Giriş Kayıt
Emoji Filmi (2017) - Resmi "Film" İncelemesi
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
MatthewMc



Kayıt: 03.05.2017
İletiler: 361



Özel mesaj gönder
MatthewMc
 Emoji Filmi (2017) - Resmi "Film" İncelemesi

Baby Driver, Thor: Ragnarok veya Star Wars VIII gibi filmleri es geçin, bu yılın en çok beklediğim filmi açık ara The Emoji Movie'ydi. Böyle yaratıcı bir fikir ve seslendirme kadrosundan ortaya nasıl bir iş çıkacağını merak ediyordum. Ve çıkan sonuç beni hayal kırıklığına uğratmadı. Çünkü The Emoji Movie, bu yıl izlediğim en iyi animasyon filmi bence.

resim

Böyle bir şey dememi beklemiyorsunuz, değil mi? Filmi izleseniz de, izlemeseniz de The Emoji Movie'nin kötü bir film olabileceğini rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Nasıl mı? Bu yılın en kötü eleştirilen filmi olması bir yana, bu film emojiler hakkında. Emojiler! Vay be, Sony nihayet olabilecek en gereksiz filmi çekmeyi başardı. Çünkü herkes emojiler hakkında yapılmış bir film görmek istiyordu, değil mi?

"Okulda kız sorunu yaşayan Alex'in telefonunda yaşayan emojilerin dünyasında geçiyor hikayemiz. Filmin ana karakteri Gene, aslında "Meh" emojisi olması gerekirken birden fazla duygu gösterdiği için kaçak durumuna düşer. Bu esnada da "El" emojisi olan Çakbeşlik ve hacker olan bir emoji "Jailbreak" ile tanışan Gene, kendisini düzeltmek için birlikte telefondaki uygulamalar arasında bir yolculuğa çıkarlar. Bu esnada da telefonda sorunlar yaşandığı için Alex, telefonunu yeniden başlatmayı düşünüyordur. Ve Gene de bunu engellemeye çalışır."

Öncelikle bu filmin üzerine fazla gitmek istemiyorum çünkü The Emoji Movie'yi izlemeden önce içimde ufacık da olsa bir beklenti vardı. Çünkü arada sırada The Lego Movie gibi sadece bir reklamdan ibaretmiş gibi görünen filmlerin harika olduğuna tanık oldum. Bu yüzden bu filmin de beni o açıdan şaşırtabileceğini düşünüyordum.

Öncelikle film hakkında söyleyebileceğim 2 iyi şey var. Seslendirme kadrosu başarılıydı ve The Emoji Movie'nin 50 milyon gibi ufak bir bütçeye sahip olup ve tüm zamanların en hızlı hazırlanan animasyonu olduğunu düşünürsek, animasyonun kalitesi oldukça başarılıydı. Tüm karakterler renkliydi ve görünüşleri capcanlıydı. Ama bunların dışında filmdeki hemen hemen her şey çok kötüydü.

Kısa bir süre önce Sevimli Emojiler adlı bir animasyon için yazdığım yazıyı okumuş muydunuz? O yazımda The Emoji Movie'nin asla o film kadar kötü olamayacağını ve arasında çok fazla benzerlik olduğunu yazmıştım (mesela ana karakterin adı Alex). Ve haklıymışım! The Emoji Movie, Sevimli Emojiler filmi kadar kötü değildi! Yine de bu şey The Emoji Movie'yi iyi yapmıyor ama.

Sıra kötü yanlara geldi. Her ne kadar karakterlerin görünüşleri renkli ve capcanlı olsa da herkesin kişilikleri çok sıkıcıydı ve fazlasıyla klişeydi. Mesela Gene'in ebeveynleri film boyunca monoton bir şekilde konuşuyorlar ve karakterlerinin hiç ilgi çekici bir yanı yoktu. Üstelik filmin büyük bir kısmı da onlara adanmış.

Hele bir de şakalara gelecek olursak, filmdeki hiçbir şakaya gülmedim. Sırf açılış sahnesinde 5 tane kaka şakası vardı. Filmin geri kalanını siz düşünün artık. Bu filmdeki şaka düzeyi o kadar düşüktü ki, The Emoji Movie'nin sadece 4 yaşından küçük olan ve konuşamayan çocuklar için yapıldığını düşünüyorum.

Şimdi ne düşündüğünüzü anlıyorum. "Alt tarafı bir çocuk filmi, bu kadar büyütecek ne var?" diyorsunuz. Tıpkı Sevimli Emojiler yazımdaki gibi, The Emoji Movie'ye de çocukların gözünden bakmaya çalışacağım. Sinema salonunda bir tek ben, 2 ebeveyn ve 2 çocuk vardı. İlk yarının sonlarına doğu önümde oturan 2 çocuk da sesli bir şekilde "Filmden sıkıldım, artık gitsek olmaz mı? diye birkaç kere bağırdı. Ve ikinci yarıda ise çocukların ikisi de koltuklarından kalkıp salonun etrafında öylece koşturmaya başladılar. Benim önümden geçtiler, perdede sıçradılar... İkinci yarının neredeyse tamamı böyle geçti. En sonunda ebeveynlerden birisi "Artık sakinleşin biraz, bakın abi film izliyor" diye onları sakinleştirdi Bu çok iyi oldu çünkü The Emoji Movie film deneyimimin bölünmesini gerçekten istemiyordum. Şaka şaka, The Emoji Movie o kadar gereksizdi ki, bir süreden sonra filmden kopup gerçekten hayatı sorgulamaya ve neden bu filmin var olduğunu düşünmeye başladım.

Son olarak şu ürün yerleştirmelerden de konuşalım. Film boyunca başroldeki 3 emoji, Alex'in telefonundaki uygulamaları geziyor. Candy Crush'da bir el oynuyorlar, YouTube'da PPAP izliyorlar (ciddiyim) ve Just Dance uygulaması ile kendine olan güvenlerini arttırıyorlar. Hikayenin en önemli kısımlarından birisi ise ana karakterlerimizin Dropbox'a ulaşması gerektiği! Dropbox! Kusura bakmayın ama bir süreden sonra bu reklamlar iyice itici olmaya başladı.

Kısacası The Emoji Movie, şu ana kadar yapılmış en kötü film değil. Hatta bu yıl gördüğüm en kötü animasyon filmi bile değil (Sevimli Emojiler filmini geçmesi biraz zor). Sadece amaçsız. Filmin hikayesi önceden bin defa izlediğimiz hikayenin aynısı, karakterler, durumlar ve hatta filmin finali bile şu ana kadarki bütün animasyon filmlerinde geçen sahnelerden bir farkı yok. Filmin içine konulmuş yaratıcı fikirler ve harika animasyon ise ortaya çıkan sonucu daha kötü yapıyor. Çünkü ortaya bir emeğin koyulduğunu görebiliyorsunuz. İşin can sıkıcı tarafı ise bütün bu emeklerin emojiler hakkında olan bir film için yapılmış olması. The Emoji Movie'yi yetişkinlerin veya çocukların izlemesini tavsiye etmiyorum. Her şeyiyle rezalet olduğu için değil, içinde komik olan hiçbir şeyin olmadığı, aşırı sıkıcı olduğu, tonlarca ürün yerleştirme içerdiği ve klişe konusundan dolayı önermiyorum. Dediğim gibi, bu filmin var olması için hiçbir neden yok. Sadece es geçin yeter.

İletiTarih: 23 Eylül 2017 20:30
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [1 Mesaj] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023