Giriş Kayıt
Yorumlar (7)
avatar
(1708) -
oyunculuklar gerçekten kalite, roman uyarlaması olması daha bir dikkatli izlememe neden oldu, ortam gerçekten güzel kurgulanmış, hikaye sonuna kadar özenle devam etti, final boğazımızda düğümlenen bir lokma gibiydi, film sağlam bir yumruk atıyor, süründürüyor...
8


avatar
(987) -
Filmi izlerken sefilliği cidden Fransızlar bulmuşlar ve Victor Hugo dan alıp öteye geliştirmişler diye içimden geçirdim durdum.Her şey bir yana eğer sonunu daha iyi vurgulayabilselerdi tam başyapıttı.
Yine de bu haliyle de çok iyi filmdir.İşçi devriminin tohumları atılırken çekilen zorluklar çok iyi vurgulanmış .Romanın yılına göre bu çileler çok anlam taşıyor.Ancak şu yıldan bakarsan; sanki bak işte ne oldu sefillik çektiler öldüler ee ellerine ne geçti.Yine patronlar yoluna bakmaya devam etti alt metni sonlarda hayalet gibi dolaştı durdu ortalıkta.Orada çarpıcı son eksikliği çok hissediliyor.
8


avatar
(3630) -
Oyunculuklar ve senaryosuyla dört dörtlük bir film. Hele ki madencilerin yaşadığı dramı katıksız izleyince insan ,bir o kadar kederleniyor.Zamanı uzun ama film güzel olunca vakit dert olmuyor.
8


avatar
(2069) -
Gerard Depardieu, koca ayı yine konuşturmuş aktörlüğünü. Etienne karakterine nedense ısınamadım, sanki madene geldi, ortalığı karıştırıp gitti diye düşündüm, ama tabii ki onun da yapacağı o kadardı.
Maden işçilerinin içler acısı çalışma koşullarını, kadın ve çocukların açlık ve sefalet içindeki yaşamlarını çarpıcı bir biçimde veren müthiş bir yapım. Zola'nın romanından yapılan iyi bir uyarlama. Filmde emeğinden başka geliri olmayan insanların evrensel dramı çok güzel vurgulanmış ve bu dram hala geçerli. Mücadeleyi çeşitli şekillerde izah edenler oldu, kimi başardı, çoğu başaramadı, ancak tarih hep ezilenlerin aynı sorunları yaşayacağını gösteriyor. 8


default avatar
(80) -
etkilenmemek mumkun değil..insanın içine işliyor
10


avatar
(49) -
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2012'nin nisan ayında en az 87 işçinin yaşamını yitirdiğini açıklamış. Böylece yılın başından bu yana hayatını kaybeden işçilerin sayısının da 250’ye yükseldiğini söylemiş. Şaka değil! 2012 Türkiye'sinin sadece birkaç aylık "işçi katliamından" bahsediyorum! Bu tarz filmler kesinlikle artmalı ve herkes tarafından izlenmeli!


avatar
(358) -
Politik sinemaya dair iyi bir örnek. Bunda yönetmenin Émile Zola'nın eserinden fazla uzaklaşmadan başarılı bir uyarlama ortaya çıkarmasının etkisi büyük.

Konu bütün dünyada geçerliliğe sahip olduğu için bağ kurmakta zorlanmıyoruz. (Bkz: Kara elmas)
8


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023