Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(187) -
17. Filmekimi Festivali'nden Kısa Kısa 2: Under The Silver Lake (Gölün Altında)

It Follows ile ufak bütçesine karşın iyi bir senaryo ile harikalar yaratabileceğini kanıtlayan yönetmen David Robert Mitchell'ın yeni filmi Under The Silver Lake, Cannes'de gösterildiğinden beri oldukça karışık tepkiler aldı. Ve bunun nedenini rahatça görebiliyorum. En başında gerek müzikleri ve tonu ile Hitchcock'un gerilim filmlerinden birisini andıran Under The Silver Lake, 140 dakikalık süresi içerisinde öyle garip ve eşsiz bir işe dönüşüyor ki, amacına ulaşmak için adeta seyirciye kurduğu güveni alt üst ediyor film. Üstelik çoğu kişiye göre "trolleme" olarak görülebilecek, alışılmışın dışında olan filmin finali ise pastanın üzerine konulmuş kiraz gibi. Ben ise filmin en çok bu yönüne bayıldım doğrusu. Filmde kullanılan hayal gücü, karakterler ve arka planda çalan müziklerden en ufak dekorlara kadar olan sınırsız detaylar sonucunda Under The Silver Lake, bu yılın en iyi sinema deneyimlerinden birisiydi benim için. Andrew Garfield, bu filmde Silence'den sonra kariyerinin en iyi performansını sergilemiş. Filmdeki prodüksiyon dizaynı ise muhtemelen bu yılın en iyisiydi, özellikle de filmin günümüzde geçmesine rağmen 70'li yıllarda geçiyor izlenimi uyandırması ve bütçesinin 8 buçuk milyon dolar olması da cabası! Film hakkındaki tek sıkıntım ise deneyimin biraz yorucu olmasıydı. Ama günün sonunda ben filmden oldukça memnun kaldım (ki buna ben bile şaşırıyorum). Hatta filmin gelecek 10-15 yıl içerisinde bir kült klasik haline geleceğine eminim. Fakat filmi herkese tavsiye etmiyorum, çünkü kesinlikle genel sinema seyircisine hitap etmiyor. Her haliyle alışılmışın dışında olan filmler izlemeyi sevenler sakın kaçırmasın.
8


default avatar
(122) -
Filmi beğenenler açısından yine hiç şaşırmadığım güzel yorumlar...Tabi ki herkesin zevki farklı. Sinemayı, hoş vakit geçirmek, mutlu olmak, ailenizle, arkadaşınızla veya sevdiğinizle boş vaktinizde değerlendirebileceğiniz güzel bir kültürel etkinlik olarak görüyorsanız bu filmden uzak durmak gerek.Ama sinemayı, filmi izledikten sonra uzun uzun düşünmek için kullanıyorsanız tam size göre. Ben, tabi ki, acaba ben de uzun uzun düşünenlerden olabildim mi deyip filmi büyük bir umutla seyrettim. Ve tabi ki elime geçen yoğun bir hayal kırıklığı ve yine kapasite eksikliğimin yıkıcı etkisi oldu.
3


avatar
(416) -
Malesef izlerken uyumuşum, kendimi zorlamama rağmen filmin içine giremedim, mutlaka anlatmak yada eleştirmek istediği yanlar vardır ama bana göre değildi notumuda saygımdan yüksek tutuyorum Gülücük
5


Yorumlar (30)
avatar
(243) -
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(385) -
Hitchcockvari uzun ve gizli takip sahneleri, Lynchvari tekinsiz ve gizemli bir dünya, absürt olaylar, rüya sahneleri, keyif verici madde kafası derken insanın ilgisini sürekli yüksek tutsa da bir yerden sonra baymaya başladı. Oraya kadar çok güzel gelmişken sanatın endüstriyelleşmesi eleştirisini filmin tonuna aykırı olmasına rağmen didaktik bir şekilde yapması gözüme battı. Komplo teorisyenlerine ve filmlerde en ufak şeylerden fazla okuma yaparak abartılı yorumlarda bulunanlara yaptığı eleştiri yerindeydi. Bazı gizemleri hatta çoğu gizemi cevaplamadı, bunları yapsa benim için harika bir film olacaktı. Ancak yine de genel atmosferi nedeniyle sevdim. İleride kült olarak anılacağına eminim.
7


avatar
(1724) -
david ynch ve danny boyle karışımı bir film izlemiş gibiyim, hayalgücü, metafor, imgeler, semboller, uçuşa geçmiş gibiyim ancak filmin bir konusu yok, ne başı ne sonu tatmin edici değil, finalde 'ne oldu şimdi' demekten kendinizi alamıyorsunuz ne yazık ki!, çok daha başka bir film çıkarmış ancak berbat etmişler...
5


default avatar
(205) -
Sıkıcı da olsa izleniyor. Bir şeyler olacakmış diye bekliyorsunuz!! Olmuyor, uzak durun derim. Siz bilirsiniz..
3


default avatar
(7) -
Son zamanlarda izlediğim en sürükleyici gizem filmlerinden biri olabilir. İzlerken Lynch ve Hitchcook'u ilk defa izlediğim zamanlara döndüm adeta ve benzer tadları aldım. Neo noir teması filmi oldukça farklı kılmış. Yorumlara ve puanlamalara şaşırmadım açıkçası herkese hitap edecek bir film değil. İleride kült olma potansiyeli olduğunu düşünüyorum.
9


avatar
(1133) -
Şimdi ben sana ne puan vereyim? Neye göre vereyim? Gülücük

Film epey absurd, joint (ot- esrar) içmiş kişilerin anlayacağı düzeyde yapılmış, (Zaten film içinde esrar kullanılıyor.) bir nevi rüya alemi gibi, bazen halüsinasyon gibi bir film. Sanki bir Mulholland Çıkmazı, bir Lost Highway gibi David Lynch tarzı veya A Clockwork Orange gibi tarzlar.. Tavsiye etmem zor. Bir sonuç elde etmek isteyenlerin filmi değil. Dünyada meraklısı çok gerçi. Yeni jenerasyon bunu kültleştirecektir sanırım.


default avatar
(22) -
Sanırım Amerikan pop kültürüne yabancı olduğum için bir çok mesajı alamadığımı düşünüyorum. Ayıp olmasın diye filmi bitirdim ama sonuçta bana ne kattı desem koca bir hiç.
6


avatar
(416) -
Ben filmden zevk almak isterim. Heyecanlanmak, duygusallaşmak, merak etmek vs vs. Bunda hiç bir şey yok. Film demek benim gözümde yanlış. Yırtık gömlekle, pijamayla dolaşan, ev kirasını vermeyen, genç yaşlı ayrımı yapmadan önüne gelene çakan bir serseri.
Kraker paketlerine, müziklerde gizlenmiş mesajları arıyor sözde.
Baştan sona erkek, kadın g.tü görmek isteyen izlesin.Ama yazık buna harcanan 2 saat 9 dakikaya.
Ben aldandım, siz aldanmayın derim. Hele ki ailenizle hiç izlemeyin.
2


avatar
(405) -
bu filmden sonra youtuberlar iyice coşacak bu şarkıda gizli mesaj şu şarkıyı tersten okuyunca bel fıtığına çare gibi.filmin temasına baktığım zaman asıl amacın insanların tüm duygu ve hareketlerinin içinde bulunduğu psikolojik durumun bile başkaları tarafından yönlendirildiğini anlatmaya çalışıyor,bazen filmle bazen müzikle içinde yaşadığımız düzenin başkalarının eliyle oluşturulduğunu anlatmaya çalışan bir yapm filmin son sahnesindeki gibi herşeyin sebebi hollywood.
6


avatar
(2675) -
Shape of water filminin benzer bir afişle vizyona girmiş Under the Silver Lake. İzlerken acaba ben mi anlayamadım diyerek yabancı sitelerde biraz araştırma yaptığımda günümüz yaşantısına ve Hollywood dünyasına ait bir çok mesaj içerdiğini öğrendim, tabii anlayana... Fakat sinemanın bir temaşaa sanatı olduğu gerçeğinden uzak bir şekilde yapıldığını düşündüğüm yapımı izlerken içine girmekte oldukça zorlandım ve zorla sonunu getirebildim.
3


avatar
(5512) -
Andrew Garfield beğendiğim bir sanatçıdır özellikle ''Never Let Me Go ve Hacksaw Ridge ''daki oyunculuğu muhteşemdi bu filmide onun için sonuna kadar sabırla izledim ama hayal kırıklığına uğradım. Çünkü çok ilginç bir konuya sahip ve anlayamadığım bazı şeyler olduğu için belkide konsantre olamadım.Bana göre çok tavsiye edilecek özellikler taşımadığını düşünüyorum...
5


default avatar
(5) -
Sürprizbozan: Göster


Kafama takılan mı desem olayları farklımı yorumladım acabamı diye düşünsemde belki toparlarız şuan beynim yorgun kafama takıldı genelde çok nadir yorum yaparım filmlere.. Gülücük
6

Cevaplar (1)
avatar
(5512) -
Yorumunuzu okuduktan sonra sanırım bende sizin gibi düşünmüştüm ama yazılara aktaran siz oldunuz..
5


1
| Bildir


default avatar
(9) -
Bir noktadan sonra mutlaka sürükler eder derken umutlarım boşa gitti. Beğenen beğenir ama bana göre oldukça ağır ilerleyen sıkıcı bir film.
3


avatar
(416) -
Malesef izlerken uyumuşum, kendimi zorlamama rağmen filmin içine giremedim, mutlaka anlatmak yada eleştirmek istediği yanlar vardır ama bana göre değildi notumuda saygımdan yüksek tutuyorum Gülücük
5

Cevaplar (1)
avatar
(1001) -
Nerdeyse bende uyuyordum
4


0
| Bildir


avatar
(927) -
Sistem eleştirisi yaptığı bir gerçek. Özellikle Hollywood bazında çok fazla eleştiri yapıyor. Bunun yanında birçok mesaj da içeriyor. Son bölümde çadırda yaptıkları konuşma, karakterin değişken halleri, yazar adamla aralarındaki konuşma ve daha birçok şey. Özellikle günümüze kıyaslayarak baktığınız zaman bunları yakalayabiliyorsunuz.
Oyuncu performansları ve eşsiz atmosferi de son derece iyi. Her şey kısaca iyi gidiyor ama film bittiği anda sorun başlıyor. Çünkü asıl soruların cevabı yok. David Robert Mitchell, özel bir filmdi ama "It Follows"da da asıl soruların cevabını vermemişti. Bu yönü, o filmde de çok eleştirilmişti bu filmde de eleştiriliyor. Aslında aynı şeyi bunda da yaptığına göre belki de biz yanlış yapıyoruz ve artık, her şeyde anlam aramayı bırakmalıyız. Bilemiyorum, bu da doğru mu tartışılır.

Puanlama için birkaç kez daha izlemeye ihtiyacım var. O zamana artık Gülücük


avatar
(279) -
Zorlayıcı bir film.Aslında Matrix de olduğu gibi her sahnenin,her ismin,her ayrıntının rastgele seçilmediği bir şeyi ifade etmeye çalıştığı esrarengiz filmleri severim.Fakat bazı yerleri anlamak için yönetmene sormak lazım açıkçası izleyici için fazla kapalı,ayrıca Amerikan kültürüyle alakalı kısımlar var bunlar da bizim için anlaşılır değil.
Sam'in çok da tanımadığı ve neden bu kadar umursadığını bilmediğimiz bir kızı aramasına tanık oluyoruz filmde.Çeşitli ortamlara girip çıkıyor birtakım ipuçları falan buluyor biz de ne olduğunu nereye varacağını anlamaya çalışıyoruz olayların.Neticede belki de yönetmen en sonunda "anlam aramak anlamsızdır" mesajına bağlamak istiyor olabilir.Kısmen haklı da olabilir,çok iç içe geçmiş karmaşık bir yaşam formatı var dünyada.Yine de yönetmenin tam olarak neyi düşünerek bu filmi çektiğini anlamak zor açıkçası.
Neyse,sıra dışı ve enteresan olmasının yanı sıra görselliği de güzel bir yapım olduğu için geçer not veriyorum..
6


avatar
(889) -
Azmettim 2 saat 19 dakika ileri sarmadan izledim. Beklediğimi bulamadığım bunalım filmlerden birisi daha. Son derece boş bir film. Uzattıkça uzatılan sıkıcı sahneler. Bir şey olsun diye bekledim ama sonuç yok. Vaktimiz değerlidir. Vaktimizi ziyan etmeyelim... 3/10...

Sürprizbozan: Göster
3

Cevaplar (2)
avatar
(5512) -
Arnold abi Profesör'mü dediğine katılıyorum ama İlk görüşte aşk denilen bir duygu var..
5


1
| Bildir
avatar
(889) -
O da doğru... Gülücük
3


0
| Bildir


default avatar
(45) -
Diziyi geç vakitte biraz yorgun bir halde izledim. Hiçbirşey anlamadım, anlamlandıramadım. Sonra ertesi gün düşündüm ben ne izledim acaba diye. Yine bir anlam yükleyemedim izlediklerime. Sanırım bende kapasitesizler ve gerçek olmayan sinema izleyicileri kervanında ön sıralardayım. Zaten böyle olduğumda o "castle rock" denilen değişik dizide ortaya çıkmıştı Gülücük
5


default avatar
(122) -
Filmi beğenenler açısından yine hiç şaşırmadığım güzel yorumlar...Tabi ki herkesin zevki farklı. Sinemayı, hoş vakit geçirmek, mutlu olmak, ailenizle, arkadaşınızla veya sevdiğinizle boş vaktinizde değerlendirebileceğiniz güzel bir kültürel etkinlik olarak görüyorsanız bu filmden uzak durmak gerek.Ama sinemayı, filmi izledikten sonra uzun uzun düşünmek için kullanıyorsanız tam size göre. Ben, tabi ki, acaba ben de uzun uzun düşünenlerden olabildim mi deyip filmi büyük bir umutla seyrettim. Ve tabi ki elime geçen yoğun bir hayal kırıklığı ve yine kapasite eksikliğimin yıkıcı etkisi oldu.
3


default avatar
(99) -
Sonuna kadar merakla izlettiren ama bazı alt mesajları kaçırdığınız anda ne oldu şimdi bu filmde dedirten bir garip film. Bana David Lynch filmlerini anımsattı, biryerlerden film hakkında birşeyler okuyup izlerseniz daha manalı olur yeni izleyecekler için.Filmi beğendik yada beğenmedik demek için bir ön araştırma yapmak lazım, öyle bir tarz film yani.Ama filmin atmosferi ve görselliği çok başarılı ve kaliteli onu söyleyebilirim.Fİlmi izlemeden önce alttakı verdiğim linkteki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
http://www.arakatsanat.com/anlam-anlamsizdir-under-the-silver-lake/


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023