Giriş Kayıt
Yorumlar (20)
avatar
(1598) -
Türk film tarihinde yapılmış içinde yaşadığımız halkın çoğunluğunun vahametini en iyi anlatan filmdir.

13-14 yaşlarında bir çocukken uzak bir şehirde yaşayan en iyi arkadaşımın isteği üzerine otobüse atlayarak (302 ile) tek başıma onu ziyarete gittim. Babası subay olduğu için her dönem farklı şehirlerde yaşıyorlardı. Neyse, bir akşam evde yapacak başka bi seçenek olmadığı için hep birlikte film seyredecek olduk. Tv'de Türk filmi vardı, babası sordu bunu seyreder miyiz diye, film bi Kemal Sunal filmiydi, ben de o yaşa kadar çoktan hatmetmiştim tvde çıkan tüm Türk filmlerini ve dahi video kasetleri vs. Arkadaşım babasından ürkerdi subay disiplini olduğu için, olur baba dedi, ben de aksine olağanca asi ve protest yapımla: "ya ben pek sevmiyorum Türk filmlerini ya" gibi patavatsızca bir cevap verdim. "Hep birbirinin aynısı gibi geliyor bana komedi olsun aşk filmleri olsun" vs. dedim. Sağ olsun hala yaşıyor babası, bana döndü ve film izleme mantalitemi kökten değiştirecek o anlamlı sözleri söyledi:
"-Bak oğlum, Türk filmleri senin düşündüğün gibi görünebilir ancak bu filmlerin çoğunluğu Türk halkını en iyi anlatan eserlerdir, şuanda fark edemiyor olabilirsin ama yaşın ilerlediğinde mutlaka daha iyi anlayacaksın" dedi. Çok haklıydı.

Bu film bize nasıl bir halk içinde yaşadığımızı o kadar iyi gösteriyor ki, 2022'de dahi Anadolu'da ve Anadolu mantalitesinde tüm şehirlerde yaşayan dayıların teyzelerin ve dahi gençlerin filmde gösterilen mantaliteyi aşamadıklarını görüyoruz. Bunun için sokak röportajlarını izlemeniz yeterli. Bu anlayış çoğunluk olduğu sürece daha çok zübükler çıkartır bu ülke. Maalesef. Bu eserin sahibi, ulvi insan Aziz Nesin başta olmak üzere, filmde oynayan her bir oyuncuya, filmi çekenlere, yapımcılara sonsuz teşekkürler ruhları şad olsun.

Bir güç neyi yasaklar? Kendi suçlarını, genel yapısını ifşa eden her şeyi. Halkı da sustururlar, korkuturlar, sindirirler. Aklımda şu satırlar yankılanıyor;

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Umarım halkımız Türk olmanın ne demek olduğunu, zincir vurulamayacağını, yasaklarla susturulamayacağını hatırlar, uykusundan uyanır, o perdelenmiş görmeyen gözleri açılır ve doğru seçimler yaparlar.
10

Cevaplar (2)
avatar
(168) -
Merhaba Morrison, yorumun için eline sağlık, yazın filmi tekrar izleme isteği uyandırdı bende.
Gerçi anlatılan olayları her akşam haberlerde komedi-dram şeklinde izliyor olsakta bu filmin yeri ayrı. Seninde dediğin gibi başta Aziz Nesin üstadın ve Kemal Sunal’ın olmak üzere tüm emeği geçenlerin ruhları şad olsun. Öyle bir eser bıraktılar ki…
Ümit ederim ki artık filmde anlatılanların yaşanmayacağı dönemleri yaşayalım…


1
| Bildir
avatar
(1598) -
Sağolasın abim, aslında yazmak istediklerimin çeyreğini bile yazamadım, içimde haykıran sesleri buralara yansıtabilmek şu anda mümkün değil. Toplum olarak bir kabusun içinde ilerliyoruz ve umarım 7-8 ay sonra uyanırız, uyanamazsak işte o zaman komaya gireriz. Esenlikler diliyorum, iyi seyirler.
10


0
| Bildir


avatar
(1239) -
Hayatımızda o kadar çok zübük varmış ki insan izledikçe bunu daha çok anlıyor. Vay zübük efendiler vay ne siz doydunuz ne zübüklerin peşinde koşanlar bitti.
8


default avatar
(155) -
Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin bu film hep en büyük sorunumuzu anlatacak.Aziz Nesin'in kalemine sağlık.Ülkemizin kötü siyasetini, bilgisizliğini,kalıplaşmış düşüncelerini nede güzel anlatmış.

Sürprizbozan: Göster
10


default avatar
(1082) -
Filmin senaryosu Aziz Nesin'in aynı isimli romanından uyarlanmıştır.Zübükzade karakteri cebini doldurabilmek için akla gelmesi muhtemel her dalavereyi, yalanı, dolanı, talanı, kesesini doldurmayı, haksızlığı vs vs.. yapabilecek biri. Peki ya onun güpegündüz ortada olan bu kişiliğine ve söylediği yalanlara rağmen onu her defasında yine destekleyenler? (Halkımızı da suçlayan, onlarında sorgulanması gerektiğini belirten, iğneyi batırırken, çuvaldızı da unutup onu sahibine batırmak gerektiğini belirten bir konudur..) Evet !!! Onların hiç mi suçu yok? Ülkemizde sorunlar o kadar çok ki, sistem yanlış kurulmuş, sistemi yönetenler ve yönetmeye talip olanlar bu çarkı döndürmek için böyle gelmiş böyle gider diyip, anayasa da, kanunlar da, tüzükler de, yönetmelikler de, yönergeler de, belediyeler de, kitler de yanlışlık var düzeltmemiz laım demeyip böyle gelmiş böyle gider kafasını yaşıyarak aksak topal giden bir sistemin içinde yaşayan bireyleriz..
10


default avatar
(4) -
gümüzde zübkler kaldığı yerden devam ediyor,filmi 10 kere izlesem yine izlerim


avatar
(161) -
şu an yasaklı tek kemal sunal filmidir, hiçbir tv kanalı yayınlamıyor. filmde olan bitenin aynısının daha fazlası günümüz türkiyesinde yaşanıyor
10


default avatar
(1457) -
Rahmetli büyük yazar ve usta Aziz Nesin'den çıkma Türk siyasetine yönelik bir mizah Kartal Tibet'in ellerinde şekillenip Kemal Sunal tarafından canlandırılırsa doğaldır ki biz "Zübük" karakterini asla unutamayız. Türk siyaset ve siyasetçilerine genel bir bakış atan bu güzel ve çok başarılı sinema filmi ve taşlama Kemal Sunal'ın oyunculuğunun ne kadar büyük olduğunu göstermesi açısından da bambaşka bir anlam taşır. Doğu'nun dışında bu defa Türkiye'nin genelinin durumuna bir bakış atılmıştır ki bu çok daha genelleyici ve anlamlıdır. Oyuncular arasında Vurucu isim olarak Kemal Sunal'ın dışında bir tek Ali Şen vardır ama diğer adapte edilmiş isimler de çok baaşrılı bir şekilde görevlerini yerine getirmektedirler. Özellikle Nevra Serezli ve Kadir Savun tam destektirler.

Bu mükemmel Türk kara mizah sinema başyapıtını herkes kesinlikle seyretmeli ve kendisine ders çıkarmalıdır diye düşünüyorum. Saygılarımla…
9


avatar
(2066) -
Çok az filmde iyi bir eser, iyi bir oyuncu, iyi bir yönetmen biraraya gelir. Zübük de böyle bir film. Bazen bir film başlarken şöyle bir yazı gelir: Bu film gerçek olaylara dayanmaktadır, filmde geçen yer ve isimlerin gerçeklerle ilgisi yoktur! Halbuki vardır! Tam da gerçekleri yansıtmaktadır. Komedi olması dolayısıyla abartılıdır ama film dünya üzerindeki bütün ülkelerde yaşananların bir hakikatidir.


avatar
(308) -
Hala ülkemizde varolan popüler siyasi kültürü anlatan son derece kaliteli bir film.
10


avatar
(48) -
(bkz: Her olayda mizahını da gösteren halk) turkcealtyazi helal olsun Gülücük
10


avatar
(105) -
haha gerçekten çok güzel, komik ve bir okadarda maalesef gerçek bir film. ülkemizde filmdeki zübükten okadar çok varki..
9


avatar
(70) -
Günümüz zübüklerine armağan olsun. Seni seviyorum turkcealtyazi.org Saygılar


default avatar
(6) -
: Utandı Zamanlama ve olaya parmak basma iyi ama umarım polemik yaratmaz.Sonuçta site tüm halkımızın.


default avatar
(9) -
zamanlamanız harika Gülücük
hahahahaha


avatar
(49) -
Günümüz siyasetçilerini temsil eden on numara beş yıldız bir film
10


avatar
(2066) -
Türk sinemasında politik komedinin 1 numarası olan bu klasik, aynı zamanda en iyi edebiyat uyarlamalarından biridir. 8'in üzerinde. Kemal Sunal'ın en iyi üç filminden biri.


avatar
(698) -
Verdiği mesaj olsun oyunculuk olsun harika
9


avatar
(120) -
Maalesef bu ülkede hiç eskimeyecek bir konu. Dünümüze, bugünümüze ve korkarım yarınımıza ışık tutuyor bu film.
Bu Zübükler bir şekilde gemisini yüzdürmeyi başarıyor her daim. Sümüklü
9


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film