Giriş Kayıt
The Road (2009)
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
furiousthing
Eski Yönetici

İletiler: 1456

Özel mesaj gönder
furiousthing Eski Yönetici
 [Spoiler] The Road (2009)

resim

Şu sıralar oldukça revaçta olan bir konuyu işliyor filmimiz. Her daim konuşulan, ha geldi ha gelecek denilen küresel ısınmanın etkilerinin baş gösterdiği bir gelecekte geçiyor. Filmin bir bölümünde yaşlı bir adamın dediği gibi; “Bunun geleceğini biliyordum. Bunun ya da benzer bir şeyin. Uyarılar vardı. Bazıları dalavere olduğunu düşünüyordu, bense hep inandım.” Evet, tıpkı şu anda olduğu gibi; kimimiz inanıyor, kimimiz dalavere deyip geçiyoruz. Peki ya gerçekse? Gerçekten böyle bir dünya bekliyorsa bizi? Bitki örtüsünün yok olduğu, güneşin tek bir ışığını bile göremediğimiz o günler gelse, ne yapardık?

İşte hikâyemiz bu şekilde ilerliyor. Bir baba ve oğlunun yaşam mücadelesini anlatıyor bizlere. “Yaşamak için kimseye güvenme!” diyen bir baba ile tertemiz bir kalbe sahip oğlunun yol hikâyelerini aktarıyor bizlere. İyilik ile kötülük arasındaki o ince çizgiyi, hala birçok şeyin farkına varamayan, bir çocuğun saflığını, güzelliğini taşıyan oğluna öğretmeye çalışıyor babamız. Biliyor ki, bir süre sonra oğlunun yanında olamayacak, tek başına kalacak olan oğlunun, dünyanın yeni sahiplerinin; “yamyamların” elinde bir yemek olmasını istemiyor. Kimseye güvenmiyor. Yolda karşılarına çıkan her kim olursa, kadın ya da erkek, yaşlı ya da genç herkese potansiyel “kötü adam” gözüyle bakıyor. Yılların verdiği o acılar duygularını köreltmiş artık. Tek sevgisi oğluna ve rüyalarında gördüğü karısınadır artık. Ancak oğlu ise, hala tertemiz, sürekli insanlara yardım etmek için can atıyor. Babasının katı tavırlarına anlam veremeyip, isyan ediyor bir anda. “Yeni dünyanın meleği” oluveriyor. Ancak o ne yaparsa yapsın baba hala katı. Tek derdi oğlunu korumak, onu kendinin olmadığı bir yaşama hazırlamak. Eli sürekli tetikte, her an intihar edebilmek için iki adet kurşun saklıyor; Biri kendine, diğeri oğluna… En ufak bir seste irkiliyor, herhangi bir tehlike anında silahını önce oğlunun kafasına dayıyor. Bir an, “Böyle bir durumda kalsam ben ne yapardım?” diye sormadan edemiyoruz kendimize. Çeker miydik tetiği? Her şeyi geride bırakıp gidebilir miydik? Kıyabilir miydik bir anda hayatımıza? Tüm o çekilen acılar, tüm o karanlığa gömülmüş dünya, açlık, susuzluk, her an “kötü adamlarla” karşılaşma riski, bizi bu raddeye getirir miydi acaba? Hikaye oturup düşünmeye sevk ediyor bizleri…

“Peki, hiç mi güzel bir şey yok?” dediğinizi duyar gibiyim. Anca rüyalarda… Hikâyemizin babası, o eski günlerini, duygularını sadece ve sadece rüyalarında yaşıyor. Filmin bir bölümünde dediği gibi, “Ona diyorum ki, rüyanda kötü şeyler olduğunu görüyorsan, bu, hala mücadele ediyorsun, hala hayattasın demektir. Rüyanda iyi şeyler olduğunu görmeye başlarsan, işte o zaman endişelenmelisin.” Bunu oğluna öğretmeye çalışırken kendisi güzel rüyalar görmekten alı koyamıyor kendini. O güzel karısını görüyor sürekli rüyalarında, bir anlıkta olsa kendini o pis, gri dünyadan alıyor ve düşler ülkesine götürüyor. Oysa karısı kendi seçimini yapmıştı bir süre önce. Daha fazla dayanamamış ve karanlığa yürümüştü fütursuzca. Yanında oğlunu da götürmek istemiş ancak kocası izin vermemişti. Karısını da engellemeye çalışmıştı, ancak bu kadar acıya dayanamıyordu artık, herkesin yaptığı ve kurtuluş gözüyle bakılan seçeneği değerlendiriyordu, nam-ı diğer “intiharı”. İşte hikâyemiz tam da burada başlıyor ve bizleri alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor. Öyle bilimkurgu aramayın, heyecan da beklemeyin bu filmden. Sadece siz ve çocuğunuz olduğunu düşünün o iki karakterin. “Ne yapardık?” deyin kendi kendinize…

Baba rolüyle karşımıza çıkan Viggo Mortensen yine harika bir oyunculuk sergilemiş. Öte yandan, oğul karakteriyle Kodi Smit-McPhee ise, gri ve ölü bir dünyada kaybolmayan saflığı ve temizliği bize müthiş bir şekilde aktarıyor…

İletiTarih: 31 Ocak 2011 19:48
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024