Giriş Kayıt
Yorumlar (20)
avatar
(30) -
Öncelikle bu filmi daha iyi anlamak için jim and andy netflix belgeselini seyretmenizi tavsiye ederim.
Belgeseli izleyince jim'in film bitene kadar bir andy bir tony kişiliğine bürünüp o dönemde yaptıkları her şeyi yeniden yaşatmak için çabalamasını hayretle izliyorsunuz ha belki bu da bir kurgudur belki de gerçektir bilemeyiz ama şu kadarını söyleyebiliriz ki o kadar gerçekçi ki bir anda andy ve babasını canlandıran aktör baba oğul atışmasına giriyor ve sadece makyaj yapılırken oluyor o kadar o role girmişler ve bir makyajcı kadın babam da böyleydi diyip ağlamaya başlıyor gerçekten inanılmaz bunun seyirciye geçmemesi imkansız.

Jim tarihteki tüm trollemeleri kendi zamanında tekrar yaşatıyor hatta andy'nin eskiden güreşçiye tükürdüğü gibi tükürüyor ve gerçekten dayak yiyor aynı olaylar seneler sonra tekrar yaşanıyor hem de daha gerçek olarak çünkü andy'nin ki tamamen kurguydu ve güreşçi eleman andy'nin aslında çok nazik olduğunu hiç böyle kışkırtmalar yapmadığını söylüyor ama belli ki jim eskiden kurgu olanların aynen çekimde daha gerçek görünmesini istemiş.

Jim'in and'yi anlamadığını da düşünebiliriz(tabi eğer olayların gerçekten o günkü kurgunun gerçeği gibi görünmesini istemişte olabilir) çünkü en önemli dediği şey andy bu trollemeleri yaparken acaba çok ileriye gitmişmiyimdir diye her seferinde düşünüyor diyor halbuki ben buna katılmıyorum çünkü andyn her birimizin yapmak isteyip ama yapamadığı bir şeyi başarmıştı jim'in babasının aksine o özgürce ve sevdiği eğlendiği şeyleri yaparak kimseye köle olmadan mobbinge uğramadan dayatmalara karşı gelerek sevdiği işten para kazandı eğlendi umursamadı ve öldü, jim'in babası ise anlattığı gibi çok eğlenceliydi komikti o dünyanın en komik adamıydı ama ailesine de bakmak zorunda olduğu için eğlendiiği sevdiği işi bırakıp muhasebeci oldu ve bu iş onu jim'in tabiriyle günden güne bitirdi sinirli asabi bir adama dönüştürdü ve belki de bu yüzden daha erken yaşlarda vefat etti 94'te jim'in filminden 1 hafta kadar sonra jim bunları anlatırken gözyaşı döküyor.

Oysa andy belki de bunu en baştan biliyordu ve hayatını mutsuz,köle,özgür olmayan,gülmeyen bir adama dönüşmemek için kendi yarattığı komedi dünyasında yaşadı ve mutlu oldu hayatı boyunca, ona dedikleri gibi bu şovu insanları mı eğlendirmek için mi yapıyorsun yoksa kendini mi aslında zaten kendi eğlenemeyen mutsuz biri başkalarını da eğlendiremezdi aslında ama bu da onun ikinci karakteri olan tonydi mutsuz,kaba,herkesi aşağılayarak en olmadık şeyleriyle dalga geçerek var olan tony andy'nin olmak istemediği insandı aslında o jim'in babasıydı,köle gibi şartlarda çalışan içimizden biriydi,sistemdeki mutsuz insanlardan dışlanmış,sevilmeyenlerin bir yansımasıydı ama gariptir ki andy bu karakteri bile ortağı bob ile herkese sevdirmeyi ve insanların kabul etmelerini sağladı.

Film andy'nin düşünce tarzını anlatmak istediklerini güzel yansıtmış ve jim tabi ki inanılmaz oynamış(belgeselde gerçek çekimlerde görebilirsiniz) andy olmuş herkesi çileden çıkartıp istediğini almış ve o günlerdeki olayları birebir canlandırmış sırf bu performans için bile seyredilebilir.

Komedi olarak herkese hitap etmeyebilir çünkü bu zaten bir komedyenin hayatı bazılarının tarzını sevmediği kovduğu,bazılarının hiç anlam veremediği bir komedyenin ama güldürdüğü sahneler oldu,duygulandırdığı sahneler oldu ama en güzeli bu kadar kısa süre yaşadığı halde insanlara kendi tarzını benimsetmiş olup herkesin sevdiği biri olarak göçüp gidebilmiş cenazesinde bile insanları güldürüp bir arada eğlenmelerini sağlamış birinin yaşadığını bilmek oldu, keşke andy gibi özgürce yaşabilseydik ve kafamızdakileri içimizde hiç şüphe endişemiz olmadan dışarıya dökebilseydik te tony gibi sistemin kölesi mutsuz insanlara dönüşmek zorunda kalıp jim'in babası gibi günden güne bitmeseydik dedirtmiştir.
7


avatar
(61) -
film saçma geldi bazı yerlerinde çok sıkıldım ancak 70'li yılların bir ünlüsüne ait biyografi filmi olduğunu öğrenince hayranlık duydum. Çünkü o zamanların kültürü o kadar farklı ki. Normal karşılamak gerek. Ayrıca Şahan Gökbakar'ın kimden esinlendiği ve kimi taklit ettiğini şimdi anladım.
7


default avatar
(35) -
Bu film için imdb neden komedi kategorisini eklemiş, anlamadım. Biyografi tamam, dram belki...
Jim Carrey performansı için iyi şeyler söyleyebilirim. Ama filmin konusu benim için çok sıkıcı, iticiydi. Yaşınız 50+ olup bir sürü insan tanıdığınızda, hayatınızda Andy karakterinin benzeri bir sürü insan da tanıyorsunuz. Benim hayatımdan çıkarttığım, bir daha da asla girmesine izin vermediğim insanlar. Andy'nin benim için çok itici olan kişiliğini, yaşam tarzını vs. iki saat boyunca seyretmek... Malesef ki, başladığım filmi bitirmeden bırakmamak gibi kötü bir huyum var. Keşke önce "ArsoN" un yaptığını yapıp Andy'yi araştırsaymışım. O zaman filmi seyretmezdim.
2


default avatar
(16) -
Cok basarili bir biyografi filmi. Jim Carey oyunculuk dersi veriyor. Siddetle tavsiye ederim. 10/7


default avatar
(488) -
Jim Carrey'in ünlü komedyen Andy Kaufman'ı canlandırdığı Man On The Moon, izlediğim en garip biyografi filmlerinden birisi. Bunun en büyük nedeni de, Andy Kaufman'ın kendisinden ve espri anlayışından geliyor açıkçası (bunu filmi izleyince anlayacaksınız).

Man On The Moon, Andy Kaufman'ın ünlü olduğu zamanı ve öldüğü zaman içerisinde geçiyor. Bu süre içerisinde de Kaufman'ın garip espri anlayışına ve başka insanlarla olan ilişlilerini görüyoruz. Filmin bu kısmını izlemek hem eğlenceli olsa da bir o kadar da dramatik kısmı ağır basıyor doğrusu.

Bunun dışında oyunculuklara da bayıldım doğrusu. Özellikle de Jim Carrey'e. Bunu diyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama Jim Carrey, bu filmde kariyerinin en iyi performansını sergilemiş. Hatta bu filmde Carrey'den ziyade Kaufman'ı izlermiş gibi hissettim. Bu film, Carrey'in resmen ekrandan kaybolduğu nadir filmlerden. Sırf Jim Carrey'in oyunculuğu için izlenebilir bu film yani, ciddiyim.

Kısacası Man On The Moon, hızlı geçen, dramatik ama bir yandan da komik, izlemesi epey eğlenceli olan bir biyografi filmi. Özellikle de Jim Carrey'in performansıyla birlikte bu film zirveye çıkıyor. Göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim, pişman olmayacaksınız.

TOPLAM PUAN: 8.1/10
8


avatar
(110) -
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(161) -
Andy Kaufman'ın yaşamına tanıklık ederken bir yandanda Jim Carrey'nin yine mükemmel performansına şahit olduk.
Sürprizbozan: Göster
9


default avatar
(51) -
Film güzeldi benim için.Filmle ilgili aklımda kalan kaba,zorlayıcı ama komik ve zekice olduğudur.


avatar
(215) -
Bir süre sonra "hımmm hep böyle devam edecek" diyorsunuz, bir süre daha seyredince haklı olduğunuzu görüyorsunuz..Ama ne de olsa biyogragik film. Jim Carrey'e sözüm yok ama Milos Forman filme bir şey katmamış. Başka herhangi bir yönetmenin filmi gibi..
6


avatar
(440) -
Kaufman gerçekten de Ay'da yaşıyor ve biz dünyalılar ağzı açık, ne yapsa ona bakıyoruz.

Film kesinlikle kalitesi ile ön plandaydı. Hikayesi sağlamdı. Komediden ziyade dram havası hakimdi. Başarı uğruna herşeyi göze alan bir şov insanı ne kadar ileri gidebilir, bunu gösterdi. "İnsan isterse, kararlıysa herşeyi yapabilir" ve "Şov dünyası kaypak bir dünyadır ve buna hükmedebilirsen zirveye oynarsın" fikirlerinin güzelce harmanlanışını izledik. Kendi alanında başarılı bir yapım. Güzel bir biyografiydi.

Kaufman nasıl bir insandı ki, Jim Carrey karatere şekil verirken abartılı hareketler kullandı? Yoksa oyunculukta kolaya kaçmak için mi uç davranışlar sergiledi? Bunları bilmiyorum. Her ne kadar, her zamanki gibi Carrey'i hayranlıkla izlesem de, oynadığı karakter bunları düşündürdü bana. Ayrıca Kaufman'dan hiç hoşlanmadım Füüü üüü üü

Yanıma kâr kalan tek bir düşünce bıraktı bu film; inandığın bir şey varsa, çevreni değil kendini dinle

Ufak bir artı-eksi tablosu yaptığımda şunu söyleyebilirim, Jim Carrey'nin izlemeniz gereken filmlerinden biridir.
7


avatar
(249) -
Başlarında inanılmaz eğlendiğim film. Hatta hiç bitmesin sürekli izleyeyim dedim. Taklitler harika. Jim Carrey mükemmel.
Sürprizbozan: Göster
9


avatar
(217) -
Televizyonun ne halt olduğunu anlatan harika bir film. Kesinlikle Jim Carrey'nin izlenilmesi gereken bir filmlerinden biri olduğunu düşünüyorum.
8


avatar
(1684) -
Şu ana kadar üçbin civarı film izledim ama bana" Şu ana kadar izlediğin en garip karakter hangi filmdeydi, kimdi ?" diye sorsalar fazla düşünmeden Andy Koufman derdim herhalde. Bu nasıl bir insandır, ne tür bir adamdır hala çözemedim hahahahaha Nasıl komik olunur diye soru soran ama amacının komedyenlik olmadığını ve insanları güldürmeye çalışmanın saçmalık olduğunu düşünen bir şovmen, yaptığı şakaları kendi için yapıp insanların şok olmasına gülen ama bunun şaka olduğunu bile söylemeyip gün be gün kendisinden nefret edilmesine aldırmayan hatta toplumsal nefret duyulan bir adam. En yakın arkadaşlarına dahi neyi neden yaptığı anlaşılamayan deli gibi garip bir adam.
Carey`e değinmem gerekirse eğer; filmi izlemeden önce Koufmann hakkında videolar izledim rock müzik aleminde "Orjinalinden daha iyi olan coverlar" diye bir sohbet vardır işte Jim Carey için benzer bir yorum yapabilirim herhalde; Andy Kouman dan daha iyi bir Andy Koufmann koymuştu önümüze hayranlıkla izledim.
7


default avatar
(86) -
unutulmaz bir performans o kadar iyi canlandırmış ki Andy Kaufman'ın kendisinden dahi başarılı Süperrrrrr
8


avatar
(23) -
filmi izledikten sonra biyografi olduğuna bi türlü inandıramadım kendimi.jim carreyden muhteşem bir oyunculuğuyla favori filmlerin arasına girmiştir.
9


default avatar
(6) -
hasılat bütçeden az


avatar
(6) -
jim carey sanırım en basarılı performansı..8p


avatar
(210) -
Bazı insanlar doğuştan yetenekli doğuyor ne espiri ne de bir konu lazım sadece Jim Carrey olsun yeter güldürürde ağlatırda + bir de güzel senaryo eklendimi böyle tadından yenmiyor kesinlikle izleyiniz 9.5/10 Saygılar
10


avatar
(404) -
jim carrey'nin on numara bir komedyen olduğunu süper performansı ile kanıtladığı enfes bir film...

Ayrıca bana göre Carrey'nin en iyi tiplemesini yaptığı film: Tony Clifton
8


default avatar
(32) -
Andy Kaufman, çocukluğundan beri şovmen olmak istemekte ve bunun için yeteneği de var. Film onun Amerika'nın en ünlü şovmeni olup olmadığını anlatıyor. Bu film de bir kült değilse de güzel, sadece ortasındaki 'güreş' mevzusu hayli sıkıcı (belki de konu gereği, olması gerektiği gibi). Jim Carrey oyuncu ötesi bir kişi bana göre, gerçek bir sanatçı. Onun oynadığı bir filmin çok kötü olması beklenemez.
7


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film