Giriş Kayıt
Yorumlar (4)
avatar
(371) -
Hakikat ve doğru her zaman aynı şey olmayabilir...

Görünüşe, ilk intibaya önem veren bir gazeteciyle hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını bilen bir adamın hikayesi.

Konu itibari ile medya eleştirisi olarak da okunabilecek bu filmin tavrı ve duruşu haricinde akıcı olmadığı kanaatindeyim. Tempo düşük, muhtemelen yapımcı baskısıyla gereksiz bir aşk serpelenmiş ve konu daha vurucu bir hale sokulabilecekken film eleştirdiği şeyi yapıp "üstünkörü" bir şekilde konusunu işliyor.
4


avatar
(1687) -
Medyanın pek de adil ve tarafsız olmayıp adalet sistemini nasıl da yönlendirebildiğine güzel bir örnektir bu film. Yine devam edeyim; tiraj yapacağım, haber ile başarı yakalayacağım deyip masum insanları hayatıyla oynanmaya ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara dair bir film. Callagher rolünde ki Paul Newman çok başarılı gerçi yan rollerdekiler bile öyle ama ben Newman`ı ayrı bir sevdim. Aşk üzerine durulan sahneler gereksiz uzunlukta ve sıkıcı bu da filmin temposunun düşmesine neden oluyor.
7


avatar
(1997) -
Savcıların birbiriyle sürtüşmesi, soruşturma dosyasını basına sızdırma, gazetecilerin sorumsuzca haber yaparak linç üretmesi, masum karinesinin ihlali... Yoo, şimdilerdeki gündemden söz etmiyorum, bütün bunlar Yanlış Karar filminden.
Eğer, Paul Newman (ki, oyunu iyi) ile kırıştıran bir gazeteci (Sally Field) rolü hikayeye sokulmasaydı, ve hukuk sistemiyle gazetecilikteki kirlenme üzerinde durulsaydı, iyi bir siyasal film ortaya çıkabilirdi, oysa, dediğim gibi, işin içine bir aşk atmosferi sokunca, olmamış. Yine de Paul Newman için izlenir. 6.


avatar
(450) -
Yanlış Karar [1] 1981 ABD yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Absence of Malice dir. "Absence of malice" hukuki bir terim olup "kasıt (taammüt) yok" anlamını taşır.

Özgün senaryosunu Kurt Luedtke'nin yazdığı filmin yapımcısı ve yönetmeni Sydney Pollack'tır. Kurt Luedtke bu ilk senaryosunu Detroit'te bir gazete editörü iken edindiği deneyimlere dayanarak yazmıştır ve bu senaryo ile Oscar'a aday gösterilmiştir. Filmin başlıca rollerinde Paul Newman, Sally Field, Bob Balaban, Don Hood, Melinda Dillon ve Wilford Brimley oynamışlardır. Basınla toplum ve adalet sistemi arasındaki ilişkileri irdeleyen filmde özellikle de basının görevleri ve sorumlulukları arasındaki dengenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmıştır. Filmin afişlerinden birinde yer alan ve ünlü hukuk kuralı "Bir kişi suçu ispatlanana kadar masumdur" özdeyişinin tersten ifadesi olan "Amerika'da bir kişi masumiyeti ispatlanana kadar suçlu mudur?" cümlesi filmin bir özeti gibidir. "En iyi erkek oyuncu" (Paul Newman), "en iyi yardımcı kadın oyuncu" (Melinda Dillon) ve "en iyi özgün senaryo" (Kurt Luedtke) dallarında Oscar'a aday gösterilen film Berlin Film Festivali'nde de Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiş ancak mansiyon Ödülü ile ödüllendirilmişti.


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Absence of Malice
Dizi Altyazıları
Mindhunter (2,348) Game of Thrones (2,335) The 100 (1,858) Legion (1,756) Preacher (1,630) La casa de papel (1,563) The Terror (1,301) Chernobyl (1,183) Big Little Lies (1,148) The Big Bang Theory (1,077)
Türkçe Altyazı © 2007 - 2019