Giriş Kayıt
FELIX THE CAT (1922 - 1927) - (10 ADET KISA METRAJLI ÇİZGİ FİLM)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 13 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
 [Tamamlandı] FELIX THE CAT (1922 - 1927) - (10 ADET KISA METRAJLI ÇİZGİ FİLM)

Ne yalan söyleyeyim; Felix’i iki sene öncesine kadar ben de tanımıyordum. İki yıl önce bir gün tesadüfen online video sitelerinden birinde maceralarını görünce 1920’li yıllarda ortaya çıkarılmış bu sevimli kediyi çok sevdim ve zaman zaman izler oldum. Ancak gördüğüm kadarıyla sessiz sinema döneminin bu en meşhur çizgi kahramanının maceralarının anlatıldığı filmlerin Türkçe alt yazısı yoktu. Ben de oturup bu sevimli kedinin 10 adet macerasının hem İngilizce alt yazılarını hazır hale getirdim hem de çevirisini yaptım. Bundan böyle de fırsat buldukça Felix’in maceralarının alt yazılarını hazırlamayı düşünüyorum.

Kısaca Felix hakkında bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebilirim: Felix, Avustralyalı karikatürist Pat Sullivan’ın oluşturduğu bir çizgi karakterdir. Amerika’da sessiz sinema döneminde, özellikle 1920’li yıllarda çok popüler olmuş ve halk tarafından çok sevilmiştir. Çizgi banttan animasyona geçen ilk karakter olarak da bilinir. Özellikle 1921 – 1925 yılları arasında birçok sessiz filmden çok daha fazla izlenerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Günümüzde de çizgi filmleri, oyunları, tişörtleri ve oyuncaklarıyla adından söz ettirmektedir.

Felix’in her macerası ayrı bir eğlence kaynağı olduğu gibi, düşünme vesilesidir de. Sessiz sinema dönemindeki (benim çevirilerini yaptığım) maceralarında dönemin sorunlarını hafif mizahi bir üslupla gözler önüne serer ve bazı olaylara göndermeler yapar. Örneğin “Felix in Hollywood” adlı macerasında Hollywood film sektörüne üstü kapalı göndermeler yapar, “Felix Revolts” adlı macerasında kedilerle insanlar arasındaki çekişmeyi gözler önüne serip kedilerin insanlar için ne kadar vazgeçilmez olduğunu kanıtlamaya çalışır, “Felix Turns The Tide” adlı macerasında savaşı ve bir kahramanın yalnızlığını betimler ya da “Pedigreedy” adlı serüveninde “soyluluğa” insanların atfettiği değerin ne kadar anlamsız olduğunu bizlere gösterir.

Sinema tarihine damgasını vurmuş bu çizgi filmlerin unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden de bundan böyle elimden geldiğince sizlere (hem özetleriyle hem de yorumlarıyla) tanıtıp çevirilerini yapmaya çalışacağım.

Çevirisini yaptığım Felix maceralarını online video izleme sitelerinde kolayca bulabilirsiniz. (Ben de çevirileri bu sitelerdeki “flv” uzantılı dosyaları “avi” uzantılı dosyalara dönüştürerek yaptım. Bu yüzden Türkçe alt yazılar, oradaki videolara uygundur.)

İlk etapta bu sevimli kedinin 10 adet macerasının çevirisini yaptım ve siteye yükledim. Aşağıda bu çevirilerin linklerini ve maceraların özetlerini bulabilirsiniz.

Ancak film sayfalarına (sanıyorum film bilgileri veritabanında yer almadığı için) resim ve özet gönderemediğimden dolayı resimleri ve özetleri buraya koydum.

İyi seyirler…

01- FELIX ALL BALLED UP (1924)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141009/felix-all-balled-up.html

resim resim

ÖZET: Golf oynarken kaybolan topu aramaya çıkan kahramanımız, istemediği olaylarla karşılaşır.

02- FELIX DOPES IT OUT (1925)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141015/felix-dopes-it-out.html

resim resim

ÖZET: Sevimli kedi Felix bu sefer de kırmızı burnundan şikâyetçi olan bir dostuna yardıma koşuyor. Kırmızı burunların tek çaresinin Boola-Boola adasında olduğunu öğrenen kahramanımız hemen yola koyuluyor ve çeşitli maceralar yaşıyor.

03- FELIX DOUBLES FOR DARWIN (1924)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0168764/felix-doubles-for-darwin.html

resim resim

ÖZET: Bir derneğin, insanların maymundan geldiğini kanıtlayana ödül vereceğini söylemesi üzerine sevimli kedi Felix harekete geçer ve Darwin'in teorisinin doğru olup olmadığını kaynağından öğrenmeye karar verir.

04- FELIX FINDS OUT (1924)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141018/felix-finds-out.html

resim resim

ÖZET: Sevimli kahramanımız Felix, küçük dostu Willie'ye okul ödevlerinde yardım etmeye çalışacak ve kendisi de bu arada yepyeni şeyler öğrenecektir.

05- FELIX GOES WEST (1924)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141028/felix-goes-west.html

resim resim

ÖZET: Yiyecek bulamaması üzerine bir kedinin yaşadığı yerde hiçbir şansı olmadığını düşünen sevimli dostumuz Felix, "Fırsatlar Ülkesi" Batı'ya doğru yola koyulur.

06- FELIX IN HOLLYWOOD (1923)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0017871/felix-in-hollywood.html

resim resim

ÖZET: Arkadaşı olan bir sanatçının sanatını feda ederek Hollywood'a filmlerde oynamak için gitmek istemesi üzerine sevimli kedi Felix'in, hem yol parası bulması hem de kendisinin evde kalmasını isteyen arkadaşını atlatarak Hollywood'a gitmenin bir yolunu bulması gerekmektedir.

07- FELIX MONKEYS WITH MAGIC (1925)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0168775/felix-monkeys-with-magic.html

resim resim

ÖZET: Sihirbazlığa merak saran Felix, öğrendiği sihir numaralarıyla hem insanlara yardım eder hem de çeşitli maceralar yaşar.

08- FELIX REVOLTS (1923)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141039/felix-revolts.html

resim resim

ÖZET: Felix'in yaşadığı şehirde, Belediye Başkanı ve halk kedilere karşı cephe alınca, sevimli kahramanımız Felix de kendi çetesini kurarak isyan çıkaracak ve kedilerin şehir için ne kadar vazgeçilmez olduğunu kanıtlamaya çalışacaktır.

09- FELIX TURNS THE TIDE (1922)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0014883/felix-turns-the-tide.html

resim resim

ÖZET: Farelerle kediler arasında savaş çıkınca, Felix askere katılmak için çalıştığı kasap dükkânından ayrılır ve sevgilisiyle vedalaşır. Amacı savaşı kazanmak ve sevgilisiyle savaştan sonra evlenmektir.

10- PEDIGREEDY (1927)

http://www.turkcealtyazi.org/mov/0141720/pedigreedy.html

resim resim

ÖZET: Sadece tartışmasız asil bir soydan gelen insanların üye olarak kabul edildiği "400 Kulübü"ne katılmak isteyen Felix, kendini kabul ettirmek için kulüp üyelerine en eski zamanlara kadar giden soy ağacını anlatır.

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 00:10
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
PhalanX
Eski Yönetici

İletiler: 6198

PhalanX Eski Yönetici
Ellerinize sağlık. (=

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 00:35
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
KiteRunner

İletiler: 1063

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
KiteRunner
Seni çok uğraştırmışa benziyor, hepsi için ayrı ayrı ellerine sağlık gitarisyen Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 00:40
Barış K
Eski YöneticiGüvenilir Yükleyici

İletiler: 7269

Barış K Eski YöneticiGüvenilir Yükleyici
Ellerine sağlık gitarisyen Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 00:43
Burak Duman
Yorumbaz

İletiler: 414

twitter Özel mesaj gönder
Burak Duman Yorumbaz
Ellerinize sağlık hocam. Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 00:59
fanatic_anchovy
Eski Yönetici

İletiler: 2862

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
fanatic_anchovy Eski Yönetici
Emeğine sağlık abi. Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 01:03
kuzeydebiryer

İletiler: 10891

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
Emeğine sağlık sevgili Gitarisyen. Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 01:46
Avangart
Uzak Doğu Sineması
Eski Yönetici

İletiler: 1671

Özel mesaj gönder
Avangart
Uzak Doğu Sineması
Eski Yönetici
Ellerine sağlık abi. Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 01:52
Blue_Man

İletiler: 343

Özel mesaj gönder
Blue_Man
Teşekkürler 1, 2 bölüm izliyeceğim. Bakalım nasıl..Saol..
Sıradan tarih merakı ötesinde eskiye ait şeyler hep ilgimi çekmiştir..

resim

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 09:10
babyangel
Eski Yönetici

İletiler: 1605

facebook twitter Özel mesaj gönder
babyangel Eski Yönetici
Elinize sağlık Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 10:21
Computer
Eski Yönetici

İletiler: 2648

facebook Özel mesaj gönder
Computer Eski Yönetici
Ellerinize sağlık efem. Saygılar

İletiTarih: 18 Ağustos 2012 10:43
Htmakina
Kore Sineması

İletiler: 3592

Htmakina
Kore Sineması
Ellerinize sağlık.. Saygılar

İletiTarih: 21 Ağustos 2012 20:52
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

İletiler: 6033

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Mr_Nobody
İskandinav Sineması
Ellerinize sağlık. Saygılar

İletiTarih: 23 Ağustos 2012 14:16
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 13 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film