Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(215) -
HBO bir kez daha hedef seyirci kitlesine göre dizi yapmadığını, kendi seyircisini yaratan geliştiren dizi yaptığını gösterdi...
10


avatar
(206) -
Tüm sezonu ele alarak konuşabiliriz artık. Bu durumda söyleyebileceğim tek kelime: Enfes! Bir olay düşünün. Bu olay hem geçmişi, hem bugünü hem de geleceği etkileyen bir olay olsun. Yaklaşık 20 yıllık bir süreç. Bu zaman zarfını öyle bir yerleştirin, öyle bir işleyin ki ne çok uzatıp izleyicilerin canını sıkın, ne de çok kısa anlatıp anlaşılamamazlığa sebep vermeyin. Tam kararında, uzun olmayan ve bu kısa süre zarfında tüm o ince düşünceleri, detayları en küçük parçasına kadar incelemeyi ve yerleştirmeyi başaran bir yapım True Detective. İşleri o kadar zor olmasına karşın bunun altından kalkabilen ender yapımlardan biri de ayrıca. Karakter analizleri muhteşem. Öylesine güzel anlatıyorlar ki karakterleri birden kendinizi Rust ve Marty ile beraber olayı aydınlatmaya çalışırken ya da Rust dayak yediğinde ona vuran adamı tutmaya çalışırken bulabiliyorsunuz.Bu yapımın başarılı olmasını sağlayan birkaç kilit taşı var. İlk olarak gerçekçi... Abartı karakterler, olaylar yok. Olduğu gibi vermeleri hikâyeyi de güzel kıldı bizlere. İkincisi, düşündürücü... Olayları anlatırken sizlere farklı açılardan düşündürmesi, farklı algılara sebep olması gerilimin ve heyecanın sürekli taze kalmasına sebep oluyor. Son olarak da, oyuncuları... Matthew McConaughey ve Woody Harrelson... İkisi de iyi oyunculardı gözümde diziden önce. Şimdi ise, muhteşemler. Burada ekstra bir parantez gerekli. Matthew McConaughey'e böylesine ciddi ve biraz da karanlık roller çok güzel gidiyor. Ne de olsa bu yıl onun yılı. Böylesine bir yapımı bulmak zordur. Biz bulduk, sizleri de davet ediyoruz bu seyre. Herkese keyifli seyirler. Saygılar
10


avatar
(1818) -
Bu tarz dedektif filmleri belli bir sıradanlıkla işlenmektedir. Çoğu zaman yapılan bu sıradanlık filmi ya da diziyi belli noktadan sonra sıkıcı yapabilmektedir, ama bu dizi bu sıradanlığı bir ölçüde yok ediyor. İlk bölümden itibaren içinde var olan gizemi koruyan, oyunculukla daha gizemli hala gelen bir yapım. Matthew McConaughey işte oyunculuk böyle yapılır tarzda başarısıyla da film alıp götürüyor sizi. Aslında filmin ana karakteri kendisi. Cinayetler ve ardındaki gerçeklikler filmin konusunu oluşturuyor. Tabi dizinin geçmişe yönelik yani art zamanlılık kavramıyla işlenmesi diziyi daha bir havalı yapıyor. Gizem, dram ve polisiye tarzını sevenlerin beğeneceği bir dizi. İzlemenizi tavsiye ederim ve filmin incelemesini okumanızı.
9


Yorumlar (371)
avatar
(229) -
Her sezon birbirinden bağımsız, farklı konu ve karakterlerle işlendiği için, sadece bu sezonu izleyenler bir şey kaybetmiş olmaz. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Dolayısı ile tüm sezonları izleyenler ile sadece bu sezonu izleyenler farklı yorum ve beğeni seviyesinde olacaktır. Ben tüm sezonları izlediğim için biraz özet ve kıyas yaparak gideyim.

Bence ilk sezon hem ünlü oyuncu kadrosu, hem karakter betimlemeleri ve izleyenin merakını devamlı tetikte tutan konusu ile en başarılısı. İkinci sezon ise konu olarak farklı bir yol izliyor. Bu sezonda Colin Farrell asıl karakter olsa da asıl diziyi ayakta tutan mafya lideri rolünde oynayan Vince Vaughn. Hele bir çöl sahnesi var ki gerçekten etkileyici. Ancak genel olarak ilk sezonun gerisindedir bence. Üçüncü sezon ise konu olarak birinci sezonun tarafından gider. Ancak sosyal örgüye çok yer verdiğinden ve Mahershala Ali’nin sönük performansından dolayı ikinci sezonun ilerisinde ancak birinci sezonun yine gerisindedir.

Bu son sezon ise yine birinci sezon konusu tarafından gidiyor. Yani 1, 3 ve 4. Sezonlar benzer konular etrafında dolanıyor; ruhaniden gerçekliğe diye tarif edebilirim. Bu sezon da birinci sezon kadar olmasa bile yine de iyi. Ancak ilk üç bölüm sosyal örgüye çok yer verip ana konuyu biraz göz ardı ettiği için biraz sıkıyor. Eğer izleyecekseniz bu sıkılgan işleyişe katlanmanız gerekecek. Dizi dördüncü bölümden itibaren ana konuya ağrılık veriyor ve yine ruhaniden gerçekliğe kayan konu örgüsü ve sürpriz sonu ile iyi bir çıkış yakalıyor. Kış manzaraları ise gayet güzel. Her sezon da olduğu gibi bu sezonda da doğal ve kaliteli oyunculuklar var. Ben ilgi izledim. İzleyecek olanların beğeni tarafına saygı ile İyi Seyirler dilerim…
8


avatar
(488) -
4.sezonu şimdi bitirdim. Sıcağı sıcağına yorum yapayım dedim. Bu sezon diğer sezonlara göre mistik, fantastik öğeler çok daha fazlaydı. True Detective Mystic Detective mi oldu diye sorguladım sezon boyunca. Yine de True Detective markasına zarar vermeden mistik öğeleri eklemeyi başarmışlar. Ancak önceki sezonların gerisinde kalmış bence. Mistik öğelere fazla yer vermesi o True Detective gerçekçiliğini biraz sarsmış. Jodie Foster başta olmak üzere oyunculuklar gayet iyiydi. Oyuncu kadrosu başarılıydı. Alaska'nın sert iklim koşullarını izlerken bu mevsimde pek üşümesem de psikolojik olarak üşüdüm. O insanlar niye orada bu kadar zor iklim koşullarında yaşamaya devam ediyorlar anlamak zor. Gerçekten çile. Neyse, senaryo True Detective standartlarına uygun ama dediğim gibi önceki sezonlar kadar beklemeyin. Finalle ilgili bi kaç yorum yapmak istiyorum. Detektiflik hikayelerinde en ufak bilgi bile spoiler olabileceği için altta yazmak istedim.

Sürprizbozan: Göster


Velhasıl True Detective serisini takip ediyorsanız zaten izlemenizi tavsiye ederim. Daha önce izlemediyseniz de sezonlar arasında bi hikaye bağlantısı olmasa da 1.sezondan itibaren True Detective serisine başlamanızı tavsiye ederim. İyi seyirler.
(04.sezon için)
9


avatar
(156) -
Dördüncü sezonu ilk sezonla ya da diğer sezonlarla kıyaslamak aslında yanlış mantık. Dizinin adı dışında diğer sezonlarla herhangi bir bağı yok. Tek başına bakıldığında gayet güzel olmuş. İlk sezonla kıyaslayıp aynı kalitede mi diye gereksiz bir beklentiye girmemek lazım. Devam sezonu değil ki. Dördüncü sezon gayet güzel bence. Son bölümü biraz fazla sündürmüşler o kadar. Uyduruk dizilerin cirit attığı bir dönemde gayet iyi iş çıkarmışlar.


avatar
(122) -
Sezonlar git gide konu anlamda kalitesini yitiriyor.4.sezonu bir ümitle izleyeyim dedim hüsran.
9


avatar
(88) -
Yıllar önce 1.Sezondan çok etkilenmiş ama 2.sezonda bir türlü hikayenin içine giremeyip 2.sezonu yarım bırkamıştım. Yıllar sonra 2.sezonu tekrar izledim. Gerçekten çok şey kaçırmışım. Sadece karakterleri kafada oturtabilmek ve hikayeyi tam olarak kavrayabilmek için biraz sabırlı olmak gerekiyormuş.

Aslında her sezon farklı bir hikaye ve farklı oyuncular mevcut. Her sezon birbirinden bağımsız farklı bir dizi gibi yani.

1.Sezon klasik Hollywood polisiyeleri çizgisinde ve bilge dedektif Rust Cohle ile ön plana çıkıyor. Matthew McConaughey'in olağanüstü oyunculuğu ve HBO ekibi tarafından ustaca yazılmış diyaloglar diziye derinlik ve kalite katıyor.

2.Sezonda işin içine mafya giriyor. Karizmatik bir mafya babası, çekici karısı ve her biri özel hayatında büyük çalkantılar yaşayan üç dedektif...Bu sezon daha ziyade iyi çekilmiş çatışma sahneleri ve aksiyonu ile ön plana çıkıyor. İlk birkaç bölüm insanı biraz zorlasa da sonlara doğru heyecan ve aksiyonun dozu epey artıyor.

3.Sezonda yine müthiş bir oyuncu kadrosu ve klasik bir cinayet vakası...Bu sezonda ise ön planda olan kurgu oyunları. Aynı karakterlerin 1980,1990 ve 2015 yılındaki hallerini dönüşümlü olarak ekrana getirerek yüksek zeka kokan bir kurgu oyunu oynanıyor. İçerik olarak ise vasat bir hikaye örgüsü ile dizi fazlaca orta sahada top çeviriyor. Ama özellikle final bölümünde duygusallığın dozunun artışı ile dizi bu vasat hikayenin üzerine çıkarak unutulmazlar arasına katılmayı başarıyor.

4.sezon hakkında ise yorumlar çok kötü ve İMDB puanları da çok düşük. O yüzden hiç başlamayı düşünmüyorum. Keşke tadında bırakıp bu diziyi unutulmazlar arasına katsalardı.

Ama ilk üç sezon için konuşursak, gerçekten her sahnesi HBO kalitesi kokan üst düzey bir yapım. HBO gerçekten olağanüstü prodüksiyonlara imza atıyor. Dünyanın en iyi hikaye yazarları, makyözleri, sanat danışmanları, kamera ekipleri, efekt uzmanları, müzisyenleri, figuran kadrosu HBO'da görev yapıyor. Bu ekipler boş bir kaldırımı bile çekse bir şekilde izleniyor...
10


avatar
(41) -
4. Sezon çok iyi giriş yapmıştı ancak hiç öyle bitmedi. Genel itibariyle böyle bir diziye hiç yakışmayan sezon ve son oldu. Benim için hayal kırıklığı olarak kalacak...
10


avatar
(158) -
4. Sezonun 6 bölüm de bitmesi iyi olmuş. Atmosfer ve hikaye daha uzun bir anlatımı kotaramazdı. Çünkü bu atmosfer, her bölümün bir birine benzediği etkisi uyandırıyor. Bir çok izleyenin aksine hikayenin mistik, ezoterik, fantastik hatta uzaylı tarafının olmayacağını finali görmeden de anlamıştım. İsminin True Detective olması da bu yüzden. Bence güzel bağladılar ancak bölümlerin nispeten uzun olması ve bana göre karakterlerin birbirleriyle olan psikolojik savaşları genel hikayenin izlenmesini zorlaştırıyor. Bunu seyirciye karakterler ile duygusal bir bağ kurdurma çabalarına bağlıyorum. Hikaye güzel olsa da çoğu zaman sıkıldığım için bu sezona verdiğim puan 6.


avatar
(7) -
Yok, olmuyor. 1. sezondan çıtayı öyle bir yüksekten başlattılar ki 2,3 derken 4. sezon hep ilk sezonu aratır oldu. 4. sezonda iyi başladı gibiydi ama finalini biraz daha sarsıcı beklerdim.
7


avatar
(66) -
4. Sezonu şimdi bitirdim. Atmosfer bile beni yeterince etkiledi, sanırım bunu da en iyi yapan her zaman HBO. Sinematik açıdan kusursuz. Ana konudan fazla sapılmış, tüm ana karakterlerin hayatlarına/ruhsal hallerine daha fazla fokuslanılmış ama bu da bu dizinin özelliği gibi zaten. Araştırma merkezindeki TV'nin yanında ''Thing'' blue ray görünmesi güzeldi. Oyunculuklar üst düzeyde, ama herkesi memnun etmeyeceği aşikar benim gayet hoşuma gitti. 8/10


avatar
(199) -
Bu sezon çabucak hitam buldu. Atmosferi sevince insan bitmesin istiyor ki ağdalamadan bitirmeleri dozunda oldu. Fantezi ile gerçeklik çizgisi silinmeden girift işlenmiş. Gerçeğe nereden baktığıns göre şekil alabilir kapı açık... Çok farklı yere gider derken bambaşka bir yere evrilip bitti. Sevdim ben içimi karartsa da Gülücük Çevirmenlere saygılar...
(04.sezon 06.bölüm için)
8


default avatar
(54) -
4. sezonu şimdilik pek beğenmedim mantıksızlık,tutarsızlık,baştan sağma çok,2.sınıf bir kara büyü,mistik,ölülerle konuşma,bilim kurgu dizisi gibi ilerliyor jodie acayip yaşlanmış yaşından bile yaşlı gösteriyor 70+ gibi tipi konuya aksiyona uyum sağlamamış onu lezbiyen yapmak saçma olur,kızını lezbiyen yapalım demişler çok klişe basit yani.
(04.sezon için)
7


default avatar
(110) -
İzlediğim kadarı ile söylüyorum ana teması dyatlov geçidi bi de fantastik öğeler yerleştirilmiş yer yerde korku true detective teması iki dedektif olayı çözmeye çalışıyorlar ama sonu fanstastik bitmez yani bi yaratık canavar beklemeyin. 1’inci sezona yaklaşmak istemişler Kohle buna bir örnek yer yer sıkıcı olsa da atmosferi gerilimi diziyi izlenir kılıyor bi de Jodie Foster
9


avatar
(41) -
Bu diziyi ilk sezondan beri izler takip ederim. 4. sezonu iyi giriş yaptı Dizideki gizem ve kasvetli ortam benim hoşuma gidiyor
(04.sezon 01.bölüm için)
10

Cevaplar (3)
default avatar
(146) -
dizinin ilk sezonunu izlemeye gerek var mi, dogrudan son sezondan baslayabilir miyiz, her bolum farkli mi yani?


0
| Bildir
default avatar
(118) -
Her bölüm değil de her sezon farklı. Ama 1. Sezonu izlemeni tavsiye ederim. Çoğu izleyici sanırım aynı fikirdedir. En iyi sezon ve efsane sezon 1. Sezondur.


8
| Bildir
avatar
(41) -
1.Sezonu mutlaka izleyin
10


7
| Bildir


avatar
(207) -
Güçlü kadın 1 check
Güçlü kadın 2 check
Çarpık çurpuk ilişkiler check
Bölük kopuk kurgu check
Kasabadaki her insan işleme check

Kusura bakmayın ama bunun ne olduğu ilk bölümden belli oldu, franchise milking! İyice eskiyip unutulmadan söğüşleyelim demişler, Fargo'nun son sezonu da aynıydı. Tabi yeni seri çıkartınca puanı düşük kalıyor ne yapacaklar eski serilere saracaklar. Korku öğeleri artıp biraz toparlanır mı çok şüpheli zira yayın saatı akşam 9, o saatte ne kadar korku olacak. Şimdiden 6 puanı yapıştırabiliriz gibi duruyor, umarım beni yanıltırlar da güzel bir sezon izleriz..
9


default avatar
(7) -
malesef 4.sezonda tıpki 3.sezonda olduğu gibi 2.bölüm ile hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor....
6


avatar
(199) -
Vay anasını sayın izleyiciler! Korku öğeleri ısrarla artıyor! Hikaye düşündüğümüz sade mistisizmden koyu bi korkuya evriliyor. Neden tüm bölümler aynı anda verilmiyor yahu ya da ikişer bölüm olsa her hafta. Azar azar verip kıvramdıracaklar anlaşılan. Dramaya kaymadan gizem ve gerilimi düşürmeden hızla devam edecek anlaşılan. J. Foster basit hikayeleri kabul etmez diyordum aklımdan ve yanıltmıyor gibi. Kop da gel yeni bölüm!
8


default avatar
(30) -
bir yanıyla mistik bir yanıyla gizemli bir yanıyla jodie foster her yanıyla karanlık
8


avatar
(199) -
Yeni sezon (4) korku ve fantastik öğeler barındırıyor gibi. Hikaye ve hikayenin geçtiği yeri beğendim. J. Foster çok yaşlanmış ama role iyi oturmuş. Bende Fortitude serisini anımsatan bir tad bıraktı. Not: Fortitude önerebileceğim iyi bir korku gerilim serisi.
8


default avatar
(1) -
Tüm zamanların en iyi dizisi ilk dakikasından son saniyesine kadar sürükleyici. Woody Harrelson ve Alexandra Daddario'nun performansları müthiş ötesi..
10


avatar
(254) -
İlk sezon; muazzam oyunculuklar sıkmadan ilerleyen geçmiş ve şimdiki zaman sıçramalarıyla gerçekten 10/9 du ancak ikinci sezon için öyle diyemem. Oyunculuklar yine iyi gibi ama hikaye ve hikayenin yansıtılması konusunda vasat bence. Ayrıca koca bir sezonun hikayesi birebir Al Pacino'nun Carlito's Way filmindeki senaryo ile aynı. Sadece bazı detaylar değiştirilip polisiye hala getirilmiş ve bir sezona yayılmış. Benim için hayal kırıklığı oldu. İlk sezon 10 üzerinden 9, ikinci sezon 10 üzerinden 6-6.5. Üçüncü sezon yorumları da pek iyi olmadığı için izlemeyi pek düşünmüyorum
9


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 16 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024