Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(253) -
BAY HİÇKİMSE
[Mr. Nobody] [2009]

Genel Yorum:
• Şimdi bu yorumu uzun olduğu için okuması zor gelebilir size, ama aynı zamanda neler söylediğimi merak ettiğiniz için okumak da isteyeceksiniz.. İşte tam bu ânlık aşamada vereceğiniz karar belki sizin ölümünüze bile sebep olacak.. Komik mi geldi? İlk bakışta öyle olsa da en küçük şeylerin bile insan hayatındaki etkisini hayal bile edemezsiniz.. Birazdan dışarı çıktığınızda caddeden geçerken sarhoş bir adam size arabasıyla çarpıp öldürecektir belki de.. Fakat bu yazıyı okuduğunuz için biraz daha gecikeceksiniz ve o sarhoş adam kazayı yapacak, ama siz ölmeyeceksiniz.. İşte bu küçücük karar aşaması aslında tüm hayatınızı etkileyebilecek güçte.. Kelebek Etkisi filmini hatırlayın; en küçük karar değişimleri söz konusu kişinin yaşamını ne kadar da farklı yapıyordu.. Benjamin Button'ı hatırlayın; kaza sahnesinden sonra Button'ın dediklerine hak vermeyen yoktur sanırım.. Eğer bu kararlar daha da önemli bir nitelikteyse yaşamınızdaki değişimler de o derece büyük olacaktır.. Her zaman düşünmüşümdür filmde ele alınan konuyu, hep ilgimi çekmiştir.. Nihayet insanın ufkunu genişleten böyle bir film izleyebildim..

Olumlu Yönleri & Artıları:
• Özgün, farklı ve ilgi çekici bir konuya sahip.. İzleyicinin ilgisini ayakta tutmayı başarıyor.. Harika repliklerle dolu bir senaryosu var.. Kurgusu çok başarılı.. Her ayrıntısı düşünülerek hazırlanmış bir yapım.. Yüksek bütçeli olduğu besbelli.. Hiçbir hata bulamadım filmde, yönetmen de gayet iyiydi.. Her türe sahip nerdeyse; bilim-kurgu, dram, fantastik, psikolojik, macera, gerilim, romantik ve dahası..

Olumsuz Yönleri & Eksileri:
• Açıkçası finale kadar sıkıldığım yerler oldu, sebebi de olanları nedenini anlayamamıştım, konusunu okumayan herkes anlamamıştır muhtemelen.. Neyin ne olduğunu anladığınızda filmin ne kadar iyi olduğu anlaşılıyor.. Hikayenin takibi çok zordu ve biraz daha açıklanması gereken kısımlar vardı..

En Beğendiğim Replikler:
• "- Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmiyor.."
• "- Sonuç kötü olsa da her şey olacağına varıyor.."
• "- Hayatta tek bir fırsatın olur.. Kötü bir seçimse, bununla baş etmen gerekir.."
• "- Ya bunların hiçbiri gerçek değilse?!.."

Not:
• Burası çok çok önemli.. Filmi mutlaka yalnız olarak, sakin ve sağlam kafayla ve karanlıkta izleyin.. Çok iyi konsantre olun, videoyu açtıktan sonra bir daha durdurmadan sonuna kadar izleyin.. Bu filmin en az yüzde seksenini anlarsanız vereceğiniz puan en az 7.5 olacaktır.. Bu gibi konular ilginizi çekmiyorsa bence hiç izlemeyin.. Daha akıcı olsaydı nerdeyse Inception kadar iyi olabilirdi.. İyi seyirler..

Puanlama:
Yönetmen: [8.0] Senaryo: [8.3] Fantastik / Bilim-Kurgu: [8.2]
Oyuncular: [7.6] Kurgu: [8.6] Romantik / Dram: [7.4]

[ -- Film: [[ (8.0) ]] -- -- -- IMDb: [[ (7.6) ]] -- ]
8


avatar
(1818) -
Filmin ana mantığı bu diyebilirim. Her olasılık gözler önüne geliyor. Bütün olasılıkları gösterdikleri içinde film biraz uzun gelebiliyor izleyenler için. Hatta karmaşıklaşıyor. Baştan sona kadar dikkatle izlenmesi gereken bir film. Birkaç yeri kaçırdınız mı film kopabiliyor. Buna önem verin.

Daha doğmadan önce unutturma meleklerinin atladığı Nemo, bu sayede geleceği görme gücüne sahip olur. Film gidişatında annesi ve babası ayrılan Nemo, tren istasyonunda bir karar vermek zorunda kalır. Ya annesiyle gidecektir ya da babasıyla. Bu ikilemde kalan Nemo, o tren kalkışında her iki ihtimali de düşünür. Bizlere de o ihtimalleri izleme tadı başlar. Nemo, her ihtimali hesaplar gelecekte. Seçim yapmadığın sürece, kalan olasılıkların hepsi mümkündür fikri, bu ihtimallerin en iyisini bulma yolunda Nemo'ya yardımcı olacaktır. İhtimaller içine girdikçe film karışmaya başlayabilir. Aslında her şey o tren istasyonunda koşması zamanına denk gelmektedir. Nemo, o koşu sırasında tüm ihtimalleri düşünür ve bizlerde izleriz. Her ihtimal kendi içinde bir kötülüğü sakladığında Nemo hangisini seçeceğini bilemez. İhtimalleri izlerken annesini seçtiğinde başına ne gelecek babasını seçtiğinde başına ne gelecek bir bir izletiyor film. Sonunda kendi kararını veriyor tabi. Bu kurgu yönüyle kült bir yapım Mr. Nobody. Müzikler ve oyunculuk da filmdeki önemli bir artı. Filmin çoğu yerinde kelebek etkisini anlatması da ayrı bir güzellik katıyor. Birçok yerde geçen fizik kuralları ve psikolojik açıklamalar da filmi etkili yapan durumlar. Kısacası keyifle izleyebileceğiniz bir film. Dediğim gibi dikkatle izlenmeli. 30 Seconds to Mars gibi önemli bir rock grunun solisti olan ve aynı zamanda oyunculuk yapan Jared Leto da oyunculuğuyla filmi daha da izlenilir hala getiriyor. İzleyin derim. Böyle filmler çok çıkmaz karşımıza.
10


avatar
(22) -
Jared Leto'nun canlandırdığı başrol karakteri "Nemo"nun Latince'de "Hiç kimse" anlamına gelmesi rastlantı olmasa gerek. Kitap


Yorumlar (111)
default avatar
(100) -
Zaman kaybı Filmin anlaşılması zor bir yanı yok, anlatmak istediğini zaten sonunda 2 cümlede söylüyor. Öyle derin derin feslefe kasılacak bir yapım değil. Filmi basitçe anlatmak gerekirse
Sürprizbozan: Göster
Böyle değişik bir kurguyla 2 duygusallık drama ekleyip sürmüşler seyircinin önüne, karıştırabildikleri kadar karıştırmışlar çorbayı. Az çok teorik fiziğe ilginiz varsa daha önce duymadığınız bir şeyi görmeyeceksiniz. Puanını hak etmiyor.
6


avatar
(273) -
Çok güzel bir fim. zihin açıcı seyredin pişman olmayacaksınız. Film paralel evrenlerinde olduğunu anlatıyor, Yaşantınızda ne karar verirseniz verin sonuçta her haliyle yine doğru yoldasınız Hayatların geçişleri başarı ile kurgulanmış, çekim tekniği, 70'li yıllar havası ve müzikleri ile son dakikasına kadar izleyiciyi kendine bağlayan bir film ...9
Filmi anlamak isteyenler için seyrettikten sonra okuyun.
Sürprizbozan: Göster
9


default avatar
(9) -
Sizi bu dünyadan alıp başka dünyalara götürecek bir film. Kesinlikle sakin kafayla izlemeli. Müzikleriyle, oyunculuklarıyla mükemmel ötesi bir film. 10/10


avatar
(1723) -
konu o kadar derin ve karmaşık ki bir kere izlemek anlamak için yetmeyebilir, hayal dünyası ile harmanlanan bilim kurgu diyebiliriz, değişik kamera açıları ve farklı hikaye,kurgusu ile kesinlikle izlenmeli...
8


avatar
(51) -
Filmin ilk başlarında filme hiç ısınamadım ve beğenmeyeceğimi düşündüm. Ama süre ilerledikçe gerçekten film kalitesini belli ediyor. Gerçekten izlenmesi gereken bir film.
Özellikle şarkıları harika!
8


avatar
(111) -
Psikolojik bir bilim kurgu filmi. Farklı bir dünyası var. Kesinlikle güzel bir film.
9


avatar
(37) -
Keşke ben yazsaydım bu yazıyı dedirtti bana. O derece duygularıma tercüman olmuş bir yazı...

kesinlikle başyapıt, öylesine sürükleyici ve düşündürücü ki insan kendine bazı soruları sormadan geçemiyor doğrusu. hani lunaparka gidersiniz ve en sevdiğiniz en mutluluk duyduğunuz oyuncağa binersiniz en nihayetinde de finalinde gelmesini hiç istemezsiniz...evet evet karar kıldım bu başyapıt, benim sinema dünyamdaki lunapark ve hiç ama hiç inmeyeceğim, inmek istemeyeceğim en gözde oyuncağımdır...kesinlikle izlenmeli izletilmeli...10/10


Seçim yapmadığın sürece, kalan olasılıkların hepsi mümkündür.
10


default avatar
(1082) -
Uzun süre unutamayacağınız bir film. Sizi düşündüren bir film.Sinema dünyasında bu tarz filmler artık çok az kaldı hatta yok denilecek gibi..Bu film, komplodan senaryoya, kast ve müziğe kadar pek çok açıdan muhteşem. Büyük bir fantezi veya bilim kurgu konusu arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Fantezi türü sadece bu romantizm filmi, filmi için katalizör görevi görür.Bu filmin Oscar ödülü için aday gösterilmemesi çok yazık oldu. O kadar ilginç filmler bile oskar alırken bu filmin almaması utanç verici..Bu film, Jared Leto'nun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bir kere daha net gösterecektir... Karakterin tüm versiyonlarını, her biri için bu kadar az ekran süresiyle ne kadar iyi oynadığı ise inanılmaz bir etki bırakıyor..Kastın geri kalanı da olağanüstü idi. Film, isteyebileceğiniz her şeyi içeriyor: mizah, dokunaklı, gerçeküstü, heyecan ...Her filmde olduğu gibi, bunun da bazı kusurları vardır, ancak filmin benzersizliği nedeniyle kolayca göz ardı edilebilirler. Kesinlikle izlemeye pişman olmayacaksınız.
10


default avatar
(97) -
izlediğiniz zaman unutamayacağınız bir film diyebilirim. yüzde 90 anladığımı sanıyorum umarım öyledir.
8


avatar
(6074) -
Bende bu filme doğrudan harikulade diyorum. Neden bugüne kadar izlemedim nasıl kaçırdım bu filmi dedim kendime. Aşk olmadan Dünya anlatılamayacağına göre elbette mevzu aşka bağlanıyor. Fakat ana konu Dünyayı ve Dünya'dan yola çıkarak Evren'i anlamaya çalışmak. Filmi izlemeden önce bilim ve bilim kurguyla haşır neşir misiniz buna karar vermelisiniz. Yoksa aksiyon olsun heyecan olsun diyorsan zaman kaybı olur sizin için benden hatırlatması ama ben filmi beğenerek izledim...
9


avatar
(38) -
Döndü dolaştı olay yine kız meselesi oldu. İlk başta ne olacak ki şimdi diyebilirsiniz. Korkmayın her şey her ihtimaliyle olacak.
9


avatar
(62) -
Herkese hitap etmeyecek, kendi tarzında harika bir film...
10


default avatar
(12) -
Film herkese hitap etmeyebilir. Filmi tam olarak anlamadım belki, sorularım kaldı ama filmin beni anladığına eminim.
10


avatar
(158) -
dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama başrol ün yaşlı halindeki dedemizin gülmesi yine Jared Leto lu Suicide Squad filmindeki Joker'in gülüşüne benziyor
8


avatar
(114) -
Seyrettiğimiz onca klasik şeyden sonra böylesine denk gelmediğimize kefilim. İçinde çeşidi bol aynı kişinin farklı yaşamlarını gözlemliyoruz. Kafa motorlarının yanmasına neden olan o karısıklıgına rağmen her anının insanı filme bağladığı bu kez karışmasın diye dua ettiği etsede canı sağolsun dediğim kıymetli bir film.
8


default avatar
(75) -
Baştan sona saçma sapan rezalet bir 2.5 saat geçirmek istemiyosanız bu filimden uzak durun derim. Ne başı belli ne sonu entel bi filim çekmek uğruna ucuz bir mesaj vermek için oturup filim çekmişler böylesine kötüsüne az rastlanır.
3


default avatar
(126) -
Valla kafa gitti bende,az önce bitirdim filmi beyin yandı.Paralel evrenli filmleri seviyorum diyorum ama interstellar ve bu filmden sonra karar değiştireceğim galiba.Üzgünüm benim kapasite bu filmi anlamaya yetmedi


avatar
(1418) -
2011 yılında yazdığım yorum...

Yıl 2092. İnsanlar bu yıllarda artık ölmüyor. Et yemek, cinsellik vs hepsi geçmişte kalmış. Herkes sağlıklı besleniyor. Hücreler ölmüyor aksine sürekli yenileniyor.

1975 yılında doğmuş , kendisini ruhen 34 yaşında sanan ama aslında 117 yaşında yaşlı bir adam hastanede, inceleme altında çünkü o dünyada kalan son ölümlü. Adı Nemo.

Sürekli bu adamın çocukluğu ve gençliğine flashback yapılıyor. Önündeki seçenekleri, hangisini tercih ettiğini , sonuçlarını ve diğer seçenekleri tercih etseydi neler olacağını izliyoruz.

Alışıldık bir film değil. Ben giriş, gelişme, sonuçtan oluşmuş filmleri severim. Bu film karmakarışık üstelik 2 saat 20 dakika. Ilk yarım saat bırakmayı çok düşündüm ama sonra sardı ve bitirdim. Anlatımı bazen belgesel gibi. Uğraşılmış , epey emek verilmiş. Çekimleri, müzikleri ve oyunculukları çok başarılı. 1,5 saate sığdırsalardı daha izlenebilir olurdu.

İlginç ve farklı bir film izlemek isterseniz tavsiye ederim. Durağan ama güzel bir film. Çok enteresan...

Seyrettiğime pişman değilim bilakis beğendim.

Zaman nedir?
Herşeyin aynı anda olmamasını sağlayan şey.
( filmden alıntı)
8

Cevaplar (1)
avatar
(6074) -
Filmi anlayamayanlar için mükemmel ve aydınlatıcı bir yorum.Tebrikler
9


2
| Bildir


avatar
(391) -
Yıllardır izleme listemde olup, bir türlü ısınamayıp seyretmeye başlayamamıştım. Sonunda başladım ve bir solukta bitirdim. Filmde bir sürü öğretici bilgi var, düşündürmeye itiyor. Bu tür filmleri seyrettikten sonra diğer birçok film ve film türü çok boş gelmeye başlıyor. Açıkçası Avrupa yapımı bir filmden beklentimin kat kat fazlasını veriyor. Aslına bakarsanız
Sürprizbozan: Göster

Ancak filmin sonunda çok yoruma açık bir senaryo bırakmıyor. Sonuç olarak kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesinde olmalı.
Sürprizbozan: Göster

Sanırım bu, bizim için de geçerli olurdu.
9


avatar
(75) -
Süre fazla uzun tutulmuş. Eğer ki 90 dakika civarında olsaydı çok daha iyi olurdu. Mükemmel sözler ve fikirler barındırıyor.
7


‹ Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024