Giriş Kayıt

Sinemada nerede oturmalı?

1. Haberler
  2. Sinema
martimur - 07 Aralık 2011 23:25

7756 

ABD'nin ünlü sinema eleştirmenleri film izlerken salonda hangi sıraya oturulması gerektiğini tartıştı. Sinema tarihçisi David Bordwell'in tercihi en ön sıra. Bordwell "Sahneye en yakın sırada oturmak, filmin içine girmemi sağlıyor" dedi. Sinema eleştirmeni Roger Ebert ise koltuk sıralarının tam ortasında geniş bir koridor bulunan salonları tercih ettiğini ve koridora bakan koltuklara oturduğunu söyledi. Uzmanlar ekranın yüksekliğinin 2 ya da 3 katı uzaklıktaki bir mesafede oturmayı önerdi. Milliyet/Kültür Sanat

resim

Yorumlar

ghow 07 Aralık 2011 23:47
Uzmanlar haklı bence, 2-3 katı uzaklığında durmak daha iyi görmeyi ve rahat etmeyi sağlar. En önde izlemek bir süre sonra gözleri yorar ve boynunuz ortada oturanlara göre daha yukarıya dorudur ve bu boynu ağrıtır.
ZihU 08 Aralık 2011 00:24
Roger Ebert ise koltuk sıralarının tam ortasında geniş bir koridor bulunan salonları tercih ettiğini ve koridora bakan koltuklara oturduğunu söyledi.

Bence de en güzeli budur. Filmi ayaklarını uzatarak,rahat bir şekilde izlemek gibisi yok. yakaladım
Barış K 08 Aralık 2011 01:33
Bence de ortalarda oturmak daha mantıklı önde oturmak boynu çok ağrıtıyor. Öyle olunca da filmden zevk alamıyorsun.
gitarisyen 08 Aralık 2011 10:29
Yanında sevgilin varsa, en güzeli en arka sırada oturmaktır... Gülücük
kult_ablasi 08 Aralık 2011 13:51
En nefret ettiğim sinemada en arkada oturmak, o zaman o sinema perdesinin muazzamlığı azalıyor sanki TV izliyormuş gibi hissediyorum.

Benim için uygun mesafe başımı kaldırdığımda bütün görüş alanım yalnızca perdeden ibaret olmalı. Fotoğraf çeker gibi düşünün. Ne perdeninherhangi bir kısmı kadraj ve kompozisyon dışında kalacak, ne de perdenin haricinde duvarlar, koltuklar , merdiven vs. gibi gereksiz detaylar kadraja girecek.
pelon 08 Aralık 2011 20:04
Sinema salonu çok büyük değilse kesinlikle arkaların ortası film izlemek için en ideal yer.
Onur Turan 08 Aralık 2011 21:10
« kult_ablasi » yazdı:
En nefret ettiğim sinemada en arkada oturmak, o zaman o sinema perdesinin muazzamlığı azalıyor sanki TV izliyormuş gibi hissediyorum.

Benim için uygun mesafe başımı kaldırdığımda bütün görüş alanım yalnızca perdeden ibaret olmalı. Fotoğraf çeker gibi düşünün. Ne perdeninherhangi bir kısmı kadraj ve kompozisyon dışında kalacak, ne de perdenin haricinde duvarlar, koltuklar , merdiven vs. gibi gereksiz detaylar kadraja girecek.

Birebir aynı düşüncedeyim.

Bu sebeple de en ön sıranın, bir kaç sıra arkasına oturmayı tercih ediyorum.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film