Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(45) -
Sinemada izledim. Ne yazsam bilemiyorum. Puanlarına bakıyorum, yanlış filmi izledim acaba diyorum. Sürekli karanlık, diyalog sıfıra yakın, anlamsız sahneler, konu desen merak uyandırıcı ama olay yok. Mide bulandırıcı sahneler, anlamsız diyaloglar. Hayatımda ilk defa sinemaya verdiğim paraya üzüldüm. 10 üzerinden 1 puanım.
1


avatar
(191) -
Ne yazık ki beni çok hayal kırıklığına uğratan bir film oldu çünkü en azından İrlanda'nın doğal güzelliğini izlerim diye düşünmüştüm. Ama İrlanda'da çekilen neredeyse her filmde olmasına rağmen kasvetli bir atmosfer oluşturacaklar diye kapkaranlık bir ''İrlanda'' çekmişler, zerre keyif alamadım. Yani sinematografi açısından ortalama üstü olduğu doğru ama öyle muhteşem bir kalite yoktu açıkçası, belki kapkaranlık karelerin içinde kaçırmış da olabilirim..

Senaryo Rönesans döneminde yazılan Yeşil şövalye romansından uyarlanmış, o yüzden çok mantıklı gelmeyebilir ama zaten yazılmasında ki amaç mantıklı olması değil! Katolik Kilisesinin bile ''Dark ages'' olarak adlandırdığı erken dönem Hristiyan tarihini yüceltmek, Hristiyan değerlerini anlatmak derdinde olan bir çok yazar bir Britanya efsanesi olan Kral Arthur'u kullanmış ve hem Arthur hemde yuvarlak masa şövalyeleri hakkında düzinelerce romans yazmıştır. Yeşil şövalyede bunlardan biri iken her şey Hz. İsa'nın fedakarlıklarına ve Hristiyan değerlerine göndermedir.
Sürprizbozan: Göster


Lowery romansın aslına sadık kalmayarak bir çok değişiklik yapmış ve daha ilginç hale getirmiş. Misal romansta sir Gawain yuvarlak masa şövalyelerinden biri iken filmde yeni yetme bir genç olması çıktığı yolculuğu daha mantıklı yapmış ve Patel'in oyunculuğu da üst düzeydi. Ama filmi kurtarmaya yetmemiş bence, diyaloglarından görsellerine son derece durağan, bunaltıcı ve resmen kapkaranlık bir filmdi! Covid kıtlığı olmasa hiç adınızı duymaz, izleme gafletine düşmezdik...
4


avatar
(145) -
Fragmandaki bir kaç sahneye kanıp, ''o kadarda değildir'' dedim ve tüm uyarılara rağmen izledim. İzlemez olaydım bin pişmanım. Eleştireyim diyorum ama nereden tutsanız elinizde kalacak, hiç bir tür için vasat seviyesinde bile olmayan, neden var olduğunu bir türlü anlamadığım bir şey. Film demeye dilim varmıyor, tek tek saymayacağım her şey kötü...

Fragmanı için sadece 2 verdim..
2


Yorumlar (32)
avatar
(87) -
"Korkak yaşayacağıma onurlu ölürüm."

Green Knight orta çağ şövalye şiirinden uyarlama bir eser. Kral Arthur'un yeğeni Gawain'in, Yeşil Şövalye ile iddialaşması üzerine şekillenen bir film.

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(232) -
Bu filmi beğenmeyeceğimi düşünüyordum.Sanatsal filmleri hiç sevmem ve izlemem.Ama bu filmi gerçekten beğendim.Arthur efsanesine büyük bir ilgi duyuyorum.Excalibur filmini çok beğenmiştim.The Green Knight'da aynı atmosfere sahip.Yani Excalibur gibi aksiyon,savaşlar,şövalye turnuvaları ve duellolar yok ama aynı fantastik atmosfere sahip.Tüm film sanki birinin rüyasını izliyormuşsunuz gibi ilerliyor.Pek çok sembolik anlatımlar var.Ufak değişiklikler dışında efsaneye sadık bir film olmuş.Diğer yorumlarda da belirtildiği gibi herkese hitap eden bir film değil.Geniş kitleye hitap eden bir aksiyon filmi hiç değil.Ama hep aynı şeyi izlemekten sıkılanlara ve klişe filmleri görmekten bıkanlara rahatlıkla tavsiye edebileceğim,değişik birşeyler izlemek isteyenlerin ve farklı bir atmosfer arayanların aradıklarını fazlasıyla bulacağı değişik bir film.Bu arada İrlanda da çekilmiş diye güzel doğa manzaraları bekleyenler aradıklarını bu filmde bulamayacaklar.Zira bu karanlık atmosfere sahip bir film.
8


avatar
(43) -
Metaforlarla dolu, mesajı ne tam anlaşılmayan, kostüm ve mekanlar dışında insanın ilgisini çekecek pek bir şey içermeyen, ağır tempolu, yer yer kasvetli, tiyatral bir film... İzlemeyen bir şey kaybetmez, izleyenler 2 saatlerini kaybetmiş hissedebilir!
5


avatar
(290) -
Öncelikle başlangıç sekansı muhteşemdi.Bana Dark Soul hissi yaşattı.Ama ondan sonra ne neden ve nasıl soruları hep havada kaldı ya da ben anlamadım.Yine de oyunculuklar,müzikler,kostümler ve filmin atmosferi çok iyiydi.Şöyle birazcıkta aksiyon olsaydı tam arşivlik bir film olurdu benim için.
7


avatar
(216) -
Film sanki bir şeyler anlatmak istiyor ama ben bunları anlayacak birikime sahip değilmişim gibi hissettim. Belki de anlaşılması gereken bir şeyler yoktur, bilmiyorum. Yani yönetmen burada ne anlatmış diye biraz düşündüm izlerken filmi ama çok da kafa yormadım. Ben de dahil birçok kişi için anlamsız sahneler ve diyaloglar dizisi olacaktır.

Bunun yanında filmin atmosferi, sinematografisi ve müzik kullanımı çok iyi. Ben kasvetli atmosferi seven birisi olarak fazladan keyif aldım. Ama alışılagelmiş bir senaryo anlatısına sahip değil. Yani olay örgüsü olarak genel izleyicinin estetik algısına pek hitap etmiyor. İzleyeceklerin bunu kabul ederek başlaması gerek.
6


avatar
(35) -
Bu yıl izlediğim en güzel film diyebilirim. Hani aksiyon seyredeyim şovalyeler savaşlar olsun diyorsunuz film sizi açmayacaktır boşuna yormayın kendinizi ama David Lowery ya da A24 filmlerini seviyorsanız (özellikle A Ghost Stroy'yi beğendiyseniz), çok katmanlı sembolik anlatım hoşunuza gidiyorsa bunu da seveceksiniz emin olun. Klişe olacak ama herkese göre değil.


avatar
(187) -
..Bir varmış bir yokmuş havasında masalsı Fantastik bir kurgu izlerken zaman su gibi akıp geçti beğendigim filmler arasına girdi.. Yeşilin hayattaki yeriyle ilgili dialoglar ise filmin en anlamlı yerlerinden biriydi diyebilirim.. Çekim teknikleri ve tekinsiz ortaçağ atmosferini iyi yansıtmışlar.
7


default avatar
(18) -
Muzik ve kamera acilari gercekten basarili ancak filmde anlamli bir senaryo ve diyalog nerdeyse yok. 3 parca halinde izleyip bitirebildigim bu film, keyf vermedi.
4


avatar
(5) -
Şimdi bu filmi izlerken bir hikaye dinliyor veya okuyor gibi izlemeniz lazım. Aksiyon dolu bir film değil maalesef. Fragmanla filmden beklentiyi yükseltmişler. Kötü diyemem ancak iyi demek de gelmiyor içimden. Biraz sanat için yapılmış sanat gibi. Bu filmi okumak için biraz sabır gerekiyor biraz da film izleyeceğim düşüncesinden çıkıp hikayeyi idrak etmeniz gerekiyor.. Aslında klasik bir filmde bir karakter gelişimi gözlemleriz, o karakter adım adım olgunlaşır bu süreçte de maceralar geçirir. Burda alışık olunandan farklı olarak karakter gelişimini en sona koyarak izleyiciye daha çok yaşanılan atmosfer ve o destansı hikayeler verilmeye çalışılmış.
Sürprizbozan: Göster


Burada ya beklentiyi düşük tutacaksınız ya da klasik sinema örneklerinin dışında bir film izleyeceğinizi bilmeniz lazım. bu tarz şeyleri sevmeyecek kişiler için film 2 nin üzerine çıkmaz ancak meraklısına veya farklı şeylere ilgi duyanlara en az 5 veya 6 lık bir film diyebiliriz.
5


avatar
(116) -
Film güzeldi, ben beğendim. Böyle garip bir rüyadaymışım gibi bir anlatımı var. Sakin kafayla, bir beklenti içerisinde olmadan izlenmesini tavsiye ederim.
7


default avatar
(5) -
vasat denecek filmleri bile izlediğimde emeğe saygı araştırmaya saygı deyip en az 10 üzerinden 5 veriyordum, bu kadar sıkıcı heyecansız kasvetli bir film daha seyretmedim. malesef bu film zaman kaybı olmuş. izleyen pişman olur harcadığı zaman
2


avatar
(522) -
A24 yapımı olduğundan dolayı beklentim çok yüksekti. Filme başlamadan önce de ne ile karşılaşacağımı az çok biliyordum. Bol metaforlu, durağan bir yapım olduğu bariz belliydi fragmanından bile. Bu benim sevdiğim bir tarz olmasına rağmen filmden keyif alamadım. Dev Patel sanırım olabilecek en kötü başrol seçimi olmuş. Kral Arthur'un yeğenini Hint asıllı bir aktöre oynatmak hangi mantığın ürünüdür çözemedim.

İkinci sevmediğim kısım da görüntü yönetmenliği. Aydınlık sahneler muazzam güzellikte ama gölgeli ve karanlık sahnelerde film resmen işkenceye dönüşüyor. Buna teknik diyenler olacak belki ama sinemada böyle teknik olmaz olsun. Hatta sırf filmdeki bu karanlık sahneler yüzünden sinemayı terk eden insanlar duydum.

Sonuç olarak filmi aşırı beğenmedim. Yerden yere de vurulacak bir yapım değil ama öyle bir film ki herkesin izleyip kendisinin karar vermesi gerekiyor.
5


avatar
(425) -
aksiyonlu bir film bekleyenler uzak dursun. hayal kırıklığı yaşarlar yoksa. bu fantastik öğeleri olan bir sanat filmi. bunu bilerek izleyin yani.sinematografisi mükemmel görsellik zirvede ama diyaloglar tempo vs. herkese göre değil.
7


avatar
(207) -
Her ne kadar konu detayında destansı bir mücadele dese ve film başındaki hikaye anlatıcının tiradı bunu size vadetse de maalesef bunu filmde bulamıyorsunuz. Biraz ebem masalları, biraz Macbeth anlatım tarzı. Aralarda sunulan hikayelerinde kahramana ve yolculuğuna ne kattığı veya hikaye ile bağlantısı bir muamma. Yani bu hikayelerin kahramanın yolculuğunda hedefe ulaşmada ki katkısı nedir veya kendisine kattığı erdem nedir, bunu sorguluyorsunuz. Bir metafor arıyorsunuz fakat hiçbir şeyle çakıştıramıyorsunuz. Kendi arayışınız ve beklentiniz karakter ve konu ile bağdaşmıyor veya bağlantı kuramıyorsunuz. Görsel yönü ve oyunculuklar tartışılır. (Sean Harris artı bir kalite) Ancak hitap kitlesinden ziyade seyirci beklentisini karşılar mı bilemem. İyi seyirler...
6


default avatar
(235) -
Filmin hemen girişindeki kadın ve erkek Helen ve Paris(ihanet, entrika...). Filmde her ne kadar şövalyeliğe giden yolun erdemlerinden bahsetmeye çalışsa da bu sadece bir güzelleme. Gerçekte barbarlığın bir aracı olarak her zaman tarihteki yerlerini almışlardır. Bunlardan bağımsız olarak filmn alt metinlerine takılmadan size de yorum yapma, kendinizi içinde hissetme gibi samimi bir hava verebiliyor. Buradaki en güçlü figür Essel. Sınıfların farklılığına karşı duruşu, erkeğin egemen tavrının kırılganlığına vurgu yapması v.b. Arkanıza yaslanıp filmin akışına kendinizi bırakırsanız güzel bir deneym olabilir. Iyi seyirler.
8


avatar
(266) -
Bu nasıl bir film anlamadım. Yarısını bile seyredemedim. Üç kere tekrar tekrar denedim ama her seferinde uykuya yenik düştüm. Yani uyku ilacı olarak birebir ama film olarak nasıldır henüz fikir edinemedim. Bitiremedim ve bitecek gibi de görünmüyor.
3


avatar
(145) -
Fragmandaki bir kaç sahneye kanıp, ''o kadarda değildir'' dedim ve tüm uyarılara rağmen izledim. İzlemez olaydım bin pişmanım. Eleştireyim diyorum ama nereden tutsanız elinizde kalacak, hiç bir tür için vasat seviyesinde bile olmayan, neden var olduğunu bir türlü anlamadığım bir şey. Film demeye dilim varmıyor, tek tek saymayacağım her şey kötü...

Fragmanı için sadece 2 verdim..
2


avatar
(240) -
film hakkındaki yorumum net olarak şu.
yemek yedikten sonra izlenecek film değil uyuyakalmışım. tekrar girermiyim bu topa? net hayır. bir versiyonunu okumuştum zaten. 100küsur sayfa basit tekrarlardan oluşan dedem korkutumsu birşey. okuması bu filmden kısa sürmüştü.


avatar
(74) -
Filmi izleyen bir kesim çok beğeniyor. Diğer bir kesimse aradığını bulamıyor. Epik bir şövalye hikayesi izlemeyi umut edenleri saymıyorum bile. Onlar izlemek istedikleri filmin çok uzağında bir şey buldular. Bir kısmı filmi bitirmeden ayrıldı bile salondan. Filmi izlemeden önce şunu bilmek gerekiyor. Film alışılmış şekilde bir hikaye akışına ve konuya sahip değil. Ayıca filmin konuyu anlatmak için bir acelesi yok. Aslında filmin konusunu teşkil eden oyun teması çok küçük bir yer kaplıyor. Bir yolculuk hikayesi bu. Ancak çoğu yolculuk hikayesinde yer alan karakterin belli olaylar yaşayıp bir dönüm noktasına ulaşması gibi durumlar da yok. Filme başladığınızda ortaçağın o masalsı atmosferine girmeniz gerekiyor. Yani demem o ki bir şey izleme kaygısı gütmeden saat hesabı yapmadan kendisini filme kaptıran kişilerin memnun ayrıldığını düşünüyorum.
9


avatar
(385) -
Masalsılığı, gerilimi, fantastik ve kusursuz görselliği ile kaliteli bir iş var karşımızda. Atmosferini ve hissettirdiği gerginliği görünce keşke Witcher dizisi de böyle olsaydı dedim. Sonu biraz fazla uzamış. Yönetmenin anlatım dilini A Ghost Story'de de sevmiştim, burada da yine farklı bir iş çıkarmış. Başyapıt falan değil ama sırf görselliği için bile izlenir.
Green Knight esasında King Arthur zamanında geçen bir destanmış ve eseri modern İngilizceye kazandıran J. R. R. Tolkien imiş. Filmde LOTR'in o kahramanlık dolu epik hikayesi yok (aksine kahramanı korkak gösteriyor) ama LOTR'in beslendiği fantastik evreni görebiliyorsunuz. Film herkese göre değil bu arada. Klasik bir anlatısı yok, tam bir macera veya yolda dönüşme öyküsü değil. Fantastik ve yarı hayali şeyler gerçekleşse de aksiyon falan yok. Ama benim en çok sevdiğim gerilim baştan sona var. İzleyenlerin yarısı beğenmez. Sinemada deneyimlenmeli.
8


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023