Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(1616) -
Nihayet oldukça keyifli, son dönemde Dune ve Don't Look Up'tan sonra beğendiğim "-yapıyolar bu sporu be" dedirten, rahatlıkla herkese tavsiye edebileceğim 1 film çıkageldi.

1947 versiyonu da olan, romandan uyarlanan filmin yönetmeni del Toro, eski versiyonundan çok daha fazla detaylar katarak çok iyi şekillendirmiş filmi, dönem filmleri hayranı olarak söyleyebilirim ki 1930'lar sonu 1940'lı dönem başlangıcını çok iyi yansıtmışlar, karlı havalar, ambiyanslar, kıyafetler, dekorlar vs çok iyi, cast seçimi başarılı. Giriş bölümü biraz uzun tutulmuş, bu 1 saatlik giriş eşiğini sıkılmadan atlatırsanız, gelişme bölümünde Cate Blanchett ortaya çıkacak ve film o anda zevkli bir ivme kazanarak izleyiciyi sonuca varana dek heyecan verici 1 tempo içinde sürükleyecek.

Filmin konusu insanları manipüle etme, dolandırma temeline dayanmakta. Daha fazla kazanma hırsı, aç gözlülük ve kibrin desteği ile birleştiğinde insanın ne noktaya gelebileceğini anlatmakta, bir nevi ders niteliğinde. Afişine bakacak olursanız Hristiyanlıktaki 7 Ölümcül Günahtan bahsetmekte. Peki nedir bu günahlar, tekrar hatırlayalım:

Pride : Kibir, kendini beğenmişlik
Envy : Kıskançlık, hasetlik
Wrath : Öfke, yıkıcılık, gazap
Lust : Şehvet
Greed : Açgözlülük
Gluttony : Oburluk
Sloth : Tembellik, miskinlik

1 flashback yapacak olursak;

Alıntı:
Lucifer: Kibir en sevdiğim günahtır. (Al Pacino - Şeytanın Avukatı)


1995 yapımı Se7en filmi tamamen bu 7 günah üzerine oturtulmuştu biliyorsunuz. Son olarak şunu da yazmak istedim;

Monteigne şöyle demiş : “İnsanda insanlığın her hali vardır.” Yani insan hem katil, sapık, hırsız gibi tüm negatif şeyler olabileceği gibi hem yüce, hem asil ve iyi olabilen bir varlıktır. Bir Kızılderili atasözü de şöyle der: İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder, hangi tarafı beslersen o olursun. İyi seyirler.
8


avatar
(83) -
Çok beğenenler olmuş belki kadrosuna aldanıldı bilemiyorum ama ağır ilerleyen, içine çekmeyen,kopuklukları olan vasat bir filmdi.
5


avatar
(506) -
1940ların ambiyansı ve harika renk tonları, gizemli bir adam bir gün bir karnavala gelir ve her şey o anda başlar. Daha sonra bu gizemli adam bir bir istediklerini elde etmek ve bulunduğu yer ve elindekilerle yetinmez taaa ki kendisinden bu konuda daha üstün olduğunu bilmediği bir kadının rüzgarına kapılana dek...

İlk yarısı biraz daha durağan ve konunun bütününü barındırsa da son 1 saat çok akıcı ve heyecanlı bir şekilde sizi acaba ne olacak diye deyim yerinde ise koltuğunuza bağlıyor. Evet hayat böyledir ve böyle insanlar var ve olacak da daima fakat her zaman her şey istediğiniz gibi değil de bazen olması gerektiği gibi devam eder ya da yaptığı yanına kar kalır, kim bilir?

İyi seyirler dilerim bence gayet güzel bir film olmuş çok az sırıtan detaylar vardı fakat bunlar da filminin tamamında göz adı edilecek türden sonuçta Guilerme Del Toro filmi bu Gülücük
9


Yorumlar (68)
avatar
(262) -
görsel bir şölendi. Keşke hikâyeside yeterli olsaydı. Film kendisi "geek" olmuş "ben bu değilim" diyip duruyor. Yazık olmuş. Baba sorunu, anne sorununa, el elden üstündür ve düşmez kalkmaz bir allah ekle; al sana mesaj.
6


default avatar
(241) -
İyi film. Tel tel örülmüş bir senaryo. Sağlam kadro. Filmin sonunda oturup filmi tekrar bir gözden geçirdiğinizde filmin bir mesajı olduğu çok net şekilde anlaşılıyor. Bir iki ters köşe sahne olsa film tadından yenmezdi. Ama bu aralar seyrettiğim en iyi filmlerden biri. Filme durağan diyen arkadaşlara Nuri Bilge Ceylan'ın ilk üçlemesini seyredip bir daha düşünmesini tavsiye ederim. Del toroyu takip edeneler beğenecektir. Tavsiye edilir.


avatar
(41) -
atmosferi, derin diyalogları, kamera açıları ve mekanlardaki detaylar ile sanatsal zevk veren; olay örüntüsü biraz geç açılsa da bir sonuca varan, genel olarak 30 yaş üstünü hedefleyen, ağır ama derinden, güzel bir film.

8/10.
8


avatar
(177) -
Enteresan bir filmdi. B.Cooper'ın uzun zaman sonra oyunculuğunu beğendim. Senaryonun sade ve anlatmak istediği şeye odaklı ilerlemesini sevdim. Atmosfer olarak gerçekten başarılıydı.
7


avatar
(1723) -
del toro kendini izletmeyi başarıyor açıkçası, işin içinde dolandırıcılık ve gizem olunca farkındalık ve konsatrasyon üst düzeyde kalıyor, alt metin çok sağlam, diyaloglar merak uyandırıcı, süre biraz uzun gibi ancak finale kadar sabredersiniz zevk alırsınız, cooper çok iyi, cate görünene kadar biraz yan karakterler zayıf kalıyor, akıl oyunları fena değil, bence filmin temel sorunu tempo ve akıcılık, durağan seyrediyor, heyecan arttırmada biraz gevşek davranılmış ancak öyle bir güzel son var ki, anlayana...
7


default avatar
(222) -
Benimde bayılarak izlediğim bir film oldu. Süre olarak uzun ve bazı kısımlar sıkıyor. Ben üç defa git gel yaptım bitirmek için. Belli bir eşikten sonra sizi sarsan bir yapıt ortaya çıkıyor. Bir şeyi herkersin beğenmesi beklenmez merak ediyorsanız izlersiniz.


avatar
(489) -
Gayet şık, kaliteli, film gibi bir filmdi.Oyunculuklar, kurgu, yönetmenlik, teknik kısım, dönemi yansıtması, kostümler, mekanlar dört dörtlüktü.Senaryo hep bir gizemli gibi gitsede gizem öğelerini uzun süre saklamadan, seyirciyi darlamadan vaktinde önüne veriyor.Sonra yeni gizem unsurları ortaya çıkarıp filmi sonuna kadar fazla sıkılmadan izletiyor.2 buçuk saatlik süresine rağmen sıkılmadan izledim.Filmin alt yapısında bir mesaj var elbet ama üzerinde öyle çok durup uzun uzun konuşulacak kadar değil.İzleyen herkes kendi mesajını rahatlıkla alabilir diye düşünüyorum.Geneli itibariyle psikolojik dinamiklere uygun bir işleyişi var.Buda seyir zevkini düşürmeden izlemeyi sağlıyor.Ben filmi oldukça beğendim.İzlerken bir film olduğunu sürekli hissediyorsunuz ama hikayenin ve atmosferin peşine takılıp merakla izliyorsunuz.Tavsiye ederim.
7


default avatar
(2) -
Senaryo, çekim teknikleri, kostüm kıyafetler, oyunculuklar, diyaloglar gayet güzel. Bence kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Ilk başta olayları iyi kavrarsanız film bir süre sonra kendine çekiyor. Filmin ilk bir buçuk saatinden sonra artan gerilimi ise yoğun şekilde hissettim. Film açgözlülüğün, hırsın, bencilliğin insanı nerelere sürüklediğini ibretle anlatıyor. Bu arada 2,5 yıl önce sigarayı bırakan birisi olarak filmde 35 sigara sahnesi saydım, bunun 14'ünde sigara yeni yakılıyor! Tahminim bu filme bir tütün firması ciddi sponsor olmuş. Düşünün 150 dakikalık filmin ortalama her 4 dakikasına bir sigara içme sahnesi.
7


avatar
(542) -
Oldukça sıkıcı bir film. Hikayesi de sıradan. 2.5 saatlik işkence. Del Toro farklı türleri deneyen bir yönetmen. Çoğu filmini sevmem bu da onlardan birisi. Bana göre zaman kaybı idi.


avatar
(210) -
Guillermo del Toro etkiketini görünce direkt ben de atladım üstüne ancak evet bir Suyun Şekli, Panın Labirenti kadar olmasa da keyifle ve kopmadan izlediğim bir yapım oldu. Açıkçası Toro'nun kendi hayatındaki dokunuşlarını bilmiyordum şimdi yerine oturdu zira muazzam bir sahneydi öte dünyada... evlatlarıyla buluşmak üzere hayata veda eden ana baba.
7


avatar
(92) -
o kadar tutarsız, birbirini tamamlamayan, amaçsız ve anlamsız diyaloglar var ki filmin ilk yıkıcı noktası burası. yönetmenin işi beceremeyişinden ötürü bradley abimiz de kötü bir performans koymuş ortaya, bir de buradan yıkıyor hayallerimizi. ve son derece oldu bittiye getirilmiş olmasının yanında, hikayeden sayılacak bir yanı olmayan senaryonun amatörlüğü de nakavt ediyor bizi. dayanılması güç bir film oldu benim için.
kurgusuyla da en iyi daldan dala atlayan film ödülü alacağını düşünüyorum.
5


avatar
(30) -
Bunu söylemekten nefret ediyorum ama neredeyse plan plan diyalog diyalog kopyalansa dahi 1947 yılı versiyonu çok daha iyiydi .Eldeki malzeme, kitap, oyunculurdan faydalanamak bu demek tam olarak
6


avatar
(83) -
Çok beğenenler olmuş belki kadrosuna aldanıldı bilemiyorum ama ağır ilerleyen, içine çekmeyen,kopuklukları olan vasat bir filmdi.
5


avatar
(176) -
Bu film yorumları okumadan yönetmenin ismine bakmadan( ki o da 1 filmi dışında elle tutulur bir iş yapmadı ya) izlenseydi bu kadar puan ve övgü alır mıydı? emin değilim. bazı filmler böyledir yapılan PR çalışmaların neticesiyle hak etmediği şekilde övülür bir süre sonra unutulur gider. basit bir senaryo, gereksiz diyalog ve ve sahnelerle sündüre sündüre uzatmışlar ortaya 2,5 saatlik son yarım saatine kadar sizi içine çekemeyen bir şeyler çıkmış. bir çok kişinin bir oturuşta bitiremeyeceği yarısını izleyip yarısını daha sonraya bırakacağı bir film . olay örgüsü ve kurgu çok kötü. Tavsiye etmiyorum...
5


avatar
(74) -
Müthiş!del Toro nun ben de yeri çok ayrı, yönetmenliği sizi filmlerinin içine çeker istemsizce. Uzun süresine rağmen 1 dk pufff dedirtmedi. Oyunculuklar da harika olunca insan doyamıyor. 8/10
8


default avatar
(4) -
İşlenmesi, kostüm, ambiansı, konusu ... İle Kesinlikle 7 puan üstü bir film
8


default avatar
(70) -
ya ben bu kadar yıldır film seyrediyorum anlamıyorum yada burda eleştri yapanlar cok zekiler onun için çok kopuk film bir film sanatsal film sanmayın aslında bir başyapıt....birde utanmadan süper bir final değil derseniz o zaman filmden hiç anlamıyorsunuz..bazı karakterler niye hikayede var o bile muallakta kalmış. öyle muthiş bir oyuncullukta göremedim derseniz bir bu epik sanatı anlamamışım derim bunlar benim yorumum silinmezse...
okumadım ama kitap olduğu betimlemişler......
5

Cevaplar (1)
avatar
(53) -
Sen birde The Power of the Dog'u izle dostum. Aman Yarabbi bu film meğersem başyapıtmış onun yanında diyeceksin. Gülücük Şu iki filmi de oskara aday göstermişler ya artık diyecek bir söz bulamıyorum.
5


4
| Bildir


default avatar
(176) -
Pan'ın Labirentinden sonra her del toro filmine heycanla ve büyük beklentiyle oturup aynı şekilde hüsranla kalkıyorum. Filmin hikayesi, senaryosu çok basit....aslında çokta bir hikaye yok filmde. Bir iki iyi oyunculuk, güzel mekanlar ve kostümler dışında çok elle tutulur bir yanı yok. Hep hikaye ne zaman başlayacak, amaç ne derken zaten film bitiyor üstüne de karışık ve anlamsız hikayesi de eklenince vasatı aşamayan bir film çıkıyor karşımıza. Sonunu da zaten anlıyorsunuz o yüzden ters köşelik de birşey olmuyor. İzlerken çok baymasamda beklentimin çok altında kaldı.
6

Cevaplar (4)
avatar
(53) -
del toro hakikaten de Pan'ın labirenti dışında iyi bir iş çıkaramadı. Ama ne işse ismini öyle bir abarttılar ki, iyi bir yönetmen ve senarist olduğu algısı beynimizin içine işledi. Ben gerçi bu yanlıştan çok uzun zaman önce döndüm. Benim için sıradan bir yönetmen. Hatta Pan'ın labirenti'ni de şans eseri iyi bir film olarak bizlere sunmuş diye yorumluyorum.
5


3
| Bildir
default avatar
(176) -
Ben de hala biraz umut var Gülücük) Aslında adamın öne çıkan kısmı hayal gücü, onun hayal gücünü iyi bir yönetmen ve senarist harmanlasa daha iyi işler çıkar gibi.
6


1
| Bildir
default avatar
(236) -
"El espinazo del diablo" yine değerli bir filmdir. Başka da yok ne yazık ki.


1
| Bildir
avatar
(53) -
O bahsettiğiniz filmin DVD'sini izlemiştim. Pan'ın Labirentinden daha eski bir film. Yönetmen henüz bu kadar sükse yapmamıştı. Filmi korku filmi diye izlemiştim. Korkuyla yakından uzaktan alakasının olmadığını sadece dram filmi olduğunu anlayınca da beni sarmamıştı açıkçası.
5


1
| Bildir


avatar
(6) -
aslında sonuyla ters köşe yapan bir film değil. zira çok daha iyilerini seyrettik. dolayısıyla fazla övmeye veya abartmaya gerek yok. filmin uzun olması oldukça gereksizdi. filmde verilmek istenilen mesaj ise sonu ile bize anlatılmıştır. 6 puan üzerini pek hakeden bir film değil.
6


avatar
(808) -
Ünlüler geçidi gibiydi film. Birkaç filmi dışında garip yaratıkların ve fantastik filmlerin yönetmeni Del Toro bu defa dram ve gerilim dolu bir dönem filmine el atmış. Sanırım bu defa tuhaf ve kötü olan fantastik yaratıklar değil insanlar. Panayırda başlayan bir hikaye buradaki karakterler üzerinden ilerliyor. Genel olarak beğensem de hikayedeki önemli süprizleri önceden tahmin etmek biraz büyüsünü etkiledi.
Örneğin;
Sürprizbozan: Göster
7

Cevaplar (1)
default avatar
(176) -
Trende saklanırken tavuklar bağırdı zaten Geek olucan diye Gülücük)
6


2
| Bildir


‹ Önceki 1 2 3 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film