en güzel hisler aile filmlerinde yer alırdı ve onlar gişe rekorları kıran filmlerin spektrumu kadar keskin, heyecanlı ve meydan okuyucu olurdu. İşte ben tam da onları geri getirmek istiyorum.

Christopher Nolan, Interstellar hakkında konuşurken bir Stanley Kubrick klasiği olan 2001: Space Odyssey‘i de es geçmiyor.

“Interstellar gibi bir film yapıyorsanız 2001: Space Odyssey‘i yok sayamazsınız. Fakat yok sayamayacağınız bir diğer film de The Right Stuff‘tır. Interstellar‘ın çekimlerine başlamadan önce kamera ekibim için bu filmin bir nüshasının gösterimini yaptım. Çünkü bu film beyazperdede yeteri kadar insana ulaşabilen bir film değildi. Kusursuz bir şekilde üstesinden gelinen bir filmdi. Amerikanın en iyi filmlerinden biri ama insanlar maalesef bunun farkında değiller. Bu da muhtemelen dört saate kadar süren uzunluğu yüzünden.

Interstellar
2014
Interstellar
Macera / Dram / Bilim-Kurgu169 dk

Yönetmen: Christopher Nolan
Dünya üzerindeki yaşamımız sona ererken, bir grup araştırmacı insanlık tarihinin en önemli görevini üstlenirler; Bulunduğumuz galaksinin ötesine yolculuk ederek insanlığın, yıldızların ötesinde yaşamını sürdürmesinin mümkün olup olmayacağını...
8.7 (2,125,353 Oy)

Kaynak: FilmLoverss

Yorumunuz

Forumdan Benzer Başlıklar

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film