Giriş Kayıt
Up in the Air/Aklı Havada/Havalandım da Duruldum
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
McFly
Müdavim


Kayıt: 28.04.2009
İletiler: 12364
Şehir: Zonguldak


twitter Özel mesaj gönder
McFly Müdavim
 Up in the Air/Aklı Havada/Havalandım da Duruldum
Up in the Air/Aklı Havada/Havalandım da Duruldum

Up in the Air
2009
Up in the Air
Dram / Romantik109 dk

Yönetmen: Jason Reitman
Film, kendini hayattan izole ederek, tek başına mutlu olduğunu düşünen bir adamın (Ryan Bingham) hayatına özenti uyandıracak sahnelerle başlamaktadır. Bingham'ın yaptığı iş sürekli seyahat etmesini gerektirmektedir. Bingham, bu işi sevmekte ve avantajlarından...
7.4 (349,792 Oy)


Up in the Air/Aklı Havada/Havalandım da Duruldum


Yazan:Ümit Açık


resim


George Clooney, özellikle son dönemde içinde yer aldığı filmlerle sinemasal kredisi son derece yüksek birisi. Kredi, çok “ekonomik” bir tabir oldu, değiştirelim. George Clooney, özellikle son dönemdeki film seçimleriyle neredeyse her yaptığına kefil olabileceğimiz bir isim. Kefil de fazla hukuki oldu şimdi. Bu film için fazla ayakları yere basan tabirler oldu bunlar. En iyisi ismi Up in the Air / Aklı Havada olan bir filme yakışır şekilde -bir yazılığına- biraz uçalım.

Clooney 2002 tarihli Confessions of a Dangerous Mind’dan bu yana süper filmler çeken bir adam (çekme fiilini hem yönetmek anlamına hem de oynamak anlamına çekebiliriz). Arada Leatherheads gibi “eh” bir film çıksa da gayet umut veren yönetmenliğinin yanına bulunduğu her kadraja kalite katan oyunculuğu ekleyince ne yapsa izlenen adamlardan biri oluyor George Clooney. Şahsen Clooney gibi, Jeff Bridges gibi, Kevin Spacey gibi adamlar kameranın önüne oturup keçilere baksa dahi izlerim. Ne yapsa izlenecek bu adam da 2010un ilk günlerinde iddialı bir filmle geliyor ve küçük yaşta hamile kalan Juno kardeşin dertleriyle boğuştuktan sonra bir kaçış arayan yönetmen Jason Reitman’la birlikte “Aklı Havada” olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin amacı, esas görevi çalışanları işten çıkartmak olan bir adamın, Ryan Bingham’ın, başına gelenleri anlatmak. Peki bu Ryan nasıl bir adam, havada yaşayan bir adam. Uçaklarda oturup otellerde yatan, tek kişilik ufak menülerden yiyip paketlenmiş mini sabunlarla elini yıkayan bir adam. Komşusu yok, kankası yok, sevgilisi yok. Sadece işi var elinde. Atlıyor uçağa, gidiyor Wichita’ya, işi gereği tanımadığı insanları işinden kovuyor (çünkü çalışanların patronlarında işçilerini kovacak cesaret yok) gidiyor otelde kalıyor, tekrar atlıyor uçağa, başka bir eyalet, kovulacak başka insanlar, yatılacak başka oteller, binilecek başka uçaklar. En büyük hayali on milyon uçuş mili biriktirmek olan birisinden bahsediyoruz. Bu karakter size kimi çağrıştırıyor bilmem ama benim aklıma iki kişiyi getiriyor: Fight Club filminin başlarında hayatından bezmiş şekilde iş seyahatlerinden bahseden anlatıcı Edward Norton ve daha önce gittiği bir yere ikinci gez gitmeyi kendine azap addeden Yusuf Atılgan karakteri Aylak Adam. Hadi popüler Fight Club’a dokunmayalım ve Ryan için son tanımı yapalım: hayatı sürekli kendini yenilemek olarak gören ve yaşamındaki tüm maddi manevi bağların sırtına binmiş birer yük olduğunu düşünen bir “çalışan aylak adam.”

Filmin açılımı ise Ryan Bingham’ın hayatına iki kadının girmesiyle başlıyor. Biri işten, biri aşktan. İşten olan, Bingham’ın çalıştığı (işten kovma?) firmasına gelen ve firmadaki yetkililerin yaptığı bütün işleri (”kapı kapı dolaşıp çalışanlarınız itinayla kovulur”) görüntülü konferans yöntemine aktararak büyük kârlar elde edilebileceğini savunan genç beyin aka çömez Natalie (harika oyunculuğuyla Anna Kendrick için bir alkış). Aşktan olan ise yine kendisi gibi uçaklardan uçak, otellerden otel beğenen karakterdeki gezici güzel Alex (her zamanki “meraklısına” güzelliğiyle Vera Farmiga). Ryan Bingham bir yandan elindeki işi ve alışkanlıklarını yeni teknoloji sayesinde tamamen değiştirmeyi planlayan genç Natalie’yi “bak bu iş böyle yapılır, yüzyüze görüşmenin de bir saygınlığı vardır” demek için ülke ülke gezdirip iş kovma anlarına stajyer yaparken, diğer yandan sadece karşılaştığı anlarda aşk yaşadığı Alex ile daha çok karşılaşmanın planlarını yapıyor. Bu da yavaş yavaş, yaşam tarzını gözden geçirmesine neden oluyor.


resim


“Havada” kelimesini gökteki bir şeyi anlatmaktan ziyade, belirsizliği, boşluğu ve eksikliği anlatır dilimizde. Bingham’ın havada geçen bu yaşantısı da bir raddeden sonra kendisine “havada” gibi gelmeye başlıyor; bağlılık, aile, yuva gibi kelimeler yaşadığı olaylarla birlikte karşısına çıkıyor ve olay dönüp dolaşıp Bingham’ın seçimine kalıyor: havada olmaya devam mı edecek yoksa ayaklarını yere indirip bağlılık dolu bir hayata adım mı atacak?

“Yeter filmi anlattığın” diyenlere burada hak vermeli ve durmalı. Walter Kirn’in aynı isimli romanından uyarlanan filmin senaristler tarafından bir takım değişikliklere uğradığını bilmek bu aşamada önemli. Filmin içindeki bazı manevralara “aaa bu nerden çıktı şimdi” diyecek seyirciye rehberi olması açısından özellikle. Ancak hangi manevraları yaparsa yapsın başından sonuna kadar keyifle izlenen bir seyirlik olma özelliği kaybolmuyor Up in the Air’ın. Clooney, Farmiga ve özellikle Kendrick’in oyunculukları, yardımcı rollerdeki J.K. Simmons, Jason Bateman ve Zach Galifianakis gibi bilindik yüzlerle de epey zenginleşiyor ve filmin iş gücüne güç katıyorlar. Çocukluğunda Ghostbusters’ın setinde yatıp kalkan, aileden sinemacı Jason Reitman ise özellikle “This Land is Your Land” (coverı) eşliğinde gökten çekilmiş planlarla gerçekleşen nefis açılıştan itibaren seyirciyi filmin içindeki koltuklardan birine oturtmayı başarıyor.

6 dalda Altın Küre adaylığı kazanan film yakından bakınca pek öyle Oscar süpürücüsü bir film gibi gözükmüyor. Yine de akademi bir çılgınlık yapıp filmi ödüle boğarsa şaşmamalı (Anna Kendrick ödül için sahneye çıkarsa hiçten şaşmamalı). Özellikle büyük 2009 krizinden sonraki zamanlamasıyla meslek, işten ayrılma ve boşluk kavramları üzerine bizi epey düşündüreceğe benzeyen filmi yine de kaçırmamak ve George Clooney’in keçilere baktığı filmini beklemeye geçmek yerinde olur.
Yazan:Ümit Açık

İletiTarih: 07 Mart 2010 23:20
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
nepenthenKayıt: 03.04.2010
İletiler: 27Özel mesaj gönder
nepenthen
Up In The Air filmi beni gerek işleniş bakımından gerek cast bakımından hayal kırıklığına uğratan bir filmdi. Beyazperde'nin bir ticari pazar oldugunu düşünürsek ( ki böyle olmamasını dilerdim. ) George dışında yakışan birşey yoktu karelere.Filmde paldır küldür anlatılan konu, sıradanlaşmış ve derinlikten uzaklaşmış.İzleyiciyi rahat rahat koltuğuna yayılmasını sağlayan ve hiçbir endişe, huzursuzluk duygusu yaratmayan bir gösteri ile karşıkarşıya kaldım.Bizden biri olarak göremedim karakterlerin hiçbirini.Hoşlandığı kadının evli olduğunu öğrendiğinde bile sadece otel odasının camından 3-5 saniye izliyoruz yıkımını ki eğer bir yıkım varsa perde de , bunu bile anlamıyorsunuz. Sanırım sevgili Jason Reitman hisedilen burukluğu ve şaşkınlığı anlarız diye korkmuş. Nihayetinde sıradan bir filmdi benim için.
-bahar-

İletiTarih: 03 Nisan 2010 14:42
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
cemertemKayıt: 10.09.2010
İletiler: 10
Şehir: Trabzon


Özel mesaj gönder
cemertem
son derece iyi bir sinema örneği. oyunculuklardan müziklere, görüntü yönetmenliğinden kostümlere kadar birinci sınıf profesyonel bir iş.

İletiTarih: 06 Şubat 2011 17:02
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 3 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film