Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(691) -
Şimdi senaryonun ele aldığı konuları tek tek yazıyorum.
- Asperger Sendromlu bir insanın hayata tutunma zorluğu.
- Anne Sevgisi.
- 11 Eylül saldırıları öncesi ve sonrası Müslümanların maruz kaldıkları olaylar.
- Afgan Savaşı.
- Katrina Kasırgası
- Bush yönetimi ve arkasından Obama yönetimi.

Ve tabi Aşk...

Senaryoyu bu denli yoğun tutup filmin drama seviyesini hiç düşürmemiş olmak gerçekten takdire şayan bir olay. Öyle ki gözyaşlarıma engel olamadığım sahneler, tüylerimi ürperten insanların, insanlık dışı zulümleri. Çok ama çok iyi idi. Müslümanlık eşit değildir Terörizm sloganını tüm film boyunca güçlü bir şekilde işitmek ve annenin tüm filmin anafikrini sıpdıran iki sözcüğü...

Dünya'da iki çeşit insan vardır. İyi ve Kötü insanlar...

İzlemenizi tavsiye ederim... 8,5 / 10
9


avatar
(3699) -
Bu filmi neden bu kadar elimde bekletipte daha yeni izlediğimi anlamış değilim.. İnanılmaz bir film ve süper bir oyunculuk..

Ailece izlenmesi gereken bir film bana göre..

Otistik özürlü olan Khan annesinin ölümünden sonra Amerika'ya kardeşinin yanına gider ve kardeşinin sahibi olduğu kozmetik ürünleri pazarlama şirketinde çalışmaya başlar.. Sarı renklere ve aşırı gürültüye hastalığından dolayı aşırı tepki göstermektedir.. Kuaför olan eşiylede bu iş sayesinde tanışmıştır.. 11 Eylül saldırıları gerçekleştiğinde Amerika halkının müslümanlara gösterdiği tepkiden ve düşmanlıktan Khan ve aileside nasibini alır..

Filmi mutlaka izlemelisiniz.. İyi seyirler.. yakaladım
8


avatar
(39) -
süper film. 11 eylülden sonra amerikan halkının içine düştüğü pisliği, müslümanların zor durumda kalışları, içinde kin barındıran müslümanların nasıl düşman kesildiği. Devamında ise aşkı, insalığı çok iyi anlatmış film. İzledikten sonra dedim ki (ufak tefek mantık hatalarını saymazsak) bir filmden daha ne beklerim ki;) 9/10
9


Yorumlar (158)
avatar
(2674) -
11 Eylülden sonra tüm Müslümanları potansiyel terörist olarak gören Amerikan hükümeti ve Amerikan vatandaşlarına bunun aksini ispat etmek için tek başına mücadele eden Asperger Sendromlu müslüman Rızvan Khan'ın duygu dolu hikayesi.

Film; hem Hıristiyanların hem Müslümanlara eşit mesafede durmuş; kimseyi kötülememiş kimseyi kayırmamış; olayları her iki tarafın psikolojik durumunu anlamamızı sağlayacak şekilde beyazperdeye yansıtmış.
8


avatar
(55) -
Elhamdulillah müslümanım ama islamı olduğu gibi değil kendilerince yorumlayarak ve kullanarak olumlu göstermek için yapılan bu tarz filmler , bir müslüman olarak beni aşırı rahatsız ediyor. Zaten sinema anlamında aşırı amatörce olan birçok durum ve buram buram klişeler barındıran bu film, islama olumlu bakışı arttırmak niyetiyle islamın temel değerleri önemsenmeden ve insanları etkileme çabası güderek benim için rezalet bir yapım sunuyor. Takva veya muhafazakar birisi olduğunu düşünmediğim Nuri Bilge Ceylanın ahlat ağacı filminde bile filmin çok küçük bir bölmünü kaplayan imamın, yeni imam ile yaptığı tartışma gerçekten kelimelerin seçilmesi ve yanlış ifadelere müsade verilmemesi açısından, islami ilim ve araştırma gereken harika bir örnektir. Şu ana kadar 1 puan verdiğim film sayısı bir ya da ikidir. Filme vereceğim puan normalde 2dir ama islamı kullanarak bir yola çıkılıyorsa hataya bu kadar yer olmaz. 0 puan olsa 0 verirdim.
1


avatar
(366) -
Bollywood yapımları arasında benimde en çok beğendiğim filmlerden bir tanesi. Her şey o kadar sıcak o kadar doğal ki izlerken duygulanmamak mümkün değil. İzleyen herkesin de beğeneceğini düşünüyorum.
10


avatar
(6237) -
Film 11 Eylül saldırılarından sonra ABD de ortaya çıkan korku ve Müslüman insanlara nasıl yansıdığını dikkat çekmiş.Filmde geçen bir sahnede '''Dünya üzerindeki tüm dinlerin içinde en şiddete meyilli din islamdır. İslam cihad adı altında tanrı için insan öldürmeye teşvik eden tek din budur''' Maalesef'ki yabancılarında Müslümanlara bakış açısı budur.Bunun için ne yapmak lazım önce EĞİTİM İşte tamda burada Ulu Önder ATATÜRK'ü daha iyi anlamamız gerektiğine inanıyorum.Benim filmden çıkardığım tek ders budur.Şunuda belirtmeden geçemeyeceğim bu film Müslüman ülkeler tarafından ilgiyle izleneceğinden hiç şüphem yok...
6


default avatar
(45) -
Aradan geçen birkaç yılın ardından izlemeyen arkadaşlarımla izledim filmi yeniden. 8 olan puanımı 9'a çıkarttım. Hint sinemasının detaycılığına, konuyu ilmek ilmek işlemesine hayranım zaten. Khan ın oyunculuğuna diyecek söz bulamıyorum. İzlemeyen varsa kaçırmasın.
9


default avatar
(138) -
11 Eylül olaylarının sıcağında değerlendirmeler farklı olmuş olabilir ancak bugün duygusallıktan sıyrılarak, sadece bir film olarak baktığımda Aamir Khan'ın klasikliğini göremedim ben. Yeşilçam filmlerinin biraz daha renklisi. 6,5...
6


avatar
(1248) -
Muazzam bir filmdi. Gerçek hayata çok yakındı. Hayatın zorlukları içerisinde çaresiz kalmanın ne demek olduğunu çok iyi anlatan bir yapımdı. Bu uzun süreyi sıfır sıkılma ile bitireceksiniz. Kesinlikle tavsiye ederim.

8/10
8


avatar
(1418) -
2012 yılında yazdığım yorum...

Bu ne kadar olağanüstü bir film ! Hayatımda izlediğim en güzel, en mükemmel en dokunaklı en anlamlı ve ne kadar olumlu en’ ler varsa hepsine layık bir yapım. İnsana duygu yoğunluğu yaşatırken aynı anda da neşelendiren ve düşündüren az film bulunur.

Aylardır çeşitli ortamlarda tavsiye edilen ama Hindistan yapımı diye arkalara attığım bir filmdi “ Benim Adım Khan”. Filmin süresinin 2 saat 45 dk olduğunu görünce, ben bunu iki ayrı günde ancak izlerim dedim ama tek seferde izleyip bitirince 6 saat daha olsa soluksuz izlerim diye düşündüm.

Film tamamen kurgusal yani gerçek bir hikaye değil. Film o kadar gerçekçi çekilmiş ki bunu önceden yazmak istedim.

Hindistan’da yaşayan Rizvan Khan isimli çocukta asperger sendromu vardır. Diğer çocuklardan farklıdır. Çok zekidir ve fiziksel bir sorunu yoktur ama insanlarla iletişimde zorluk yaşar, kalabalıktan ve yeni yerlerden korkar, ezberi deha düzeyindedir, ne olursa olsun hep doğruyu söyler…

Yirmili yaşlarının başında annesi ölünce yalnız kalan Rizvan, Amerika’daki ağabeyinin yanına gider. Güzelleri ürünleri satarak para kazanır. Birgün satış yaparken kuaför Mandira’ya aşık olur. 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırıya kadar hayatları çok güzel geçer ama o olaydan sonra Amerika’da yaşayan Müslümanların hayatları çok zorlaşır.

Rizvan yaşanan trajik bir olaydan sonra Amerika’nın en batısından doğuya kadar tek başına yolculuk yapar ve Amerika Başkanı’na bir mesaj iletmek ister.

Bir filmi film yapan tüm unsurlar, bu yapımda mükemmel denebilecek seviyede. Oyunculuk, senaryo, yönetmen, kurgu, yan karakterler, verdiği mesajlar olağanüstü. Bence bu film içinde bulunduğumuz dönemin başyapıtı.

Daha fazla bir şey yazmadan mutlaka izleyin ve herkese izletin diyorum.
9


avatar
(1723) -
hindistan filmlerim sıralamasında rahat ilk 5'ime girer,mükemmel bir senaryo,mükemmel oyunculuklar,mükemmel kurgu...bazen dram bazen hüzün bazen neşe...sadece finaldeki amerikan başkanı betimlemesi hoşuma gitmedi onun dışında bir şaheser...
9


default avatar
(75) -
Filim güzel. Seyretmesi işlenişi ve aktörlerin performansı açısından iyi. Yalnız konunun işlenişi baya bi abartılı geldi bana. Amerikada biryığın arkadaşım var ve o dönemde müslümanların bu derece baskı gördüğünü kimse idda edemez. Bazı münferit birkaç olay olmuştur belki ama ABD de kimse dini inancı yüzünden işten falan çıkarılamaz. Eğer olursa o kişi tazminat zengini olur. Her neyse seyretmek ve duygusallık açısından güzel bir filim. Biraz Forrest Gump filminden esinlenilmiş diye düşündüm bu arada.
7


avatar
(654) -
Gercekten bütün övgüleri hakeden müthiş bir film , süresi uzun diye 6 aydır bekliyordum keşke hemen izleseymişim.
10


avatar
(7) -
hint filmlerini çok seviyorum. Film mükemmel halen izlememiş olan varsa mutlaka izlesin...
10


default avatar
(75) -
Koskoca 6 yıldır bu filmi nasıl izlememişim diye kızıyorum kendime. İnanılmaz bir başyapıt. Böyle bir oyunculuğu ilk defa görüyorum Khan'ı kutlamak gerekir.
10


avatar
(140) -
"Dünya'da iki çeşit insan vardır: İyi ve kötü insanlar."

Film gayet yavaş başlıyor fakat daha sonra vitesi 1'den 2'ye atmak yerine 4'e atıyor daha sonra onunla da yetinmeyip vitesi 5'e çıkarıyor. İzleyici ne oldu ne olmadı derken film tam gaz devam etmekten yana kullanıyor tercihini... Ve tüm hızıyla da bitiyor. Filmin çok kısa ve basit bir analiziydi bu. Güzel bir film. Gerçekten güzel bir film. Gişede de inanılmaz bir başarı yakaladı zaten.

Başrolde Shah Rukh Khan isimli bir oyuncu oynuyor. İlk defa bu filmde gördüm kendisini. İzledikten sonra kendisi hakkında ilk yorumum mükemmel bir iş çıkardığı idi. Abartmadan söylüyorum mükemmel bir oyunculuk ile karşı karşıya kaldığımı daha ilk sahnelerinde hissetmiştim. Film bittiğinde de 'Vay be! Ne oynamış ama!' demekten kendimi alamadım.

Filmde herkesin ortak noktada buluşacağı belki de iki şey var. Birincisi Shah Rukh Khan'ın oyunculuğu, ikincisi ise filmin uzun oluşu. Hint filmlerine aşina olan insanlar filmin uzunluğunu yadırgamamış olabilirler. Fakat ben bir Hint filmleri fanatiği değilim ve çokta Hint filmi izlemedim. Ama filmin başındaki (yani yukarıda belirttiğim gibi 1. vitesteki hali) gayet uzun bir süreydi ve biraz ara vermek zorunda kaldım. Zaten o aradan sonra film yeterince hızlandı ve o hızıyla da bitti. Fakat şunu belirtmek isterim ki filmin bir anda hızlanması ve o hızını sürekli muhafaza etmesi iyi bir şey miydi emin değilim. Çünkü filmde aşırı derecede olay örgüsü var. Öyle böyle değil hemde. Yani bu anlattıkları konuları -abartmadan söyleyeceğim- belki 5-6 filme sığdırabilirlermiş. Buna eminim. Filmin tek kötü yanı da bu zaten. İnanılmaz fazla olay barındırması. Yani filmde yok yok. Ayrıca film uzun üstüne üstlük hızlı. Bu üç şey kanımca aynı noktada birleşemez (Aşırı derecede olay-hız-uzunluk). Yani bu kadar olayı 160 dakikada anlatamazsınız. Şunu anlatmak istiyorum: Bir filmde çok fazla konu anlatmak istiyorsanız filmin uzun olmasına kimse ses çıkarmaz fakat bu konuları hızlı bir şekilde işliyorsanız bir sinefilin hoşuna gitmez bu durum. Filmdeki konulardan aklımda kalanlar: ABD'nin Afganistan işgali, ABD'nin Irak işgali, ABD'de inanların müslümanlara bakış açısı ve bunun değişimi, ırkçılık, terör, cinayet, aşk, Katrina kasırgası, Hindistan'daki dini çatışmalar ve Hindistan'daki ırkçılık çatışmaları, din sömürgesi yapan insanlar, göç eden insanlar, zulüm gören ve zulmeden insanlar,ABD'deki Bush ve Obama yönetimi ve başroldeki karakterin asperger sendromu... Kesinlikle daha hatırlamadığım olaylar vardır. Bu kadar olay 160 dakikaya sığar mı? Bence sığmaz ve sığmamış. Örnek olarak bu filmi gösterirsek. Bazı olaylar çok yüzeysel geçilmiş. Yani sanki elinize bir kitap veriliyor ve bunu hızlıca bitirmeniz gerekiyor, kitabı bitirdiğinizde aklınızda kalan tek şey kitabın güzel olduğu. Ama kitaptan bir çıkarım yapmak istediğinizde bir şey söylemiyorsunuz çünkü konular ağır ve hemen üstünden geçilemeyecek konulardı. Bu filmde biraz buna benziyor. Yönetmen bir mesaj vermek istemememiş yönetmen onlarca mesaj vermek istemiş ama hepsi yarım yamalak kalmış. Çünkü istediği şey dediğim gibi 5-6 filmde anlatılacak kadar büyük ve o mesajların izleyiciye tam olarak ulaşması için de 5-6 film o olayların güzelce üstünden geçilmesi gerekiyor. Kısaca senaryo kocaman bir balon ve bunu balonun yarısı kadar bir delikten geçirmeye çalışıyor yönetmen. Haliyle çokta başarılı olamıyor.

Yukarıda bahsettiklerim filmin eksik noktalarıydı. Daha doğrusu eksik olan tek noktasıydı. Böyle şişkin bir senaryoya rağmen film kendini izlettiriyor ve çoğu sahnede de duygu selinde boğduruyor insanı. Çokça eleştirdiğim yönetmen ve senaristin başarısıdır bu aynı zamanda. Bir kaç sahnede gözleriniz doluyor hatta duygusalsanız gayet ağlıyorsunuz da. Filmde bu kadar senaryo karmaşıklığı içerisinde en güzel anlatılan olay ise 'aşk'. Asperger sendromlu birisi üzerinden anlatılan bu duygu, karakterinde saflığı ile birlikte muazzam anlatılmış. Takdire şayan bir efor sarfediyor film bu noktada.

Toparlayacak olursam; çok fazla mesaj vermek için hızlanmış bir film. Kimi mesajlar güzel veriliyor kimisi çok havada kalıyor. Başrol muazzam oynuyor. Aşk çok güzel anlatılıyor. Yönetmenin iyi ve kötü olduğu noktalar var ama zannımca daha iyi yönetilebilirmiş film. Yinede herkese tavsiye edeceğim güzel bir yapım olmuş. İzlemeyenin çok şey kaybedeceği düşüncesindeyim. Beni de Hint filmlerine yaklaştırmış bir film oldu kendisi.

Naçizane puanım 7.9
8


avatar
(240) -
Bu filmi izledikten sonra 'Mucize' filminin ne kadar basit ve absürd olduğunu anlayacaksınız..
9


avatar
(47) -
Vermek istediği belkide onlarca farklı mesajı ve bir ana mesajı üç saatten kısa bir sürede başarıyla veren bir film. "İki çeşit insan vardır; iyi ve kötü insanlar." Böyle filmler çoğalmalı.
10


default avatar
(28) -
Muhteşem bir film, bu kadar anlamlı ve ders verici bir film olamaz. Kesinlikle izleyin arkadaşlar.
10


default avatar
(24) -
izlemediyseniz çok şey kaybediyorsunuz
10


avatar
(16) -
izleyen herkezin ilk 5 listesine girecek bi film kesinlikle izleyin
10


avatar
(111) -
gerçek müslümanlığı bizim yerimize hintliler gösteriyo dünyaya. ikiz kuleler olayınıda çok iyi yansıtmışlar. 
terörist değlim sözü hafızalara kazındı artık mutlaka izlenmeli.
8


‹ Önceki 1 2 3 4 ... 7 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film