Giriş Kayıt
Yorumlar (16)
avatar
(1708) -
monroe döneminin türkan şoray ı adeta, filmi tek başına aldı götürdü, yan karakterler fena değildi, kara komedi türünün idare ederlerinden, oyunculuklar güzel, tempo eh, yapım yılına göre izlenebilirliği var, nostalji arayanlara...
7


default avatar
(1082) -
Ah marilyn erken gittin film dünyasını öksüz bıraktın çok çok tatlı ve gülümsen, naifliğin ve hele şarkı söyleyip dans etmen haika.. Çok iyi oyuncu kadrosu ile marilyn başüstü filimlerinden birisi. Film listemdeki idi film. Tony Curtis-Jack Lemmon ikisi müthiş uyumlu ve paslaşmaları enfes olmuş. Tabii gerçek bir dişinin onlara katılması ile aşk üçgeni, aşk komedisi tadında güzel bir iki saat geçirdim. Filim marilynseverlerin mutlaka izlemesi gerken filmlerin başında.. Film notum: 10/8
8


avatar
(511) -
Komedinin, aksiyonun - başta ve sonda - romantizmin, önce Şikago'da sonra da Miami sahillerinde boy gösteren gangsterların harika birleşimi. George Raft ve Nehimiah Persoff gangster rolünde gerçekten kusursuz.

Aksiyon sahneleri başta ve sonda. Hikayenin ağırlığı romantizm ve komedi. Çoğu güzel replikler Lemmon'a verilmiş, adamın verdiği yüz ifadeleri bile sizi güldürmeye yetecektir. Filmin detaylarına girmeye hiç gerek yok, gerçekten gülmek için izlemeye değer.
7


avatar
(1418) -
Başrolünde Marilyn Monroe, Tony Curtis ve Jack Lemmon’un oynadığı “ Bazıları Sıcak Sever” çok hoş bir komedi filmi.

Gece kulüplerinde enstrüman çalan Joe ve Jerry, Chicago’nun ünlü mafya lideri Tozluk Kolombo’nun 7 kişiyi öldürmesine tanık olurlar ve çetenin onları da öldürmesinden korkarak şehir dışında bir iş ararlar. Gittikleri ajans onlara Florida’da bir iş teklif eder ama bu iş için kadınlardan oluşan müzik grubunda kadın kılığına girerek müzisyenlik yapmalıdırlar.

Kadınlar grubunda müzisyenlik ve şarkıcılık yapan Şeker lakaplı kız, Joe’nun ilgisini çeker. Şeker Kane’nin amacı Florida’ya gelen bir zenginle tanışıp evlenmektir.

Daha önce filmlerinden kısa kesitler izlediğim Marilyn Monroe’yu ilk kez tüm filmde izledim. Güzelliği olağanüstü, oyunculuğu da çok iyi. Tam bir efsane. Tony Curtis ve Jack Lemmon da çok genç ve yakışıklılar.

Ben filmde en çok Jack Lemmon’un oyunculuğunu beğendim. Film de çok güzeldi. Baştan sona sıkılmadan zevkle izledim. Tavsiye ederim siz de izleyin.

Film 1929 yılında geçtiği için siyah beyaz çekilmiş. Yapım yılı 1959 olduğu için istenseydi renkli çekilebilirdi. MM filmin renkli olmasını istemiş ama yapımcı ve yönetmen bu şekilde uygun görmüşler.
8


default avatar
(24) -
5 yıl sonra (1964) Türk yapımı Sadri Alışık, İzzet Günay ve Türkan Şoray gibi ünlü oyuncuların kopya uyarlamasını (Fıstık Gibi Maşallah) büyüklerimiz sinemada biz televizyonda izledik. O zamanlar keyifliydi. Şimdi filme film gibi baktığımızda ne Türk kopyası ne de orijnali kayda değer bir film değil. iki film arasında kıyaslama yaptığımız zaman bizim oyuncularımız çok daha başarılı diyebilirim. Marlyn Monroe efsane bir oyunculuk sergilediğide abartı olmuş. Zaten çok iyi bir oyuncu olmadığını düşünüyorum. Ölümünden kaynaklı efsaneleştirildiğini sinema dünyasındakiler daha iyi bilir.

Filme gelince,
Komedi filmi için bazı esneklikler olabilir ama fazlası filmi izleyiciden uzaklaştırır...
Gerçekçilik unutulmuş, tesadüfler filmi komik yapmaktan ziyade izleyiciyi kendinden uzaklaştırmış. Aşk mevzusu ilahileştirilmiş, Savaş konusuyla dalga geçilmiş ve Ahlak sorunları gözardı edilmiş. Nerdeyse herşey absürtleştirilmiş. Arşivinize başka film bakın. İzlemesenizde birşey kaybetmezsiniz.
5


avatar
(86) -
Evet diyorlar ki Marlyn Monroe fazla şişirilmiş yok efendim komedi filmi ama gülmedim. Evet gülme. Hatta izleme. Film gayet güzel. Akıcı ve kurgusu güzel film. Keşke başta işlemiş olsa idim.

Saygılarımla
10


avatar
(45) -
Film, kıt kanaat geçinen iki müzisyenin başından geçenleri komedi ile gerilimi harmanlayarak anlatıyor. Filmin beni en etkileyen yönü ise saf insan hallerini, karakterlerini ortaya koymasıdır. İki cins açısından da bakarsak erkeğin kadını arzulaması, kadının ise erkeği arzulaması. Her iki cinsinde en büyük isteği de para ve huzur.
Sürprizbozan: Göster
Kötü yanı ise Hollywood filmi olması nedeniyle her Hollywood filminde olduğu gibi gerçekçilikten uzaktı. Amaç komedi izlemekse film oldukça eğlenceli.
7


avatar
(346) -
Dünyanın en komik filmlerinden sayılan bu filmde pek gülmediğimi söyleyebilirim. Nedeni ise filmin hem senaryosunun hem şakaların hem de sahnelerin binlerce kez tekrar edilmesi;türk sinemasında bile. Film,marlyn monroe yu izlediğim ilk film. Ve anladım ki kadını fazla şişirmişler. O zamana göre fazla çekici olabilir ama şimdi filmde gördüğümüz kadarıyla etine dolgun yüzü güzel bir ablamız farklı bir şeyi de yok. Filmin aynısı şimdi çekilseydi eminim imdb puanı 4-5 arası olurdu. Ben de öyle bir şey verirdim. Ama 59 yapımı olduğu için ;
5

Cevaplar (1)
avatar
(159) -
Bu filmle ilgili okuduğum en doğru yorum tebrikler.


2
| Bildir


avatar
(31) -
Bu zamana kadar ben bu filmi nasıl bekletmişim anlamadım . Bir türlü elim gitmemiş işte filme ama yazık etmişim kendime de filime de . Çok tatlı , çok sıcak bir film gerçekten . Özgün bir senaryo , harika oyuncular. Billy Wilder da sevdiğim bir yönetmen olunca kusursuz bir film çıkmış.
Bu arada plajda filmine de verdiğim oyu aşşağıya çekcem şimdi bilmeden izledik bişey sandık adamlar resmen çalmışlar , yedirdilerde ama ayıp ya
10


default avatar
(61) -
Jack Lemmon'un yaşlı halini 2 hafta önce Missing'te izlemiştim şimdi genç halini bu rolde görünce abondone oldum. Erkek yerine kadın olsaymış daha yerinde olurmuş heralde Gülücük


avatar
(51) -
10 numara diye işte buna denir Gülücük) bayıldım bayıldım harika bir film nasılda bekletmişim bu filmi bu kadar. Oyunculukların hepsi müthiş Marilyn Monroe büyüleyici. Tony Curtis Jack Lemmon' da harika oynamış. Kaçırmayın kesinlikle seyredin. 10/9,1
9


avatar
(847) -
Some Like It Hot (1959) Bazıları sarışında sevebilir..Yönetmenliğini Billy Wilder üstlenirken oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, Nehemiah Persoff, Dave Barry ve Mike Mazurki gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Romantik-Komedi türlerini barındırıyor.. Efsane yönetmen Billy Wilder Sunset Bulvarı Beklenmeyen Şahit ve Çifte Tazminat filmlerinden sonra izlediğim dördüncü filmi olma özelliğini taşıyor.. Oyuncu kadrosundaki dikkat çeken isim sarışın hatun Marilyn Monroe, o kadar fazla klasik film izlemiş bir sinema sever olarak zamanın en çok aranan güzel oyuncusunun bir filmini izleme fırsatı ancak elde edebildim.. İzlediğim ilk filmi olma özelliği taşıyor gerçekten büyüleyici bir kadın filmdeki canlandırdığı Şeker karakteri ile adeta bütünlenmiş.. Hiçbir şey yapmasa bile filmin sona kadar izleyebilirdim.. Güzelliği kadar oyunculuğunu da beğendiğimi söyleyebilirim.. Güzel oyuncuya eşlik eden Tony Curtis ve Jack Lemmon uyumlu bir ikili olmuşlar izlerken ikisine gülmekten karınma ağrılar girdi.. Zaten bu saydığım üç başrol oyuncusu filmi sürüklüyor performansları görülmeye değer.. Yönetmen Billy Wilder senaryo bakımından bu sefer komedi filmi ile benim dikkatimi çekti her ne kadar konuyu daha önce izlemiş olsam bile.. Türk yapımları olan Fıstık Gibi ve Plajda bu filmin tekrar çevrilmiş halleri olduğunu söylemekte var.. Orjinalini izlememdeki en büyük nedenlerden bir tanesi Billy Wilder kuşağı yaparken en ünlü filmlerinden bir tanesini konuyu bilmeme rağmen izleyip bir kez daha fazlasıyla eğlendim.. Yönetmen tür bakımından genelde suç filmleri ile dikkatimi çekti komedi türünde de zamanına göre ortaya eğlenceli bundan elli yıl sonrada izlenilecek kadar kaliteli bir yapım sinema kazandırmış.. Konu o kadar beğenilmiş ve ilgi görmüş ki defalarca tekrar uyarlamasını çekmişlerdir.. Komedi olarak şimdi ki filmlerle uzaktan yakından alakası yok küfür argo içermeden seyirciyi güldürmeyi başarması ile kendini kolayca ayırt ediyor.. Diyologların üzerinde çok çalışılmış gerçekten komediye doyacaksınız oldukça sürükleyici bir işleyişe sahip diyebilirim.. İki saat olan film bana az bile geldi bir yarım saat daha uzatsalar izlerdim.. İmdb Top 250 Listesinde mevcut olan film almış olduğu puan ile 83. sıradadır.. Yönetmenin imzası bulunduğu çoğu filmi listede görmeniz mümkün.. Billy Wilder filmlerine devam sırada The Apartment (1960) var.. Yönetmen Billy Wilder hayranlarına ve tam kıvamında bir komedi filmi izlemek isteyen sinemaseverlere şiddetle tavsiye ederim.. 8.9 (Well, nobody’s perfect) Saygılar


avatar
(358) -
Filmin senaryosu, Billy Wilder ve I.A. L. Diamond tarafından, Robert Thoeren ve Michael Logan'a ait bir öyküden yola çıkılarak sinemaya uyarlanmıştır. Bu öykü Logan tarafından ilk olarak (gangster sahnelerini içermeyecek şekilde) Fanfaren der Liebe adlı 1951, Kurt Hoffmann yapımı bir film için yazıldığından, Wilder'ın filmi aynı öykünün yeniden çevrimi olarak görülmüştür.

Aslında bu filmin renkli olarak çekilmesi planlanmış; ancak deneme çekimlerinden sonra Tony Curtis ve Jack Lemmon'ı kadın kılığına sokmak için yapılan ağır makyajın yol açtığı görüntü sorunları nedeniyle filmin siyah-beyaz olmasına karar verilmiştir.

Bazıları Sıcak Sever, 2000 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi Amerikan komedi filmi seçilmiştir.

"Bazıları Sıcak Sever", 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Ayrıca, Türk yapımları olan Fıstık Gibi ve Plajda bu filmin tekrar çevrilmiş halleri olduğunu söylemekte yarar var.
10


avatar
(1684) -
Mükemmel bir komedi; filmin başlamasından itibaren bitene kadar evde kahkahalarımız eksik olmadı. Son zamanlarda holywood klasikleri izlediğimizden bu filmde de yeşilçama bayağı bir laf ettik; bunuda mı kopyaladınız, hem de iki kere ayıp be; .
10


avatar
(66) -
Daha bir kaç gün önce aktör tony curtis 85 yaşında öldü duyunca epey üzüldüm eskiler biz gözümüzü açıp kapatana kadar yok oluyor ne yazık ki


‹ Önceki 1 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2023