Giriş Kayıt

Deli ve Dahi (2019) Yorumlar


The Professor and the Madman

En çok beğenilen yorumlar
default avatar
(8) -
Eseri çevirirken hem zevk aldım hem de zorlandım. Açıkça belirtmem gerekirse film gerçekten güzel. Sadece oyuncular için bile izlenebilir. Bu tür oyuncuların verdikleri bu eserlerin her birisi çok kıymetli. Hata yapmamak için çok dikkatli çevirdim ancak muhakkak hata yapmışımdır. Şimdiden özür diliyorum. İyi seyirler dilerim....
10


default avatar
(101) -
Dc ve Marvel saçmalıklarından sonra sinemada izlemesi zevk veren bir yapım. Deli de dahi de müthiş oyunculuk sergilemiş. (artık hangisi hangisi ise)
8


avatar
(155) -
Sinemada izleyip de bu kadar tadı damağımda kalan başka bir film olmamıştı. Hiç bitmesin istedim. Filmin kadın ve erkek başrol oyuncularını tebrik ediyorum.
10


Yorumlar (87)
avatar
(806) -
"Beyin, gökyüzünden daha engindir; ikisini yan yana koysanız biri kolaylıkla diğerine sığardı."

"Okuduğum zaman beni kimse kovalamıyor. Okuduğum zaman kovalayan benim."

"Nihil est melius quam vita diligentissima" (Gayretle çalışarak geçirilmiş bir yaşamdan daha iyisi yoktur).


İçinde bu ve bunun gibi onlarca elmas gibi cümle barındıran lezzetli bir film. Sinemaseverseniz filmi açın izleyin, dilciyseniz filmi hemen açıp izleyin... İkisi de değilseniz Sean Penn'in görkemli oyunculuğunu görmek için izleyin.

Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(19) -
Son yılların kaliteli filmlerinden. Artık böyle filmler yapılmıyor malesef. Herkes oyunculuktan bahsetmiş. Bizce de özellikle shean penn (deli) mükemmel oynamış yaşamış resmen. Zaman zaman sıkıcı olsa da bu konuyu olabilecek en akıcı şekilde işlemişler. Filmin özellikle oyunculuk anlamında hiçbir yerde ödül/adaylık almaması ise ilginç geldi bana. Ne saçma film ve oyunculuklar ödül kazanıyor oysa ki.
8


default avatar
(275) -
11 puan olsa verirdim. Son yarım saatinin çok hızlı geçtiğini düşünmeme rağmen. O kadar doyurucu sahneler vardı ki geriye alıp tekrar tekrar izledim. Sean Peen devleşmiş. Başlarda Mel Gibson bu rolde sırıtır mı, dedim, tam tersine döktürmüş. Gardiyandan Elisa’ya, çocuklara tüm oyuncular çok başarılıydı. Diyaloglara hayran kaldım. Senaryo, görseller, duygunun ruhu ele geçirişi, baştan sona nakış nakış işlenişi...Neticede arşivlik bir film.
10


default avatar
(94) -
Konu, anlatım, oyunculuk olarak üst seviye ve zor bir film.

İki konu var;
1-DİL (SÖZLÜK).Ne kadar zor, ne kadar geniş, ne kadar karmaşık ve ne kadar önemli
olduğunu zor cümlelerle anlatıyor.Bu yüzden 140 karakterlik yazmaya/ konuşmaya
meraklı olanlara uzak bir film.

2-"ASSYTHMENT: Verilmiş bir zarar için ödeme yapmak." Delinin yaptığını kim yapabilir?
Yok böyle onurlu bir davranış.

Sonuç; Her dahinin arkasında bir kadın vardır. Her delinin arkasında bir kadın vardır.

Arşivledim.
10


avatar
(12) -
Seyredilmeyi, arşive atılmayı ve sonra tekrar seyredilmeyi hakediyor. Oyuncular müthişti ama Sean Penn çok çok farklıydı. Puan olarak da çok daha iyisini hakediyor ve zamanla alacaktır.
9


avatar
(18) -
çok fazla yorum yapmam ama bunu es geçemem..mükemmeldi..film için tadın damakta kalması bu olsa gerek..bu kadar ustaca oynanamazdı..başroller harika sean penn harika (o hareketleri falan tam da eski komutan olduğunu belli edercesine, yani bunu bile atlamamışlar, hissettiriyor izleyiciye) aynı şekilde mel gibson..mutlaka izlenesi filmlerden..
10


avatar
(363) -
Uzun zamandır bu seviyede bir film seyretmemiştim. Fantastik, macera veya komedi filmleri yanında falzaca ticari olan dram filmlerinden sonra çok iyi geldi. Uzun zamandır pek alışık olmadığımız için başlarda biraz ağır gelse de ilerledikçe konunun derinliği ve çevresine olan etkisi sizi bir zaman sonra filmin içine alıyor.Dönemine uygun İngilzceyi anlamak gerçekten pek kolay olmadı-ki çoğunu anlayamadım fakat edebi İngilizcenin fonetiği gerçekten farklı. Ancak indirdiğim altyazı versiyonunda da o kadar eski Türkçe karşılık vardı ki, çoğunu bilmeme rağmen aralarda benim bile bilmediğim kelimelerin geçmesi biraz altyazı izleyicilerine zorluk yaşatabilir. En son sahnede geçen bilgi yazılarının çevirmen tarafından ilave edilmesi iyi olurdu, eksik kalmış zira.

Oyunculuklara, mekana, senaryoya, akışa söyleyecek tek kelimem bile yok, Baştan sonra harika bir filmdi. Birkaç kez seyredilecek bir film olmamasına rağmen hakkıyla izlenmesini, yani bu film için özel bir vakit ayrılmasını , telefonların kapatılıp sessiz ve sakin bir ortamda, çoluk çombalak olmnada mümkünse çerez bile yenmeden "sadece kendiniz için " seyredilmesini öneririm.

Bu seneki en nadir puanlarımdan birisidir.
10


avatar
(1031) -
Filmi pek beğenmedim. Sıkıcı ve ilerlemiyor. Biyografi filmleri iyi çekilirse güzel oluyor ama bu olmamış... 5/10...
5


avatar
(218) -
Hayatında söyleyeceği en önemli cümleyi hatta belki bir daha fırsatını bulamayacağı o cümleyi arkadaşının kelimelerine bırakmak... Beni en çok duygulandıran yerdi. Filmi altyazı ile izlemek zorunda olan benim için ağır, anlaşılması zor ve bir o kadar yorucu bir film olmasına rağmen arşivimde en tepelerde yer almasını bilen bir film oldu.
9


avatar
(319) -
usta oyuncuları izlemek güzeldi.. pek iç açıcı bir konusu olmamasına rağmen filmi izlettirmeyi başarmışlar..
7


avatar
(691) -
Son zamanlarda pek fazla iyi film göremiyoruz, bulunca kıymetini bilmek lazım. Marvel/DC ile karşılaştırmalara pek anlam veremedim, o daha iyi, bu daha iyi falan... O başka birşey, bu başka birşey. İkisini de sinema salonunda görebiliyor olmanız apayrı bir konu. Kahvaltı masanızda peynir de vardır, domates de. Hangisi daha iyidir? Herneyse... Bir filmden alacağınız zevk, beklentilerinizle de doğru orantılıdır. Kaliteli oyunculuklar, başarıyla dramatize edilmiş gerçek hayat hikayeleri, dönem filmleri, örneğin dil ile ilgili spesifik konular, bunlar sizi ilgilendiriyorsa, filmin erken bittiğini, 3 saat civarında olsaymış daha iyi olacakmış falan diye düşüneceksiniz. Bana öyle geldi mesela, kısa kestiler sanki... Gülücük
9


default avatar
(347) -
Düşük beklentiyle başladığım bir filmdi ama izledikten sonra yanıldığımı anladım. Uzun zamandır bu kadar kalitelir bir film izlememiştim. Konusunu falan araştırmadan sadece izleyin belli bir noktadan sonra film sizi kendisine bağlıyor.
9


default avatar
(138) -
Oyunculuklar ve mekan seçimleri başarılı. Bilhassa sean penn bu rolünde de döktürmüş. Oynamaktan ziyade yaşamış. Film sonunda adamlar bir sözlük için bile film çekmişler vay be dedim. Ancak film de yine de kopukluklar vardı. Ayrıca bir türlü mel gibson'a alışamadım bu role uymadığını düşünüyorum. Filmi izleyeceklere tavsiyem izleyin genel kültürünüz, dünyaya bakış açınız değişecek.
8


avatar
(1723) -
anlatımı temposuz gibi görünse de bence hikayeyi seyirciye iyice yedirmek adına bu yavaşlık uygulanmış gibime geliyor, sean penn abimiz oyunculuğun nirvanasında geziyor, mel gibson da eşlik ediyor, mekan, kostümler, çekimler, yaratılan ambians tiyatro sahnesi gibiydi, sanki gözümüzün önünde oynanıyordu bu bakımdan çok başarılı idi, gerçek bir hikaye olması şaşırtıcıydı, izlenebilir...
7


default avatar
(11) -
Yaşanmış olaylardan uyarlanarak çekilen filmlerin hepsine artı bir puan vererek başlıyorum. Çünkü hikayenin gerçek oluşu filmin etkileyiciliğini arttıran bir unsur. Bu film özelinde konuşacak olursak muhteşem bir hikaye. Akademik çevrenin kendi içindeki ayak oyunlarının yansıtılması, bir eser oluşturmanın ne denli zor, emek isteyen bir iş olduğu çok iyi anlatılmış. Film için yapacağım eleştiri film bir hollywood filmi gibi başlayıp öyle devam ederken sonu İranlı yönetmenin etkisinden olması lazım İran yapımı filmler gibi sonlandırılmış. Açıkçası iki saat boyunca hiç sıkılmamıştım bir saati daha var gibiydi. Muhtemelen süre kısıtlamasından dolayı sonunu biraz aceleye getirmişler. Eğer olağan akışında devam etseydi, olduğu yerden çok daha üst sıralarda olurdu. Ayrıca Deliyi oynayan Sean Penn'in kendini aşan performansının yanında Natalie Dormer performansı biraz sönük kalmış.Her şeye rağmen sadece bu ikilinin sahneleri için tekrar izleyebileceğim muhteşem bir film.


avatar
(145) -
Sean Penn in uzun zamandır hatırladığım bir filmi yoktu, bu açıdan bakınca sadece Sean Penn in kusursuz oyunculuk performansı için izlenmesi gereken bir yapım.
Sinematografik açıdan izlenmesi keyifli bir film ama gerek konu gerekse anlatım yönünden eksik bir şeyler var. Oxford sözlüğün ortaya çıkışı sanki kahramansı ve destansı bir hikaye ile seyirciye aktarılmaya çalışılmış bu da zorlama geldi bana. Mel Gibson ın oyunculuğunu severim ama yaratılan karakterle bir türlü empati yapamadım, izlerken vay be ne zorluklarla ortaya çıkartılmış bir iş diyemedim açıkçası.
Film iki ayrı hikayenin birleşiminden oluşuyor ve ben Sean Penn in canlandırdığı karakterin dramatik hikayesinin daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. Sözlük için yaratılan yapay kahramanlık hikayesi beni pek etkilemedi. 6,5/10
6


avatar
(146) -
Duygusu bana geçti. Filmde karakterleri ve olayları içinizde hissetmiyorsanız bu film sizin için bir şey ifade etmeyebilir. Bir kelime bile yaşamın temelini veya çıkmazını oluşturur. Tanrı ,Aşk , kefaret ve ulaşılmazlık...


avatar
(3699) -
İngiliz filmleri bana hep soğuk ve sıkıcı gelmiştir. Neden böyle olduğunu da bilmiyorum açıkçası. Ama bu film bir sanat eserinin bir Dünya sözlüğünün ortaya çıkışının gerçek hikayesini anlatıyor. Gözümü bile kırpmadan izledim. İyi seyirler.
6


avatar
(20) -
Konusu gerçekliğe dayandığından +1 etkinlendim diyebilirim. Burada, insanlık adına kazanılmış kazanımlar ve nesnel yapıtlar dışında çok önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Hayat bir psikoloji üzerine kurulmuştur. Bir filmi izlerken ilk defa bir şey yaptığımı söylemek istiyorum. Bazı sahneleri geri alarak tekrar ettim. Çok etkilendim. Oyunculuk, gerçeklik, sahne.. Muhteşemdi
10


default avatar
(37) -
İngiliz dili ve edebiyatı okuyorsanız sıkılmadan izleyebilirsiniz.
4

Cevaplar (1)
avatar
(691) -
Konunun İngiliz dili ve edebiyatıyla ilgisi yok aslında. "Nası yani" demeyin. O bir motif. Almanca da söz konusu olabilirdi, bambaşka birşey de.
9


0
| Bildir


‹ Önceki 1 2 3 4 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film