Giriş Kayıt

Harcanan 500 bin dolara yazık mı oldu?

1. Haberler
  2. Dizi
ArizMend - 23 Eylül 2011 18:42

1749 

Muhteşem Yüzyıl'ın 500 bin dolara mal olan Mohaç Savaşı sahnesine tarihçilerden eleştiri geldi.

Diziteyze.com

Muhteşem Yüzyıl’ın savaş sahnesini Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu “Osmanlı’da asla o şekilde bir taktik verilmez, ayrıca padişahın siyah sarığı yoktur, Karadeniz folklor ekibi gibi” diye eleştirirken Doç. Dr. Erhan Afyoncu “Çok emek verilmiş, tenkide gerek yok. Ben beğendim” dedi.

Muhteşem Yüzyıl’da Türk televizyonlarının en pahalı sahnesi olarak lanse edilen Mohaç Meydan Muharebesi’nin görüntüleri önceki gün seyirciyle buluştu. 17 dakika süren ve 500 bin dolara malolan sahne için Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu ağır eleştirilerde bulunurken, Doç. Dr. Erhan Afyoncu “Büyük emek harcanmış,. Eleştirilmemeli, desteklenmeli” dedi.

“Padişahın siyah sarığı hiç olmadı”

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu (Türk Tarih Kurumu eski Başkanı): “Kanal değiştirirken gözüme takıldı. Padişahın başında siyah bir sarık vardı. Sanki Karadeniz folklor ekibinin başlığı gibi duruyordu o sarık. Padişahın asla böyle siyah sarığı olmadı. O sarıkların hepsi 19. yüzyıla ait. Bir de savaşa çıkmadan önce oturmuşlar ‘merkez çekilir, sağdan soldan saldırılır, bu eski gelenektir. Bunu Macarlar muhakkak bilir bunun için böyle yapmayalım. Kollardan biri çekilsin, sonra sarsın’ diye taktikler veriyorlardı. Böyle bir taktik Osmanlı’da hiçbir zaman olmamıştır. Baktım tarihten eser olmadığını düşünerek kanal değiştirdim. 500 bin dolara değil 500 milyon dolara da çekilse beni ilgilendirmiyor. Çünkü tarihi bir dizi asla değil.”

“Harcanan 500 bin dolara yazık oldu”

Yavuz Bahadıroğlu (Tarihçi-yazar):
“Çok komikti gerçekten çok çocuksuydu. Kıyafetler o dönemin değil, kılıçlar aynı şekilde özellikle de ordu düzeni allak bullak. Ya bizimle oynuyorlar ya da kendilerini eğlendiriyorlar. Öyle bir ordu düzeni yok Osmanlı’da.. Önden deliler sınıfı gider arkasından akıncılar gider, arkasından süvariler, yayalar(ortamı temizlemek) için, sipahiler önde arkasında yeniçeriler... Dizide ise kimin nerede olduğu nereye gittiği belli değil, karmakarışık. Böyle bombardıman diye verdikleri iki çata patla olmaz, tarihi film böyle yapılmaz. Bu dizi film insanları oyalayıp, kandırıyorlar. Bunlar dizi diye kandırıyorlar. Tarihi gerçeklere tamamıyla zıt şeyler var. O dönemde kabzası daha farklı kılıçlar kullanıyorlardı, kalkanlar da farklıydı. Savaş kıyafetleri ve donanımı farklıydı. 500 bin dolara yazık oldu, o paraya tarihi sinema filmi bile yapılırdı.”

“Diziyi Cesur Yürek’le kıyaslamak yanlış”

Doç.Dr.Erhan Afyoncu (Tarihçi-Muhteşem Yüzyıl’ın eski danışmanı): “Türk milleti bu sahneleri Cesur Yürek’le karşılaştırıyor. Cesur Yürek’in bütçesi ne, bu dizinin ne? 500 bin dolar çok büyük bir para değil ki? Kimse 100-200 milyon dolarlık filmle 500 bin dolarlık bölümü kıyaslayamaz. Bir de Türkiye’de silah, kostüm alt yapısı yok. Benim bildiği atlar bile dışarıdan getirildi. Kendi imkan ve bütçesi içerisinde emek verilmiş, beğendim. Aşırı tenkit etmeden önce bunu göz önünde bulundursunlar. Yıkıcı tenkitler ekibi demorilize eder, gerek yok. Mesela savaş sahnelerinin havadan gösterilişi güzeldi. Eleştirmekten önce iyi niyetli bakıp ve bir üst versiyonu için ne yapmak gerekir diye düşünmek lazım.”

Zehra Çengil/Vatan

Yorumlar

byaydin 24 Eylül 2011 13:03
Diziyi takip ediyorum ve evet Effect ler oldukça basit geldi ..Bugün Amerika da çevrilen basit çocuk filmlerinde bile daha kaliteli işler yapılıyor...

Topların düştüğü zemin,ölen askerlerden çıkan kanlar ve öldüren askerlerin suratındaki ifadeler çok çok yetersizdi..

Aynen bende Süleymanın konusmasını Cesur yürekteki William wallace konuşmasına benzettim..ancak tabii Cesur yürekte Mel gibson un konuşması beyaz perdeden (LCD-Plazma,Led,Tüplü Tv dahil Hehehehe ) verdiği o elektirik, verdiği heyecanın 1000 de birini yaşamadım..yahuu Mel gibson konuşurken resmen kendimi İskoç hissettmiştim hahahahaha

Bunu yazan çok afedersiniz ...(neyse sinirlenmicem ) "Doç.Dr.Erhan Afyoncu" nerden neyi bağlıyor..Filimin bütçesi ile Oyunculuk kabiliyetini bir tutulurmu?..

İnsanlar Cesur yürekle kıyaslamasının sebebi sadece konuşması yüzünden..
O bölüme 5 milyon dolar harcansaydı Halit Ergenç dahamı iyi oynayacaktı??..

Zamanında çekilmiş olan Cihan ünalın oynadığı 4.Muratı izlesin bu Prof müsvettesi..
Ayaklanan yeniçerilere o konuşması inanılmazdı, tüylerimizi diken diken etmişti

Alfred Hitchook filmlerindeki gerilim sahnelerini bugün milyon dolarlık korku filmlerinde veremiyorlar..
bunu neye bağlayacak ozaman bu Aptal onu merak ediyorum ...

yanlış anlaşılmasın Başlamasından 1 ay öncesinde neyin ne oldugunu bilip bilmeden şikayet eden gerzek Halka rağmen diziyi sonuna kadarda izleyeceğim..
H737 25 Eylül 2011 02:14
-Efektler berbattı! patlama sahneleri "ben 3d yi ve efekt programlarını dün kullanmayı öğrendim" der gibiydi!
-tonlarca ağırlıktaki topların at(öküz) arabasında rahatlıkla hoplaya zıplaya çekilmesi çok gözüme battı. O topun bir tanesi kaç ton ağırlığında biliyormusunuz?
-topların ateşlenmesinde de aynı "gerçek dışı"lık vardı
-savaş sahnesi içindeki dövüşme kareografilerinin oranlarsan 10 sahnenin 6'si inanılmaz şekilde beceriksizlik doluydu. Atlılar koşarak geliyor, duruyor , pozisyon alıyor hadi ya Allah! yeniçeriler "ben sana vurdum sena ban vur şimdi" der gibi acemice! 3 dahne oranında ise nispeten dişe dokunur bir "heyecan" vardı ama yetmez.
-at üstünde bizimkiler dört nala gidiyor ama atlarda süper arazü amortisörü var galiba! oyuncular tırıs at üzerindeymiş gibi bile zıplamıyorlardı! Hani dörtnala giden at üzerinde biraz öne eğiliratın yelesine yapışırsın felan düşmemek için.
- En başından beri sinir olduğum, yeniçeriler, aylardır yoldalar, savaşa geliyorlar ama hepsi tertemiz, traşlı, koskoca ordugah gayet düzenli, sanırsınki ordunun catering servisi var, temizlik servisi var! Figurasyon ilk bölümden beri çok ama çok kötü! Ne konuşmalar konuşma nede ifadeler ne de gerçeklik! YEniçeriler'in "osmanlı askeri" ile alakaları yok, halim selim insanlar .....!!!!
- Daha ilk bölümlerden beri taktığım, Kanuni'nin korumaları! Yahu koca padişah'ın 2 tanemi koruması var-ki onlarda koskoca cihan padişahını koruyacaklar ama cılız iki delikanlı! bunların biraz izbandut gibi olması ellerinin yüzlerinin ifadelerinin biraz sert, donuk, kendini ölüme adamış gibi durması gerekmiyormu?

Şİmdi; haklısınız, kıyaslama yaptığımız birçok dizi ve filmin bütçelerine kıyaslandığında bu dizinin bütçesi çok düşük! daha 3.bölümünde "bre deyyuslar ne edersiniz bizim haşmetlümüzeeeee" diye ayağa kalkan bir halk olupda dizinin yayında kalıp kalmayacağı bile muallakta olan bir sektörde uzun soluklu yatırım yapmak elbette kolay değil. TV kanallarının hoyratça harcadığı zaman, emek ve para kayıplarından birisi olma hesabı yaparken kimse büyük bütçe ile girmek istemez-ki bu dizi bile yinede risk alıp görülmemiş bir bütçe ve yatırımla işi kotarmaya çalışıyor.

ama be arkadaş, birinci sezonu geçtin artık, önceki sezonun ortasına doğru iş belli oldu , daha en az 2 sezon daha gider bu dizi. Birazcık özen gösterin ne olur! Şu çıta yükselsin artık! TV kanallarını biraz dize ve yola getirin, "şahin fiyatına mercedes almayı hayal etme" döneminden çıkıp "ne kadar ekmek okadar köfte usta", "parayı bastırırsan en iyisini alırsın rating'de senin olur" dönemine gelmek lazım.

Yorumunuz

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film