Giriş Kayıt
Yorumlar (18)
avatar
(77) -
Amerikalılar aya gitmedi. Gidemedi.

Bu soğuk savaşın ve belki de dünya tarihinin en külfetli yalanlarından biri olarak omuzlarında kaldı. Küba füze krizinde Hollywood hileleri sayesinde sağladıkları başarının gazıyla aya insan gönderme dümenini de halledebileceklerine inandılar.

O zamanın en büyük sinemacısı Kubrick ve CIA aya inme görüntüleri dümenini hallettiler. Hesaba katılmayan kısım Kubrick'in tipik bir Hollywood şebeğinden çok bir sanat insanı oluşuydu. Kubrick işlediği suçu içinde tutmadı, Shining filminde MK-Ultra projesinden Aya yapılan sahte yolculuğa kadar pek çok suçu ustaca ifşa etti.
"Aya gittik" yalanı Amerika için uğrunda sıcak savaşa girilebilecek kadar inatla korunan bir yalan.
Bu belgesel, pek çok benzeri gibi, bu olayı sulandırmak ve gerçeği gizlemek için çekilmiş aptal bir eser.
Güya: "Bakın, zaten bu film hakkında onlarca saçma sapan teori var. Aya inme meselesi de bunlardan biri." türünden, casusluk tabiriyle "açıklık alanda gizlenme" metodu uygulanmış.

"Aya gidildi" palavrası bir tür zeka testi gibidir. Putin, Elon Musk'ın "Tekrardan uzay yarışına girelim mi?" şeklindeki sorusuna "Biz Rusya olarak gerçeklerle hareket eden bir ülkeyiz." şeklinde tehditkar ve manidar bir cevap vermişti. Amerika'dan benzeri bir soru hatta ima bile gelmedi.

Ne kadar süslü ve eğlenceli olursa olsun, Hollywood sinsi bir yalan ve savaş makinesi. İnsan iğrenmeden edemiyor.
1


default avatar
(3) -
Tam bir Stanley Kubrick zırvalaması olan Cinnet filmini hiç sevmem. İşte o zırvalama üzerine çekilmiş bu belgeselde ise film hakkında öyle fantastik yorumlar yapmışlar ki, defalarca 'Yuh' dedim. Bu sözümona belgesel için yapılacak tek yorum şu: Şeyh uçmaz, müritler uçurur.


avatar
(8) -
bir filmin cahil olduklarını insanların yüzlerine vurması iyidir. "ben bunları bilmeli miydim, araştırmak zorunda mıyım?". evet, bilseydin, daha uyanık olsaydın, detayları filmi izlerken yakalasaydın ve araştırmadan anlasaydın. sen istediğin gibi film seçersin, yönetmen de izleyicisini seçer.

belgesele gelince,
Sürprizbozan: Göster


avatar
(164) -
Stanley tam bir hasta, onun filmlerinde her nesnenin kendisinin ve pozisyonunun bir amacı var, her filmi belki bir çok katmandan oluşuyor, bunlar doğru fakat bu belgeselde yapılan tespitlerin bir kaç tanesi hariç hepsi inanılmaz saçma ve zorlama. Aynı teknikleri kullanarak Recep İvedik 5 filmine çok rahat 10 tane gönderme bulabilirsiniz.Filmin hayranları izleyebilir fakat beklentiye girilirse hayal kırıklığı yaratabilir
3


avatar
(254) -
Kubrick çok zeki bir adam bunda herkes hemfikirdir ancak bu kadar kasıntıya girip teori çıkartmakta normal değildir. Zaten anlatıcı sürecin sonunda kendisi de uzun süredir işsiz ve evde oturduğunu, takıntılı biri olduğunu söylüyor. Sonuç olarak %20 doğru %80 zorlama alakasız teori üretilen bir yapım
5


avatar
(370) -
Çoğu teorileri zorlama ve saçma. Bir filmden tüm komploların çözümü için anahtar çıkartmak çok saçma. İkinci dünya savaşı, yahudi kırımı, aya gidiş komplosu, "room-moon", kızılderili kırımı... Yani neredeyse sanacağız ki 12 Eylül darbesinin ardında ABD var mı sorusunun yanıtı da The Shining'te verilmiş Gülücük Bu kadar komplocu olmak sağlıklı değil.

Ve fakat tüm bunlar Kubrick'in filmlerinin incelenmeye ve üzerinde düşünülmeye değer olmadığı anlamına gelmez. Hakikaten de Kubrick'in filmlerinde psikolojik, politik ve sosyolojik kodlamalar bulunur. Ama bu kapı numaraları gibi şifrelenmiş şeyler değildir. Konuyla alakalıdır, yani konunun alt metninde vardır. Gidip de kapı numaralarına, binanın mimari planına bakmak film izlemek değil manyaklıktır. İkisi farklı şeyler yani.

Naçizane, The Shining ile ilgili benim "teorim" şudur. Filmde renkler bilinçli şekilde kullanılmış. Kırmızı'lı sahneler, mavi'li sahneler, sarı'lı (altın rengi) sahneler ve de yeşil'li sahneler bunlar.

MAVİli sahneler; normal ve klişe sahnelerdir. Huzurlu bir ortam vardır.
KIRMIZIlı sahneler; "gizli güçler dünyası" ve dehşetli sahnelerdir.
SARIlı sahneler; "Gold Room"daki zengin takımın olduğu salonun görüldüğü sahnelerdir.
YEŞİLli sahneler; 237 nolu odadır. Duvarları da yeşildir zaten. İnsan doğasını anlatır.

Ayrıca, filmde tuvalet ve banyo odak noktadaki mekanlardır. Tüm önemli olaylar ya tuvalette ya banyoda gerçekleşir. (Jack'ın Grady'den karısını ve çocuğunu öldürme emrini aldığı yer, irinli kadınla buluştuğu yer, baltayla daldığı oda hep tuvalet-banyodur.) Bu da Kubrick'in "modern" dünyanın ötelediği ve yok saydığı "dışkı" ve "insan doğası"nın gösterimidir. Bir modernlik eleştirisi olarak okunabilir.
5


avatar
(1818) -
The Shining neden mi yüksek puan aldı.

Bu yapım Kubrick gibi bir zekanın filmi olan The Shining filminin bir nevi çözümlemesini yapıyor. Bir nevi değil hatta tam bir çözümlemesi hatta tezini Gülücük Sağlam bir işlenişe sahip. The Shining'i izlerken neden bu kadar yüksek puan almış bu film deyip durdum ki zaten o filme iki yorum bırakmıştım. Filmin içinde saklı zeka patlamalarını göstermesi 237 Room filmi için de büyük başarı. Kubrick zekasını anlamak zor iştir de bu filmi anlamamızda büyük yardım ediyor. The Shining filmine bir kez daha hayran olacağınız, The Shining filmini izledikten sonra filmi beğenmediyseniz bu filmden sonra filme hayran olacağınız bir film işte 237 Room. Çok Mutlu İzleyin, anlayın sinemanın tadını çıkartın.

İyi seyirler.
Saygılar
8


avatar
(118) -
The shining hakkında bizim göremediğimiz ayrıntıları ortaya çıkarmış ve birkaç teori ortaya atmış ben beğendim Kubrick'in tüm filmlerine böyle bir şey yapmalılar bence Gülücük
8


avatar
(2066) -
Sırlardan, metaforlardan, simgecilerden, cifrcilerden, ezoteriklerden haz etmem. Ben sadece film izleyicisiyim, altmetinler aramak benim işim değil! Yok filmlerin gizli anlamı varmış, yok dehaymış, yok Shining'de aslında Kızılderili ve Yahudi soykırımları anlatılıyormuş... Geç kardeşim bu entelektüel zırvalıkları.

Stanley'in çok usta, sinema dahisi olduğu doğrudur, hatta filmlerinde birtakım simgeleri ustaca yerleştirdiği de doğru olabilir, fakat bilinçaltı taktikleriyle mi uğraşacağız yoksa film mi seyredeceğiz?

Aya gidilmemiş, gidilmiş gibi bize izlettirilmiş de olabilir. Fakat, 237 no.lu Oda filmini yapan arkadaş, "The Shining Nasıl İzlenmeli" diye bir başlık atınca, dur derim, dur bakalım, nasıl film izleyeceğim seni ilgilendirmez kardeşim. Entelektüel baskıncılığı bırak derim. İşsiz güçsüz biri oturmuş evde defalarca Kubrick filmlerindeki gizli altmetinleri keşfetmeye uğraşmış. Bütün söyledikleri doğru olsa ne yazar canına yandığım. Bu tipler bize hep şöyle demek ister: Bak bu filmde şu şu subliminal mesajlar var, şifreleri çöz. Bizi, şifre okuyamayan cahil olarak gösterir gibi. Yok canım, bırak be kardeşim, istediğim gibi film izleme hakkım var benim, sen şifrelerini çöz, ahaha.

Ya şimdi bu tiplere desen ki, bak şu filmdeki olguyu nasıl değerlendiriyorsun? Şöyle der: Bak bunu konuşmak için saatlerce konuşmak lazım! Kubrick der ki, Joyce der ki, Deleuz der ki, Mann der ki, Faulkner der ki.... der ki de, der ki. Sırf isim sayar sana, bütün söylediği şifrecilikler doğru olsa bile, sonuç ne kardeşim desen afallar kalır! ahaha.

Cevaplar (1)
default avatar
(159) -
Son derece haklısınız. Filmi izlemiştim, üzerine kendimce analizler yapmıştım ama bir çatlağın çıkıp da üzerinde konuşulması gereken onca yapım varken "The Shining Nasıl İzlenmeli?" konulu bir filmine dönüp bakmam bile...


0
| Bildir


default avatar
(182) -
Eğer birşeyler çıkarmaya zorlarsanız, gidebileceğiniz yerlere güzel bir örnek. Sadece the shining değil aynı şeyi herhangi bir walt disney filmi içinde yapılabilirdi. Youtube'a Spooky Coincidences? vsauce yazarsanız tesadüfler hakkında enteresan bir video var. Fazla uzatmadan bence gerçekten anlamsız bir belgesel. Kubric'in üzerine düşünülmesi gereken 2001 gibi acayip filmleri varken shinning den garip anlamlar çıkartmanın alemi yok bana göre. Shinning mükemel bir gerilim filmi, kimsenin bana sen aslında filmi anlamadın deyip acayip şeyler göstermesini istemiyorum Çok Mutlu
3


avatar
(1008) -
Film izlerken sadece film izlemediğimizin açık kanıtı bir yapım.Savundukları tezler hiçte yadsınamayacak örnekler sunuyor.Çok zorlama bir iki örnek hariç hepsi ,onlarcası çok yerinde tespitler.Sadece the Shining i izleyip yorum yapamazsınız zaten tüm Stanley Kubrick filmografisini bi bitirip öylesi fikir sahibi olabilirsiniz.Kızılderlili tezleri, Holocaust tezleri ,Apollo 11 sahte filmi tezleri ve daha pek çok çıkarım bana göre yerli yerinde tespitler.Hatta Stephen King e posta koyduğu kırmızı Volkswagen anektodu bile.Ayrıca bunlar filmi ben de küçültmeyip aksine yüceltti bile.Meraklısına şiddetle tavsiye .Emeğe ve incelemeye de teşekkürler.
9


avatar
(217) -
Gözünüze takılmayan şeyleri gösteren ve birkaç olabilir diyebileceğiniz şeylerin olduğunu gösteren bir belgesel olmuş. Cinnet filmini gerçekten çok severim o yüzden izledim ama sizin izlemenizi pek tavsiye etmem. Belgeselin başlangacınca ''Herhangi bir görüş veya düşünce onaylanmış ya da kabul edilmiş olmayıp, herhangi bir şekilde Kubrick 1981 Vakfı Stanley Kubrick'in ailesi, Warner Bros Entertainment Şirketi veya "The Shining" filminin yapımıyla bağlantısı olan başka hiç kimseyle bir ilgisi bulunmamaktadır.'' ifadesini görünce aslında biraz soğudum. Keşke onaylanmış ya da olabilitesi yüksek şeyler olsaydı. Boşa zamanımın geçtiğini düşünüyorum. Yapımcılara teşekkürler fakat olmasa da izlemesem de olabilirdi.
5


avatar
(188) -
Resmen rezalet! Filmle alakasız sapkınca yorumların yapıldığı süper egoist bir aldatmaca... Şaheseri kötülemeye çalışmışlar..
1

Cevaplar (1)
avatar
(1818) -
Sanırım yanlış anladın. Tam tersi, filmi alıp yüceltmek için çekilmiştir bu yapım. Bu film olmasaydı ki zaten The Shining filmi baya düz bir yapım olacaktı çoğu kişinin gözünde.
8


2
| Bildir


avatar
(678) -
Kubrick `in zeka seviyesinin normalin üstünde olduğu açık ancak bu belgeselde anlatılan her şeyi düşünmüş müdür? Buna imkan vermemekle birlikte bu kadar da tesadüf olamaz diyorum bir yandan.
Çoğu filmini izlemek için bir rehber gerekiyor bu filmi için güzel bir rehber hazırlanmış. Ama unutulmamalıdır ki buradakiler Stanley Kubrick`in düşünceleri değil filmi yorumlayanların düşünceleridir. (Bazen zorlama olsada)
Keşke Kubrick kendisi filmleri için böyle bir çalışma hazırlasaydı ölmeden önce.
Son olarak Stephen King`e yaptığı da çok acımasızcaymış. Gülücük
7


avatar
(4) -
The Shining üzerine Stanley Kubrick üzerine mükemmel bir yapım belgesel niteliğinde her detayı her yönde ele alan güzel bi çalışma uzun zamandır çeviriyi bekliyordum eline sağlık çeviren arkadaşın.


avatar
(96) -
Son zamanlarda izlediğim en kaliteli fragman,umarım filmde öyledir..


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024