Giriş Kayıt
Yorumlar (10)
avatar
(36) -
Filmin puanına ve gördüğü ilgisizlik karşısında son derece şaşkınım..
Oldukça kaliteli bir yapım olmuş, oyunculukları beğendim, savaşın farklı bir yönünü ele alışı ve de kuzeyin eşsiz kar manzaralarıyla çok keyifli bir seyir sunuyor.

Şimdiye kadar 2.dünya savaşının tüm filmlerinde izlenen Canavar Hitler ve Canavar Alman Ordusu yerine Canavar Hitler fakat görevini yapan subaylar var (kısmen). Adeta Star Wars'dan Darth Wader'ın ordusu Stormtroopers gibi, tüm filmlerde Almanlar iğrenç ve pislik bir ırk olarak gösterilirken bu filmin farklı ele alışı bana daha gerçekçi geldi. Hoş, Star Wars'daki Stormtroopers ordusu tam olarak da Alman ordusunu temsil ediyor gerçi ama o bu filmin konusu değil..
Savaşın geriliminden daha çok etki ettiği bir aile dramasını ve de bunu farklı yönleriyle ele alışını izliyoruz, beni çok etkiledi..

Sürprizbozan: Göster


Son olarak filmin akışında aksaklıklar olduğunu, zaman zaman kimin neyi neden yaptığını neye sebep olduğunu anlamakta zorlandığımı da kabul etmem gerekir. Bu sebeple 8/10..

Kendime not: filmlerin imdb puanına aldanma..
8


default avatar
(25) -
Herkese Merhaba

Yani tam olarak ne izlediğimi bilemedim. Tamam 2. Dünya savaşı zamanını anlatıyor, anlatıyor da neyi anlatıyor.

Dram var mı ? evet var ama yetersiz ve yansıtılamamış. Bugüne kadar izlediğim tüm 2.D.S. filmlerine bir bakınca size o atmosferi, o yaşananları iliklerinize kadar hissettiren filmler var ama bu film de büyük bir boşluk var. Savaş var mı ? evet var ama çok sığ ve basit şekilde. Oldu bittiye gelmiş.

O kadar vahşi ve sadist naziler bu coğrafyada birer melek gibi adeta.

O zamanların resimleri serpiştirilerek " al bak gardaşım gerçekten de bunlar oldu " demişler.

Kısacası yıllarca 2.D.S. filmleri Rus, Alman, Amerikan gözü ile çekildi yorumlandı. Galiba Norveçlilerin aklı başına yeni gelmiş ki " durun hemşerim ya bizde bu savaşta yerimizi aldık yaralar aldık ama anlatan yok. Bare bizde kendi maceramızı anlatalım " demişler ve bu filmi çekmişler.

Olmamış.
1


avatar
(388) -
II. Dünya Savaşı filmlerini kaçırmamaya çalışıyorum. Bir kaç kez benzer yorum yaptım ama yine yazacağım; IIDS filmleri başlangıçta bizim Yeşilçam tarihi filmleri gibi çekiliyor, sonrasında Yahudi soykırımı anlatımı yoğunlaşıyor (Çingelere birkaç yerde değiniliyor (Tren de Vie) , zihinsel engelli ve hastalara da değiniliyor ama LGBT'ye değinilmiyor) sonrasında hikaye bitti mi dersiniz ya da soykırım anlatımı iş yapamaz duruma mı düşüyor bilemem çok farklı konulara yer verilmeye başlanıyor (Nazi karşıtı Almanlar (Alone in Berlin) Berlin işgalinde Almanların durumu (Lore), Genç Alman askeri esirlerin durumu vs.(Land of Mine) Savaş sonrası savaş suçluları (Remember, Labyrinth of Lies vb.) bence bu kıyıda köşede kalmış insan hikayeleri daha değerli. Burada da Herkesin bildiği IIDS hikayesinden (beklediğimiz Nazi profili verilmemiş) çok Norveç'teki kısmında tarihi anlatımla birlikte bir annenin dramını anlatıyor. Yani filmin türü Savaş ve Dram değil Dram ve Savaş filmi bu yaklaşımla seyretmenizi tavsiye ederim.
Sürprizbozan: Göster
Bence oldukça güzel olmuş.
8


avatar
(5357) -
Öncelikle Avrupalılar zamanında birbirlerine çok çektirmişler fakat bunlardan ders çıkararak şimdi huzur içinde yaşıyorlar.
Özellikle @ Sogukodalar yorumcu arkadaşın görüşüne saygılı olarak ve onun yorumunun hatırına izledim. Yine onun deyimiyle yüzlerce çok daha iyi savaş filmi izlediğim için kendi adıma hüsran oldu. Çünkü birçok yerde basit sıradan ve çoğu sahneleri de inandırıcılıktan uzak buldum. Ayrıca Filmin dram yönü çok etkileyici değildi.
Yanlız güzel olan hikayenin gerçek hayatta yaşanmış olması ve tarihi bir bilgi edinmemiz açısından faydalı buldum
4


avatar
(23) -
Filmin hiç bir anından keyif almadım diyebilirim. Oldukça sıkıcı ve beklentiyi karşılayamayan bir anlatışa sahip, sıradan, düşük bütçeli bir film. Aslında savaş filmi demek bile yanlış olur, Filmde savaş sahnesi bile neredeyse hiç yok. Hatta birkaç sahne o kadar mantıksızdı ki, filmi izlemeyi bırakmayı bile düşündüm.
Sürprizbozan: Göster
Pus'un yapmış olduğu yoruma kesinlikle katılıyorum. Hikaye anlatışındaki sıkıntılara değinmiş, kesinlikle neyin tam olarak ne olduğu belli değil.
4

Cevaplar (2)
avatar
(426) -
naziler çok zorda kalmadıkça norveçlileri öldürmek istemedi. onların da ari ırkın bir parçası olduklarına inanıyorlardı.


2
| Bildir
avatar
(23) -
Sürprizbozan: Göster
4


0
| Bildir


avatar
(154) -
Neresinden çekersem oradan elimde kalan olmamış; ham bir yapım izledim... Ne izledik? Kadının "dram"ını mı? Oğlanın "kahraman?"lığını mı? Norveç'in "duruş"unu mu? İngiliz'lerin k*ypaklığını mı yoksa Alman'ların "kötülüğünü" mü? Rütbesi altında ezilen pek çok karakter izledik o kesin... Kar manzaraları dışında pek bir keyif almadığım seyirlik demekte zorlandığım bir yapım oldu.
4


avatar
(410) -
Film güzel ama biraz parça parça gibi olmuş bütün bir hikaye yok ve biraz karışık açıkçası, keşke sadece tercüman kadının dramına odaklansa imiş. Bir yanda ingilizler bir yanda nazi alman askerleri ve ikisi de biz sizin dostunuz diyorlar. Yaşanan dramı biraz daha gerçekçi verebilse daha çok severdim filmi açıkçası çünkü savaşın yıkımını tam hissedemedim izlerken. Ben böyle acılı anlarda sessiz ve siyah beyaz sahneleri çok seviyorum mesela. Yine de güzel film. Iyi seyirler dilerim tavsiye ederim.
7


default avatar
(1) -
Yüzlerce film izledim ilk kez yorum yaziyorum bir filme...Müthiş kaliteli bi film , savaş türü filmleri sevenler kaçırmasın... Zaten gerçek hikâyeden alıntı olunca daha da ilgi çekici oluyor...
9


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023