Giriş Kayıt
Yorumlar (37)
avatar
(379) -
Mutsuz kadınları çocukluklarında ara.. Evet o kadınlar çıkış yolunu şaşırmış, yanlış yere kaçmış ve kendini kaybetmiş kadınlar. Anne olmak, kadın olmak ve birey olmak adına Olivia Colman, vücut diliyle, kusursuz mimikleri ve hüzünlü bakışlarıyla filmi film olmaktan çıkarmış. Her haliyle doğal sancılı bir hesaplaşma.. Çok beğendim.


avatar
(7260) -
Anneliğe entelektüel bir bakış, üstüne entelektüel bir insanın anneliği... Ve en nihayetinde anneliğin üstün geldiği bir anlatım hissettim ben... Benzer bir dünyayı yaşamış tecrübenin, empati ile karşı tarafa yaklaşımı... Aşırı sıkıcı bir tempo ile herkesi yakalaması zor bir film.


avatar
(145) -
Beğenen insanlara saygı duyuyorum ama benim için izlediğim en gereksiz sıkıcı saçma filmler arasında ilk ona girer ki az film izleyen birisi değilim.
Film beni hiç içine çekmedi soğuk, yavan, mantıksız, akıcılığı olmayan sıkıntıdan patlatan bir yapım.
1


avatar
(669) -
"- Olamaz. İnsan çocuklarını unutamaz.
- Tecrübelerin mi söylüyor bunu?"

Öncelikle; bu feminist bir film. Ağır feminist. (Ne demekse?) O yüzden bu temalar işinize gelmiyorsa kendinizi baştan uyarılmış sayabilirsiniz. Tabii filmi beğenip beğenmemenizin bununla bir ilgisi olmayabilir. (Yine ne demekse.)

Ben filmi garip bir şekilde beğendim. Böyle söylüyorum, çünkü genellikle mızmızlıktan hoşlanmam. Sırf bu yüzden herkesin ayılıp bayıldığı Fransız sinemasına (sevdiğim bazı oyuncuların çocukluğumda ailemle birlikte izlediğim filmleri dışında) biraz mesafeliyimdir mesela. Bu film de alabildiğine mızmız. Yani "alacaksın bir kızılcık sopası" ayarında mızmız. Bazı filmlerin tersine, bunda bütününe baktığınızda ortada çok matah bir iş yok. Hatta kötü bir film bile demeniz mümkün ki, önemli bir kısmımız demiş zaten. Gelgelelim, detaylara baktığınızda durum tamamen değişiyor...

Birden fazla "Kayıp Kız" var aslında. Bir tanesi de üstünde tartışılmayı gerektiren bir metafor olan oyuncak bebek. Tanıdık gelen "komşu"nun atmosferi, görsel ögeler, oldukça sıradan bir hikayeden çıkarılmış kişilikli (Ne demekse!) ilginç bir senaryo, üst düzey oyunculuklar... Kristen Stewart'ı henüz izlemedim, Nicole Kidman şaka gibiydi, Penelope Cruz kötüydü, dolayısıyla Jessica Chastain'e rağmen Olivia Colman'ı Oscar'a daha yakın görüyorum.

Oyunculuklar dedim de, beğendiğim oyuncuların yaşlı hallerini görünce biraz ürküyorum ister istemez. Ed Harris örneğinde olduğu gibi mesela. Kast konusunda "Neden aynı rol için Olivia Colman + Jessie Buckley gibi iki oyuncu gerekiyor" diye düşündüm bir süre, kesin bir kanıya varamadım. Varmam da gerekmiyordu aslında. Belki de Maggie haklıdır. En azından Jessie bu filmde iyi bir iş çıkarmakla kalmamış, ağzını da pek yamultmamaya çalışmış. Tabii bazı sahneler de var ki... Herneyse...

Özet olarak, çocuk sahibi olmanın genel kural bakımından güzel birşey olduğu kabul görmüştür, başka türlü çoğalamayacağımızı göz önüne alırsak... (Tabii bunun gerekliliği apayrı bir tartışma konusu olabilir, burada çok detaya girmeyi doğru bulmuyorum.) Duygusal bağlamda ise madalyonun öbür yüzünü çevirmeye ve insanın, özellikle kadının psikolojik yapısında nelerin değişebildiği konusunu kurcalamaya meraklı işler de karşımıza çıkabiliyor bazen. Eğer olaylara dışarıdan ve cinsiyet farkı gözetmeden bakabiliyorsanız, empati konusunda gönüllüyseniz, şartlanmalarınız doğrultusunda tepki vermemeye hazırsanız, ne ala...

Filmi izleyecekseniz, erkekseniz partnerinizle izleyin, kadınsanız nasıl isterseniz öyle. (Arkadaş da bir partnerdir mesela @morrison) Çocuklar için sıkıcı bir film, ve birçok "açıklanması gerekecek" sahne var. Tavsiye edilmez.

Son olarak; bu adreste Maggie Gyllenhaal ve Dakota Johnson arasında geçen bir sohbet var:
https://www.imdb.com/video/vi1305330457/

En son olarak; bu tesbitin arada kaynamasına razı olamadım, filmle ilgisi dolaylı olmasına rağmen:
"Şüphenin bastırılmaya çalışıldığı yerde tiranlık hâkimdir."
8

Cevaplar (3)
avatar
(5365) -
Altta yazmıştım ama dikkatinizden kaçar diye birde buradan yazayım istedim. Cormorant Bey'cim Dakota Johnson yan oyuncu da olsa iyi veya kötü her filmini izlerim. Çünkü onun yüzüne bakmak bana ayrı keyif veriyor.Eğer sizde Dakota hayranıysanız 2019 yapımı olan The Peanut Butter Falcon tavsiye ederim. Filmin yorumlarda sizi göremedim. Sevgilerimle
3


1
| Bildir
avatar
(1089) -
Ooo beyimiz Sekiz puan vermiş, Roma rakamıyla VIII Gülücük Güzel, eğer keyif alabildiyseniz ne mutlu size beyim.

Bu vatan topraklarında yetişen bizler, kendi analarımızdan yüksek dozda cefakârlık görmüş insanlarız. Bu sebeple böyle çocuklarını bırakıp giden, onları yetiştirmekten kaçınan tipler bize ters. Dünya ahiret bacım olsun Olivia Colman ablamızı severim, özellikle The Favourite filminde ne performanstı o öyle yaw, ama sen bu filmde dizini kırıp evinde oturmayacaksın, çocuklarını bırakıp kendi eğlencene düşeceksin, onla bunla düşüp kalkıp zek-ü aleme dalacak, hoplayıp zıplayacaksın, gelsin marihuanalar gitsin shot shot viskiler diyeceksin, sonra bi yaz tatilinde eline geçen 1 oyuncak bebek ile o bakmadığın çocukların hayali burnunu sızlatacak, özlem duyacaksın. Şımarıklık yani Gülücük Yandı gülüm keten helva, şimdi düşün kara kara.

Teşekkür ederim efendim beni film izleme partneri olarak seçtiğiniz için, "Arkadaş da bir partnerdir mesela @morrison" diyerek Gülücük (Cümleyi farklı okuyunca böyle oluyor hehe)

Selametle azizim.
3


1
| Bildir
avatar
(669) -
Tabii keşke öyle birşey olabilse. Eskiden dostlarla oturup film izlerdik, sonra geyiğini yapardık, kitap okur tartışırdık, müzik dinler üzerine sohbet ederdik... İnsanlar sağa sola dağıldı gitti. Mirim; Uzay Yolu "A Taste Of Armageddon"da iki komşu gezegenin bilgisayarları aracılığıyla savaşması işine Mr.Spock şöyle demişti: "Onaylamıyorum, sadece anlıyorum." Şımarıklık diyorsun ya, hah işte, ben ne demişim ki acaba? Öte yandan filmi izleyen bir cins-i latif kardeşimiz, "Bütün bunları bir erkek yaptığında..." diye başlayan bir cümle kuracak olsa, ona cevap verme konusunda nasıl bir argümanı esas almamız uygun olurdu? Ayrıca, aşağıda hdytglmz kardeşimize verdiğim cevaba da bir göz atınız? Her çocuk senin "betimlediğin" gibi şanslı olmuyor maalesef. Velhasıl kıraathane-i kiram, hikayede olup bitenleri onaylamak başka, filmi beğenip beğenmemek başka birşey. Değil mi? See you. Comanche.
8


1
| Bildir


avatar
(155) -
Hem yönetmen hem de senarist koltuğundaki (Bir kitap uyarlaması olsa da senaryo muzzamdı, 78. Venedik Film Festivali'nde "en iyi senaryoyu boşuna almadı) hem de ilk uzun metrejlısında ki Maggie Gyllenhaal 'a ayrı oyunculuğun zirvesindeki Olivia Colman'a ayrı taptım.
İ na nıl maz dınız!!!
10

Cevaplar (1)
avatar
(669) -
İyi hoş da değerli kardeşim, heyecanınız da anlaşılabilir ama, bir filme 10 verip, neden beğendiğinizi açıklayamadığınızda, 1 verip neden beğenmediğini açıklayamayan kadar ofsayta düşmüş oluyorsunuz ki, aslında futbol sevmem. Zaten nasıl severim ki, karşılıksız sevdiğimiz takımımız Büyük(!) Altay, bizi yıllardır üzüyor. Bazen sevindirdiği de oluyor ama sevincimiz hep kursağımızda kalıyor. Bu konuya nereden geldim ben? Unuttum...
8


1
| Bildir


avatar
(879) -
Oscar adaylık durumları olmasa izlemeyecektim. Bir şans vereyim dedim ama beğenmedim. Baştan sona gereksiz flashbacklerle dolu. Neredeyse filmin kendisinden daha fazla süre geçmişe gidiyor. Gidiyor da ne oluyor? Konuyla hiç bir ilgisi olmayan uzatmak için yapılmış sahneler. Konu romandan uyarlandığı için değişiklik yapılamamış. En İyi Kadın Oyuncu (Olivia Colman), Yardımcı Kadın Oyuncu (Jessie Buckley) ve Uyarlama Senaryo dallarında Oscar adayı... 4/10...
4


avatar
(414) -
Sürekli yakın çekim ve hareketli kamera kullanmak bu film özelinde aşırıya kaçmışlar cidden sinir bozucu bir film. Tamam oyunculuk zaten Olivia Colman üzerine kurulu tüm film neredeyse ama güzelim sahildeki tatilini mahvettiği gibi sizin de gününüzü mahvedebilir bence ona göre izleyin derim. Açıkçası hiç sevmediğim bir tür bu tür zoom ve yakın çekim aşırı detaylar, çok az geniş açı vardı.
4


avatar
(234) -
Uzun bir analize pek gerek yok. İyi oyuncularla çekilmiş vasat bir film. Sembollerin bu denli yapay kullanımının yüksek sanat olmadığını biri iletsin Maggie Gyllenhaal 'a...
5

Cevaplar (1)
avatar
(669) -
Önce alçağını başarsın da, sonra yükseğine de yer açılır elbet...
8


0
| Bildir


avatar
(5365) -
Dakota Johnson için şans vermiştim ama ikinci plandaydı. Açıkçası film başlarda merak uyandırsa da çok fazla gereksiz flashbacklerle ve yavaş temposuyla bir noktadan sonra sıkıntı veriyor. Ayrıca annelik duygusunu hak etmemiş olan Olivia Colman'ın pişmanlıklarına yaklaşık 2 saat katlanmak zorunda kalmam ve saçma bir sonla bitmesiyle keşke izlemeseydim dediğim bir film oldu. Maalesef tavsiye edilecek bir yönü yok. Yalnız Dickon Hinchliffe - Let Me Tell You All About It isimli müzik çok güzeldi bilginiz olsun.
3

Cevaplar (6)
avatar
(766) -
Ah be Cumhur hocam keşke yoruma bi bakaydın, o zaman başka film izlerdin, bizde onu okurduk. Boş film olmasa der miydim, boş diye.
4


1
| Bildir
avatar
(7) -
Cumhur abi filmi izleyip izlemeyeceğime karar vermek için senin yorumunu aradım. Şuan senin önerdiğin müziği dinliyorum. Gerçekten çok hoş. Teşekkürler.


1
| Bildir
avatar
(5365) -
Sevgili Mohanyuce kardeşim sen çok yaşa Gülücük
3


1
| Bildir
avatar
(669) -
Dakota Johnson deyince benim aklıma ne siyah ne de beyaz olan renk tonları geliyor Cumhur beyciğim ama bilemiyorum ki? Sizce bu film doğru adres miydi?
8


1
| Bildir
avatar
(5365) -
Cormorant Bey'cim Dakota Johnson yan oyuncu da olsa iyi veya kötü her filmini izlerim. Çünkü onun yüzüne bakmak bana ayrı keyif veriyor.Eğer sizde Dakota hayranıysanız 2019 yapımı olan The Peanut Butter Falcon tavsiye ederim. Filmin yorumlarda sizi göremedim.
3


0
| Bildir
avatar
(669) -
Hayranı değilim ama tavsiyeye teşekkürler muhterem... Yorum beni biraz uğraştırdı, bir daha bakabilirsiniz... Gülücük
8


0
| Bildir


default avatar
(4) -
Sanıyorum bazı arkadaşlar sadece birşeyler yazmak için bu satırları dolduruyorlar.Yorumların sinemaseverler tarafından yapılması daha gerçekçi değerlendirmeler olacaktır.Kültürel olarak bize yakın değil diye Türk Sinemasından başka sinema izlemeyelim o zaman.Filmin başarılı kurgusundan, oyuncuların performanslarının iyiliğinden kimse bahsetmiyor.Kültürel ve sınıfsal farklılıklar da titizlikle işlenmiş.
Sürprizbozan: Göster
taraf tutamayız,bu bir karakterdir,psikolojisi tarafsızca ve başarıyla işlenmiştir.Genç kadının tatminsizliği başarıyla gözler önüne serilmiştir.Bizim toplumumuzda da çocuklarını farklı nedenlerle terketmiş anneler yok mudur.Bizim toplumumuzda dizi film senaryoları bile erkeğin egemenliği üzerine kurulu, erkek aldatır ,hatta çocuk yapar sevgilisinden,ayrılır eşinden sonra canı sıkılır geri dönmek ister ,eski eşinin bir başka erkeğe yakınlaşması söz konusu olamaz ,yakınlaşamaz,kadının çocuğu bile babasının yaptıklarını kabullenir annesinkine tepki gösterir. Böyle şeyleri mi izleyelim hep. Psikolojilerin titizlikle irdelendiği ,oyunculukların çok başarılı olduğu izlenmesi gerekli bir film .

Cevaplar (1)
default avatar
(2) -
her cümlenize katılıyorum, filmi izlerken ingmar bergman'ın persona'sını da anımsadım biraz.
7


0
| Bildir


avatar
(97) -
Ya sanırım bu tarz filmeler bize kültürel olarak uzak olduğu için seyredilmiyor.Batı kültüründe kendi öz çocuğuna bakmak külfet gibi algılandığından bizde karşılğı olmayan bu bu duygu beyazperdeye yansıyınca karşılık bulamıyor.Şöyle izah edeyim Cem yılmaz çoğu insan tarafından zeki bir komedyen ve stand-up denince akla ilk o geliyor.Ama onun esprilerine bir Amerikalı gülmez,biz de Amerikalı bir stand-up'çıya gülmeyiz.Zira komedyen kendi kültürüyle beslenip halkı güldürüyor.Bu film de böyle işte kültürümüze ters.Kimse de çıkıp entel görülmek için wooooww şöyle film böyle film demesin lütfen.10/4
4

Cevaplar (4)
avatar
(5365) -
Batı kültürlerinde de öz çocuğuna bakamamanın külfet gibi bir olayı yok. Tamamıyla kişinin karakterine bağlı. Yabancı filmler de aile bağları ile ilgili öyle filmler izliyoruz ki gözlerimiz yaşarıyor.
3


2
| Bildir
avatar
(97) -
Benim 2500-3000 e yakın film izlemişliğim vardır.Aile ile ilgili yapımların çoğunda yetişkin olmuş bir aile bireyi evden taşınmak için ebeveynler de onu evden göndermek için her şeyi yapıyorlar.Hatta belli bir yaş sonrası aile yanında kalmak eziklikmiş gibi bir algı var.En azından filmlerde böyle.Tabi filmler birebir yansıtmayabiliyor kültürleri.Sevgilerle
4


0
| Bildir
avatar
(669) -
Tabii, bizim "kültürümüz" çok tercih edilesidir. (!) Çocuğunu boğmak, çöpe atmak, asansör boşluğuna atmak, cami avlusuna bırakmak, taciz hatta tecavüz etmek, (gerçi bunların külfet ile ilgisi yok), dövmek, sövmek, eğitimine engel olmak, zorla evlendirmek, zorla boşandırmak... Sıkıldım yahu...
8


2
| Bildir
avatar
(1089) -
2-3 ay önce haberlerde çocuğunu canlı canlı gömen anne haberi izledim ülkemiz Tv'lerinde. Dumurda son nokta.. https://www.youtube.com/watch?v=gLNdid50uF0 "Adıyaman Eski Belediye Mezarlığında vicdanları sızlatan bir olay yaşandı. 2-3 günlük olduğu sanılan yeni doğmuş bebek, canlı canlı toprağa gömüldü. Mezarlığın yanında bulunan okulun öğrencileri şehitler için dua etmeye geldikleri mezarlıkta bebeğin ağlama sesini duydu."
3


1
| Bildir


avatar
(766) -
Merak uyandırıcı başlasada, ortalara doğru git gide sıradanlaşan, ikinci yarısında ise çekilmez bir hal alan, boş bir film. Boş vaktim olduğu için izledim, izlemeden önce baktım hiç yorum yok. O zaman başlayım, beğenmezsem bırakırım dedim ama böyle hep bişey olacak hissiyatı veriyor film. O olacak olan bişey ise gayet sıradan bişey çıkıyor. Oyuncular çok iyi puanın tamamı onlara, dakota her filmde ayrı güzel. Yeri gelmişken Dakota, amanda seyfried, Emma stone, marry Elizabeth, scarleth, Jennifer lawrens. Bu aralar daha bir sevdirdiniz Sinemayı
4

Cevaplar (2)
avatar
(5365) -
İlker kardeşim tüm olumsuz yorumları okumuştum. Fakat filmi önceden indirdiğim için ve film yokluğunda bakayım dedim. Ama hüsran....Gülücük
3


1
| Bildir
avatar
(766) -
Eyvallah hocam. Zaten altta biri gömmüş bizi, üzüldüm, 20 senedir senede en az 200 filmi boşa izlemişiz biz.
4


1
| Bildir


avatar
(1089) -
Karanlık Kız ? ? Film isimlerini Türkçeleştiren kafayı gerçekten merak ettiğiniz o anlamsız, o kısa dumur anları vardır ya hani, nasıl ya? niye diye sorarsın.. Google çeviriye bile şükrettiğin anlardır..

Neyse, filmi 79 kişi izleyecek yazıyor bugün itibariyle.. Peki, izleyin tabi, elbette. Siz izleyin de, beni tanıyan arkadaşlarım, sakın ha diyeyim, yorum yazmadan gidebilirdim ama uyarmadan geçmeye gönlüm el vermedi. Olivia Colman'ı beğenirim ancak bu film konusu itibariyle entelektüel zihinlere hitap etmeyecek cinsten kötü, boş 1 yapım, kadın ne yapsa kurtaramaz böyle 1 senaryoyu, o kadar kötü. Tanıdık simalar da var ama fos ötesi anlamsız, mana aleminde karşılığı olmayan, son derece tırt 1 film. Filmin ismine aldanmayın, ortada kayıp bir kız falan yok. Orta yaşlı 1 annenin çocuklarıyla ilişkisine dair bazı buhranlarını ele alıyor, bize de film diye yedirmeye çalışıyor Maggie Gyllenhaal. Kadının derdi bizi mi gerdi dersiniz yani, demedi demeyin sonra. Bu arada açık havada Bon Jovi - Livin On A Prayer parçasında Ed Harris ile disco dans etmeleri kopardı beni Gülücük Facia ötesiydi. 79 Kişi, iyi seyirler.

Dur ya şunu 3 puan yapayım, 4 vermiştim değiştireyim, 4 çok bonkör 1 puan olur bu filme.
3

Cevaplar (6)
avatar
(5365) -
Morrison Abim Karanlık kız ne alaka Aslında orjinal ismi de saçma.Zannedersinki kızlarından biri kayıp. Sanırım kızlarından uzaklaştığı için olabilir. Sevgilerimle.
3


1
| Bildir
avatar
(1089) -
Ya abim film toptan yıkım zaten, niye beni dinlemedin ki Gülücük biri de kalkmış yorumunda "Sanıyorum bazı arkadaşlar sadece bir şeyler yazmak için bu satırları dolduruyorlar" Gülücük Fesuphanallah diicem, agnostik olduğum için onu da diyemiyorum hahaha 2010 'dan beri 4 tane yorumu olan birisi böyle diyor işte, filmi çok beğenmiş ama puan vermemiş.. Neyse, hep ben polemiğe giriyorum insanlarla, boş ver cevap vermiicem bu kez. Hala 79 kişi izleyecek yazıyor Gülücük
3


2
| Bildir
avatar
(5365) -
Morrison kardeşim polemiklerden bende kaçıyorum. Sen de haklısın diyeceksin geçeceksin. Gülücük
3


1
| Bildir
avatar
(669) -
Sırayla size biraz cevap yetiştireyim:
1. Yahu "Kayıp Kız" dese olmayacak, özgün birşey bulayım demiş işte. İdare et.
2. Ortada kayıp bir kız VAR. Hatırlayın.
Sürprizbozan: Göster

3. İzleyecekleri boşver. İzleyenlere bak. Hatta onları da boşver. Afaki rakamlar onlar.
4. Agnostik olacak birşey yok moruk, herşey ortada aslında. Kabul edilebilecek detaylar var; kabul edilemeyecek, olsa olsa simgesel olan detaylar var.
5. Muhsin Beyğ (Hata yok, öyle yazılıyor) "Polibik" derdi. Bence burada yazan herkesin, okuyan herkese karşı sorumluluğu var. O yüzden gerekirse polibiğe girilir, zaten tatsız hale geldiğinde siliniyor.
6. See you. Comanche.
8


0
| Bildir
avatar
(1089) -
Merhaba bayım,

Bakıyorum uyarımıza rağmen dostlar izlemiş Gülücük o zaman bu yorumlar uyarı anlamında hiç 1 değer taşımıyor, baş çavuşun eşeği faaliyeti hesabı değeri yok ahahahaha...

Üzerinde konuşulmaya değecek 1 film değil bu abim bana başka filmlerle gel Gülücük Agnostisizmi konuşmaksa zaten bu satırlara sığmaz ve o fikrim değişmez.

Esenlikler diliyorum.
3


0
| Bildir
avatar
(669) -
Sen benim yorumuma 1 göz at istersen yine de. Aslında yorumlardan önce film izliyorum, senin fikrini önceden bilseydim en azından ertelerdim herhalde ama izlemiş bulundum işte sorry. Gülücük

Asıl uyarı gerektiren film; "Being the Ricardos". Tam olarak izledim de diyemem, izlemedim de diyemem.

Birgün sohbet ederiz bakarsın, ama Agnostik olacak birşey yok derken, bazı konular bilimsel platformlardan uzak kaldığı için insanlar kendilerine garip sıfatlar yakıştırıyorlar. Dediğim gibi, aslında olabilecekler de belli, olamayacaklar da belli. Çok üstü kapalı oldu... Ne yapalım...
8


1
| Bildir


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023