Giriş Kayıt
Soul Kitchen: Ruhumuzun Mutfağı
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
McFly
Müdavim


Kayıt: 28.04.2009
İletiler: 12364
Şehir: Zonguldak


twitter Özel mesaj gönder
McFly Müdavim
 Soul Kitchen: Ruhumuzun Mutfağı
Soul Kitchen: Ruhumuzun Mutfağı

resim

Soul Kitchen: Ruhumuzun Mutfağı

Yazan: Yıldıray Kibar


resim


Fatih Akın sineması üzerine daha yeni yoğun bir süreçten çıkmıştım. Özellikle Kısa ve Acısız ve Duvara Karşı ile ilgili makale yazma çabamdan ötürü filmlerindeki uzaklaşma, gitme, yabancılaşma metaforları sarmıştı her yanımı. Soul Kitchen izlemeden önce de az çok bu tür duygusal etkileşimler verecek bir film ile karşılaşmayı bekliyordum. Film bunun çok tersi bir konumda çıktı. Bugüne kadar genellikle huzuru uzaklarda arayan Fatih Akın; sabit kalmaya ve orayı korumaya çağırıyordu bu kez. Davet ettiği yerin cazibesi bir yana bu temel değişiklik neye işaretti acaba diye düşündüm. Sanat yapıtlarında yaratıcı ne kadar nesnel davranmaya çalışsa da öznel dokunuşlar mutlaka olur. Sanırım Fatih Akın da kişisel arayışını sona erdirmiş diye düşündüm. Bu düşünceyle şehrin kenar mahallelerinden birinde konuşlu Soul Kitchen’a gitmeye karar verdim. Gittim ve sevdim.

Yaşlı Socrates Demir Gökgöl sürprizi dışında kadrolu oyunculardan Adam Bousdoukus, Moritz Bleibtreu ve Birol Ünel hazır ve nazırdı. Başrol alma sırası Adam Bousdoukus’a gelmiş bu kez. Bu sıra işi bile hoşuma gidiyor neden bilmem. Senaryoda parmağı olmasının da etkisi olabilir.

Zinos(Adam Bousdoukus) ile karşılaştığımızda; eski bir depo-fabrika benzeri yapıdan bozma bir restauranta, güzel sevgilisi Nadine(Pheline Roggan) ve enteresan arkadaşlara sahip olduğunu görüyoruz. Restaurant’ı vasat fast-food ürünler yapan ve maliyetini anca karşılayabilen bir yer. İçinde soul müzikler çalıyor. Gitarist yardımcısı ve ressam olma hayali kuran garsonu Lucia(Anna Bederke) ile beraber mütevazi bir yer. Lucia’yı bir iki kelime ile geçmek istemiyorum aslında. Yazının doğası gereği geçip gitmek zorundayım. [Belki bir gün geri dönerim Lucia. Sırf seni o serseri hırsızdan çalmak için]

resim


Film başladığında Zinos’un elinde olanlar temel olarak sahip olduğumuz ve ne kadar değerli olduğunu bilmediğimiz güzel şeyleri temsil ediyor desek yanlış olmaz. Fatih Akın eğlenceli ve yer yer sarsak bir biçimde sahip olunan şeyin mükemmeleşmesini anlatmaya bu noktadan başlıyor. Komik, hüzünlü, romantik yer yer sinir bozucu olan bu süreç sonunda kaybedilenler ve kazanılanlar ile sahip olunanın değerini anlatıyor. Bu sahip olmak kavramı yanlış anlaşılmasın. Fatih Akın’ın tüketim kültürü üzerine bir güzelleme yapmak istediğini söylemeye çalışmıyorum. Aslında her şeyi standartlaştırıp, paket haline getiren aç gözlü kapitalizm karşısında kendi özünü nasıl koruyabileceğini de gösteren bir yola dönüşüyor film.

Uzağa giden sevgili ile beraber Zinos kendisini küçük bir maceranın ortasında buluyor. Önce belini sakatlıyor. Bu bütün film boyunca Zinos’un üzerinde taşıdığı bir yük. Sağlık sistemi göndermesini bu detaydan aldık cebimize koyduk. Daha sonra sayko-usta aşçı Shayn(Birol Ünel) katılıyor Zinos’un dünyasına. İşinde çok iyi ve kalitesizliğe başkaldıran maharetli bir adam Shayn. Öfkeli ve uzlaşmadan uzak bir kişiliğe sahip. Zinos’a sahip olduğunun basit biçimiyle önemi olmadığını öğretiyor. İşinde ustalaşıp farklılaştıkça güzelliğinin nasıl da ortaya çıkacağını gösteriyor. Hapisten şartlı tahliye alıp ortama katılan Illias(Moritz Bleibtreu) ise Zinos’un ağabeyi rolünde. Küçük çaplı bir hırsız-kral Illias. Sorumluluk duygusundan yoksun ve tek istediği içerde değil dışarıda olabilmek. Sonunda Zinos’a kazandırdıkları kaybettirdiklerinden az olsa da güzel Lucia’yı kapan o oluyor.

resim


Nadine’in iş için yurt dışına gidişi ve Zinos’un Soul Kitchen için yerinde kalışı ilişkileri birbirinden ayırıyor. Uzaklık hisleri parçalıyor. Zinos’un ısrarlı sadakatine rağmen Nadine’in onun kadar dayanıklı çıkmayışı filmin bir yerlerinde adamımıza derinden yara açsa da bu kez Fatih Akın sevdiğinin peşinden gitmemeyi tembihliyor sanki. I’m Juli’de sevdiği kızın peşinden giderek değişen Daniel yerine sevdiği kızın peşinden gitmeyerek mutluluğu kazanan Zinos karakteri benim yazının en başında söylemeye çalıştığım düşünceyi gösteriyor.

Yazıyı bu kadar okuduktan sonra eğer nerde sinematografik kritikler. Senaryo ve yönetim biçimi üzerine görüşler diye sorarsanız. Yeni bitti kalmadı diyeceğim. Bazen bir film çıkar ve sizi ister istemez subjektifleştirir. Eğer karıştırıp ayrıştırmaya başlarsanız sevdiğiniz şeyleri de içinden çekip çıkarabilirsiniz. O yüzden bu filmi bütün aksak yanları ile sevdim ben. Soul Kitchen’ınım olmasını istedim filmden çıkar çıkmaz. Bütün vitamini kabuğunda olan bu filmin naif ve eksik yanlarını da sevdim.

Uğur Yücel ve Udo Kier’in filme yaptıkları güzel ziyaret gülümsetiyor. Bununla beraber Zinos’un sırtındaki ağır ağrıyı çözen Anna(Dorka Gryllus)’nın sonunda gözlerinde bulduğu ışık huzuru temsil ediyor. Nadine’nin güzelliğinin yanında soğukluğunda bulunmayan bir şey. Sakin, yardımcı ve hayat dolu.

resim[b]


Filmlerinde her zaman müziği içeriğe dolu dolu yediren Akın bu kez de ıska geçmiyor. Müziğin birleştirici ve duyguyu paylaştırıcı etkisini işlevsel biçimde uyguluyor. Tabi filmde Sezen Aksu yine es geçilmiyor. Küçük bir sekansta arkadan selam ediyor.

Soul Kitchen’da mizahi ve sosyal açıdan etrafa saçılı tonla gönderme mevcut. Alman sağlık, vergi, ceza ve emlak sistemi bunlardan sayılabilir. Genel anlamda kapitalizm eleştirisi de eklenebilir. Evrensellik yine filmin can damarı. Sonuçta daha önce Fatih Akın’ı yazarken öne sürdüğüm insancıllık öğesinde bitiyor her şey. Özgürlükçü bir zihnin ışıltısı, arzusu, umudu, hayali: Soul Kitchen.Yazan: Yıldıray Kibar

İletiTarih: 11 Mayıs 2010 23:25
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2024 | hd film