Giriş Kayıt
Filmekimi 2017 Film İncelemesi: The Beguiled
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Yazar Mesaj
MatthewMcKayıt: 03.05.2017
İletiler: 361Özel mesaj gönder
MatthewMc
 Filmekimi 2017 Film İncelemesi: The Beguiled

resim

Yeniden Filmekimi festivalinde olmak çok güzel. Geçen yılki festivalde Captain Fantastic, Arrival ve Hell or High Water filmlerini izleme fırsatı bulmuştum, bu yıl ise bu film listesini daha fazla genişletmeyi düşünüyorum. Ve bu yılki festivalde izlediğim ilk film ise, Sofia Coppola'ya Cannes festivalinde "En İyi Yönetmen" ödülünü kazandıran The Beguiled filmiydi.

"İç savaş sırasında bir grup kızın bir okula sığınıp Bayan Martha tarafından eğitildiği bir yerin yakınlarında kızlardan birisi, bölgede yaralanmış bir askerin olduğunu fark eder. Askeri eve taşıyan kızlar, onunla yakından ilgilenmeye başlar. Bu da kızları kıskançlık, ihanet ve birliktelik ile biten bir sona yaklaştırır. Bu sırada da Bayan Martha, her şeyi dengelemeye çalışır."

The Beguiled'ın Clint Eastwood'un başrolünde olduğu, 1971 yapımı aynı adlı bir filmi olduğunun farkındayım. Evet, bu iki filmde yaşanan senaryolardan ana karakterlerin adlarına kadar içerik neredeyse birbirinin aynısı. Fakat Sofia Coppola bu hikayeyi öyle bir ele almış ki, filmi izlerken bir "yeniden çevrim" izliyormuş gibi hissetmiyorsunuz. Coppola, bu işi tamamen kendi etkisi altına almış.

Bu da The Beguiled'ın en çok ve en az sevdiğim yanıydı benim için. Size şöyle izah edeyim: The Beguiled'ın oldukça ilginç bir hikayesi var ve Sofia Coppola bu hikayeyi olabilecek en sade şekilde işlemiş. Bu da filme orijinal versiyonundan daha özgün bir ton kazandırmış ama aynı zamanda da hikaye daha ilgi çekici işlenebileceğinden, film bittikten sonra üzerinizde o kadar büyük bir etki bırakmıyor. Dürüst olmak gerekirse, The Beguiled benim için neredeyse kusursuzdu. Filmin içinde elbette bazı eksik karakter yapıları ve gereksiz sahneler gibi ufak sorunlar var fakat bu sorunlar neredeyse her filmde yaşanıyor. Filmi izlerken oldukça iyi vakit geçirdim fakat bittikten sonra üzerimde bıraktığı etki çabucak kayboldu.

Ama bu sorunumun yanı sıra, The Beguiled hakkında öveceğim bir sürü şey var. Ama en başta büyük övgüyü hak eden kişi, kesinlikle Sofia Coppola'ydı. Coppola'nın yönetmenliğine tek kelimeyle ba-yıl-dım. Klostrofobik bir hava yaratmak için kullandığı farklı kamera boyutundan filmdeki kızların iç dünyasında geçenleri söylemeden seyirciye anlattırmayı başardığı ufak dokunuşlara kadar, Coppola bu filmde inanılmaz bir iş çıkartmış. Cannes'de aldığı En İyi Yönetmen ödülünün hakkını vermiş. Üstelik başarılı görüntü yönetmeni Philippe Le Sourd ile Coppola'nın bir araya gelişi, gözlerinizi üzerinizden alamayacağınız güzellikle bir film ortaya çıkartmış.

Coppola'nın dışında bu filmin belkemiğini oluşturan diğer önemli şey ise oyunculuklardı. Kirsten Dunst'ı uzun zamandır bir filmde izlememiştim ve onun performansını başarılı buldum. Özellikle de karakterinin aşka olan düşkünlüğünü ve narin yapısını çok iyi ortaya koymuş. Super 8'den beri radarımda olan Elle Fanning, her zamanki gibi harikaydı bu arada. Karakterinin ilgi bekleyen, karmaşık yapısını Fanning'den daha iyi birisi canlandıramazdı herhalde.

Ayrıca diğer çocuk oyuncuları da sevdim. Tıpkı karakterleri gibi masum ve güçlü performanslar sergilemişlerdi. Fakat filmin en büyük yıldızı kesinlikle Nicole Kidman'dı. Karakterinin sürekli olaylara hakim olmasından mı bilmiyorum fakat Kidman'ı bu filmde çok etkileyici buldum. Colin Farrell ile karşılıklı sahneleri izlemesi bir ayrı güzeldi.

Eğer Sofia Coppola'nın işlerini ve bir film izlerken ufak detayları yakalayıp noktaları kendinizin birleştirmesini seviyorsanız, The Beguiled'ı izlerken çok iyi vakit geçireceksiniz. Coppola'nın şahane yönetmenliğinden etkileyici oyunculuklarına kadar kesinlikle görülmeyi hak eden bir film. Sadece film bittikten sonra üzerinizde büyük bir etki bırakmıyor ve bazı yerlerde hikaye gereğinden fazla basit hissettiriyor, o kadar. Bu tarz filmleri sevenlerin seveceğine eminim. İyi seyirler.
Puanım: 6.9/10

İletiTarih: 29 Eylül 2017 23:08
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
kurt_thewolfKayıt: 08.01.2008
İletiler: 9499
Şehir: Ankara
Yaş: 36 Oğlak


facebook twitter E-Posta gönder Özel mesaj gönder
kurt_thewolf
Ellerine sağlık, sevgili MatthewMc. Festivaler katılabilenler gerçekten şanslı. Saygılar

İletiTarih: 01 Ekim 2017 15:46
 Kullanıcı bilgilerini göster Bu kullanıcının gönderdiğini mesajları gösterme Alıntıyla Cevap Gönder Başa dön   
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder 1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [Bu başlıkta 2 mesaj bulunuyor] « Önceki konuSonraki konu »
Forum Seçin:  

Türkçe Altyazı © 2007 - 2023