Giriş Kayıt
En çok beğenilen yorumlar
avatar
(574) -
1950 yılına göre konu ve kurgu bakımından şuanki bir çok amerikan filmine taş çıkarır. Özellikle oyunculuklar ve o hava sartlarında bu denli güzel bir yapım çıkması ise şaşırtıcı.
elimden gelse emeği gecen herkesi kucaklardım.
9


avatar
(511) -
''İnsanlar hoş olmayan şeyleri unutur, sadece hatırlamak istedikleri şeyleri hatırlarlar.''

Adamda bir gülüş var, filmi sadece o gülüşü görmek için izleyebilirsiniz.
8


avatar
(440) -
Off, çekilecek film değil doğrusu. Kaçırdığım yüzlerce zekice işlenmiş ayrıntı olmalı bu filmi anlamamış olmam için. Ki tevazu göstermeden rahatlıkla diyebilirim, öyle birşeye imkan yok. İzleme niyetinde olan arkadaşlara kolay gelsin diyorum ve Akira Kurosawa izlemek istiyorsanız "Ran" çok daha güzel bir seçim olur diye de ekliyorum. O yıllarda daha zor şartlarda çekilen daha güzel filmler var ama nedense bu IMDB denen listede onlardan eser yok.
5


Yorumlar (26)
default avatar
(28) -
Açıkçası beğenmedim. Çünkü ortada dönen konu beni sarmadı. Ayrıca gereksiz kahkahalar ve ağlamalar kulağımı tırmaladı. Tavsiye etmem.
1


avatar
(817) -
Anlamadım neden başyapıt olduğunu. Filmin başlangıcında çok iyi şeyler geliyor dedim, ama film abartıdan ibaret. Ekstrem bir öykü varmış güya, anlatılıyor 3-4 kez. Tecavüz, cinayet öyküsü. Bu storytelling işini olayın içinde bulunan her karakter anlatıyor sırayla. Sıkılıyoruz biz bu arada. Çünkü ortada cidden karakterlerin abarttığı kadar kötü bir olay yok. Ve biliyorum yıl 1950 ama bu kadar kötü olmamalıydı dövüş sahneleri. Zaman zaman horrora da kayıyor film. O tonda gitse daha çok beğenirdim. Yakışırdı filmin atmosferine.

Bunların en sonunda gerçeği de öğrenemiyoruz. Gerçek önemli değilmiş çünkü. Önemli olan aslında kendimizi de yargılamamız imiş. Yok öyle bir şey. İyi De Banane? Der geçeriz böyle durumlarda çünkü.
6


avatar
(206) -
Gerçeğe olan bakış açısı ve herkesin kendi doğrusu var. O zaman gerçek doğru ne? Tema çok güzel ancak dakikalarca yürümeleri, yerlerde yatıp yuvarlanmaları, hele kulak tırmalayan ve hiç de gerçekçi olmayan kahkahalar ve ağlamaları beni temadan uzaklaştırdı götürdü. Final kısmında biraz daha yaklaşsam da aklımda temadan çok bunlar kaldı
6


default avatar
(1082) -
1950'de ki bir çok film ve diğer eserlere bakıldığını her filmin kendi teknikleri kullanması kendi fikirlerini yansıtması açısından ne kadar farklı ve sonrasında ise Rashômon'un ne kadar çarpıcı bir film olduğunu görebilirsiniz.

Ancak bunun teknik ve yaratıcı bir başarı olduğu açıktır. Oyuncu kadrosu, aynı zamanda Kurosawa'nın filmlerinin neredeyse tamamında olduğu gibi, fotoğrafın ne kadar iyi çalıştığına dair kredi payını da hak ediyor.

Ormandaki atmosferle muazzam bir iş yapıyorlar. Mükemmel ışık açıları ile güzel kareler bizlere sunuyorlar..

Oyunculuk söz konusu olduğunda,Toshiro Mifune'nin filme katkısının ve çıkardığı işin çok tiyatral olduğunu söyleyelim.Gerçek bir japon klasiği diyebilrim..

Film notum:10/9
9


avatar
(391) -
Akira Kurosawa'nın en iyi filmlerinden biri. Hatta belki de en iyisi Shimura ve Mufine ikilisinin oyunculuğuna zaten diyecek bir şey yok. Öykü olarak akranlarından çok farklı. Öyle izleyip geçilecek bir film değil. Çoğu diyaloglar adeta birer vecize gibi...
10


avatar
(511) -
''İnsanlar hoş olmayan şeyleri unutur, sadece hatırlamak istedikleri şeyleri hatırlarlar.''

Adamda bir gülüş var, filmi sadece o gülüşü görmek için izleyebilirsiniz.
8


avatar
(164) -
Akira gibi bir yonetmenin elinden ciktigi cok belli. Gereksiz yere cumleler yok, anlatilmak istenen ne ise izleyicinin tam gozu onunde. Ama bende o mukemmelligi yakalayamadi. Islenen bir sucun farkli hikayelerle tekrar tekrar izliyoruz ama beni bir sureden sonra sikti diyebilirim. Vermek istedigi mesaj guzel ama felsefi bir altyapisini goremedim. Birkac ozlu soz de puanimi yukseltecek degil.
Her zamanki gibi Toshirô'nun performansi dillere destandi. Izlememi saglayan ana etmen oydu ve izlemeye devam etmemdeki etmen de o oldu. Japon Sinemasi icin belki cok basarili örneklerinden birisidir ama benim gozumde dunya sinemasinin sadece basarili orneklerinden. 7.4/10
7


avatar
(140) -
Gerçek, herkese göre değişebilir. 'Sanırım insanlığa olan inancımı sürdürebilirim.' bu replik iyiydi, Üstata yakışır bir başyapıt.
9


avatar
(1418) -
Bu filmi bugün ikinci kez izledim. İlk izlediğimde kaçırdığım ayrıntıları yakaladım ve çok beğendim. Bir cinayet ve tecavüz suçunun, olaya tanık olanlar tarafından farklı şekilde anlatılışı çok etkileyiciydi. İnsanların ne kadar bencil ve yalancı olduğu vurgulandı ki bu yanlış sayılmaz. Güneşin ilk kez görüntülendiği bir film olarak sinema tarihine geçen Rashomon, izlemesi kolay bir film. Repliklerin tamamı ve çekimler çok güzel. Tavsiye ederim.
9


avatar
(93) -
Gerçek herkese göre değişir mi? Bu sorunun aslında cevabı o kadar da karmaşık değil. Gören özne salt kendi gördükleriyle olayı nesnel olarak ele alamaz. Film de tutkular, intikam en çok da gurur gibi duygular vasıtasıyla olayı kendi gerçekliğine uyarlayan karakterler ve yağmurun karakterlerin yalanlarını temizlemek istercesine yağışı çok sade bir anlatıyla verilmiş.
10


avatar
(62) -
Açıkçası hiç kendimi kandırmayacağım beklediğim kaliteden düşük bir film izledim hele ki Akira Kurosawa standartlarını baz alacak olursak bana vasatın altında bir film gibi geldi. Filmde hoş olan birkaç geniş plan çekimi ve onun dışında katil kim filmlerinin öncülerinden olduğundan takdiri fazlasıyla hak ediyor insanın kıyası böyle bir yönetmen olunca doğal olarak beklentisi de yüksek oluyor.

Hikaye daha derin mesajlar ise daha yoğun verilebilirdi birkaç replik ile kimse bütün felsefeyi anlayamaz ha hitap ettiklerim anlayacak olanlar gerisi hikaye diyorsa orasını bilemeyeceğim filmi yapanların.
7


avatar
(220) -
Kusursuz bir başyapıt. Zamana ve mekana indirgenemeyecek, bütün insanlığa dokunan müthiş bir yapım.

Sürprizbozan: Göster
10


default avatar
(42) -
Film iyi hoşta repliklerde güzel ancak tek sevmediğim nokta adamların kılıç kullanımı yerlerde sürünmeleri hiç hoşuma gitmedi şahsen o sahnelerde
Sürprizbozan: Göster


default avatar
(151) -
Bir cinayeti 3 farklı kişiden dinliyoruz.Olayların işlenişi ve bağlantısı çok iyi olmuş.Mutlaka izleyin ...


avatar
(217) -
Çok doğru sözler kullanılmış.Farklı açılardan anlatılan olay benim hoşuma gitti.
Sürprizbozan: Göster
8


avatar
(86) -
Evet film gayet güzeldi mekanlar olsun oyunculuklar müzikleri olsun gayet iyi idi bu filmi aksiyon filmi gibi izlemeyi düşünenler izlemeyi düşünmesinler bence bide IMDB Top 250 güzel liste

9.0/10
9


avatar
(161) -
Akira Kurosawa'yı dünyaya tanıtan film. En sevdiğim Uzakdoğu sinemasının Japonya olmasına doğrudan etki eden yönetmen. Bir adam öldürülüyor, bir kadın tecavüze uğruyor. Dört kişi, bu olayları farklı şekillerde anlatıyor... Müzikler çok başarılıydı. Giriş sekansı, ilk cümleler, son sahneler ve çekim teknikleri ile çok kaliteli bir film.
8,7/10
8


avatar
(346) -
Farklı bakış açılarıyla bir cinayetin aydınlanması.
Ama hangisi doğruyu söyledi?
Çok acaip ve orjinal bir film(Dikkatinizi çekerim 1950 yapımı.)
Daha öce seven samurai ı izlemiştim ve ondan da böyle bir tat almıştım.
Hiç sıkmadı zaten süresi de 1.30.
Filmin taşıdığı anlam ve verdiği mesajlar beni içine çekti.
Yönetmenin diğer filmlerini de izlemek lazım onlardan da çok orjinal şeyler bekliyorum.
9


default avatar
(23) -
Bu filme güzel demek için izlenen herşeyden zevk almak gerekir diye düşünüyorum.

Sürprizbozan: Göster


Çok saçmaydı gerçekten. Zaman kaybı. Hem de çok büyük.


avatar
(88) -
Gerçeğin göreceliğinin ortaya konulduğu film Akira Kurosawa'nın sinemasının uluslararası alanda duyulmasını sağlayarak hem Japon Sinemasını hem de Kurosawa'yı sonraki yıllarda daha değerli yapıtlar koymaya teşvik etmiştir.

Tom Tykwer'ın Lola Rennt'i Rashomon'un kurgusal anlatımından etkilenerek ortaya konulmuştur.

Rashomon'da Akira Kurosawa sinemasının biricikliği ortadadır. Gerek kamera kullanımı, gerek oyunculuklar üstün bir senaryo ile desteklenerek filmi başyapıt haline getirmişlerdir.

İzlenmeyi hak eden bir film.
7


‹ Önceki 1 2 Sonraki ›
Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film