Giriş Kayıt

Rasomon: Sarı Irkın Şehveti (1950) Yorumlar - Sayfa 2


Rashômon

Yorumlar (26)
avatar
(2066) -
Gerçek nedir? Bir olayı üç farklı anlatımla ele alan yönetmen, gerçeğe bakış açılarının ne kadar farklı olduğuna dikkat çekiyor. Çekim tekniği ve oyunculuk olağanüstü değil, ama konuyu anlatım tarzıyla ilginç bir film. 7.


avatar
(847) -
Rashomon (1950) Belki de iyilik dediğimiz şey bir hayalden öte değildir.. İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalanda olsa iyi şeylere inanmak isterler böylesi daha zahmetsizdir.. Yönetmenliğini Akira Kurosawa üstlenirken, film Dram-Gizem-Suç türlerini barındırıyor.. Bence mahkeme filmlerinin çıkış noktası olarak sayılabilen bir senaryoya sahip filmin en can alıcı noktası yaşanılanların geriye dönüşlerle ile anlatılması ve filmde hakimin hiç devreye girmeden görülmeden kurulan bir mahkeme sinema tarihindeki ilk mahkeme gerçekten konu çok iyi işlenmiş.. Ben sıkılmadım ama çoğu seyirci işleyiş bakımından sıkılır ve Japon filmi olduğu için önyargı ile yaklaşanlar olabilir.. Aksiyon filmi bekleyen biri hayal kırıklığına uğrayabilir film bittikten sonra üzerine kafa yorulacak cinste bir konuya sahip.. Tabi filmde akıl kalan bir sahnede ölen samurayın mahkemeye medyum eşliğinde katılması yılına göre inanılmaz bir zekanın ürünü olarak gösterebilirim.. İnsan psikolojisi üzerine yapılan film doğru ve yalanı mercek altına alarak bir bakıma insan doğasını inceliyor.. İşlenen bir cinayet üzerine öne sürülen iddialar ama hangisinin anlattığı gerçek, gerçeği son ana kadar sorgulatıyor gizem bakımından da çok iyi buldum.. Kiyomizu Tapınağındaki o meşhur rahip bile bu güne kadar hiç böyle bir öykü duymamış.. Yönetmen Akira Kurosawa izlediğim ikinci filmi 1954 yapımı Yedi Samuray filmini uzun zaman önce izleyip beğenmiştim.. Bu filmi ile kendini gösteren yönetmen Japon sinemasını dünyaya tanıtmış ve kariyerindeki en önemli yapımlarından biri olarak kabul edilir.. Yönetmen bu film ile Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülünü kazanarak iyi bir çıkış yakalamıştır.. Kısaca sinema tarihine damgasını vurmuş en iyi yönetmenler arasında kabul edilir filmlerini elime geçtikçe izlemeye çalışıyorum.. Yedi Samuray filminde ve bir çok filminde olduğu gibi bu filminde de yönetmen başrolde Toshiro Mifune ile çalışmıştır.. Gerçekten oyuncunun performansı çok iyi filmde ki gülüşü unutulacak gibi değil.. Filmde performansı ile dikkat çeken kadın oyuncu abartmadan söylüyorum oscarlık performans sergilemiş zaten filmi sürükleyen isim son zamanlarda izlediğim en iyi performanslardan birini izledim.. Batı sineması yönetmen Akira Kurosawa bir çok filminden etkilenip yeniden çevrimini yapmıştır.. Bu filminde yeniden çevrimi Paul Newman başrolde oynadığı 1964 yapımı Haydut filmi olduğunu ve filmin İmdb puanının: 8.4 olup almış olduğu puan ile İmdb Top 250 listesinde kendine 90. sırada yer bulduğunu söylemekte fayda var.. Usta yönetmen Akira Kurosawa hayranlarına tavsiye ederim bence bu yönetmenin filmleri izlenilesi sinemayı yaratan birkaç iyi yönetmenden bir tanesi.. Mahkeme temalı film severler bu filme göz atmalılar.. 8.9 İnsanoğlu zayıftır, o yüzden yalan söyler. Hatta kendine bile.. Ama Ölüler Yalan Söylemez..


avatar
(96) -
Siyah beyaz ve konu itibariyle basit olan filme göre sürükleyici olmuş.

Küçük bir olay değiştiğinde bile geri kalan bütünün nasıl değişebileceğini gördük farklı ağızlardan..

Ucu açık bırakılmış ama şöyle yorumladım;
İnsanın içinde hep iyi ve kötü diye bir taraf vardır,aslında bu yüzdendir ki dünya ne tam karanlık olacak ne de tam aydınlık.Asıl önemli olan kişinin kendisinin ve çevresindeki insanların iyi taraflarını ortaya çıkartabilmesidir..


avatar
(440) -
Off, çekilecek film değil doğrusu. Kaçırdığım yüzlerce zekice işlenmiş ayrıntı olmalı bu filmi anlamamış olmam için. Ki tevazu göstermeden rahatlıkla diyebilirim, öyle birşeye imkan yok. İzleme niyetinde olan arkadaşlara kolay gelsin diyorum ve Akira Kurosawa izlemek istiyorsanız "Ran" çok daha güzel bir seçim olur diye de ekliyorum. O yıllarda daha zor şartlarda çekilen daha güzel filmler var ama nedense bu IMDB denen listede onlardan eser yok.
5


default avatar
(61) -
Kişilerin anlatımları arasındaki geçişler daha anlaşılır işlenebilirdi, senaryo olarak çok güzel bir filmdi.


avatar
(574) -
1950 yılına göre konu ve kurgu bakımından şuanki bir çok amerikan filmine taş çıkarır. Özellikle oyunculuklar ve o hava sartlarında bu denli güzel bir yapım çıkması ise şaşırtıcı.
elimden gelse emeği gecen herkesi kucaklardım.
9


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film