Giriş Kayıt
Yorumlar (4)
avatar
(7113) -
İsmi çok karizmatik, zarif bir yapım. Sonda çalan müziği gözlerim kapalı, karanlık odamda sessizce dinlerken resmen dingin bir ruh haline büründüm diyebilirim. Film öyle herkese hitap edecek bir yapım değil ama beni yakaladı. Sanırım bazen ruh halimize iyi gelen film denk gelince bir hoş oluyor gerçekten... Denk gelirseniz, bir şans veriniz, iyi seyirler olsun.


avatar
(144) -
Uzaklardan, Guatemala'dan sıcacık, samimi ve zarif bir film.
Onca imkansızlığın içinde latif duygular ve sevgi... sevgi... sevgi...
Büyük şehirlerde, iyi eğitimli aileler de keşke yavrularına sundukları "her şey"e bunları da dâhil edebilse. Sevgi ve letafet.

Kız istemeye gelen bir aile ancak bu kadar güzel ağırlanırdı. Yalnızca izzeti ikramdan bahsetmiyorum, -zaten karşı taraf da hani eli boş gelmiyor- tarafların sürekli birbirlerine sundukları güzel kelimeler, hisler öyle hoştu ki. Açıkçası bunun yalnızca bu merasimle sınırlı kalacağını düşündüm ama değil. Kızın yaptığı hata sonrası annenin tavrı, çocuk ve ergen gelişimi ders kitaplarına geçecek cinste ve öylesine evrenseldi ki. Resmen gözümde yaşlarla izledim. Nefisti o sekans.
Geleneklerine bağlılıkları, sürekli samimiyetin en üst boyutlarında yaşamaları her şey o kadar zarifti ki.
Kısaca özenli bir kurgu, çok başka bir atmosferle farklı ama bir o kadar da evrensel bir film Ixcanul bayıldım.


avatar
(114) -
Guetemala da gerçekten aktif bir volkanın eteklerinde çekilmiş bu kahve kokulu egzotik film, yoksulluk, çaresizlik,eğitimsizlik ve sömürü düzenine bir ağıt gibi. Coğrafya kaderdir demenin mayacası. Devletin bu insanları nasıl yok saydığını, ezilmişliklerini, dışlanmışlıklarını görüyoruz filmde. Bunlar öteki insanlar onlara göre. Öyle yasak aşktı falanla çok ilgisi olmadığı gibi sığ bir film asla değil. Bağımsız filmsever bireyler için gayet de başarılı budum ben filmi.

Anadolu nun bir köyünde yaşanmış gibi bize yakın klişe bir konu var evet ama ders almamız gereken harikulade bir hümanizm var ortada. Ailenin sevgisi takdire şayan, bizde olsa büyük ihtimal cinayetle sonuçlanacak bir durumla başa çıkmaları harikaydı. Ne de olsa burası ortadoğu pisliğinden uzak bir ülke ve kadim maya kültürü devrede. Ayrıca Mayaları deli gibi merak eden biri olarak şaşkına döndüğüm bir film oldu. Bizim köy adetlerimizle benzer yanları, büyü, iksir gibi şeylerden medet ummaları falan şamanizm her yerde dedirtti. Annenin kızına karşı tavrı, söylediği şeyler çok güzeldi, içimi ısıttı. Doğumun, kadının kutsanması, tanrının ışığı benzetmesi çok anlamlıydı.

Esas kız ile sevdiği (sevdiği de denemez aslında kurtuluşu olarak gördüğü) delikanlı arasındaki diyalog çarpıcıydı. Keşke kız ya da ailesi İspanyolca bilseymiş dedirtti.

Sürprizbozan: Göster


avatar
(3682) -
Evlilik hazırlığında olan genç bir kızın bir gecelik yasak ilişki yüzünden hayatına yön vermeye çalışmasını anlatan bir film. Aman aman izleyeceğiniz bir film değil bana göre. İyi seyirler.
4


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023