Giriş Kayıt

Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki (2024) Yorumlar


Dune: Part Two

En çok beğenilen yorumlar
avatar
(96) -
yeni nesil bence açıp eski filmleri izlesin, sonra gelip film eleştirisi yapsın. sırf sevdiği bir oyuncu oynuyor diye ya da kitabını okudu diye filme bol keseden puan veriyor. ortalama standart bir bilim kurgu 10 üzerinden 6,5 ancak.
6


default avatar
(27) -
Bir bilim kurgu kitabının filmi yapılmaya görsün. Abartılmış bir bütçe duyurusu, şişirilmiş yeni nesil oyuncular (zendaya vs), sosyal medyaya servis edilmiş övgüler, kitabını okudun-okumadın tartışmaları ve filmin peşine takılan milyonlarca robotlaşmış ergen.. Ilk filmdeki gibi mantık hataları, yavaş akan kurgu ve anlaşılmaz diyaloglar. Bende ortalama bir etki bıraktı. Harcanan emeğin hatırına puanım 4,6
4


avatar
(32) -
İlk filimin çok çok üstünde bir yapıt. Yüzüklerin efendisi gibi lezzetli ve heyecanlı bir film olmuş. Tam bir baş yapıt. Ben sinemada koltuğumda düzgün oturmadım açıkcası. Bazıları filmi sosyal medyadan sağdan soldan çok takip etmiş gibi. Ben fragmanını 1 kere izledim o da dün filme gitmeden önce. Hiç abartmadan söylüyorum filmi sinamada izlemelisiniz. Müzikler, görseller, ortam, mücadele, din, inanç, politika, savaş ve aşk hepsi çok güçlü şekilde işlenmiş. Sonradan öğreniyorum kitabın yazarı arap kültüründen çokça esinlenmiş. İzleyince anlayacaksınız. Kaçırmayın. 20 yılda bir geliyor böyle film.
10


Yorumlar (121)
default avatar
(5) -
Kitabını okuyalı çok olmuştu yani neden filmi yapılmıyor diye düşünmemin üzerinden de epey zaman geçmiş bu durumda.1984 yapımı David Lynch filmini izlerken hayal kırıklığına uğramış üzülmüş ve doğru kişinin ellerinde daha iyisinin yapılacağını ummuştum. Bu arada Jodorowsky diye de bir adam çıkmış daha iyisinin neden yapılamadığını zaten anlatmıştı. Bu arada ben hala bekliyordum. En çok Bene Gesserit cadılarını nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini merak ediyordum. Sonra nihayet film gerçeğe dönüştü 5-6 kez izledim yine izleyeceğim. Hiç bir şeyi beğenmeyen herşeyi kötüleyen, yapılmış yapılacak herşeyde kusur arayan ve böylece kendilerinin üstün olduklerinı ispatlamaya çalışan dangalaklara inanmayın ve seyredin. Mümkünse kitabını okuyun. Ben Dune romanını ilk okuduğumda henüz J.R.R.Tolkien'ı veya Isac Asimov'u tanımıyordum. Sonra onlarla da tanıştım ama hiçbiri ama hiçbiri beni bu roman kadar etkilemedi. Benim için bu kitap ve film özeldir.


default avatar
(15) -
Saçma salak bir film. Yıl bilmem olmuş kaç, uzayda yörüngede gemileri var ama kılıçla savaşıyor bıçakla dövüşüyorlar. Seyirci bu kadar da aptal yerine konulmaz ki. 70'lerin Uzay Yolu bundan daha mantıklıydı.
1


default avatar
(15) -
Binlerce yıldır milyarlarca insanın beyninin yıkandığı bilindik eski bir masalın hemen hemen birebir aynısı. Gülücük Şu rezalete bilim kurgu demek bile bir iltifat, zendaya b.kuyla süslenmiş ortadoğu şeysi. Shift+Delete
4


default avatar
(127) -
Yaratmaya çalıştıkları evren bana aşırı gülünç geldi. İlk filmde tekno mongol sardukar'lar, bu filmde spoiler veremeyeceğim başka şeyler..

Eskiye göre kurgusal ve cgi bağlamında endüstri çok daha iyi yerlere gelse de bu filmde bazı şeyler çok göze batıyor.

Yetişkin ve aşırı sayıda film izlemiş bir insan bu filme kesinlikle başyapıt falan demez.

Yeni jenerasyon her şeyi beğeniyor arkadaşlar, buna ben yıllardır şahidim, ne yapsan beğeniliyor ve gençler waow falan oluyor. Sinemada ise ne izlesen zaten güzel gelir.
6


avatar
(805) -
Bazı film gurmeleri(!), Yüzüklerin Efendisi ile bu filmi aynı cümle içinde kullanıp hatta ve hatta ikisini mukayese etme cüretini gösteriyorlar. Yuh be arkadaş, gerçekten yuh! Bu pahalı, ergen yüzlü filminizi ve ucuz beğenilerinizi de alıp "usul usul" ikileyin, sığlığınızın çölünde mutluluklar dilerim...

Abartmadan ve yüceltmeden izlendiğinde fena bir film sayılmaz. Sadece bu kadar. Daha fazlası değil.
7


avatar
(1031) -
İlk filme göre biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim. En azından Zendaya'yı bu sefer bir kaç dakika değil de tüm film boyunca gördük. Film yine ağır tempo ilerliyor. Sanki oyuncular uyuşturucunun etkisinde. Yavaş konuşmalar, slow motion hareketler falan. Eğer uykusuzluk problemi çekiyorsanız filmin ilk yarısı tam size göre ninni gibi gelecektir. Tam uykuya geçecekken Hans Zimmer'in kafanıza balyoz gibi inen müzikleri sizi bir anda uyandıracaktır Gülücük. Görselde çölden başka bir şey görmüyorsunuz. Uçsuz bucaksız çöl manzaralarına iyice doydum. Süresi de gereksiz bir şekilde 2 saat 45 dakika olunca yer yer sıkıyor tabi. Yine ilk filmde olduğu gibi 11 dalda Oscar adaylığı bekliyorum. Bunlar sırasıyla En İyi Film-Yönetmen (Denis Villeneuve)-Uyarlama Senaryo-Kostüm Tasarımı-Makyaj ve Saç Stili-Sinematografi-Kurgu-Prodüksiyon Tasarımı-Film Müziği-Ses ve Görsel Efekt. İyi seyirler... 6/10...
6


default avatar
(93) -
Hikayede inanılmaz boşluklar var, daldan dala atlıyor desek yeridir. Bir sahne bitmeden başka bir sahne başlıyor, kitabını okuyanlar bu geçişlerin arasında ne olduğunu biliyor olabilir ama kitabı okumayan biri için bunları anlamak mümkün değil. Sahneleri atlaya atlaya montaj yapmışlar. Zaten muhtemelen sinemalarda gösterimi bittikten sonra bluray için directors cut sürümü gelecektir. Çünkü yönetmenin şu kurgudan memnun olduğunu hiç sanmıyorum. Yapımcı şirket çok müdahale etmiş gibi gözüküyor.
Sürprizbozan: Göster

Bu filmin ederi 5 veya 6. Oyuncuların ve görselliğin hatırına 7 puan verdim ben. Directors cut gelirse belki filmin ederi 8 falan olabilir, bilemiyorum.
7


default avatar
(56) -
Bu filmi sinamada izlememişseniz fazla etkilenmemiş ve sıkılmış olmanız normal ama sinemada ses ve müzikleriyle inanılmaz etkiliyor
10


default avatar
(55) -
bakıyorumda boş boş yorum yapan baya var yok ergen yok nesil yok eski filmleri izle gel, izle

1.'si emin ol yeni nesil senin görmediğin bakış açısıyla bakıyor buna bile saygın kalmamış sende senden önceki eski nesile göre farklı bakardın ama unutmuşsun o günleri...

daha izlemedim açıkçası... bekliyorum iyice durulsun hayat bende, kafam rahat izlemek istiyorum. 1.'sini çok beğenmiştim, kadro olarak da filmografik olarak da bence oldukça başarılıydı. mantık hataları olabilir ama bu sizi filmin sonunda rahatsız etmeyecek düzeydeyse bir anlamı yoktur bende. gidip rebel moon izlesin beğenmeğenler ))
7

Cevaplar (4)
avatar
(96) -
Şuan hamsın, pişince anlarsın bizi. Rebel Moon bundan daha berbat bir seri.
Ha bu arada biz yeni nesli çok iyi tanıyoruz emin ol. Eleştirilerimiz iyi tanıdığımızdan, eski nesle de saygımız sonsuzdur.
6


1
| Bildir
default avatar
(55) -
ham )) işte dediğim gibi bunu beğenmeyenler, çok dandik olanları beğenir )) rebel örneği o yüzdendi... ama onu da izledik... hala bunu izlemedim kısmetse haftaya izleyeceğim... yeni nesilde de eskide de ve gelecek nesillerde de işten anlayan ve anlamayanlar olacak... o yüzden sen filmini değerlendir nesilleri değil

bir bakayım beğenilerine puanlarına dedim. Zaten bilim kurgudan anladığını düşünmüyorum star wars'lara 6-7 veren biri zaten bilim kurgu izlemesin ))

selametle dostum... sen eskileri değil yenileri izle zaten. seni kayınvaldoma benzettim. ben gerçekçi filmler severim der ))
7


0
| Bildir
default avatar
(93) -
Basit bir film eleştirisi yaparken veya seninle aynı fikirde olmayan birine cevap verirken bu kadar emoji kullanılmaz. Ve bu kadar lakayt bir tavırla cevap verilmez. Bu bile daha pişmediğinin, yeterince tecrüben olmadığının kanıtı. Dolayısıyla senden daha tecrübeli insanlarla konuşurken biraz ciddi olmalısın. Yoksa ciddiye alıp kimse eleştirilerini okumaz. Film ile ilgili olsun ya da olmasın...
Filme gelirsek fena değildi ama uykumu iyi aldırdı. Oluşturulan dünyanın ve oyuncuların hatrına 7 ederi var. Onun haricinde ortalama bir bilim kurgu filmi. Ne eksik, ne fazla..
7


1
| Bildir
avatar
(96) -
Star wars izlerim beğenmem, westwolrd izlerim beğenirim bu bilim kurgudan anladığımın ya da anlamadığım göstergesi değil. burada önemli olan neden beğenip beğenmediğim. Oradaki eleştirimi okursan ne kast ettiği de anlarsın. ama belli ki üstten bakıp geçmişsin. kaldı ki o seri de aşırı fanboyluklardan nasibini almış bir film. neyse bak mesela kayın valideni bile eleştirirken küçümsüyorsun. beni tekrar haklı çıkardığın için teşekkürler.
6


0
| Bildir


avatar
(462) -
İlk filmi hiç beğenmedim ama yine de yıllar süren Dune hayranlığından ötürü ikinci filmi izlemeden yorum yapmak istemedim ama bunu da beğenmedim, Olmamış hem de hiç olmamış. Tempo da çok düşük.
4


default avatar
(215) -
Ağır giden bir film kabul . Ancak hikayesini bilen, oyununu pc'de oynayan, Uzay ile ilgili gemisine kadar star wars 'ın bundan aldığını öğrendikgen sonra bu film sevilir. Yönetmenlik, oyuncu seçimi, CGI kısmına eleştri bile yapılamıyor zaten. Her zaman izlenebilecek bir film. 3. 'sü bundan güzel olacaktır.
10


default avatar
(12) -
karışık kuruyemiş yerken arada kafayı kaldırıp izlemelik bir film. kuruyemiş kasesinden badem, antep fıstığı için bakınırken kaçıracağınız tek şey biraz daha çöl kumudur. gelecek bölümdeki çöl manzaralarını beklemek için 3 yıl çok uzundur. not: kitap olan Dune'un bu yorumla alakası yoktur.


default avatar
(41) -
İyi bir yönetmen fakat emsalleri ile kıyaslandığında kötü bir uyarlama. Her ne olursa olsun film herşeyiyle en tepelere koyduğumuz filmlerin kılasmanında asla değil. Şunu unutmamamız gerekiyor kusursuz filmleri çok büyük ihtimalle bir daha izleyemeyeceğiz. Kuşaklar değişti, heyecanlar değişti ve o ölümsüzler atlarına atlayıp bu diyarı terk ettiler. Dolayısıyla günümüzde yapılan hızlı tüketilen yavan tatsız ve en öynemlisi ruhsuz filmlere benziyor. Yorumlarda bir çok arkadaşın düşük puan vermesi aslında filmin ruhunun olmaması.Olayların çok hızlı gelişmesi, karakter yavanlığı ve bir kalıba oturtulamaması filmi efsaneler kategorisinden uzaklaştırıyor. Kitapları okumayan biri için ana karakterimiz babasının intikamını almaya çalışan, mistik ve hırslı bir karakterden öteye gidemiyor. Yardımcı karakterler için anlatılabilecek herşey basmakalıp ifadeler. Efsaneler liginde değil fakat oluşturduğu dünyası için bile izlenebilecek bir film. 7/10
7


avatar
(275) -
Görsel olarak diyecek lafım yok. Bana göre ilk filmin gerisinde kalmış. Hikaye anlatımında kopukluklar var. Görsel olarak herkesin izlemesini tavsiye ederim. Üçüncü film nasıl olacak bakalım.
6


default avatar
(20) -
Filmi beğendim. İlk bölüm iyiydi,bu bölüm daha iyi olmuş. Bazı toplumsal ve dinsel örneklemeler açısından da ilgi çekici. Özellikle Doğu toplumlarındaki mistik eğilimler ve dinsel mitler incelenerek yazılmış bir romandan uyarlama. Kitabı okumadıgım için çok gerçekçi bir yorum yapamıyorum ama film olarak başarılı.
7


avatar
(54) -
Ben çok sevemedim. Evet görseller güzel fakat konuyu işlemede sanki sıkıntılar var.
Sürprizbozan:
Sürprizbozan: Göster
5


default avatar
(299) -
Valla bu filme ne puan versem bilemedim beni bir taraftan merak ettiriyor diğar taraftan baya bayıyor senaryo güzel gidiyor birden yine görmekten bir hal olduğum seçilmiş kişi muhabbetine sarıyor tamam kadim toplumları galeyana getirme yöntemidir tamam biraz romantik yanı da vardır da bu filmde insanı şüpheye düşüren bir saniye olmuyor.
Sürprizbozan: Göster
diğer taraftan da filmin konusu biraz olsun güzel önceki karakterlerle olan ilişkiler güzel devam ettrilmiş yeni karakterler katılmış ortam ve kostümler biraz olsun oturmuş ben petra benzeri bir yapının da olmasını beklerdim ama neyse boş ver dedim çünkü film zaten böyle gidiyor bir yerden güzel gidip bir yerden salıveriyor. son olarak tamam abi film evreninde çok olay olmuş o sebeple bunlar taşdevri insanı gibi bıçak kullanıyor da bunu biraz olsun bir gıdım filmin repliklerine ekleselerdi o da yok. böyle garip ikilemlerle film akıp geçiyor geçen zamana mı yansam yoksa neyse zaman geçti mi desem bilemiyorum diyerek izlerseniz 6..7 lik bir film kendileri.
6


default avatar
(43) -
Fazlasıyla abartılmış, balon bir film! Hikaye iyi ama senaryosu, oyunculukları, yönetimi facia! Görüntülerin harika olması izlenirliği artırmıyor maalesef. Derin bir hikayesi, felsefesi olan bir roman serisi bu kadar kötü bir film olabilirdi. Oppenheimer'dan sonra bu da boş bir film olarak karşımıza çıktı. Artık insanlar o kadar büyük beklentiler içine sokuluyor ki filmin fanı haline gelip karşılarına ne çıksa beğeniyorlar. Hele hele Star Wars serisiyle karşılaştırmıyorlar mı akıl alır gibi değil! Bir daha dönüp bakmayacağım çöp filmler arasında yerini aldı...
6


default avatar
(76) -
inanılmaz bir film. neresinden tutsanız kalite akıyor. tüm aktörlerin gerçekten o anı yaşıyormuşçasına olan performansları benim için paha biçilemez bir detay. ilk filmin de üstüne çıkarak yoluna devam ederek ilerlemesi ayrı bir güzellik. yine bilim-kurgu dalında senenin en iyisi olacağından eminim. oscar ödül törenlerinde en az bir kategoride oscar ipini göğüsleceğini düşünüyorum. başyapıt sözünün tam karşılığıdır dune. iyi seyirler dilerim
9


‹ Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film