Giriş Kayıt
Yorumlar (256)
avatar
(81) -
Tom Cruise oynamasa 6 puanın üzerine çıkmayacak yavan bir film. Bu arada Tom abimiz Top Gun'dan bu yana pilotluğunu epeyce geliştirmiş istikbal göklerde diyorum
6


default avatar
(1) -
izlenesi bir film,
abartmaya gerek yok öyle aman aman birşey beklemeyin,
filmi açın ve keyfinize bakın, takılın işte. ben olmuşum televizyon
8

Cevaplar (2)
default avatar
(109) -
böyle dediğin bir filme 8 puan vermen biraz saçma değilmi


5
| Bildir
default avatar
(274) -
bence gönlü bol bu arkadaşın
7


0
| Bildir


avatar
(37) -
azınlık raporu filminde tom cruise çok iyi oynamıştı oblivion ile çıtayı yükseltmiş.
çok güzel film olmuş.muhakkak izleyin.

Cevaplar (1)
default avatar
(41) -
Yok artık!
Azınlık raporunun bilim kurguda üzerine yok bence hala. Tom Cruise dendiğinde 4 film sayarım.
1-Vampirle Görüşme
2-Azınlık Raporu
3-Son Samuray
4-Vanilla Sky
Bunlar baş köşemde. Bunların üzerine de çıkamayacağını bence kendisi de farkında artık. Çünkü yaşlanmış gerçekten. Yönetmen ''stop'' dediği anda kenara çekilip soluklancakmış gibi hissettim tüm film boyunca Çok Mutlu Ha artık dublör kullanıyo mu bilmiyorum ama eski Tom değil yine de. Eski Görevimiz Tehlike heyecanı da yok artık zaten.


1
| Bildir


avatar
(2674) -
Yönetmen / senarsit Moon (2009) filmini seyredip; görsel olarak biraz daha zenginleştirmişler; süreyi uzatıp, ayrıntı olarak biraz daha çeşitlendirmişler ve ortaya Oblivion çıkmış...Kötü film mi peki? Asla değil...Derli toplu bir senaryosu var; bazıları "mantık hataları var, bazı şeyler havada kalmış" falan diye yorumlamışlar ama sakin bir kafayla ve dikkatlice izlenirse herşeyin yerli yerine oturduğu ve akla gelecek her sorunun mantıklı bir cevabı olduğu görülebilir...Bana göre tam bir bilim kurgu değil bu yüzden o tür filmlerle karşılaştırmak yersiz olur. Kısaca amaç iki saat boyuncu her şeyi unutup ekrana odaklanmaksa bu film bu görevi layıkıyla yerine getiriyor. 10/7,5
7


avatar
(213) -
klasik bilim kurgu yorumu , ağır işleyen dramın ağır bastığı hoş bir film 1080 p ile başyapıt beklemeden izlenebilir
6


default avatar
(35) -
sinemada izleyememiştim ve kaçırdığım şey için çok üzülmüştüm ama şimdi üzüldüğüm o zamanlara üzülüyorum..
şaşırtıcı bir iki durum, idare eder görsellik, bazı yerlerde fena saçmalayan kurgu benim özetim bu..
(bilim kurgu türü benim için bütün film türlerinin üzerinde bir tür)
6


default avatar
(33) -
aslında hem konusu ilginç hem görsel efektleri iyi bir film olmasına rağmen sarmıyor bir türlü..
7


avatar
(59) -
önceki yorumumu gelen şikayet üzere kısalttım ve sadeleştirmeye çalıştım.

Maymunlar gezegenine çok iyi bir başlangıç yapan ekibin arkasında durduğu bir iş. Şuurlu olmasa da sezgilerinin peşinden gitme içtenliğine sahip. Sistemden aldığı fıstığı sorgulayan maymunları, sorgulamayan amerikalılara yeğ tuttukları bilinen bir şeydi. 70’lerdeki İlk maymunlar gezegenini(cehennemi) hatırlayanlar bilirler. Filmin başladığı yer; uzaya gönderdikleri insanların çöle dönüşen medeniyetlerine döndükleri anda orayı başka bir gezegen sanmaları... Sonradan sembolik yıkıntılarına rastlarlar. Neredeyse filmin medeniyetin sonundaki dünya tasarımı birebir aynı, çok isabetli bir gönderme olmuş. İki maymunlar gezegeni filminin arasına tamamlayıcı bir şekilde eklenmiş gibi.

BUNDAN SONRASI CİDDİ MANADA
Spoil içerir!..

Sürprizbozan: Göster


Not: Baudrillard'dan alıntı yaptığım kısmın tam metnini havada kalmaması açsından yorum kısmına ekliyorum.
7

Cevaplar (7)
avatar
(1008) -
kadraj, herkes senin benim gibi izlemiyor işte filmi tebrik ederim tüm yorumun baştan sona mükemmel.Aynı tip yorumun kısasını başka yerde yapmıştım beğenmemişler .Demek oluyor ki aslında o tek tip düşünce ve insan modelinde çoktan başarılı olmuşlar bu film de bunun indikatörü görevi görüyor.Ellerine sağlık...
10


2
| Bildir
avatar
(1008) -
Mesela Jack , Roma ile ilgili kitabı bulup masanın üstüne bıraktığında altındaki kitap -A Tale of Two Cities yani Dickens ın İki Şehrin Hikayesi .Sonra komik olan şu ki bu kitapta Jacques 1, 2 ,3 , 4 ve 5 vardır.Aralarında konuşurlar bir bölümde farklı kişiler ancak bunlar. Filmi yapan kişi hem yönetmen hem senaristi olduğuna göre bu ufak göndermeyi bile bilerek yaptığına eminim.Müthiş.Kosinski yi takip etmeli bundan sonra...
10


0
| Bildir
avatar
(1818) -
iyi yazmışsın da biraz politik sanki. hani filmdeki olayı ya da akıllara takılanları pek anlatmıyor ama helal o kadar yazmışsın şimdi.
7


0
| Bildir
avatar
(363) -
"....(“11 Eylül’de kulelerin çökmesine neden olan etkinin çarpmadan ziyade uçakların yakıt tanklarından geldiği açıklanmıştı, artık tam depo sefere çıkmıyorlar bu yüzden.) ...."

Öyle bir şey yok, şehir efsanesi. Binaların yıkılma sebebi, çarpma açısının ile binanın taşıyı iskelet sistemini çapraz olarak kesmesi ve yükün dik değilde açılı olarak ağırlığı taşıyamaması.

Kalan kısmı için, çok detaylı bir inceleme ve yorum olmuş.Teşekkürler.


0
| Bildir
avatar
(81) -
İlk cümleyi okudum ve cevapla butonuna gelene kadar yarım saat geçti. Yorumun tamamını okusam kim bilir ne kadar sürerdi
6


0
| Bildir
default avatar
(2) -
guzel film çözümlemesi, tebrikler


0
| Bildir
default avatar
(2) -
Filmi bir daha seyrettireceksin bana... Gülücük


0
| Bildir


avatar
(1818) -
Yok film kötüydü yok film çok iyiydi. İkisi de değil. Filmin ne olduğu açık değilll. Yani izliyorsunuz hani ilginç bir hoşluğu var ama eksik arkadaş bir yerlerde eksiklik var. Her filmde vardır ama bu filmde sırıtıyor. Kurgu sağlam da anlamadığım içinde soruları bırakıp biten bir film. Noldu da noldu ki öyle olduyu tam anlatamamışlar anlayacağınız. İlginç bir bilim kurgu filmi ama çok aksiyon yok aslında hiç yok ama gidiyor işte yazın bu sıcağında.
7

Cevaplar (3)
default avatar
(62) -
Filmin türü dram olacakmış ta içine uzay falan girince Aksiyon olmuş.

Sürprizbozan: Göster


1
| Bildir
avatar
(1818) -
Sürprizbozan: Göster
7


0
| Bildir
avatar
(1818) -
Sürprizbozan: Göster
7


0
| Bildir


avatar
(2) -
Valla kimse kusura bakmasın ben beğendim filmi. Klasik olacak ama 7-8 arası verebilirim. Ben bilim kurgu pek sevmem aslında ama bu film kendini izlettirdi arkadaşların dediği gibi. Bazı soru işaretleri herkesin aklında kaldığı gibi benimde kaldı fakat bu çok da önemli değil bence. İzleyin kesinlikle zaman kaybı değil bence.


avatar
(116) -
Aksiyon-Bilim kurgu-Macera olmaktan ziyade, Bilim kurgu-Dram olmalıydı bu yapım.

Her şeyden önce, filmin senaryosu mükemmel. Gerçekten mükemmel. Keşke biraz daha uzun bir yapım olsa, keşke birkaç bölümden oluşsa da o senaryoyu biraz daha derinlemesine işleselerdi diyorum. Ama yine de kararsızım, çünkü belki de filmin başaralı olmasının altında yatan sebep; konuyu biraz da izleyicinin hayal gücüne bırakmış olmalarıdır.
Özellikle de Morgan Freeman'ın geçmişi anlattığı sahne çok dramatikti. Görüntü yok, flashback yok, sadece Freeman'ın ağzından dökülen cümleler ve o cümleler sayesinde seyircinin kafasında beliren, şekillenen bir hikaye var...

Filmde etkileyici bulduğum bir diğer nokta ise; müzikler. Günümüzün usta bestekarları Hans Zimmer, James Newton Howard, James Horner gibi isimlere alternatif olarak M.8.3'ün de oldukça başarılı müzikler yapabildiğini öğrenmiş oldum. Oblivion filmini adeta yeniden tanımlıyor bu müzikler. Filmin içinde başka bir film gizli ve o filmi de bu müzikler sayesinde izleyebiliyoruz. Özellikle de "I'm sending you away" isimli parça, M.8.3'ün Oblivion'u tanımladığı parçadır bana göre.

Herkese iyi seyirler.

I'm sending you away
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(84) -
Bilimkurgu sevenler için izlenebilecek bir film, çünkü biz bilimkurgu sevenler filmden çok hikayede yeni fikir olarak neler var, bize farklı neler düşündürüyorlar gibi detaylardan keyif alırız. Bu filmde de çok klişe şeylerin yanında orjinal bana keyif veren fikirler de vardı. Fakat yine güç dengesizlikleri içerisinde saçmalaşan sahneler yüzünden film heyecan vermedi. Ben iyi bilimkurgu filmlerini en az 3-5 kere izlerim bunu 2. kez izlemeyeceğim.
7


avatar
(249) -
Ne çok iyi ne çok kötü ortalama bir bilimkurgu.İzlenir mi izlenir.. sevilirmi %50 ..
6


avatar
(48) -
Filmin kurgusu çok iyi bence, her şeyi açıklama gayretinde bulunmuyor senaristler artık, filmlerde seyircinin hayal gücüne bırakılıyor bazı şeyler.

Sürprizbozan: Göster
8


default avatar
(65) -
Biraz Mass effect , biraz Resident Evil, Biraz moon, birazda rambo karşımıyla meydana fırlamış kurtarıcımız jack. Makinede Sanırım Matrixden

Güzeldi pek arşivlik birşey değil. Son günlerdeki film kıtlığında ilaç gibi geldi.
6


default avatar
(137) -
Yok filmin ilk yarısı böyleydi son yarısı şöyleydi yok bu böyle şu böyle
illa bi bit yeniği bulmaya çalışıcaksınız,kelebeğin rüyası,dabbe,çokmu orjinal cep telefonu kamerasıyla çekiyoruz filmleri,bu filmleri saçma egolarınızla harcamayın zevkini çıkarın izlerken bence.
8

Cevaplar (3)
avatar
(421) -
hele şükür benim gibi düşünen birini buldum ('Çok Mutlu')
8


4
| Bildir
default avatar
(137) -
Yalanmı abi bu tipler. İHA'ların,kostümlerin,mekanların vs ne kadar gerçekci olduğunu konuşmazlar,giderler boş boş geyik yaparlar bu tipler filmden anlamaz bunların pclerine ve sinemaya girişlerinin engellenmesi ve korsan satıcılara resimlerinin dağıtılması ve bu siteden atılmaları lazım Çok Mutlu
8


3
| Bildir
avatar
(421) -
kim öyle bir ev öyle bir yüzme havuzu istemez ki 'Çok Mutlu
8


3
| Bildir


default avatar
(15) -
Bilim kurgu severler kaçırmasın, olsa da olur olmasada diyenler çok fazla bişey beklemesin ama izlesin. Sevmeyenler hiç bulaşmasın.

Yorumuma gelicek olursam: Uzun zamandır böyle güzel bilim kurgu izlememiştim. Kurgu kısmı biraz daha genişletilebilir, iyileştirilebilirdi. Ama açıklamadığı, havada bıraktığı bir kısım yok.
Morgan Freeman'i daha fazla görmek isterdim. Tek üzüldüğüm nokta bu oldu.

tam tamına hakettiği puan: 7,00
7


default avatar
(26) -
özetle filmi beğendim diyebilirim. bir armageddon veya deep impact gibi değil ama yinede keyifle izledim. mantık hataları olabilir, yinede genel anlamda başarılı buldum. konusuda baya güzel.
konusu bana 3 tane filmden alıntı yapılmış gibi geldi birisi (ada)The Island. (azınlık raporu) Minority Report, ve (kurtuluş günü) Independence Day. Hıhı .....saygılar.

Cevaplar (2)
default avatar
(137) -
mantıkmı arıyorsun sen bu tür filmde Çok Mutlu ok 1 tane mantık hatası alayım neymiş merak ettim Çok Mutlu
8


2
| Bildir
avatar
(1818) -
hatadan çok filmde bir şeyler tam kurgulanmamış. Yani ne bilim hani 8 puanlık değil.
7


3
| Bildir


default avatar
(80) -
Sürprizbozan: Göster
8

Cevaplar (1)
default avatar
(137) -
Sürprizbozan: Göster
8


5
| Bildir


avatar
(421) -
şu filme de izle unut sil gitsin yazanlar var ya daha ne diyim? sırf ortam ve objelerin tasarımı ve genel atmosferi için bile arşive alınır bu film.özellikle müzikler de çok uyumlu olmuş.bu tarz bilim kurgular nadiren çıkıyor.onlara da böyle haksızlık etmeyelim.güzel film kardeşim lamı cimi yok.illa her filme bir kusur aramaktan vazgeçin.iyiye iyi demek size bir şey kaybettirmez.
8


Türkçe Altyazı © 2007 - 2024