Giriş Kayıt
Yorumlar (1)
avatar
(81) -
Tüm zarafeti ve çürümesiyle geçen yüzyılın başındaki Venedik, yaşamak için çok az zamanının kaldığını bilen aslında Thomas Mann'ın aynı adlı romanında yazar olup, Visconti'nin çok yerinde değişikliği ile tükenişinin sonundaki bir bestecinin gözünden Mahler'in müziğiyle anlatılan hikaye.

Güzelliğin ve saflığın ilahi eserinde hem kurtuluşu hem de yıkımı bulan, kendi kayıp ve başarısızlıklarıyla hayatının sonuna gelmiş birinin gözünden son anlarında 20. yüzyılın başındaki Venedik'teki kolera salgınının izlerini de yaşıyoruz.

Büyük görüntü yönetmeni DeSantis'in yardımıyla muazzam bir görsel şölen halinde dönem ayrıntılarının mükemmele yakın çizildiği, çok az diyaloga sahip filmde Sör Dirk Bogarde'ın adeta göz ve mimikleriye duygularını yansıttığı olağanüstü performansına tanık oluyoruz.

Ana teması mükemmellik arayışı içinde, ölüm ve mutlak güzellik arasındaki denklemde, filme (ve tabi ki romana) getirilen eşcinsellik ve pedofili eleştirileri eşsiz bir sinematografi ve çarpıcı bir anlatım yöntemi uygulayan Visconti'nin elinde bir şahesere dönüşüyor.
9


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2022