Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(11) -
Çok dikkatli izlnemesi gereken bir film ayrıca izlemesi zor bir film....günümüz sınıflar arası adaletsizliğine, tüketim açlığına, paylaşmayı bilmemeye kısaca günümüz sistemine iyi bir tokat vuruyor...tüketerek tükeniyoruz.
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(85) -
Dikkat, bu film yoğun sembolik anlatım içermektedir.

Ekşi sözlükte mollylight nickli yazarın girdiği entry filmi harika bir biçimde özetlemiş, bu neydi şimdi diyenlerin, platform nasıl iniyor diye somut düşünenlerin okumasını tavsiye ederim:

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(38) -
Sonundan tam anlamıyla beklediğimi alamasam da iyi şekilde akan bir film seyrettim. Ahlak ve ahlaki simgeler farklı karakterlerde olması gerektiği gibi somutlaştırılmış. Mesajı film içine dağıtılmış bir film bile olsa keşke o son noktayı daha açık koysalardı.
8


Yorumlar (105)
default avatar
(36) -
Muhteşem bir film. Sosyal adalet, ahlak, psikoloji, felsefe.. Eşine az rastlanılır bir şaheser. çok çok dikkatli seyretmek lazım. Düşünerek. çünkü 2. Kez seyretmezsiniz.
10


avatar
(1248) -
İspanyollar gerçekten bu işte iyiler. Bu tarzda ilgi çekici senaryolara sahip çok filmlerini izledim. Bu film de gayet sürükleyici, sağlam sistem eleştirisi yapan, aşırı göndermeler barındıran, gerilim dolu bir filmdi.

Film herkese hitap etmeyen ağır sahnelere sahip. Sınıf farkını çok iyi vurgulamış. Olayların gelişimini başrol ile eş zamanlı olarak öğrendiğiniz için merak duygusunu sürekli ayakta tutmayı başarabiliyor. Sadece sonunu çok beğenemedim. Ucu açık bırakırsın da bu denli üzerinde spekülasyonlar üretilecek kadar da açık bırakmazsın. Arka planı biraz gösterseydin bari. Ama bilemiyorum sanırım istedikleri şey de buydu. Son zamanlarda gelmiş enteresan iyi işlerden. Gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.
8


default avatar
(227) -
Hiç sevmem meteforlarla, benzetmelerle bir şeyler anlatmaya çalışan filmleri. Mother(2017) filmini hiç beğenmem mesela, zorlama tırt bir filmdir benim gözümde...Ama bu filmdeki metaforlar o kadar net ve yalın, saptamalar o kadar yerinde ve basit ki... Tamamiyle konusu üzerine inşa edilmiş bir film.Oyunculuklarına, biçimine pek kafa takacağınız, sorgulayacağınız bir yapım değil. Her izleyenin farklı anlamlar yüklemesi gayet doğal, ama kesin olan nokta; sert ama yerinde bir insanlık eleştirisi...Bazı izleyicilerin yüklediği manalar, dünya görüşleriyle çelişiyor olmalı. Beğenmemeleri bu yüzden diye tahmin ediyorum. Sonuç olarak tavsiye edilebilecek, izleyenin hafızasında uzun süre kalabilecek bir yapım.
Sürprizbozan: Göster
8


default avatar
(208) -
Başta biraz tereddüt ettim çünkü netflix filmlerini pek sevmiyorum. Ama bu filmi çok beğendim. Sonunu daha güzel bağlayabilirlerdi fakat bu haliyle bile çok iyi.
9


default avatar
(20) -
Son yılların en izlenmeye değer filmlerinden biri. Bol mesaj içerikli bir film ve bu mesajlar sembollerle verildiği için dikkatle izlenmesi gerekiyor. Hem sosyal hayat, hem sistem hem de dini inanışlar ve genel algıyla ilgili kendi içinde de tezli bir film.Tezini spoiler vermemek adına açıklamayacağım Gülücük)Film bu kadar mesaj içerikli olunca tartışmaya ve her izleyenin farklı çıkarımlarda bulunmasına da hayli açık.Yönetmen, mesajlarını daha çok dört dinde de kutsal sayılan semboller üzerinden vermeye çalışmış, ağırlıklı olaraksa Hristiyanlıktaki sembollerden yola çıkmış fakat mesajları verirken çok sert bir anlatımı tercih etmiş. İnsanın zalimliğini, bencilliğini, doyumsuzluğunu anlatmak için kan, şiddet ve vahşete bolca yer vermiş. Bu sahnelere zor dayandığımı itiraf etmeliyim. Bunu yaparak aslında " aşağılık insanoğlu ancak bu dilden anlar." diyerek gerçegi yüzümüze vuruyor. Filmde en sevdiğim şey metinlerarası göndermeler oldu. Film, İspanyol yapımı ve bu nedenle de İspanyol edebiyatının ölümsüz eseri "Don Kişot" u seçmesi hoş bir detay fakat bu detay tesadüf değil çünkü filmi Don Kisot üzerinden yorumlamak da mümkün.Zira baş kahraman Don Kişot'a çok benziyor.Şöalyeliğe soyunduğunu ve yel değirmenleriyle savaştığını söylemek hiç abes olmaz .Filmde çok mesaj olmasına rağmen şahıs kadrosu dar. Tüm göndermeler aynı karakterlere ve sınırlı objelere yüklendiği için kafa karışıklığı yaratıyor.
8


avatar
(287) -
Film tam bir sistem eleştirisi. Birçok mesaj barındırıyor ve vermek istediği bu mesajları ilgi çekici bir konuya oturtup seyir zevki de oluşturmuşlar. Bu kadar kötü işlerin olduğu sinema dünyasında kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.
8


default avatar
(17) -
güzel filmdi, konusu farklı ve kendini izlettiriyor bir şekilde. herkes kendine göre bir şeyler çıkarabilir filmden bence.

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(4208) -
Verilmek istenen mesajları kısa süresine rağmen akıcı ve merak uyandırarak verebiliyorsa neden daha uzun süreye yaymadılar sorusu geliyor. Olaylar hızlı geliştiği gibi soruların havada kalması belki de beyin fırtınası yapmamızı istediklerinden olabilir.
7


avatar
(160) -
Vahşi kapitalizme yapılmış en büyük eleştirilerden birisi olan bir film. İçinde bolca alt mesaj barındıran mükemmel bir gizem/gerilim eseri.
9


avatar
(2) -
filmin konusu çok ilgi çekiçi fakat sonunu getirememişler. devam filmi gelir mi?
Sürprizbozan: Göster
6

Cevaplar (1)
default avatar
(36) -
Devamı geliyor.
10


0
| Bildir


avatar
(4) -
izlediğim en baba filmlerden biri. en az 10 a yakın kült mesaj var. her hareketin ayrı bir incelenmesi lazım.
10


avatar
(817) -
Şiddet dozu yüksek ve baya akıcı bir tek mekan filmi olmuş. Neler hakkında neler anlatmaya çalıştığı pek umrumda değil.
7


avatar
(99) -
Alt metni sağlam olan filmlerden, oyunculuklar da fena değil desek 8/10 hak eder.
8


default avatar
(3) -
Salyangoz bizleriz.

Bizi yemeden önce arındırmaları gerekiyor. Bu arındırma en aşağı kattan en üst katlara çıkma umudu ile alınan üniversite kredileri, ev kredileri, eşya kredileri, araba kredileri, yüksek sosyal statü, gösterişli hayat, ceo olmak, emir vermek, üstün akıl olmak say say say bitmiyor. Bu umut bizi birer köle yapıyor. Sistemin kölesi oluveriyoruz. Yaşlarımız oluyor 18 25 30 45... Yaşam standartlarını yükseltmek, sosyal standartlarını yükseltmek vs. vs. Her işin ucu daha iyi standartlara çıkıyor. Bu standartlara ulaşmaya çalıştıkça arınıyoruz. İstedikleri arınma gerçekleşiyor insanlıktan arınıyoruz. Tüketen ve sadece kendini düşünen manyaklara dönüşüyoruz...

Sürprizbozan: Göster
10


default avatar
(1) -
Yorumum ne kadar doğru bilemiyorum ama; filmden anladığım
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(40) -
Olaya hangi perspektiften bakarsan ona göre yorum çıkartırsın veya düşünemediğimiz bazı fikirlere kapı açabilecek olay örgüsü de çıkarabiliriz.İnsanı hem yaşam şartlarına göre derin fikirlere götüren hem de reel yaşamımıza döndüğümüzde o derinliği tekrar kaybedebileceğimiz bir atmosfer içerisinde yaşamaktayız. Film fazlasıyla insan yaşamındaki kaotik yapıyı ele almış olsa da hem gerçeklik payının var olması hemde o yapı düzeninin öyle olmadığı hakkında paradoksa düşürebilir.sonuç olarak film izlemeyi seven kişilerin izleyip film arşivine ve filmlerden oluşturduğu çıkarımlarına yeni eklentiler sunabilecek bir film.


avatar
(1162) -
Senaryosu, David Desola ve Pedro Rivero tarafından yazılan “El hoyo / The Platform”, yönetmen koltuğunda oturan Galder Gaztelu-Urrutia’nın ilk uzun metrajlı sinema filmi…

Dünya prömiyeri, 6 Eylül 2019’da Toronto Uluslararsı Film Festivalinde (TIFF) yapılan bu filmi, ayrıntılı bir incelemeye başlamadan önce kısaca, gırtlağına kadar ödüle boğulan G. Kore’li “Gisaengchung / Parasite”in (2019) 20 Mart 2020 tarihinde Netflix tarafından gösterime sunulan İspanyol versiyonu olarak tanımlayabiliriz…

Ziya aynı “yoksullar”, her nedense yine yoksulluklarının kaynağını bularak ortadan kaldırmayı akıl etmek yerine, önce bir diğer yoksulun hakkını, ardından da canlı canlı birbirlerinin yiyerek tüketmekle meşgul vahşiler biçiminde sergileniyorlar…

Hani utanmasa, sözüm ona solcu takılan bu seviyesiz "k...m" liberalleri, Afrika’da açlıktan ölenleri de, gereğinden fazla tüketen açgözlü ve obur fakirlere bağlayacaklar…

Aynen içinde bulunduğumuz şu korona virüs salgını günlerinde, gelirleri ancak onlara yettiği için makarna, un, bulgur ve maya gibi karbonhidrat ağırlık ürünleri biraz daha fazla almak üzere marketleri dolduranlarla, “Makarna Covid – 19’u öldürüyor muymuş?” diyerek alay etmeye çalışan avanak lümpenler gibi…

Bütün bu sıraladıklarımızı, Nevzat Evrim Önal, soLhaberportalı’ndaki 06 Nisan 2020 tarihli, “Yoksullar birbirinin etini yer mi? : Platform filmi üzerine…” isimli (muhakkak okumanızı da önereceğimiz) makalesinde:

“Çünkü düzen kendisini ideolojik olarak sağlama almak için daima yoksul emekçiler ile orta sınıf arasına bir ideolojik duvar çekmek zorunda. Bu yüzden aydınlanmış orta sınıfa, ezilen emekçileri sadece yoksul değil yoksulluğu içinde canavarlaşmış, insanlıktan çıkmış ve onların konforlu yaşantısına tehdit arz eden tipler olarak gösteriyor. Bunun hayli alçakça bir örneğini Joker’de görmüştük, Platform da aşağı kalmıyor” olarak tanımlamış…

Aslında filmin başrol karakteri Goreng (Ivan Massagué), yaşanan haksızlıkları bir süre köşesinde sessizce izledikten sonra, katlar arasında anlaşma yapılarak yiyeceklerin paylaşılması gerektiğini söyler söylemez, hapishane hücresinden hiçbir farkı olmayan “kat” arkadaşı Trimagasi (Zorion Eguileor) tarafından “komünist” olmakla itham ediliyor…

Ki, bu kendisine yapılan ilk önemli uyarı…

İkinci, “ağır ol, kafa karıştırma” dercesine yapılan (daha çok bir öneri niteliğindeki) bir diğer uyarıysa, bu işin baskı, zor yahut da ayaklanma yöntemi ile değil ancak kendiliğinden (spontane) oluşacak bir dayanışma ile sağlanabileceğini ifade eden 25 yıllık eski bir platform yönetimi çalışanı olan (ve gerçekte aktif birer suç ortağı olup, Nazi'lerin işledikleri insanlık suçlarından haberdar olmadıklarını iddia eden Almanlar gibi) Imoguiri’den (Antonia San Juan) geliyor…

Her ne kadar, (seninki de farklı olmaz denilircesine) eline yel değirmenleriyle savaşan Don Kişot kitapçığı tutuşturulmuş olan Goreng, “Değişim asla kendiliğinden olmaz” derken bunu, “Örgütlü bir mücadele”nin gerekliliği ile tamamlayamadığı için tüm çabaları boşa düştüğü gibi Baharat (Emilio Buale) ile birlikte kalkıştığı devrimci olamayan (ve bu yüzden de sonuçsuz kalan) müdahale de anlamını yitiriyor…

Yorumumuzu yine:

“ ’Bu düzen, yoksullar birbirini yediği için ayakta duruyor’ iddiası bu dünyadaki kötülükleri toptan emekçilerin, ezilenlerin sırtına yükleyen ve sefaletin, sömürünün, tüm acıların gerçek sorumlularını gizleyen bir yalan. Bu yalanın ‘insanlar kendilerini karantinaya almadığı için Koronavirüs yayılıyor’dan pek farkı yok” diyen Nevzat Evrim Önal’dan yapacağımız alıntı ile noktalayalım…

Belki, yine klasik bir laf olacak ama diğer yorumlarımızda olduğu gibi “spoiler vermeden” yazılmayanları yazmaya, anlatılmayanları anlatmaya, söylenilmeyenleri söylemeye çalıştığımız bu son derece özgün satırlar, filme ilişkin aydınlatıcı tespitler toplamımız olsun…

Sonuç olarak, kendi değerlendirme sistemimiz içinde, yaptığı “yanlı ve yanıltıcı analiz” nedeniyle doğrudan “Olmamış” kategorisine dâhil ederek puan olarak da 4 verdiğimiz bu film için önerimiz de, çok büyük bir beklentiye girmeden ve uyarılarımızı da dikkate alarak, “bir şans da siz verebilirsiniz” şeklinde olacak…

Keyifli seyirler…

Son bir not:
Yorumu yazdığımız "1 Mayıs"ın anlam ve önemine de uygun olarak, çok daha doğru ve evrensel bir "sınıfsal sinema yorumu" için yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı bir Kemal Sunal filmi olan, “Köşeyi Dönen Adam”ın (1978) sansürlenerek kesilen sahnelerine bir göz atmanızı önereceğiz…
4


avatar
(313) -
Film baştan sona hiç sıkmıyor hatta ilk dakikadan itibaren aşırı merak uyandırıyor.Neyin nesidir burası,niye buradalar gibi sorular aklınızda uçuşuyor.Sonuna kadar izlettiriyor ama film kendini çok açık açıklamıyor.Bazı şeylerin cevabını veriyor tabi ya da dikkatli izlenmesi gerekiyor.Filmin analizlerini ve ya bu sayfada ki baş yorumu okursanız kafanız da bir şüphe kalmıyor diyebilirim.

İlginç bir çalışma olmuş,sürpriz filmlerden.Ben böyle filmin çıkacağını bile bilmiyordum.Ben beğendim.


default avatar
(2) -
Filmi çok beğendim. Bittikten sonra etkisini baya devam ettiren bir yapımdı. Hem buradaki yorumların birçoğuna , hemde internette okuduğum pek çok teolojik, sosyoekonomik yoruma katıldığımı söyleyebilirim. Ancak benim filmin bitişine dair özgün bir yorumum var oda şöyle:
Sürprizbozan: Göster


avatar
(172) -
Oldukça deneysel bir çalışma olmuş. Özlemişim bu tarz filmleri. Herhangi bir yere bağlanmaması da ayrı yakışmış, gerçeklik hissini arttırmış. Beğendim.
8


‹ Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film