Giriş Kayıt
İstanbul'un Fethi (1951)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
kurt_thewolf

İletiler: 9499

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kurt_thewolf
 İstanbul'un Fethi (1951)
Ya Bizans beni alır, ya ben Bizans'ı...

Özel kişiler, özel olaylarla anılır...

Yaklaşık 1000 yıllık Anadolu tarihimizde nice başarılar kazandık; ama bunlardan bir tanesi tüm dünyayı etrkileyerek nam salmıştır. Bir çağı sonlandırıp, yeni bir çağın kapılarını aralandıran bu başarı İstanbul'un Fethi'dir.

resim

İSTANBUL'UN FETHİ - 1951

Istanbul'un fethi
1951
İstanbul'un Fethi
Macera / Dram / Tarihi95 dk

Yönetmen: Aydin Arakon
İstanbul'un fethinde görev alan bir grup kahramanın hikayesi | Gönderen: Chaotic Cinema...
6.9 (655 Oy)

Türk Sineması'nın mazide kalmış eserleri arasından kurtarabildiğim bu eser, az sayıdaki tarihi savaş olaylarını anlatan diğer eserlerden ayrı bir yere sahiptir. O dönemin imkanlarına (ya da imkansızlıklarına) bakılmaksızın, elde edilebilecek en iyi eseri oluşturmak adına insan hayatı riske atılmıştır. Bu eserden kısa bir hatırlatma olsun.

Ya Bizans beni alır, ya ben Bizans'ı...

Osmanlı'nın yükselme dönemleri... Toprakları oldukça geniş bir alana yayılmış. Göz alabildiğince geniş arazi, himaye altındaki pek çok millet ve bu topraklar arasında sıkışıp kalan Bizans, bir hıçkırık gibi Osmanlı'nın bedeninde...

Türk Sineması'nın klasikleşen tablolarının bulunabileceği bu eserde, anlatılan konu ile beraber oyunculukta ön plana çıkarılmış. Özellikle de konunun kilit oyuncularının canlandırdıkları karakterler oldukça iyi tasvir edilmiş. Misal; Fatih Sultan Mehmet, görünüş olarak pek heybetli olmasada, konuşma ve mimiklerde son derece sivri, çevik ve atılgan bir padişah olarak tasvir edilmektedir. Osmanlı askerleri, tarih kitaplarından bildiğimiz pos bıyıklı, sivri bakışlı insanlar; Bizans askerleri ise püskülleri sarkan etekleriyle klasik Roma-Yunan askerleri olarak göze batıyor. (Bkz: ''Truva'')

resim

Konu olarak oldukça entrikaya yer verilen eserde sadece savaşarak İstanbul'un alınması anlatılmıyor. Fetih öncesi birçok hazırlık tamamlanmış... Bunu belirtmek içinde film, Fatih'in İstanbul surları için özel olarak döktürdüğü o muazzam topları kontrol etmesiyle başlar. Bizler filmde, fetih için yapılan 6 aylık hazırlık sonrasını görmekteyiz.
Eserin bir yarısı Fatih'in İstanbul'u alabilmek için girdiği uğraşları, diğer yarısı da Fatih'in fetih öncesi bilgi toplatmak için İstanbul'a gönderdiği Ulubatlı Hasan, Hızır ve Mustafa'nın çabalarını anlatıyor.

resim

Savaş sahnelerindeki acemilik çoğu zaman gözlerimize takılıp eserin sürükleyiciliğini bölsede, zamanın koşullarında bu sahnelerin ne derece tepki uyandıracağını düşünerek yapılan acemilikleri görmezden geliyorum. Çoğu sahne bizlere oldukça tanıdık gelebiliyor. Meşhur ''Kara Murat'', ''Battal Gazi'' filmlerinden alışık olduğumuz o klişe sahneler tekrar tekrar önümüze seriliyor. Bir Osmanlı askerinin, karşısındaki 5-6 Bizans askerini kılıcının tek hamlesiyle yere serme klişesi...
Dikkatlerden kaçmayan bir nokta da, Bizans komutanının ''Tanrı'' demesi gereken yerde ''Allah'' demesi ki, bu epey büyük bir hata.

Diyaloglar oldukça etkileyici. Bu eserdeki en güzel diyalogları Fatih Sultan Mehmet ile Lala arasındaki diyaloglar olarak gösterebilirim.
Fetih esnasında Osmanlı gemilerinin karadan kızaklarla Haliç'e indirilme sahnesi, o dönem için mükemmel bir olay olsa gerek. Özellikle İstanbul surlarına yapılan akınlardaki görsel ve savaşsal teknikler, günümüz filmlerine (''Yüzüklerin Efendisi'', ''Cennetin Krallığı'') taş çıkartacak inandırıcılığa ve özene sahip. İzlerken inanamayacağım ustalıklarla karşılaştım eserde. Bu da eserimizin bizlere sürprizi olsa gerek.

resim

İzlenmesini tavsiye edeceğim, güzel bir tarih filmi İstanbul'un Fethi. Filmde Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran Sami Ayanoğlu'nun oğlu Bora Ayanoğlu, filmden yaklaşık 20 yıl sonra ''Kara Murat'' filmlerinde Fatih Sultan Mehmet'i oynamış. Ayrıca film 1972 senesinde renklendirilerek tekrar gösterime sunulmuş. Umarım yakın bir tarihte bu konu tekrar işlenir ve biz izleyicilerin beğenisine sunulur.

İletiTarih: 22 Ağustos 2010 17:09
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kuzeydebiryer

İletiler: 10891

facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kuzeydebiryer
Bu güzel inceleme yazısı için teşekkürler sevgili kurt_thewolf Saygılar Uzun zamandır aklıma getirmediğim bir şeyi hatırlamış oldum bu sayede. Bir tarihimizi ele alan büyük bir yapım yapamayacak mıyız? Bu soruyu benim gibi bir çok sinema izleyicisi sormuştur herhalde. Bu konuda ümidi bir kenara bırakıp neler yapmışız diye bakmayı da ihmal etmeyelim. Çocukluğumda bu filmi izlediğimi hatırlar gibiyim. Özellikle Ulubatlı Hasan'ın Surun tepesine çıkıp bu büyük kentin bizim toprağımız oluşunu simgelediğini hatırlıyorum. Eğer farklı bir film ile bu yapımı karıştırmıyorsam.

İletiTarih: 22 Ağustos 2010 17:21
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
StyLe
P2P Uzman

İletiler: 544

Özel mesaj gönder
StyLe
P2P Uzman
Anadoludaki tarihe eğer Amerika sahip olsaydı, abartısız olarak bundan en az 100 film çıkarırlardı. The Patriot gibi güzel fakat başyapıt sayılmayacak bir filmi nasıl pazarladıklarına bakınca; bir İstanbul'un Fethi, bir Kurtuluş Savaşı ellerinde olsaydı, neler yaparlardı; hayal bile edemiyorum.

Koskoca fetih şu uyduruk filmle anlatılıyor ve önümüze tavsiye olarak konuluyorsa, diyecek pek birşey yok. Lafım, yapımcı ve yönetmen diye geçinenlere -gerçi onların bu durumu taktiğını da hiç sanmıyorum.

İletiTarih: 22 Ağustos 2010 17:25
En son StyLe tarafından 22 Ağustos 2010 17:47 tarihinde değiştirildi.
sesizadam

İletiler: 2723

Özel mesaj gönder
sesizadam
Bazılarının anlatacak çok şeyi vardır. Bazılarının çok şeyi olsa da anlatmasına gerek yoktur. 1453 demek bile yeter, anlayana.
Birde 13 vardı. yakaladım

Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Saygılar

İletiTarih: 22 Ağustos 2010 17:36
Abaddon
Emektar

İletiler: 703

Özel mesaj gönder
Abaddon Emektar
Bundan 3-4 sene önce bazı haber bültenlerinde Kültür ve Turizm bakanlığının desteği ile 120 milyon YTL bütçeli, Çanakkale Savaşını anlatan bir film çekileceği söyleniyordu. Duyduğumda çok sevinmiştim açıkçası ama yalan oldu herhalde. Şimdide yapımcılığını Faruk Aksoy'un üstlendiği İstanbul'un Fethini anlatan bir film çekiliyormuş. Hatta Faruk Aksoy'un; "Ben taşın altına elimi soktum ve altından kalkacağıma inanıyorum. Öyle bir film yapacağım ki, kendimizle gurur duymayı öğreneceğiz
Böyle fetih mi olur, böyle Fatih mi olur, bu reva mı? denilecek bir film yapmam. Yaparsam da o filmi çöpe atar, çıkarmam. Ama çok güzel bir film yapacak, bu filmle Türk sinemasının çıtasını yukarı çıkaracağım. Herkes bu filmden sonra, yaptığımın daha iyisini yapmak zorunda kalacak
; sözleri beni büyük bir beklenti içerisine sokmuştu ama filmin fragmanı diye dolaşan videoyu izleyince açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Arkadaş 1997'de çıkan Age Of Empires'ın trailerı bile daha gerçekçiydi.

İletiTarih: 23 Ağustos 2010 01:31
tekrar

İletiler: 46

Özel mesaj gönder
tekrar
« xxxmanuel » yazdı:
Bundan 3-4 sene önce bazı haber bültenlerinde Kültür ve Turizm bakanlığının desteği ile 120 milyon YTL bütçeli, Çanakkale Savaşını anlatan bir film çekileceği söyleniyordu. Duyduğumda çok sevinmiştim açıkçası ama yalan oldu herhalde. Şimdide yapımcılığını Faruk Aksoy'un üstlendiği İstanbul'un Fethini anlatan bir film çekiliyormuş. Hatta Faruk Aksoy'un; "Ben taşın altına elimi soktum ve altından kalkacağıma inanıyorum. Öyle bir film yapacağım ki, kendimizle gurur duymayı öğreneceğiz
Böyle fetih mi olur, böyle Fatih mi olur, bu reva mı? denilecek bir film yapmam. Yaparsam da o filmi çöpe atar, çıkarmam. Ama çok güzel bir film yapacak, bu filmle Türk sinemasının çıtasını yukarı çıkaracağım. Herkes bu filmden sonra, yaptığımın daha iyisini yapmak zorunda kalacak
; sözleri beni büyük bir beklenti içerisine sokmuştu ama filmin fragmanı diye dolaşan videoyu izleyince açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Arkadaş 1997'de çıkan Age Of Empires'ın trailerı bile daha gerçekçiydi.

Faruk Aksoy'un Fetih isimli filminin fragmanı henüz çıkmadı izlediğiniz fragman muhtemelen panorama tarih müzesine ait.

Üstelik kendi sitelerinde herhangi bir bilgi de yok..

İletiTarih: 26 Ocak 2011 00:11
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 6 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film