Giriş Kayıt
Zert / The Joke / Şaka - (1969)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 29 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
Yazar Mesaj
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
gitarisyen Çevirmen
 [Tamamlandı] Zert / The Joke / Şaka - (1969)

Zert
1969
Zert
Dram80 dk

Yönetmen: Jaromil Jires
[justify:c75bee5707]Milan Kundera'nın ilk romanı ve ölümsüz eseri olan "Şaka" adlı kitaptan uyarlanan bu filmde, Çekoslovak Komünist Partisi'nin bir üyesi olan Ludvik, kendisine karşı değişik duygular beslediği kız arkadaşı Marketa'nın (kendisi...
7.1 (1,714 Oy)

Ne yalan söyleyeyim, Milan Kundera'nın "Şaka" romanını yıllar önce okumuştum ama bu kitabın sinemaya (hem de Çekoslovakya'nın en iyi yönetmenlerinden biri olan Jaromil Jires tarafından) uyarlandığını bilmiyordum. Sayın serkeş'in 1969 tarihli bu filmden beni haberdar etmesiyle, bulup izlemem ve filmi beğenip çevirisini yapmaya başlamam bir oldu. Bu güzel filmle beni tanıştırdığı ve çevirisini yapmama vesile olduğu için Sayın serkeş'e çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. Eğer izin verirseniz de bu çevirim, Sayın serkeş'in şahsında bütün Milan Kundera, Jaromil Jires, Çekoslovak Sineması ve klasik film severlere armağanım olsun.

Filmden uzun uzadıya bahsetmek istemiyorum. (Film sayfasına bir özet yazdım zaten.) Yorum da yapmayacağım. Çünkü bu filmi izleyecekler ya da izlemeyi düşünecekler büyük ihtimalle, Milan Kundera'nın "Zert / The Joke / Şaka" adlı romanını, Çekoslavak sinemasını, Çekoslavakya siyasi tarihini, Jaromil Jires'i benden çok daha iyi bildikleri gibi; başkahraman Ludvik'in insanlığa, gençliğe, cinselliğe bakış açısını, yaşadıklarının düşüncelerini nasıl şekillendirdiğini de yine benden çok daha iyi yorumlayacaklardır. Ama sadece şunu söylemek isterim ki; filmi izlerken ve çeviriyi yaparken -en az romanını okuduğum kadar- zevk aldım, yönetmen Jaromil Jires'i (ve özellikle "Valerie Harikalar Ülkesinde-1970" isimli filmini) aklımın bir köşesine yazdım ve (birkaç önemli örneğini izlemiş olsam da) Çekoslavak sinemasıyla (özellikle 1970'e kadar olan dönemle) daha fazla ilgilenmem gerektiğini anladım.

İyi seyirler diliyorum.

NOT: Filmin bulabileceğiniz mevcut iki sürümü var. Biri 796 MB, diğeri de 1,17 GB... Eğer imkânınız varsa, ben (796 MB'lık olan sürümde İngilizce alt yazı gömülü olduğundan ve bu da seyir zevkini etkileyeceğinden) 1,17 GB'lık olan sürümü bulmanızı öneririm.

Bu arada, sanıyorum çeviriyi hafta sonuna kadar bitiririm.

Çeviriyi Yapmakta Yararlandığım Sürüm Hakkında Bilgiler:

Boyut: 1,17 GB
FPS: 25
Süre: 01:17:00

İletiTarih: 18 Ocak 2012 11:56
En son gitarisyen tarafından 19 Ocak 2012 20:35 tarihinde değiştirildi.
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
Mr_Nobody
İskandinav Sineması

İletiler: 6033

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
Mr_Nobody
İskandinav Sineması
Çevirinizde kolaylıklar dilerim. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 12:06
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
trigger

İletiler: 232

Özel mesaj gönder
trigger
Kolay gelsin Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 12:19
rainy.afternoon

İletiler: 1539

rainy.afternoon
Kolay gelsin. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 12:29
lonelyloner

İletiler: 239

Özel mesaj gönder
lonelyloner
Kolay gelsin. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 12:33
KiteRunner

İletiler: 1063

twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
KiteRunner
Kolay gelsin Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 15:07
devilcrysis
Klasik Sinema
Emektar

İletiler: 2348

Özel mesaj gönder
devilcrysis
Klasik Sinema
Emektar
Kolay gelsin.

İletiTarih: 18 Ocak 2012 18:27
PhalanX
Eski Yönetici

İletiler: 6198

PhalanX Eski Yönetici
Kolay gelsin. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 18:55
ZihU
Müdavim

İletiler: 907

Özel mesaj gönder
ZihU Müdavim
Kolay gelsin. Punky

İletiTarih: 18 Ocak 2012 20:24
beregost

İletiler: 763
Şehir: PLUTON GEZEGENİ. Gezegenimizi güneş sisteminden çıkaranlar utansın

Özel mesaj gönder
beregost
Kolay gelsin gitarisyen. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 20:43
Htmakina
Kore Sineması

İletiler: 3592

Htmakina
Kore Sineması
Kolaylıklar diliyorum.. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 22:17
nymph
Eski Yönetici

İletiler: 785

nymph Eski Yönetici
Kolaylıklar dilerim. Saygılar

İletiTarih: 18 Ocak 2012 23:22
Zero Cool
Emektar

İletiler: 1478

facebook Özel mesaj gönder
Zero Cool Emektar
Kolaylıklar diliyorum Saygılar

İletiTarih: 19 Ocak 2012 00:40
gitarisyen
Çevirmen

İletiler: 1284

gitarisyen Çevirmen
Çeviri süreci boyunca mesaj yazıp, kolaylık dileyen tüm dostlara teşekkür ederim.

Çeviri tamamlanmıştır.

İyi seyirler dilerim.

İletiTarih: 19 Ocak 2012 20:35
rainy.afternoon

İletiler: 1539

rainy.afternoon
Ellerine sağlık. Saygılar

İletiTarih: 19 Ocak 2012 20:43
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [Bu başlıkta 29 mesaj bulunuyor] Sayfa:: 1, 2 Sonraki »
« Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film