Giriş Kayıt

Yeşil Şövalye (2021) Yorumlar - Sayfa 2


The Green Knight

Yorumlar (32)
avatar
(5350) -
Trailer'i ve yorumlarında güzel bir film olmadığı zaten belliydi. Sadece Alicia Vikander için izledim ama 2021 yapımı '' Beckett '' filmin de olduğu gibi yine yok gibiydi. Dev Patel'i hiç sevemediğim gibi bu filmde de sinir oldum. Ayrıca yavaş temposuyla ve konusuyla da hiç güzel değildi. Fakat orta çağ dönemi, yeşil manzaralar ve dönem giysileri başarılıydı. Kısacası 2.09 dakikalık süresiyle zor bir film....
4


avatar
(7220) -
Kalın bir romanı okumak gibiydi bu filmi izlemek... Herkese hitap etmez, bu ne beğeneni, ne de beğenmeyeni farklı yapar, sadece zevk meselesidir o kadar! Görsellik harika, sanki uzun bir kült şarkının müzik klibi gibi... Kadrosunda çok iyi oyuncular var, ki hakkını vermişler. Sanatsal, tiyatral, biraz gotik havaya sahip, uzun bir yapım. Ben beğendim ama başta dediğim gibi; genele hitap etmediğini düşünüyorum.


avatar
(293) -
Beklentiyi düşük tutarsanız belki hoşunuza gider o da belki yani, yorumları okuyup vay be filme bak demeyin hayal kırıklığınız büyük olur. Oturun sakin kafayla izleyin işte.
6


default avatar
(232) -
Herkese göre değil. Önce altını kalın kalın çizeyim. Bunu bilereık izleyin kardeşim. Film genelde karanlık bir ortamda çekilmiş. Hatta bir sis perdesinin altında çekilmiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Paganizm, alt metin, üst metin vs. her ne naneyse artık merakınız varsa. biraz sıkılarak da olsa bitirsirsiniz sanırım. Filmi izlerken bir süre sonra omuhteşem renklerin o güzel tabiatın bir anlamı kalmıyor. Bir şaheser gibi bahsedenler olmuş. Kusura bakmayın ama şaheser falan izlemedim ben. Vasat... benden 6 puan çalışır. O da sinematografisinin hatırı için. .


avatar
(191) -
Ne yazık ki beni çok hayal kırıklığına uğratan bir film oldu çünkü en azından İrlanda'nın doğal güzelliğini izlerim diye düşünmüştüm. Ama İrlanda'da çekilen neredeyse her filmde olmasına rağmen kasvetli bir atmosfer oluşturacaklar diye kapkaranlık bir ''İrlanda'' çekmişler, zerre keyif alamadım. Yani sinematografi açısından ortalama üstü olduğu doğru ama öyle muhteşem bir kalite yoktu açıkçası, belki kapkaranlık karelerin içinde kaçırmış da olabilirim..

Senaryo Rönesans döneminde yazılan Yeşil şövalye romansından uyarlanmış, o yüzden çok mantıklı gelmeyebilir ama zaten yazılmasında ki amaç mantıklı olması değil! Katolik Kilisesinin bile ''Dark ages'' olarak adlandırdığı erken dönem Hristiyan tarihini yüceltmek, Hristiyan değerlerini anlatmak derdinde olan bir çok yazar bir Britanya efsanesi olan Kral Arthur'u kullanmış ve hem Arthur hemde yuvarlak masa şövalyeleri hakkında düzinelerce romans yazmıştır. Yeşil şövalyede bunlardan biri iken her şey Hz. İsa'nın fedakarlıklarına ve Hristiyan değerlerine göndermedir.
Sürprizbozan: Göster


Lowery romansın aslına sadık kalmayarak bir çok değişiklik yapmış ve daha ilginç hale getirmiş. Misal romansta sir Gawain yuvarlak masa şövalyelerinden biri iken filmde yeni yetme bir genç olması çıktığı yolculuğu daha mantıklı yapmış ve Patel'in oyunculuğu da üst düzeydi. Ama filmi kurtarmaya yetmemiş bence, diyaloglarından görsellerine son derece durağan, bunaltıcı ve resmen kapkaranlık bir filmdi! Covid kıtlığı olmasa hiç adınızı duymaz, izleme gafletine düşmezdik...
4


avatar
(173) -
inanılmaz yavaş başlayan bir film. macera heyecan fantastik öğeler çok az. sanat filmi gibi şiirsel diyaloglar var. filmde genel olarak tanımlayamadığım bir potluk var.
4


avatar
(410) -
8/10 Öncelikle ismine aldanıp savaş sahnesi, kılıçlar çekildi vs yok. Tamamen karakter filmi Dev Patel üzerine kurulmuş drama-fantazi ve macera denebilir. Bir anlık cesaret sonucu yaşadığı iç alemi yansıtmış bu yönü ile çok beğendim. Filmin çekildiği İrlanda doğası da biraz sis ve yağmur az güneş ışığı ile bazen sıkmadı değil ama görsel renk tonları o kadar muazzamdı ki bunu fark etmedim bile açıkçası.
Filmin müzikleri olağanüstü güzel ve yerinde seçilmiş bazen masalsı bir ninni gibi bazen de mistik bir ormanda deredeki su sesinde yürüyüş yapıyormuş hissi vermiş.
Durağan, temposu düşük bir film fakat belindeki yeşil kuşağın temsil ettiği metafor (detay veremiyorum spoiler olmasın diye )müthiş bir vurgu bana göre.
iyi seyirler.
8


default avatar
(17) -
Filmi yeni bitirdim
Görsel olarak her bir karesi bir taplo resim olacak kadar şaheser. Sinematik olarak açı kamera ışık ve müzik harika. Konu bize yabancı, Hristiyanlık ve pağanizm göndermeli bol içerik, kahramanımız kahraman değil, sıradan bir insan duygusal olarak. Hatta zayıf bir kişilik. Eskiden çekilse tarkovski filmi diye yutturulabilecek kadar iddialı.
7


default avatar
(1) -
Arakat Mag'e yazdığım yazının tamamı için;
arakatmag.art/the-green-knight/

''Ve 2021, bize ilk güzel filmini bahşetti. David Lowery, The Green Knight’ı uyarladığı şiiri onlarca parçaya bölüyor, tersine döndürüyor ve hikayesini ilmek ilmek dokuyor.

Sir Gawain, bu filmin uyarlandığı şiire ve Britanya Mitolojisi’ne göre asil, cesur ve onurlu bir Yuvarlak Masa Şövalyesi’dir ama The Green Knight’ın yazarı Lowery’e göre şövalye olabilecek hiçbir özelliğe henüz sahip değildir. İşte tam bu noktada Lowery’nin, esas hikayeyi onlarca parçaya nasıl ustalıkla bölebildiğini görmeye başlıyoruz. Şiirde anlatılmak ve verilmek istenen mesajı koruyan ama her şeyi tepetaklak edip karakter gelişimi konusunda üst düzey bir iş çıkaran Lowery, filmini kutsal bir mite dönüştürüyor.

Gözlerimizin önüne serilen her bir sahne, bir sonraki sahnenin habercisi ve yol göstericisi oluyor. Lowery sizi oturduğunuz koltuktan alıp bir zaman yolculuğuna çıkarıyor ve onun kamerasının durduğu her yere sizi de yanında sürüklüyor.''
9


default avatar
(1) -
Sürprizbozan: Göster
7


avatar
(57) -
Uzun çarpıcı bir roman okumak gibiydi.
Temposu standart a24 filmleri gibi, yani herkese göre değil ama görsellik ve anlatım dili muazzamdi.
Her şeyiyle çok begendim
10


default avatar
(45) -
Sinemada izledim. Ne yazsam bilemiyorum. Puanlarına bakıyorum, yanlış filmi izledim acaba diyorum. Sürekli karanlık, diyalog sıfıra yakın, anlamsız sahneler, konu desen merak uyandırıcı ama olay yok. Mide bulandırıcı sahneler, anlamsız diyaloglar. Hayatımda ilk defa sinemaya verdiğim paraya üzüldüm. 10 üzerinden 1 puanım.
1


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023