Giriş Kayıt
Yorumlar (7)
avatar
(1708) -
vasat bir yapım olmuş, üstelik tempo dipte, albenisi ve havası yoktu, basit bir hikaye ama vurucu değil, o hissiyata giremedim, havada kalan sorular vardı filmde, zaman kaybı...
5


avatar
(2675) -
İstasyonda okuma yazma bilmeyen insanlar için para karşılığı mektup yazan ama onları kafasına göre bazıları postalayan bazılarını iste postalamayan emekli bir öğretmenin, istasyon önünde gerçekleşen bir kaza sonucu annesini kaybeden küçük bir çocuğu babasına ulaştırma macerası.

Oldukça sade ama bir o kadar da beklenmeyen gelişmeleriyle etkileyici bir hikaye .
8


default avatar
(268) -
Öğretmen emeklisi, yalnız ve huysuz bir kadının ailesini kaybeden küçük bir çocukla kaderlerinin kesişmesi üzerindeki senaryo; nefret, suçluluk, vicdan, sevgi, umut, aile ve daha birçok konuyu barındırıyor. Oyunculuklar ve müzikler de çok iyi. Bununla beraber soybağı ve kimlik arayışı ancak bu kadar güzel işlenebilirdi.
10


default avatar
(78) -
Hollywood’un çok sayıdaki boş ve gereksiz duygusal filminin yanında, bu film ilaç gibi geldi. Baba özlemiyle yanıp tutuşan Josue ile onun saf-çocuksu dünyasını geç de olsa anlayan Dora’nın, yol hikayeleriyle dolu dokunaklı hikayesi.


avatar
(1075) -
Futbol ve karnavallar dışında Brezilya'nın bir diğer gerçekliği olan yoksulluk ve eğitimsizliğin arka planda başarıyla yansıtılıp, yaşlı kadın ile küçük çocuğun zorunlu bir yolculuk sırasında sevgi, vicdan, umut ve kendilerini keşfinin başarıyla anlatılıp güzel final ile sonlandırıldığı bir yol filmi...
7/10
7


avatar
(358) -
İstasyondan başlayıp Brezilyanın arka sokaklarına kadar mektup yazıcı ile babasını arayan çocuk özelinde sürüp giden yolculukta ikili arasındaki ilişkinin nereden nereye geldiğini görüyoruz.

Tanrıkent'in başladığı noktaya uzanan didişmelerle dolu bir sevgi hikayesi: Central do Brasil.
8


avatar
(253) -
MERKEZ İSTASYONU
[Central Do Brasil / Estación Central] [1998]

Genel Yorum:
● Her kesimden insanın bir arada bulunduğu bir istasyonda çalışan huysuz bir kadın... İşi gereği bin bir çeşit insanın değişik hayatları hakkında bilgi edinir istemeyerek de olsa. Bu yüzden olsa gerek pek bir huysuz/soğuk/inatçı bir tip haline dönüşmüştür. Bir gün ona sevgiyi tanıtacak bir çocuk karşısına çıkınca hikâye başlar ve o soğukluk, sevginin sıcaklığıyla erir gider...

Olumlu Yönleri & Artıları:
● Oscar, Altın Küre ve pek çok önemli ödüle aday olmuş ve bazılarını kazanmış bir yapım. Görüntü yönetmenliği, ortam düzenlemesi, hikâyenin akışı, oyunculuklar, müzikler üst düzeydeydi.

Olumsuz Yönleri & Eksileri:
● Filmi 4 parçada ele alırsak 3. parçada sıkıldım. Süresi kısaltılabilir ya da o bölüme daha fazla yan konu eklenebilirdi.

Puanlama:
Yönetmen: ★★★★☆ Senaryo: ★★★☆☆ Dram: ★★★☆☆
Oyuncular: ★★★★☆ Kurgu: ★★★★☆

[ -- Film: [[ (7.2) ]] -- -- -- IMDb: [[ (8.0) ]] -- ]
7


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023