Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(164) -
Harika bir film. Benim gibi Rocky Serisi'nin hayrani biri icin ilac gibi geldi Gülücük Oyunculuktan bahsetmeme gerek ki var ? Kadro belli, dokturmusler. Bence vakit kaybetmeden izleyin. Tek oturusta, sikmadan bitiyor film. Son sahnesinde de huzunlu bir gulumseme kapliyor yuzunuzu.
8


avatar
(124) -
sylvester baba her yaş karizma...filmde spor ve dram çok iyi işlenmiş...gayet başarılı..
8


default avatar
(162) -
Yıl 1976.. İtalyan Aygırı lakaplı boksör Rocky Balboa, Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Apollo Creed'in karşısına çıkmış ve yeni efsanenin doğuşu meydana gelmişti.. O efsane ki bizlere boksu tekrar sevdirmiş, bu denli şiddet içeren bir sporun bazen bir umut kaynağı olduğunu ve insanlara ilham verdiğini göstermişti.. İlerleyen zamanda Rocky ve Creed rövanş maçına çıkmış, sonrasında da muhteşem bir dostluk kurmuşlardı.. Creed rus Ivan Dragon ile yaptığı karşılaşmada ölmüş, Rocky ölümünden kendisini sorumlu tutmuştu.. Sonrasında Rocky rovanşı almış kendi çapında ünvan maçlarına çıkmış ama hiç bir şey Creed ile olan dostluğun yerini dolduramamıştı..
Ve yıl 2015.. Rocky kaderin cilvesi ile boksa geri dönüş yaptı.. Bu sefer arkadaşına olan vefa borcunu ödemek için onun mirasını yeni bir efsaneye dönüştürmek için..
1976 da sinemalarda başlayan bu müthiş serüven sinema tarihinin efsane serilerinden birine dönüştü.. İlk bölümde aldığı Oscar, hayat felsefesi, "Eye Of The Tiger" şarkısı, düşmeyen temposu ile hâla sinema severlerin en sevdiği serilerden biri olmayı sürdürdü.. Hatta Rocky karakteri ailemizden biri gibiydi.. TV'de Rambo oynadığı zaman bile Rocky'nin ikiz kardeşi olarak adlandırılıyordu..Gülücük)
Şimdi "Creed: Efsanenin Doğuşu" ile yeni bir seriye merhaba diyoruz.. İlk bölümü çok beğendim.. Çok duygulandım.. Çok eskilere gittim.. Çok heyecanlandım.. Çokta coştum.. Slyvester Stallone'u tekrar tebrik etmek lazım.. Adam bence Rocky miş ünlü olunca ismini Slyvester yapmış.. Bu kadar karakterle özdeşleşme olamaz.. M. B. Jordan rolünün hakkını vermiş.. Kolay değil yeni bir efsaneyi oynamak.. Onun dışında yönetmen, hikaye, senaryo, müzik olağanüstüydü.. Yalnız "Eye Of The Tiger" gibi bir şarkı bulmaları şart.. Bu efsaneyle özdeşleşmesi lazım.. Yeni bir cover da olabilir.. Bunun dışında bir şey yok.. Eski günlerinde hatırına 9,5/10.. İyi seyirler..
10


Yorumlar (83)
avatar
(1016) -
Stallone efsane olduğunun sorumluluğunda eski Rocky filmleri ayarında bir hikaye sunuyor bize. Tabi artık dönem değişti. Spor da değişti, biz o kadar etkilenmesek de, tekrarını izlemek biraz boş gibi gelse de yine de serinin böyle güzel devam etmesi çok mutlu edici
7


avatar
(6132) -
Açıkçası oldukça güzel bir bir yapım olmuş çok beğendim diyebilirim özellikle oyunculuk performansları gerçekten iyiydi.Özellikle Sylvester Stallone'u tekrar Rocky Balboa olarak izlemek çok güzeldi. Filmin kurgusu hikayesi çok başarılıydı.Kesinlikle izlenmeyi hak ediyor
8


avatar
(63) -
Oyunculuk 8/10 Senaryo 8/10 İlerleyiş 7/10 Genel 8/10 harika bir baş yapıt olmus hemen 2. sine geçin..
8


avatar
(365) -
Boks dünyasının efsanevi isimlerinden biri olan Apollo Creed' in oğlunun ele alındığı bu filmde bu isme sahip olmanın kendisine tanınan ayrıcalığından ziyade kendi başarısıyla zafer elde etmenin mücadelesinin hikayesi genel anlamda başarılı bulduğumu söyleyebilirim.
7


avatar
(123) -
Zaman zaman göz doldurdu, güldürdü ve en önemlisi de beni eğlendirdi. Özellikle ara sıra giren espriler gerçekten çok iyiydi. Sylvester, Michael B Jordan ve Tessa Thompson arasındaki kimya çok iyi tutmuş.
8


avatar
(1316) -
Eskilerin Rocky serilerine dönüş yapmamızı sağlayacak ve onun sıcaklığını hissettiren başarılı bir yapım. Oyunculukları oldukça beğendim... Bana Rocky serisinin ilk filminden esinlenilmiş hissiyatını yaşattı, zira Creed karateri gibi doğmuştu Rocky karakteri de... İkisinin de ringlerdeki parlaması/ünlenmesi oldukça benzer. Ayrıca müzikler de çok yerinde ve dozajında kullanılmış. Özellikle son sahnelerde yavaştan yavaştan Rocky serisinin orjinal müziğinin verilmesi, alttan alttan atmosferin Rocky'ye göz kırpması hem hoş olmuş, hem de Rocky özlemiyle bu seriye tutunanları memnun etmiştir diye düşünüyorum. Stallone Rocky serisinde yıllarca İtalyan Aygırı rolüyle karşımızda dururken, şimdi de bir "amca", bir koç veya bir antrenör olarak yine aynı serinin devamında sanki bir üst role yada daha da olgun bir bakışa evrilmiş gibi duran haliyle eski yılların özlemini hem kendi canlandırdığı karaktere, hem de Rocky serisini hem yaşı itibarıyla ben gibi yılında yaşayan yada serilerden de olsa o yıllarda yaşamış gibi seriyi sahiplenen izleyicilere yaşatıyor... En kısa zamanda devamını da izleyeceğim bir yapım. İyi seyirler... 7/10
7


default avatar
(62) -
Stallone izleyicinin refklekslerini çok iyi takip eden bir oyuncu ve yapımcı. The Expendables serisinde "Filmden çok bir şey beklemeyin bakın tüm ekibi topladım, beraber eğleneceğiz." diyerek piyasa işi yapmış ama yine izleyicinin gönlünü hoş etmiş bir adam. Bu filmde de Rocky evreninde ve dram olarak Rocky tadında, kendi gerçeğiyle çelişmeden güzel bir film çıkarmış. Tebrik ediyorum. Puan verirken biraz IMDB tadında puan vermeye çalışıyorum, 7'nin üstü izleyin, belki sıkılırsınız ama aydınlanma ihtimaliniz var, "7" puan ise izleyin, her türlü keyif alırsınız anlamına geliyor. İzleyin kardeşim, güzel film.
7


avatar
(735) -
oyuncular hariç kurguyu kopyala yapıştır yapmışlar.. yeni bir olay ekleyelim olmamış.bu açıdan yetersiz kalmış.. yada insanın ağzında hala rocky tadı kalınca ne gelse üstüne örtmemiş..
6


avatar
(8307) -
Conlan rolünü oynayan Tony Bellew gerçek bir boksörmüş bu arada!... David Haye ile efsane bir maçının tekrarını izledim yeni, velhasıl bu filmi izleyin!


avatar
(907) -
Spin-off'lara pek sıcak bakmam ve bu film de beni kesinlikle tatmin etmedi.Spordan çok dram filmi olmuş.Michael B. Jordan kötü oynamış ve karaktere hiç uygun bir seçim olmamış.Stallone'u Rocky olarak tekrardan görmek bir hayli duygulandırdı beni.Fakat bir sürü saçma sahneleri de vardı.
Sürprizbozan: Göster
Dram olarak fena olmayan bir film fakat spor bakımından zayıf kalmış.Dövüş kareografilerini beğendim.Film çok daha iyi olabilirmiş fakat izledim.Yer yer sıkıldım fakat izlenebilir bir yapım. (dram kategorisinde)
7


avatar
(460) -
Her tarafından Stallone akan bir başyapıt. Rocky serisi ancak bu kadar iyi devam ettirilirdi şahane film olmuş. Tempo zaman zaman düşük ve konu klasik gibi fakat öyle bir tat var ki birden fazla kez seyretmek mümkün. Oyunculuklar başarılı, müzikler özgün her yönüyle özel bir film hele hele bizim jenerasyon için.
8


avatar
(32) -
Bir efsanenin doğuşu ve başka bir efsanenin çöküşüne bu filmde tanık olduk. Stallone olmasa kesinlikle bu filmin artıları bu kadar olmazdı. Büyük oyuncu terimi bir filme ne kadar etki ediyor izlerken göreceksiniz. Geçmişle bağ kurulan sahneler güzel ve mantıklıydı. Filmin gözüme batan tek eksi yanı dövüş sahnelerinin biraz daha uzun ve sağlam olmasıydı.


avatar
(140) -
Alıntı:
"Hayata karşı hiçbir zaman yumruk atamazsın, önemli olan yumruk yediğin halde devam edebilmektir." - Rocky Balboa


Öncelikle şunu söylemem lazım ki ben Rocky filmlerinin hastası bir insanım. Halen eski Rocky filmleri oynadığında "eskilerin Kemal Sunal filmlerine verdiği muhteşem odaklanma" türünde bir reaksiyon veriyorum. Bu yüzden bu filmi duygusallıktan uzak yorumlamaya çalışsam dahi bunu yapabilir miyim emin değilim.

Şunu belirtmem lazım Sylvester Stallone ne yaptığını çok iyi bilen bir insan. Yazdığı filmlerde neyi istiyorsa onu verebiliyor filme. Ve bu kolay bir şey de değil. The Expendables'da salt aksiyon istiyor ve bunu verebiliyor, Rambo'da dram-aksiyon istiyor verebiliyor, Rocky'de coşku istiyor ve aynen seyirciye bu iletiliyor. Bu yüzden bolca tebriği de hak ediyor.

Filme gelecek olursak film çok iyi çalışılmış bir film. Direkt yorumum bu. Rocky ruhunu kaybetmeden, eski-yeni çok iyi harmanlanarak yapılmış bir film. Hiçbir şekilde sırıtmayan göndermeler harika bir şekilde izleyiciye sunulmuş. Ve en önemlisi Rocky filmlerinin kopyası yapılarak kolaya kaçılmamış filmde. Bu olay çok hoşuma gitti. Ben tipik bir Rocky filmi beklerken izlediğim şeyin Rocky'e sadece genetik açıdan benzediğini görünce filmden aldığım haz kat be kat arttı. Burada da Sylvester Stallone bir tebriği hak ediyor.

Filmin çekim teknikleri gayet güzel. Bir boks filmi olduğunu düşünürsek ve boksun tamamen fiziksel etkilere dayalı bir spor olduğunu bildiğimiz için ve filmde de "ihtişamlı sonun" boks sahnesinde olduğunu biliyoruz. Haliyle bu sahne filmin en önemli sahnesi oluyor ve hatasız yapılması gerekiyor. Çünkü filmlerin kamera arkası çekimlerini izlemeyi sevdiğimden öğrendiğim bir kaç bir şey var ki; boks sahneleri dövüş sahnelerinden çok daha farklı bir şekilde çekiliyor ve çok emek harcanıyor. Yani bir dövüş filminde bir tekmenin atılması kamera teknikleri ve dublör yeteneği ile atılmış gibi olabiliyor ve gayet gerçekçi oluyor ama bir boks sahnesinde yakın sekansta atılan bir yumruğun gerçekçi olabilmesi için bir hayli uğraşmak ve dublöre, kamera tekniklerine indirgenemeyecek kadar emeğe işaret eder. Ne demek istediğimi eski Rocky serilerindeki ve bu filmdeki boks sahnelerine bakarak çok rahat anlayabilirsiniz. Bir de Jet Li'nin dövüş sahnelerine bakabilirsiniz. Demem o ki boks sahnesi gerçekten bir boks karşılaşmasından alınmış gibiydi ki boks karşılaşmalarını yakın sekans izlemediğimizi de belirtmek isterim.

Senaryo olarak en başta belirttiğim gibi Rocky genlerini taşıyan ama çok daha farklı bir şey sunan bir senaryo var ortada. Klişeler var ama bu klişeler filmin gerekliliklerinde sadece. Bunun terimsel bir adı var mı bilmiyorum ama şöyle anlatabilirim galiba:
Sürprizbozan: Göster


Oyunculuklar için Adonis'i rolüne uygun buldum. Okuduğum kadarıyla zaten bir boksör hatta başarılı bir boksörmüş zaten. Tabii bu filme bir şey kattığından değil ama bir boksörlük ayrı bir şey boksör rolü yapmak çok çok ayrı bir şey. Ve Adonis rolündeki Michael B. Jordan'ın rolünde hiç sırıtmadığını ama Sylvester Stallone'un Rocky performansına da yetişmediğini hatta uzak bile olduğunu söyleyebilirim.

Ve son olarak Rocky... İnsan bir ah etmeden duramıyor.
Sürprizbozan: Göster
Bu filmde sadece Adonis'in ününü değil şampiyonun da ününü görüyoruz. Şampiyon sanki Everest'in tepesi gibi yapayalnız kalmış ve herkes adını bilse de kimsenin görmediği bir insan olarak karşımıza çıkıyor. Unutulmuş ve hemen hemen tüm sevdikleri ölmüş. Şampiyonun hali gerçekten dramatikti. Fakat Adonis ile beraber o da kendini buldu ve çok üzücü şeyler izlesek de uzun yıllar sonra şampiyonu gülerken görmek bizi de çok mutlu etti.

Bu arada şunu da söylemem lazım Adonis babasına değil Rocky'e benzemeye çalışıyor. Bu da filmi güzelleştiren bir etmen bence. Hani bahsettiğim gerekli klişeler vardı ya. Mesela burada Adonis'in babasına benzemeye çalışmasını gerekli bir klişe olarak yorumlayabilirdim. Ama senaristler ve yönetmen Adonis'in Rocky gibi olmak istemesini düşünmüşler. Bu düşünce de bence harika olmuş filmi daha da güzelleştiren bir ayrıntı olmuş.

Rocky sevenler zaten izlemişlerdir filmi. Ama film Rocky hayranlarına özel değil. Hatta hiç Rocky'den haberiniz olmasa bile(!) size çok şey verebilecek bir film.

Naçizane puanım 7.6
8


default avatar
(103) -
Fİlmi ilk dört Rocky filmiyle kıyaslamak yanlış olur. Rocky'nin bu filmlerinde bir boks filminde olması gereken tüm unsurlar varken, bu film heyecandan ve tempodan yoksun, risksiz çekilmeye çalışılmış. Özellikle son boks müsabakasında yaratılan atmosfer diğer filmlerdekilere kıyasla çok basitti.
Sürprizbozan: Göster
, filmin zaten 2.sınıf film durumundaki haline tuzla biber ekti diyebilirim.
5


default avatar
(5) -
Bu filmi de Rocky serisine katıyorum ve seride en beğendiğim film diyorum.
Film bittikten sonra ''Acaba Adonis Creed, Ivan Drogo'nun oğlu ile maç yapar mı?'' diye düşündüm. Oğlu varsa tabi. Çok Mutlu
9

Cevaplar (1)
avatar
(8307) -
Kesin yapar Gülücük ama her türlü izlenir...


1
| Bildir


avatar
(220) -
Beni bu tarz filmler oldum olası etkiliyor. Rocky, Million Dollar Baby ve Warrior'dan sonra keyifle seyrettim. Tabii, bir efsaneyi seyrediyor olmak da ayrı keyif veriyor. Aklıma Clint Eastwood geldi ve de rahmetli Yavuz Çetin'in şu sözleri... "Su gibi akıp gider hayat; insanlar değişir, yüzler değişir" yaşlanıyoruz be.
8


avatar
(463) -
filmi beğendim, çünkü çok gerçekçi. ve fazla duygusala bağlamamışlar...
7


avatar
(1723) -
yine bir gaz filmi yine sly karizması yine ortalama bir film...sly'lı rocky 1 2 3 muntazam iken diğer filmlerde aynı heyecanı hiç hissedemedik sebebi belki de sly'ın yaşlanmasıydı,inandırıcı değildi...artık rocky'nin ekmeğinden kaymak yeme bitmeli...eye of tiger bırakın yerinde kalsın...hep efsane kalsın...''önemli olan aldığın yumruğun şiddeti değil düştüğünde kalkıp kalkamadığındır çünkü hayattan başka hiçkimse sert vuramaz...''
6


avatar
(8) -
filmi bir açtım, birde baktım sonu gelmiş, bir bardak su misali geldi geçti.
9


avatar
(5) -
Olmamış.. eski filmlerin yanına bile yaklaşamaz... yine de stallone hatrına 5/10
dip not: bütün boksörleri özellikle mi itici seçmişler?
5


‹ Önceki 1 2 3 4 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film