Giriş Kayıt
Yorumlar (8)
avatar
(8244) -
Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra büyük devletlerin kendilerini koruma amaçlı başlattıkları operasyonların sonucu olarak, özel hayat ve mahremiyetin ortadan kalkması! Bir dönem büyük ses getirmişti bu olaylar ama yine unutuldu gitti, tarihte yerlerini aldı. Merkel'i bile dinlemişlerdi adamlar yahu, daha ne olsun! Vatanseverlik adına bir bakarsın bir gladio kurmuş, biri kontragerilla... Sonra salmış başını gitmiş, olmuş başına bela... Politik bakış açınıza göre sizde farklı fikirler oluşturacak bir yapım olduğu kesin. Bu tarz yapımları sevenler için kaçmaz bir belgesel.


avatar
(1031) -
Öncelikle Edward Snowden bir kahraman mı yoksa devlet düşmanı mı buna karar vermek lazım eğer devletinizi seviyorsanız ve devletinizin sizi korumak için yaptıkları şeyler sizi ilgilendiriyorsa Edward Snowden bir devlet düşmanıdır ama bir realist olup sizden gizlenen şeyleri açığa çıkardığına inanıyorsanız Edward Snowden sizin için bir kahramandır ama rusyaya kaçması ve düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesini taşıması ile aslın'da kendisinin nasıl bir ahlaki yapıya sahip olduğunu gösteren bir belgeseldir diyorum izleyin ve kararı kendiniz verin


avatar
(433) -
...
İkinci olarak da TA ekibinin bu belgeselin altyazısız kalmasına nasıl göz yumduğunu anlamadığımı belirteyim. Dünya genelinde kurulacak bir diktatörlüğün ilk adımlarının atıldığına bu belgesel kadar sizi inandıracak başka bir tane yoktur. En üzüldüğüm taraf ise saçma sapan siyasi tartışmalara dalmaktan ülkemde bu gibi üstüne gerçekten kafa yorulması gereken konular hakkında iki üç cümle kurabilecek insan sayısının azlığıdır.
10

Cevaplar (1)
avatar
(13) -
Bir filmin ve/veya dizinin altyazı gönderiminin kapalı olması demek, yapımcı ve/veya dağıtımcı şirketin bu konuyla ilgili mahkeme kararı almış olması demektir. TA yasalar karşısında sorumludur. Sorumuluk hissetmeyen sitelerin tasarrufları TA'yı bağlamaz.

Ayrıca lütfen link duyurusu yapmayınız.


5
| Bildir


default avatar
(18) -
Yıllardır yapılan en harika belgeseldir desek yeridir. Hayatı pahasına gizli bilgileri sızdıran, dehşet boyutlara ulaşan istihbarat kurumlarının gizli yetkilerine tepkisini koyan Edward Snowden'in yaşadıkları filmleştirilmiş. Tamamen güncel ve tamamen gerçek. İzleyin ve görün neler olup bitiyor. Modern-İnsanın hiç bir mahremiyeti kalmıyor..
Şunu da belirtmek gerekir ki Edward Snowden cia tarafından eski usullere göre yetiştirilmiş donanımlı bir ajandır. Nsa savunma departmanın üst yetkili bir analiz uzmanı olarak görev yaparken şahit olduğu şeyler onu karşı koymaya yöneltmiştir. Filmde de görüleceği üzere halen Rusyada bm konsolosluğunda yaşamaktadır. Dışarı çıktığı an hedeftir.
10


avatar
(794) -
Belgesel çekme tekniği yönünden oldukça ilginç bir yöntem benimsenmiş.Laura Poitras isimli yönetmenin kendisine gelen mesajları takip ederek dünya çapında olay yaratan "E. Snowden' vakasını yakalamış. Laura Poitras ne belgeselde ne de Snowden vakasında kendisini ön plana da sürmemiş. Daha çok kamera arkasında kalmış olduğunu görüyoruz.Eski NSA (Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı) çalışanı Snowden'nın dünya çapında olay yaratan devlet sırlarını (başta ABD olmak üzere işbirlikçileri İngiltere de var) ifşa etmesi üzerine kurulu bir belgesel.Olay sırların açıklanması da değil tek başına.Belgeseldeki açıklanan sırlar dünya çapında ve inanılmaz boyutta veri toplama ile ilgili. Bu belgeseli izlerken G. Orwell'ın '1984' adlı romanını hatırlamamak elde değildi.
8


avatar
(346) -
Bizim sitede pek önemsenmemiş ama izlediğim en iyi belgesellerden. Güncel bir olay olması ve o dönem bizim haberlerde de bunu bol bol görmüş olduğumuzdan daha da çarpıcı oldu. Günümüz dünyasında temel hak ve özgürlüklerimizi nasıl kaybettiğimizi daha da iyi anlamak, kendini bir şey sanan hükümetlerin akıl almaz icraatlarını izlemek isteyenler sakın kaçırmasın.
8


default avatar
(488) -
Citizenfour, yönetmen Laura Poitras'ın kendine gelen mesajlar doğrultusunda, Edward Snowden ile ilgili buluşmasını ele alıyor. Aslında bu belgeselin bir senaryosu yok, her şey gerçek ve doğal. Ama aynı zamanda bu özellik, belgesele o anın gerilimini başarılı bir şekilde yansıtma olanağı sağlıyor. Çünkü filmin ilerisinde ne olacağını kimse bilmiyor. Bu yüzden film, seyirciyi ayakta tutmayı başarıyor.

Edward Snowden, eski bir CIA çalışanı. İşinden ayrıldıktan sonra gizli devlet sırlarını ifşa ederek halka açıklamış olan bir adam. Bu yüzden kimi onu iyi birisi olarak kabul ediyor, kimileri de ona vatan haini diyor. Zaten Citizenfour'da her şey oldukça gizli, yönetmen Poitras bir gazeteci gibi olayları filme çekiyor ve beyazperdeye taşıyor.

Snowden bize devletin insanları gözetlediğini ve devlet hakkında bazı önemli sırları söylüyor bu filmde. Gerçi film oldukça sade ve oradaki herkes gazeteci kimliği ile olduğu için, Citizenfour bir belgeselden çok belge niteliğinde. Bu yüzden seyirci filmde sıkılıp aklı başka düşüncelere kayabilir. Mesela benim de öyle oldu ama her şeyin canlı olduğu ve bu yüzden de "şimdi ne olacak" hissi hep olduğu için film kendini takip ettirmeyi bir şekilde başarıyor. Bu yüzden de ortaya izlenmesi gereken bir belgesel ortaya çıkıyor.

SONUÇ: Laura Poitras'ın yarattığı üçlemenin son filmi olan ve bu yıl En İyi Belgesel dalında Oscar sahibi olan Citizenfour, yarattığı gerilim ve gazeteci stili ile son yılların en önemli belgesellerinden birini ortaya çıkarıyor.

FİLMİN İYİ YÖNLERİ:

+ Her şeyin doğal ve senaryo olmadan, bir belge gibi seyirciye sunulması.
+ Anın yaşattığı hafif gerilim tonu.
+ Önemli konusunun işleniş stili.


FİLMİN KÖTÜ YÖNLERİ:

- Ara sıra seyirciye göre filmin hafif sıkıcı hale gelmesi.

TOPLAM PUAN: 8.4/10
8


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024