Giriş Kayıt
Seraphim Falls [2006]
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
Karakush
Yorumbaz

İletiler: 1

Özel mesaj gönder
Karakush Yorumbaz
 Seraphim Falls [2006]

Seraphim Falls David Von Ancken tarafından yönetilmiş bir western fillmi; tarzda Aksiyon, Dram, Gerilim olarak tanımlansa da sadece dram kısmını yer yer görebiliyoruz. Ben daha çok kovalamaca western olarak yeni bir tarz uydurayım. Filmin başrol oyuncularını görünce Liam Neeson ve Pierce Brosnan -filmografileri ve performanları herşeyi ortaya koyuyor- filmden en azından aksiyon tarzında çok beklentileriniz oluyor. Girişi seyretmeye başlayınca da koltuğunuzun arkasına kurulup işte budur diyorsunuz. Hikayeye biraz gizem birazda şaşırtmaca konulunca tadından yenilmez gibi gelen film ilerledikçe özellikle mantık hataları ve aksiyonsuzlukla birleşince kabak tadı veriyor. Filmin bir çok kısmında neden yahu deseniz de en önemli kısım yaralı kişinin yarasının üstüne yatması hem de yerde. Bu bence seyirciye en büyük saygısızlık. Makyaj ve önemli çekimlere iyi para harcanmadığı görülebiliyor.
Yönetmen David Von Ancken genelde dizi film çekimleri ile ön plana çıkıyor, açıkçası çalışmalarıyla fazlaca bilgim yok ama dizilerden iyi para kazanılır diye düşünüyorum. İnsan kazandığını buraya yatırır diyeceğim ama bu hikaye ve senaryoya ben olsam para yatırmazdım. Kovalamacalarda belirli etaplar ve o etaplarda hikayeler üretilerek hikaye ve film zenginleştirilir. Burada da yaklaşık beş bölüm var. Giriş bölümü gerçekten güzel olmuş ama sonraki etaplarda hiç bir renk ve aksiyon yok. At öldürme kısmı gerçekten çok ama çok vasat. 1972 çekimi Jeremiah Johnson (Sydney Pollack) sahneleri 38 yıllık bir arayla bunun çok önünde diyebilirim. Bir diğer etap olarak değerlendireceğimiz kızılderili ve iksir satıcısı kadın figürleri filme absürdlük katmakta ama ne oluyoruz yahu demekten de kendimizi alamıyoruz. Bu ana kadar realist anlatımla devam eden film birden bu karakterleri koyunca hayal mi görüyorlar yoksa diye kendi kendimize sormamıza neden oluyor. Şahsi kanaatim Liam Neeson ve Pierce Brosnan çekimler sırasında iyi bir işin içinde olduğunu düşünüyorlardır (At sahnesi hariç) çünkü parça parça (farklı zamanları) çekilen film sonradan birleştiriliyor. Ama filmin tamamını seyrettilerse, iyi bir para almamışlarsa "biz ne yapmışız ya" dediklerini duyar gibiyim. Evet iki oyuncu da rolünün hakkını dört dörtlük veriyorlar ama filmi kurtarmaya yetmiyor bence. Giriş, orman içi mücadelesi bir de eski anıların çekildiği sahnelerin dışında bir şey yok.
Film aynı zamanda sosyal bir mesaj vermeye çalışmaktadır;
Sürprizbozan: Göster
filmin ismini tek tanrılı dinlerde (Yahudi, Hıristiyan ve İslam) göğün en yüksek katında altı kanatlı olarak tasvir edilen ateşten varlıklar olan Seraphim meleklerinin ismi verilmiş. Seraphim'in Düşüşü. Tabii bu benim yorumum.

İletiTarih: 18 Temmuz 2018 23:00
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
R3hab
Cinema mondiale
Eski Yönetici

İletiler: 2025

E-Posta gönder Özel mesaj gönder
R3hab
Cinema mondiale
Eski Yönetici
Ellerinize sağlık. Saygılar

@Karakush
İletiTarih: 19 Temmuz 2018 00:12
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film